Неграмотните студенти

  • 7 346
  • 111
  •   1
Отговори
  • Мнения: 14
Често мисля по този въпрос, защото самата аз съм свързана професионално с тази тема.
Ако майките на деца на тази възраст не се обиждат, бих искала да я поставя на обсъждане.
Нямам навика да общувам по този начин, но този път ще направя изключение, защото смятам, че въпросът е много важен.

Какви са причините, какви са последствията, какво е решението?

Конкретния повод, който ме провокира е  писмо на университетски преподаватели.
Университетски преподаватели по философия разпространиха отворено писмо за "критичното състояние на висшето образование в България и неотложните мерки за неговото подобряване". То е изпратено до президента, народните представители и членовете на правителството.
http://www.dnevnik.bg/analizi/2015/10/03/2621150_za_kritichnoto_ … heto_obrazovanie/

# 1
  • Мнения: 14
Колеги около мен, предложиха да публикувам и този репортаж, който е бил даван днес по БНТ.
http://bnt.bg/part-of-show/negramotnite-studenti

Поправих линка към БНТ, защото не се отваряше.

Последна редакция: вт, 06 окт 2015, 12:01 от TetD

# 2
  • Мнения: 11 091
Вярно е.
Има и неграмотни университетски преподаватели. Неграмотни учители. Неграмотни родители. Те са първопричината.

Втората причина е липсата на какъвто и да е адекватен контрол върху резултатите от обучението, на който и да е негов етап. С цел да се усвояват бюджети. Важи и за университетите, които приемат куцо и сакато, за да постигнат бройка студенти. Важи и за средните училища, които дават дипломи на хора без елементарни знания. Дори понякога отлични дипломи.
Основната цел на ранното образование трябва да е всички да се научат да се изразяват и пишат грамотно и да смятат на едно прилично ниво. И да не се излиза от основното училище, докато не усвоиш тези неща умения. Всяко друго решение е грешно. Всеки учебен план, който акцентира на други неща, е калпав.

Не става дума само за това да владееш пълния член. Пълно е с хуманитари, които едва ли не с гордост признават, че не знаят таблицата за умножение. Това мога да го приема само при диагностицирана тежка дискалкулия. Иначе е обратната страна на същата монета - тежка неграмотност.

# 3
  • Мнения: 14
Напълно ще се съглася с вас.
Аз мога да говоря за моят опит с един доста специфичен предмет. Той според много родители и деца е абсолютно извън сферата им на интерес. Лошото става,  когато решат да кандидатстват с него.
Те са напълно неграмотни. С много малко изключения.
Как са завършили основно и средно образование недоумявам. А някои имат отлични оценки!
Средното образование е напълно неадекватно.

# 4
  • Мнения: 46 518
Неграмотни родители = неграмотни деца.
Като се сетя какви съученици имах...

# 5
  • Мнения: 25 615
Проблемът е, че днес децата са по-неграмотни от собствените си родители.

# 6
  • Мнения: 1 404
Неграмотни родители = неграмотни деца.
Като се сетя какви съученици имах...

100%
Но как един неграмотен човек става студент, отговорът го е далa Параход - за да се запълни бройката, да се вземат едни пари...
Днес в една тема, случайно прочетох мнение на една майка, цитирам по памет "Не държа на българския език и литературата..." еми...  Stop

# 7
  • Мнения: 832
Виновна е държавната субсидия. Търсят се от немайкъде хора, само и само да се заеме някаква позиция платена от държавата.

# 8
  • Мнения: 7 779
за да е неграмотен като студент той е бил неграмотен и в средното и начално образование.
там, в началото, е основният проблем. след това следва натрупване на неграмотността.
виновните според мен са всички - системата и родителите.  всички  казват какво е било преди, какви са успехите , грамотността , но в днешно време не искат това да се надгражда. даже не искат да бъде същото. резултатът го виждаме всички - неграмотни лекари, инженери, управляващи ....

# 9
  • София
  • Мнения: 4 548
Има един много хубав лаф, отразяващ родното образование: Като знам какъв инженер съм, ме е страх да отида на лекар.
Това на майтап. А сега сериозно.
Много често питам студенти, които очевидно са сбъркали избора си на специалност, че и университета даже, какво ги е накарало да направят точно този избор. Винаги в отговора им прозира, че са влезнали където е било най-лесно. Все пак правят опит да се отсрамят с нещо по-смислено. Последният, който питах, не можеше да сметне елементарна обикновена дроб. Очевидно математиката му е на ниво 3-4 клас, обаче е решил да става инженер. И почва да ми обяснява как видиш ли не бил знаел, че от него се очаква да може да смята #Crazy #Crazy Аз го питам дали все пак като е кандидатствал не е прегледал учебни планове, това онова, все пак всичко е качено на страницата на университета. А той, бил се интересувал каква ще е професионалната му реализация с тази професия, а не какво ще учи. Колкото и да се опитвах да не го обиждам, дори и индиректно, му казах че никаква професионална реализация няма да има с познанията му по математика, защото няма да завърши.
Но по-жалкото е, че такива като него успяват да се промъкнат през системата по един или друг начин и взимат диплома. Дали успяват да почнат някаква работа по специалността не мога да кажа. Нямам поглед за след завършването им.
Абсолютна загуба на 4 г. от живота им.
Другото, което ме потриса, е тоталната липса на ориентация. Никой ли не ги съветва тези деца какво и как е добро и подходящо за тях newsm78 Нямат ли родители, близки, които да им обяснят за какво става въпрос. Какво означава да учиш висше. И защо въобще да си губят времето с нещо, което не им е по силите Sad

# 10
  • Мнения: 14
за да е неграмотен като студент той е бил неграмотен и в средното и начално образование.
там, в началото, е основният проблем. след това следва натрупване на неграмотността.
виновните според мен са всички - системата и родителите.  всички  казват какво е било преди, какви са успехите , грамотността , но в днешно време не искат това да се надгражда. даже не искат да бъде същото. резултатът го виждаме всички - неграмотни лекари, инженери, управляващи ....

Неграмотните  студенти са неграмотни защото са завършили ученици, въпреки че са били неграмотни.
Учителите им са знаели и все пак са им писали оценките, някои напр. доста високи!
Директорите на училищата имат огромна вина защото знаят, че при тях завършват неграмотни ученици, но за да получават парите , които идват с всеки ученик, държат неграмотни деца и ги прехвърлят в по-горен клас  , за да не отидат в друго училище.
Директорите и учителите имат огромна вина, защото на  външните оценявания и дори на матурите,  с които се кандидатства, помагат на децата да изкарат оценки , които не отговарят на знанията им и така лъжат системата. Пак за да  имат полза самите те.
Контролните органи имат вина за това, че знаят как стоят нещата, но не правят нищо да ги променят.
Родителите имат вина само ако е им е било казано и показано, напр. с оценки, че детето им не се справя и те не са взели мерки.



# 11
  • Мнения: 6 939
В момента мои познати/връстници започват кариера като преподаватели, а като знам колко е интелекта на някои от тях  ooooh! Аз смятам, че като цяло критериите за прием в педагогическите специалности са силно занижени.

# 12
  • Варна
  • Мнения: 25 242
Неграмотни са, защото голяма част от тях не са отворили една книга през живота си. Единственото им четене и писане е във фейса или скайп, където умишлено се пише на жаргон, със символи и т.н., колкото по-жаргонно, толкова по-гот.

# 13
  • Мнения: 5 278
То ако само студентите бяха неграмотни  Confused
Не мисля, че и аз съм перфектна, но все някакво средно ниво имам, и то не е било заради образованието ми през комунизма, а просто заради четенето на повечко книги.
Но сега е направо трагично положението с тези измислени делегирани бюджети. И това с подпомагането на учениците да изкарват по-високи оценки го има и в частните училища - говоря за езикови училища. Всеки гледа да си вдигне реномето как от училището му излизат супер надарени кадри.
Между другото по мое време като се преместих от моето училище след 8 клас в техникум, в паралелка само с прием над 5.50 госпожата ни по български беше изумена, че повечето сме на ниво за 4-ка, така че и преди го имало това толериране. То си е явно БГ черта, както и това, че всеки плаче, че катаджията му искал 20 лв. да си затвори очите, но с радост ги дава, за да мине тънко. Така става и в университета - и преди и сега се знае, че има преподаватели забогатели не от заплати, а от рушвети  Rolling Eyes

# 14
  • Мнения: 16
Всички деца от моят кръг роднини, приятели и  съседи са студенти. Всички до един!!! Някои са с толкова ограничени знания, че изглеждат направо тъпи.
Трябва да уволнят половината учители, да затворят половината училища и ще се повиши нивото в училище. Трябва всеки който е за 2-ка да има двойка. А не учителката му да си бърка в носа и да им пише 6-те за да я харесват и да й е леко на душата. Пък отгоре на това да има претенции че й била ниска заплатата.  След няколко години ще се повиши и нивото в университетите. 
Ако не се направи нещо след 5 години държавата ще изчезне защото университетите бълват неграмотни висшисти.
Прави са университетските преподаватели, че положението е крайно. Но да на казваме и те как си вършат работата. По същия начин като учителите.

Общи условия

Активация на акаунт