Неграмотните студенти

  • 7 347
  • 111
  •   1
Отговори
  • Мнения: 14
Често мисля по този въпрос, защото самата аз съм свързана професионално с тази тема.
Ако майките на деца на тази възраст не се обиждат, бих искала да я поставя на обсъждане.
Нямам навика да общувам по този начин, но този път ще направя изключение, защото смятам, че въпросът е много важен.

Какви са причините, какви са последствията, какво е решението?

Конкретния повод, който ме провокира е  писмо на университетски преподаватели.
Университетски преподаватели по философия разпространиха отворено писмо за "критичното състояние на висшето образование в България и неотложните мерки за неговото подобряване". То е изпратено до президента, народните представители и членовете на правителството.
http://www.dnevnik.bg/analizi/2015/10/03/2621150_za_kritichnoto_ … heto_obrazovanie/

# 1
  • Мнения: 14
Колеги около мен, предложиха да публикувам и този репортаж, който е бил даван днес по БНТ.
http://bnt.bg/part-of-show/negramotnite-studenti

Поправих линка към БНТ, защото не се отваряше.

Последна редакция: вт, 06 окт 2015, 12:01 от TetD

# 2
  • Мнения: 11 091
Вярно е.
Има и неграмотни университетски преподаватели. Неграмотни учители. Неграмотни родители. Те са първопричината.

Втората причина е липсата на какъвто и да е адекватен контрол върху резултатите от обучението, на който и да е негов етап. С цел да се усвояват бюджети. Важи и за университетите, които приемат куцо и сакато, за да постигнат бройка студенти. Важи и за средните училища, които дават дипломи на хора без елементарни знания. Дори понякога отлични дипломи.
Основната цел на ранното образование трябва да е всички да се научат да се изразяват и пишат грамотно и да смятат на едно прилично ниво. И да не се излиза от основното училище, докато не усвоиш тези неща умения. Всяко друго решение е грешно. Всеки учебен план, който акцентира на други неща, е калпав.

Не става дума само за това да владееш пълния член. Пълно е с хуманитари, които едва ли не с гордост признават, че не знаят таблицата за умножение. Това мога да го приема само при диагностицирана тежка дискалкулия. Иначе е обратната страна на същата монета - тежка неграмотност.

# 3
  • Мнения: 14
Напълно ще се съглася с вас.
Аз мога да говоря за моят опит с един доста специфичен предмет. Той според много родители и деца е абсолютно извън сферата им на интерес. Лошото става,  когато решат да кандидатстват с него.
Те са напълно неграмотни. С много малко изключения.
Как са завършили основно и средно образование недоумявам. А някои имат отлични оценки!
Средното образование е напълно неадекватно.

# 4
  • Мнения: 46 518
Неграмотни родители = неграмотни деца.
Като се сетя какви съученици имах...

# 5
  • Мнения: 25 615
Проблемът е, че днес децата са по-неграмотни от собствените си родители.

# 6
  • Мнения: 1 404
Неграмотни родители = неграмотни деца.
Като се сетя какви съученици имах...

100%
Но как един неграмотен човек става студент, отговорът го е далa Параход - за да се запълни бройката, да се вземат едни пари...
Днес в една тема, случайно прочетох мнение на една майка, цитирам по памет "Не държа на българския език и литературата..." еми...  Stop

# 7
  • Мнения: 832
Виновна е държавната субсидия. Търсят се от немайкъде хора, само и само да се заеме някаква позиция платена от държавата.

# 8
  • Мнения: 7 779
за да е неграмотен като студент той е бил неграмотен и в средното и начално образование.
там, в началото, е основният проблем. след това следва натрупване на неграмотността.
виновните според мен са всички - системата и родителите.  всички  казват какво е било преди, какви са успехите , грамотността , но в днешно време не искат това да се надгражда. даже не искат да бъде същото. резултатът го виждаме всички - неграмотни лекари, инженери, управляващи ....

# 9
  • София
  • Мнения: 4 548
Има един много хубав лаф, отразяващ родното образование: Като знам какъв инженер съм, ме е страх да отида на лекар.
Това на майтап. А сега сериозно.
Много често питам студенти, които очевидно са сбъркали избора си на специалност, че и университета даже, какво ги е накарало да направят точно този избор. Винаги в отговора им прозира, че са влезнали където е било най-лесно. Все пак правят опит да се отсрамят с нещо по-смислено. Последният, който питах, не можеше да сметне елементарна обикновена дроб. Очевидно математиката му е на ниво 3-4 клас, обаче е решил да става инженер. И почва да ми обяснява как видиш ли не бил знаел, че от него се очаква да може да смята #Crazy #Crazy Аз го питам дали все пак като е кандидатствал не е прегледал учебни планове, това онова, все пак всичко е качено на страницата на университета. А той, бил се интересувал каква ще е професионалната му реализация с тази професия, а не какво ще учи. Колкото и да се опитвах да не го обиждам, дори и индиректно, му казах че никаква професионална реализация няма да има с познанията му по математика, защото няма да завърши.
Но по-жалкото е, че такива като него успяват да се промъкнат през системата по един или друг начин и взимат диплома. Дали успяват да почнат някаква работа по специалността не мога да кажа. Нямам поглед за след завършването им.
Абсолютна загуба на 4 г. от живота им.
Другото, което ме потриса, е тоталната липса на ориентация. Никой ли не ги съветва тези деца какво и как е добро и подходящо за тях newsm78 Нямат ли родители, близки, които да им обяснят за какво става въпрос. Какво означава да учиш висше. И защо въобще да си губят времето с нещо, което не им е по силите Sad

# 10
  • Мнения: 14
за да е неграмотен като студент той е бил неграмотен и в средното и начално образование.
там, в началото, е основният проблем. след това следва натрупване на неграмотността.
виновните според мен са всички - системата и родителите.  всички  казват какво е било преди, какви са успехите , грамотността , но в днешно време не искат това да се надгражда. даже не искат да бъде същото. резултатът го виждаме всички - неграмотни лекари, инженери, управляващи ....

Неграмотните  студенти са неграмотни защото са завършили ученици, въпреки че са били неграмотни.
Учителите им са знаели и все пак са им писали оценките, някои напр. доста високи!
Директорите на училищата имат огромна вина защото знаят, че при тях завършват неграмотни ученици, но за да получават парите , които идват с всеки ученик, държат неграмотни деца и ги прехвърлят в по-горен клас  , за да не отидат в друго училище.
Директорите и учителите имат огромна вина, защото на  външните оценявания и дори на матурите,  с които се кандидатства, помагат на децата да изкарат оценки , които не отговарят на знанията им и така лъжат системата. Пак за да  имат полза самите те.
Контролните органи имат вина за това, че знаят как стоят нещата, но не правят нищо да ги променят.
Родителите имат вина само ако е им е било казано и показано, напр. с оценки, че детето им не се справя и те не са взели мерки.



# 11
  • Мнения: 6 939
В момента мои познати/връстници започват кариера като преподаватели, а като знам колко е интелекта на някои от тях  ooooh! Аз смятам, че като цяло критериите за прием в педагогическите специалности са силно занижени.

# 12
  • Варна
  • Мнения: 25 242
Неграмотни са, защото голяма част от тях не са отворили една книга през живота си. Единственото им четене и писане е във фейса или скайп, където умишлено се пише на жаргон, със символи и т.н., колкото по-жаргонно, толкова по-гот.

# 13
  • Мнения: 5 278
То ако само студентите бяха неграмотни  Confused
Не мисля, че и аз съм перфектна, но все някакво средно ниво имам, и то не е било заради образованието ми през комунизма, а просто заради четенето на повечко книги.
Но сега е направо трагично положението с тези измислени делегирани бюджети. И това с подпомагането на учениците да изкарват по-високи оценки го има и в частните училища - говоря за езикови училища. Всеки гледа да си вдигне реномето как от училището му излизат супер надарени кадри.
Между другото по мое време като се преместих от моето училище след 8 клас в техникум, в паралелка само с прием над 5.50 госпожата ни по български беше изумена, че повечето сме на ниво за 4-ка, така че и преди го имало това толериране. То си е явно БГ черта, както и това, че всеки плаче, че катаджията му искал 20 лв. да си затвори очите, но с радост ги дава, за да мине тънко. Така става и в университета - и преди и сега се знае, че има преподаватели забогатели не от заплати, а от рушвети  Rolling Eyes

# 14
  • Мнения: 16
Всички деца от моят кръг роднини, приятели и  съседи са студенти. Всички до един!!! Някои са с толкова ограничени знания, че изглеждат направо тъпи.
Трябва да уволнят половината учители, да затворят половината училища и ще се повиши нивото в училище. Трябва всеки който е за 2-ка да има двойка. А не учителката му да си бърка в носа и да им пише 6-те за да я харесват и да й е леко на душата. Пък отгоре на това да има претенции че й била ниска заплатата.  След няколко години ще се повиши и нивото в университетите. 
Ако не се направи нещо след 5 години държавата ще изчезне защото университетите бълват неграмотни висшисти.
Прави са университетските преподаватели, че положението е крайно. Но да на казваме и те как си вършат работата. По същия начин като учителите.

# 15
  • Мнения: 1 796
Конкретния повод, който ме провокира е  писмо на университетски преподаватели.


Аз мога да говоря за моят опит с един доста специфичен предмет.

Пускате тема за неграмотност, доколкото разбирам сте университетски преподавател...
Няма как да искаме децата ни да са грамотни, когато ние (преподаватели, учители, родители) не сме...

# 16
  • Мнения: 6 939
Аз виждам и една запетая след "провокира"  Mr. Green

# 17
  • Мнения: 14
Конкретния повод, който ме провокира е  писмо на университетски преподаватели.


Аз мога да говоря за моят опит с един доста специфичен предмет.

Пускате тема за неграмотност, доколкото разбирам сте университетски преподавател...
Няма как да искаме децата ни да са грамотни, когато ние (преподаватели, учители, родители) не сме...
Приемам забележката, че не съм внимавала при писането.
Всичко стана спонтанно, след  един разгорещен разговор с колеги, в който решихме да разпространим писмото и да включим повече хора в последствията от него.

Принципно правилата,  поне за пълен и непълен член са нещо, което знам и прилагам поне  в повечето случаи, но не винаги.
Какво доказвате вие с това?
Че нямам право да пиша за неграмотността като такава?
 Вие неграмотността само в граматическия смисъл ли я схващате?

Както вече казах, имам отношение към друг предмет, не е български език .
Бих могла да ви задам редица въпроси по този предмет, в т.ч. от 7, 8 или  от 9 клас, които вие със сигурност сте учили и ако твърдите, че сте грамотна ще трябва да ми отговорите, така ли?

Този предмет за вас може и да няма значение, но  е основата за кандидатстване в една много престижна специалност.
Очаквам хората, които влизат с такъв изпит да имат едно поне базово ниво, на което да стъпиш. А те са неграмотни като 5 годишното ми съседче.

За същото говорят всички колеги, които са в системата на висшето образование. Те нямат откъде да тръгнат за да надграждат.
Как ще преподаваш геология, физика, химия, медицина, архитектурните науки и всичко останало?
Грамотността тип граматика и роден език е много важна, но ако специалистите по отделните дисциплини бъркат някоя граматични правила или не познават много добре световната литература, но все пак са добри във своята специалност, нещата биха били добре.
Сега са ужасяващо зле!

# 18
  • Мнения: 266
Всички деца от моят кръг роднини, приятели и  съседи са студенти. Всички до един!!! Някои са с толкова ограничени знания, че изглеждат направо тъпи.
Трябва да уволнят половината учители, да затворят половината училища и ще се повиши нивото в училище. Трябва всеки който е за 2-ка да има двойка. [b]А не учителката му да си бърка в носа и да им пише 6-те за да я харесват и да й е леко на душата.[/b] Пък отгоре на това да има претенции че й била ниска заплатата.  След няколко години ще се повиши и нивото в университетите. 
Ако не се направи нещо след 5 години държавата ще изчезне защото университетите бълват неграмотни висшисти.
Прави са университетските преподаватели, че положението е крайно. Но да на казваме и те как си вършат работата. По същия начин като учителите.
Мнението.ти.показва,че.нямаш.никаква.представа.от.образователната.система.
Не.се.цели.грамотност,търсят.се.тройки.Всеки.отпаднал.ученик.е.сериозен.проблем.
А.подчертаното.няма.да.го.коментирам.

# 19
  • Мнения: 266
Конкретния повод, който ме провокира е  писмо на университетски преподаватели.


Аз мога да говоря за моят опит с един доста специфичен предмет.

Пускате тема за неграмотност, доколкото разбирам сте университетски преподавател...
Няма как да искаме децата ни да са грамотни, когато ние (преподаватели, учители, родители) не сме...
Приемам забележката, че не съм внимавала при писането.
Всичко стана спонтанно, след  един разгорещен разговор с колеги, в който решихме да разпространим писмото и да включим повече хора в последствията от него.

Принципно правилата,  поне за пълен и непълен член са нещо, което знам и прилагам поне  в повечето случаи, но не винаги.
Какво доказвате вие с това?
Че нямам право да пиша за неграмотността като такава?
 Вие неграмотността само в граматическия смисъл ли я схващате?

Както вече казах, имам отношение към друг предмет, не е български език .
Бих могла да ви задам редица въпроси по този предмет, в т.ч. от 7, 8 или  от 9 клас, които вие със сигурност сте учили и ако твърдите, че сте грамотна ще трябва да ми отговорите, така ли?

Този предмет за вас може и да няма значение, но  е основата за кандидатстване в една много престижна специалност.
Очаквам хората, които влизат с такъв изпит да имат едно поне базово ниво, на което да стъпиш. А те са неграмотни като 5 годишното ми съседче.

За същото говорят всички колеги, които са в системата на висшето образование. Те нямат откъде да тръгнат за да надграждат.
Как ще преподаваш геология, физика, химия, медицина, архитектурните науки и всичко останало?
Грамотността тип граматика и роден език е много важна, но ако специалистите по отделните дисциплини бъркат някоя граматични правила или не познават много добре световната литература, но все пак са добри във своята специалност, нещата биха били добре.
Сега са ужасяващо зле!
Защо.тези.неграмотни.ученици.са.станали.студенти?
Как.са.издържали.приемните.изпити?

# 20
  • Мнения: 14

Защо.тези.неграмотни.ученици.са.станали.студенти?
Как.са.издържали.приемните.изпити?
Защото в университетите продължава системата от училище.
 Липса на критерии, в много университети влизат вече и без приемен изпит. В някои има изпити, които са изключително лесни, в други има тежки изпити, но които не ги приемат се записват платено.
Ако отсяването започне при приемането в университета и се спазват изискванията , студенти ще бъдат сигурно 1 % от всички завършващи.
Личното ми мнение е че точно така трябва да стане.
 Но повечето хора, с които говорих и заради което вчера спорихме и пуснахме темата е различно.
Наистина проблемите , както казаха в началото на темата, започват в училище и вървят нагоре.

# 21
  • Мнения: 493
Неграмотните студенти стават едни неграмотни във всяко отношение работници, но пък с претенции - все пак ВИШУ са завършили.

Проблемът е доста задълбочен. Причини за ситуацията могат да се търсят във всеки етап от живота на човека - възпитанието и ценностите, които получава у дома, началното образование и всички негови последващи аспекти.

Не знам защо се очаква студентите да са грамотни, след като ежегодно ставаме свидетели на това как се отпускат повече бройки за новоприети студенти, отколкото са желаещите изобщо да кандидатстват! А новостите в законодателните промени - как така децата да не могат да повтарят началните класове?! Та те излизат напълно неграмотни - после средна степен учителите са виновни! Е, не може за 1-2 часа да се вземе и усвои материал за 4 години - като таблицата за умножение, азбуката (!!!) и гладко четене с разбиране (но тук топката става вече прекалено висока)! Матурите след завършен 12-ти клас с всяка изминала година стават все по-лесни, а резултатите - все по-ниски. И какво от това? Всички биват приети в университет. И след още 4/5 години излиза новата работна сила! Пази, Боже! Как да очакваме, че новозавършилите учители ще са грамотни, като масата от тях са записали "педагогика", защото това са ги приели на n-то желание, не са учили нито за един изпит, нито са посещавали редовно занятия. Имам позната, която завърши ПНУП и вече практикува. Е, самата тя не различава подлог и сказуемо, а беше от отличниците на випуска! Сметнете за каква паплач става дума! Друга позната - ресурсен учител, не знае как се изчислява средно аритметично. Та то на нея ѝ трябва подобен тип специалист!  #Crazy

Факт е, че масово не се спазват дори елементарните езикови правила. Пък и защо да се спазва, да не би националните телевизии да дават пример за това как трябва да се употребява правилно езикът ни? Та как така ни един от тях не се сбърка да употреби правилното "На кого?", вместо "На кой"!? Вестниците са пълни с правописни и граматически грешки.

А за академичния състав на университетите в България не искам да говоря. В голямата си част това са едни върло невежи същества, коне с капаци. Обикновено дори и собствения си предмет, който водят, не разбират. И не се срамуват да ги хванеш, че не са наясно с това, което в момента ти преподават! А се оплакват от ниските заплати, които получават! Ако питате мен - и тези пари са им много за работата, която (не) вършат!

Не ме разбирайте погрешно, не съм против учителската гилдия в нейната цялост, от учителско семейство съм, самата аз обмислям преквалифициране и присъединяване към тази обществена прослойка.  Peace

# 22
  • Мнения: 1 129
Хайде и аз тук.
За мен не е проблем, че някой си е студент, има правописни грешки, високо самочувствие и пълна липса на адекватна самооценка. Проблем е когато този някой заеме отговорна длъжност след това, защото е мъка за колектива, гордост за родата си, болест за обществото. Такъв човек не може да работи, той не тегли напред, той  на думи е велик. И обикновено - по мои наблюдения - такива са най-нагли, устати и противни.

Например, мъж с висше "Х" спрециалност решава, че му е трудно и връзкарско, записва "Право". Това момче запетайки слага само за красота тук-таме, граматиката му е непозната. Мистерия остава и средното, и висшето. Обаче завърши, мама и тате помогнаха и сега - честито на всички ни - той е адвокат. Продължава да не може да пише. Ама буквално не му се разбира като зачетеш нещо негово. Е, защо, бе, народе, толкова ли е трудно това писане?

# 23
  • Мнения: 14
Ръмжел, много точно сте формулирала последствията.
Тази липса на  изисквания е катастрофа за дадената специалност в практиката.


За мен не е проблем, че някой си е студент, има правописни грешки, високо самочувствие и пълна липса на адекватна самооценка.

Исках да кажа, че ако трябва да преподавате някаква по-сложна наука и няма основа, каквото и да направите,  няма да се получи. 

# 24
  • Мнения: 1 129
ТетД, разбрах те. Моят пост не беше свързан с твоето изказване.
Тъпият си остава тъп независимо от тапията.

# 25
  • София
  • Мнения: 402
В момента мои познати/връстници започват кариера като преподаватели, а като знам колко е интелекта на някои от тях  ooooh! Аз смятам, че като цяло критериите за прием в педагогическите специалности са силно занижени.
В педагогическите специалности влизат онези, които не са могли да се класират за други по-желани специалности. Там се приемат хората с доста нисък бал. Изводите са следните: към момента слаби и неграмотни студенти, утре ще ограмотяват нашите деца!!!

# 26
  • Сред мелниците
  • Мнения: 1 294

Какви са причините, какви са последствията, какво е решението?

Ами в линка който си пуснала има някои отговори. Не съм от системата и не мога да преценя дали са адекватни, но съм напълно съгласна със следното:
Цитат
Публична тайна е, че средното ни образование е колабирало, като немалка част от завършващите го не притежават дори елементарни умения да четат и пишат с разбиране.
Преди известен брой години стачкуваха учителите и обществото ни се раздели на две. Тогава много учители не разбраха, че ние като родители искахме те да си вършат по-добре работата и само тези, които наистина го правят, да останат в системата и да вземат достойни заплати.

Основно тогава мене и подобните ми, ни движеше усещането , че децата ни са неграмотни, или поне не толкова грамотни, колкото ни се искаше на нас.
И се започна един вик и вой! Ужас! Денонощно се лееха сълзи за българския учител и никой не проля сълза за българското дете.

Е, те, тези деца сега са студентите, за които пишеш.  
Бъди готова да се случи същото и в тази тема. Дано да съм лош пророк.

...
Цитат
но смятаме, че остава недооценена дълбочината на кризисните явления и неотложността на мерките, които следва да се предприемат за противодействието им.
Не знам дали ще е след 5 години, както казаха нагоре, но със сигурност това така ще ни се стовари на главата, че една сфера няма да остане , както сме я подкарали.

Аз от  моята камбанария мога да предложа да се въведат системи  за спиране на преписването на кандитастудентските изпити. Както направиха за шофьорите.

 За спиране на системата за преписване в самите университети по време на изпит.

Да спрат практиката за купуване на изпити, Което купуване не е необходимо да е само с пари, има и друга стока която се търгува...

И контрол на нивото в училище, не с измисленото външно оценяване, обаче.

И , да!! С две ръце - да отпадат от образование всички които не покриват някакъв минимум. Наречен знания за тройка.
Кой е казал че всички трябва да завършат 8-ми клас на 15 години! Може и на 35! Но дотогава няма да карат кола, няма да работят и така...


Последна редакция: вт, 06 окт 2015, 13:39 от В (като Вятър)

# 27
  • Мнения: 3 725
В момента мои познати/връстници започват кариера като преподаватели, а като знам колко е интелекта на някои от тях  ooooh! Аз смятам, че като цяло критериите за прием в педагогическите специалности са силно занижени.

съгласна съм, ситуацията е плашеща  #Crazy

# 28
  • Мнения: X
Така ще е като критериите за прием са паднали толкова ниско. И това е само и само да си пълнят университетите и да лапат бюджети.
Вече няма никакво значение колко учиш и какви оценки получаваш в средното у-ще. Само да изкараш две елементарни матури и си студент.
Коментарите към писмото са доста интересни (авторите-всички Университетски преподаватели по философия) :
"..........А защо достопочитаемите професори по философия не пишат и думица за производството на професори на конвейер - 2000 "игнатовски" професори само за 4 години. Масовата практика е ти на мен, аз на теб! Хора с по 10-15 публикации в неизвестни никому списания стават професори, а след това участват в журита за да върнат услугата! Никакви академични критерии като задължителни поне пет публикации и поне 1 монография, издадени на Запад от Балканите! Защо тези 12 тарикати са "забравили" за налудничавите темпове, с които се плодят цели професорски гилдии, които довчера са били главни асистенти и с марш на скок прескачат като плъхове доцентурите, за да се окажат в края на краищата професори БЕЗ ПОКРИТА СТЕПЕН Доктор на науките /Голям доктор/??? И това е заложено в закона на корумпирания египтолог, на който са кръстени новоизлюпените професори без всякакво академично покритие и опит! Ами познавам професори, които не могат да работят на компютър, поназнайват руски и четат английски/ако изобщо четат/ с речник! Кой акредитира тези професори - кой им прави атестация ВСЯКА ГОДИНА като в Англия например, кой им проверява базисните знания и преподавателски умения!! Никой, защото тези игнатиевци са досущ като ГЛАВНИЯ прокурор - над главите им е само Господ....
И вижте само наглостта на авторите на това писмо да гонят аспиранти без докторски титли - четирима от 12-те подписали се са станали професори без да имат титлата Доктор на науките - голям доктор - те са само PhD, тоест са игнатиевци....

.....Май и в науката стана много вожд, малко индианец ...
"

# 29
  • София
  • Мнения: 62 595
Какво има да се чудим, погледнете какво става дори само тук, на форумска почва - все повече очевадно неграмотни майки, които реагират невероятно остро, когато някой им спомене, че са неграмотни! Редовният номер е да обвиняват в дребнавост, злоба и какво ли не, откъде-накъде някой имал право да им прави забележка как пишат. Какво да очакваме нататък, нали именно тези майки днес вече или утре ще са първите, които ще започнат да натискат учителите за оценки и ще вдигат скандали защо отрочето има двойка, а тетрадката му нашарена с червено, какво толкова се заяжда учителката за писането, утре отрокът ще има толкова пари, че ще я купи и ще я продаде! И заради делегирания бюджет учителката ще започне да си трайка. Хубаво, училището виновно, ама утре защо вузовете ги вземат тези, същите неграмотни младежи? Пак заради пари е цялата работа. Добре, че все още има ужасно трудни специалности, в които няма изкласяване, та поне там горе-долу има някаквоо ниво.

# 30
  • Мнения: 44
Проблемът е доста сериозен и далеч не остава само зад вратите на университетите.
Първо, в БГ само в моето село Нанадолно-горнище, не съм открила университет по бизнес администрация, офис мениджмънт и още нещо звучащо модерно.
И при това голямо предлагане, и намалено търсене - ниската раждаемост и търсенето на образование в чужбина, принуди тези университети да приемат с бал 2.01, само и само да имат студенти, които да наливат всеки семестър такса.
Тъжното е, че родителите масово изтъпяха, изнагляха и предават това си поведение и на милите си отроченца. Държат се арогантно и безобразно с учителите, детето придобива усещането, че е велико, а всички останали са некви тъпаци и са му длъжни... И снежната топка се затъркалва и нараства.

После тези... младежи, изпълзяват от ВУЗ-овете, размятат дипломите си и претендират за какво ли не.

Моето лично мнение е, че образованието започва от дома, от семейството. Изпуснат ли се там нещата, трудно се поправят последствията.

# 31
  • Мнения: 852
Аз лично се възмущавам много повече на преподавателите, които са приели в елитните си университети лошите, неграмотни студенти и сега реват. Я не понимаю...

# 32
  • София
  • Мнения: 4 251
Порочната система започва още от средното образование, когато недомислието "делегиран бюджет" финансово принуждава учителите да побутват децата до 12. клас. Върху по-принципните учители се упражнява натиск от страна на училищно ръководство, местно РИО и Негово Величество РОДИТЕЛЯ, чието отроче е по-по-най.
След това детенцето на база отлично избутаната диплома влиза да учи каквото и да е, където и да е. В някои случаи не знаят дори защо учат конкретна специалност. Тъжно, но факт.
Децата не са виновни, те просто се възползват от безпринципността на възрастните.

# 33
  • София
  • Мнения: 4 548
Слушам одеве по новините за новите учебници, които ще се правят за малките класове. Как нямало да се одобряват само 3, а ще се избира от неограничен брой. И накрая репортажът завърши с две изречения, които ми бяха достатъчни , за да разбера, че това е поредната безсмислена реформа. За догодина трябвало да са готови новите учебници за 1-ви и 5-ти клас. Ноооо, първо трябвало да се въведат стандартите, по които да се изготвят учебниците. Та, като знам с каква скорост се случва всичко в нашата мила родина, тия стандарти ще ги правят до Коледа. После докато се формират авторски колективи и се сключат договори с издателствата, ще дойде пролетта. Познайте колко време ще остане за писането на самите учебници. Има няма 2-3 месеца #Crazy Има ли смисъл въобще да питам, колко читави ще са тези учебници Crossing Arms

И понеже коментирахте качествата на завършващите педагогика. Не само сега, а и преди 20-25 г. в тези специалности влизаха неприетите другаде. Учителската професия е една от най-трудните и съответно е нежелана. Всеки е бил ученик и знае в какви ситуации изпада учителят ежедневно и не му се иска да е на негово място. Така че, в този смисъл нищо ново.
Но искам да обърна внимание, че не малко от действащите учители идват и от други специалности с допълнително изкарани курсове.

# 34
  • София
  • Мнения: 62 595
поне НБУ се опитаха да направят нещо по въпроса като въведоха встъпителни курсове по български и писане на есе или нещо подобно за първокурсниците. Май и ТУ направиха нещо такова.

Май на педагогиката започна да й се вдига реномето, защото хората започнаха да се усещат, че все пак учителската заплата е сигурна, а в градовете, където е голяма безработица и ниски заплати, учителстването е доста привлекателно.

# 35
  • Мнения: X
Преподаватели по философия? Добре че тези по педагогика не смеят да се обадят. Тези специалности масово ги учат само за една тапия и се влиза по документи - разбирай, с преписване или подарена матура.

Не съм твърде убедена в неграмотността на съвременния ученик и студент. Мисля, че сегашното състояние на образователната система е неадекватно на състоянието на съвременния учащ се.

# 36
  • София
  • Мнения: 4 548
Не съм твърде убедена в неграмотността на съвременния ученик и студент. Мисля, че сегашното състояние на образователната система е неадекватно на състоянието на съвременния учащ се.
Тя затова е неадекватна, защото все се опитват да я нагаждат към съвременния учащ се. Точно това води до прием на куцо и сакато. Като няма по-добро и айде каквото има. Да се запълват бройките. Учащият е този, който трябва да се нагажда към системата, а не тя към него.
 
Нещо, което не видях май в писмото, но те философите са малко далече от тези неща, е че трябва да има по-тясна връзка с работодателите. Какви са тези държавни поръчки, какво е това чудо. Някой проучва ли какви специалисти са нужни въобще newsm78

# 37
  • Мнения: X
Системата изобщо не се нагажда към съвременния учащ се.

Допълвам.
Системата е създадена за бележкари, а не за хора, които искат знание. Друг неин недостатък е, че високите й нива нямат нищо общо с нуждите на икономиката. Трети недостатък, но не у системата, а у обществото, е тоталното неразбиране на нуждите на икономиката. Четвърти недостатък, свързан с третия, е неглижирането и обиждането на хора без висше образование, без точно определено висше образование или с висше, но работещи нещо "неквалифицирано". Пети проблем, свързан с предните два - тотално размита идея що е то квалификация и къде е необходима. Шести проблем - абсолютна неориентираност на онези, които трябва да ориентират - как би могъл необразованият ти баща да ти обясни какво е добро за теб, като за себе си не е наясно? Седми проблем - на нашата икономика не й трябват висшисти. Това НЕ Е същото като "не й трябват умни". Няма работа за старото поколение висшисти, а днес се бълват цели армии с поне бакалавърска диплома и съответните претенции.

И така нататък, и така нататък.

Последна редакция: ср, 07 окт 2015, 00:21 от Анонимен

# 38
  • Мнения: 311
Един друг пример как един студент става "Неграмотен студент".Основно образование учене през всичките години отличен.Средно образование учене през всички години , записване на частни уроци (по желание) резултат 5,78.Идва и момента за Висшето...Студента има желание за учене на нови неща както до сега , НО на Г-н Преподавателя му е достатъчно студента да купи учебника за 50лв и да не се занимава с него камо ли консултации и обяснения по дадената лекция.От там нататък нещата по темата за "неграмотните студенти" са ясни.
П.С тук не слагам всички университети и преподаватели под общ знаменател.

# 39
  • Мнения: 976
    Аз бих върнала търсенето на причината още в първи клас. Докато ние през целия първи клас посвещавахме часовете само на четене и преразказване /или четене с разбиране/, то сега от първи клас започват с абсолютно академична фонетика - колко звука има в българския език? Хайде без да отваряте гугъл ми отговорете вие самите. И после ще ви питам защо му е нужно на първолачето да разграничава колко звука и колко букви има в думата ютия и думата люляк, вместо да бъде учено да обича хубавото слово, да рецитира и да преразказва.
    За по-нагоре, ако искате, може да говорим още с дни.
    Простият отговор е - децата трябва да бъдат отвратени от знанието, от четенето, от мисленето - да станат лесни за манипулиране и покорни
избиратели, които лесно продават гласа си, майка си, родината си. После само им се пускат едни манипулации по медиите /или розови турски сериали/ и всичко е наред!

# 40
  • София
  • Мнения: 18 043
То първолачето като стане втори клас дори и с иначе ненужния  звуков анализ се обърква. hahaha Такава ни е системата - недомислена. Ако не се лъжа в първи клас Я и Ю се означават само като съвкупност от две  квадратчета  в син и червен цвят,  показващи два звука, без да се обръща внимание на факта, че има значение това Я къде се намира в думата. И хоп във втори клас децата изведнъж разбират, че не всяко Я е два звука - в ябълка не е два , в Боян не е два , ама  пък в плява е... hahaha Ту така, ту иначе... И по други предмети е така - един път се учи едно, на по-късен етап наученото се оспорва с друго. Или още по-лошо - учи се нещо като основа в един клас , а знанието по него уж  се надгражда след 5  години. Триизмерни тела децата изучават в 6 клас, после забравят за съществуването им години наред и в 11 клас росни-пресни се облягат на придобитото в 6 клас "знание". Ако имат въобще някакви спомени от него...

# 41
  • София
  • Мнения: 193
Причината за неграмотните студенти далеч не се корени само в университетите. Както казаха и доста преди мен - всичко започва в началното училище. Виждала съм  многократно как напълно неграмотни деца се избутват нагоре, пишат им се нереални 3-и и 4-и, за да не се налага да се ходи по поправки и учителите да се занимават през лятната ваканция, а и, за да не се подрони авторитета на училището.
Системата продължава и в гимназията, разбира се, при това масово. Съответно 99% от познатите ми в момента са студенти, някои от тях с доста нисък бал за вход.
В университетите обаче далеч не са по-добре нещата. В моята специалност, в която уж се влизаше с висок бал, хората са грамотни, или поне повечето. Качеството на образованието обаче е доста ниско и за двете години досега не смятам, че съм получила каквито и да е практически знания. Повечето ми колеги са на същото мнение, като масово всеки си търси вариант за реализация после, без тя да включва специалността пряко. Аз в това число.
Избутването пак го има - някои преподаватели наистина се опитват да изискват от студентите, но определено не са всички. Оценките са доста завишени отново.
Има доста неграмотни и неквалифицирани за това, което изпълняват, възрастни обаче, така че проблемът определено не е нов, за съжаление.

# 42
  • Мнения: 11 624
Прочетох мненията ви по темата и мисля, че добре сте изброили причините. Искам само да попитам, без да чакам отговор от вас, как си върши работата Националната агенция по акредитация и оценяване?! -  според мен отговорът е - НИКАК! Тази агенция е отговорна за съществуването на тези безброй "университети", с безброй специалности и обезценяването на висшето образование.
Пример с мен самата: до преди 3 години преподавах в един университет. Дисциплината беше такава, че ако не се усвои добре, грешките могат да костват човешки живот.  Скъсах доста от така наречените "студенти". В един мил момент бях привикана от по-висшестоящи от мен и ми беше обяснено, че "режа финансовия клон", на който седят доста хора. Просто напуснах.

# 43
  • София
  • Мнения: 62 595
агенцията по акредитация работи по документи. Но аз лично съм била свидетел как има хора в тази агенция по отношение на определени специалности, които си вършат работата съвестно и когато отсреща има също съвестни хора, програмите вървят и студентите учат.

# 44
  • Мнения: leet
Докато съществува порочната система с "делегираните бюджети" в училищата, нещата ще вървят на зле. Не може, а и не е нормално в 7-и клас да не знае таблицата за умножение, но да има 5 по математика (пример за това е моя роднина). Естествено, отивайки в университета болшинството са с толкова слабо ниво на грамотност, че положението е неспасяемо.

# 45
  • Мнения: 25 615
Проблемът не е само в грамотността, но и в невежеството. Като че ли с колкото повече информация са затрупани децата, толкова по-невежи растат. Не са научени да отсяват важната информация от по-маловажната, от "спама". Паметта им също не е достатъчно добре развита. Много зубрене в училище, което води до липса на трайни, осмислени знания. Помнят като маймунките - за няколко минути, колкото да изкарат там някаква оценка и после - табула раза.
За неумението да се чете с разбиране също стана въпрос вече. А то е в основата на всичко. Разчитат на готови, налети с фуния, знания - някой да им сдъвче информацията и да им я даде в концентриран вид, а не сами да стигнат до нея.
Ако попитате някой пенсионер - ще ви изрецитира няколко стихотворения и ще ви разкаже подробно няколко урока, които е учил преди повече от 50 години. Ако попитате едно дете какви предмети е имало днес, сериозно ще се затрудни да ги изброи, камо ли да разкаже за какво се е говорило в час. Просто са залети от водопади информация, с която не могат да се справят сами. А няма и кой да ги научи.
Крайно време е образованието да се реформира, ама не само в отчетите на поредния министър, а кардинално. Да се преустанови практиката на зазубрянето на факти, а да се научат децата къде и как бързо да намерят нужната им информация. Науката се развива със страшни темпове, невъзможно е човек да следи дори една област, камо ли пък всичките. Затова, според мен, най-важната задача на училището е да научи децата да мислят, а информацията сами ще си я намерят, когато им потрябва. Училището да даде стабилните основи, върху които да се надгражда.

# 46
  • София
  • Мнения: 62 595
те дори не зубрят, ако зубреха, пак щяха да знаят нещо, защото поне зубренето кара хората да развиват някакви стратегии, дори да си ги измислят сами, за ефективност на паметта, а те вече само чекват някакви кутийки от някакви тестове. Това, което според мен става все по-наболял проблем е, че никой, включително от ранна възраст, не учи децата да развиват цялата верига когнитивни способности. Все повече проблеми с обработката на информация и разбирането на свързан текст. За мен е пълна глупост много разпространеното напоследък мислене на възрастните, че нямало нужда децата да учат факти и процеси (включително защо им трябвало да учат таблицата за умножение като имало калкулатори), защото фактите ги имало на един клик, а забравят, че в крайна сметка при решаването на някакъв проблем човек не цъка тепърва да търси информация, а разчита първо на всички факти, които е складирал и вече осмислил, разбрах в паметта си. То е като строежа на една къща - не можеш всеки път да започваш от основата, защото не си си направил труда да вземеш тухлички и една по една да започнеш да ги слепваш с хоросан, разчитайки, че всички тухли са наоколо разхвърляни и само трябва да ги събереш с един клик. Трябва да се редят тухличките и да се слепват редче по редче, за да може къщата да придобива  съществуване. Но всичко това се учи още вкъщи и детската градина.

# 47
  • Мнения: 21
Разбира се голяма роля за така широката неграмотност в университетите е, че всеки става студент. Още по-големият проблем според мен е, че всеки "студент" завършва някак си. Взима си дипломата и има претенции, че е завършил висше образование. Тъй като масата от хора са горе-долу на неговото ниво, той си намира работа, която върши също толкова неграмотно. И цикълът се завърта. Порочният кръг трябва да се разбие, но си остава въпросът кой ще има интерес от това.

# 48
  • Мнения: 832
Аз съм съгласна, че вероятно има пропуски още в началното и средно образование. Но човек завършил само такова образование не може да заеме висока длъжност и съответно не може да носи големи отговорности за други хора. В мига, в който университета дипломира неграмотни хора в архитекти, инженери, медици, педагози, това престъпление за мен. Някой, който не е приет в университета или се връща в 5ти клас и учи всичко наново или си намира други място под слънцето, където може и да е по-полезен. Университетите са изключително виновни за положението в момента. Те трябва да казват последната дума.

# 49
  • Мнения: 493
Искам само да попитам, без да чакам отговор от вас, как си върши работата Националната агенция по акредитация и оценяване?! -  според мен отговорът е - НИКАК! Тази агенция е отговорна за съществуването на тези безброй "университети", с безброй специалности и обезценяването на висшето образование.
Как работи ли?! Както всички подобни институции - всичко е пълен фарс. 3 години ни караха да попълваме в университета анкетни карти относно предстояща акредитация. Е, няма такава измама. Докато раздават листите, казват - ама пишете това и това, в никакъв случай не давайте ниски резултати на нищо! Това ни е много важно - и на вас, също!  #Crazy И уж всичко е толкова анонимно, само че през 2 минути имаше някой "висш кадър", който да мине и да те проследи какво си написал. Sick

# 50
  • Мнения: 11 624
агенцията по акредитация работи по документи. Но аз лично съм била свидетел как има хора в тази агенция по отношение на определени специалности, които си вършат работата съвестно и когато отсреща има също съвестни хора, програмите вървят и студентите учат.

Така е, Andariel, имам голям стаж в академичните среди и знам как стоят нещата, но не мислиш ли, че е дошло крайно време чиновниците да поизлязат от кабинетите и да видят как се случват нещата на практика?! И мисля, че тук е мястото да добавя, че не ми се струва нормално на гърба на държавата да лежат толкова много висши училища/университети, че даже и частните. Защо обществото ни да плаща на тези люпилни за некадърници и покрай това да страдат от недостиг на средства свестните студенти?! Защо няма свестни професионални училища, които да дават добри знания в някоя професия? Защо, да речем, майстотът на перални трябва да е инженер? Това, че няма "вишУ", прави ли го по-лош, по-некачествен?!....Ей такива въпроси не ми дават покой.

# 51
  • Пришълец
  • Мнения: 9 301
Привет  wavey!
Изписали сте доста по въпроса-и то само истини!Ще ми е приятно да следя темата.

Образователната ни система е под всякаква критика!
Студентка съм в момента (задочно обучение),нооо по-добре да не бях #Crazy.Отчайва ме грубата действителност-първо самият прием:как при положение,че записваш икономическа специалност,влизаш с изпит по Езикова култура??? Где е математиката,питам аз?След като по време на 4-годишното обучение поне една-две от дисциплините всеки семестър е свързана с нея?Не е за разказване направо ooooh!.Второ:как взимаме изпитите,какво е това механично заучаване,от което после нищо,ама абсолютно нищичко не остава в съзнанието?
Ужассс...
Ами 20-дневните очни занятия при задочниците като мен Rolling Eyes.От 20 човека по списък се събираме максимум 4-5,другите на път към аудиторията или са се забравили в кафенето,или изобщо не си правят труда да дойдат.Ааа да,в последния ден някой може се излъже и се започва-дай си лекциите,дай конспект,дай да снимам учебника ooooh!.Много ги интересуват графиките и примерите по време на лекции.И това не е просто от липса на време,а по-скоро от липса на желание.

Изводът е,че който не се е записал,само и единствено той не е завършил.Тъжно наистина.Някои не знаят дори какво учат,а защо го учат съвсем не са наясно  Laughing.Има и такива случаи...

# 52
  • Мнения: X
.......... Защо обществото ни да плаща на тези люпилни за некадърници и покрай това да страдат от недостиг на средства свестните студенти?! Защо няма свестни професионални училища, които да дават добри знания в някоя професия? ...
защото ако затворят некачествените уни-та ще почнат стачки, протести .... учЕните ще се обидят, като им се каже че са феодални старчета .... родителите ще протестират, че децата не са приети да следват...

# 53
  • София
  • Мнения: 62 595
Чиновниците понякога излизат, лично съм била свидетел на допитвания до студенти, така че който иска да си свърши работата качествено, има и как да я свърши. Все пак преподавателите се радват на студенти, които наистина искат да се научат и са отишли там да учат, а не само да заверят семестъра, а относто  студентите важи приказката, че можеш да заведеш коня на реката, но не можеш да го накараш да пие вода.

Колкото до професионалните гимназии, как да ги има тези извъън леката промишленост, като на практика "няма комини да пушат", както се изразяват децата! Професионалните са с най-хитови с прогррамистите и икономистите, ама там определено не са слаби ученици, и нататък е все услуги и лека промишленост. Не става само със сервитьори, готвачи, шивачи и фризьори, за да има читави професионални, трябва да има произвоство.

# 54
  • Мнения: 493
Все пак преподавателите се радват на студенти, които наистина искат да се научат и са отишли там да учат, а не само да заверят семестъра...
Единици са тези, които се радват на знаещи и жадни за още познания студенти (които - тези студенти, са изчезващ вид) . Повечето не им симпатизират, явно неоткривайки себе си на младини в това описание. /Поне моят опит това сочи./

# 55
  • Сред мелниците
  • Мнения: 1 294
.......... Защо обществото ни да плаща на тези люпилни за некадърници и покрай това да страдат от недостиг на средства свестните студенти?! Защо няма свестни професионални училища, които да дават добри знания в някоя професия? ...
защото ако затворят некачествените уни-та ще почнат стачки, протести .... учЕните ще се обидят, като им се каже че са феодални старчета .... родителите ще протестират, че децата не са приети да следват...

+1! Както и за повечето мнения по-горе.

Ами да се прежали някоя водеща партия да изрине  оборите!

# 56
  • Мнения: 11 624
.......... Защо обществото ни да плаща на тези люпилни за некадърници и покрай това да страдат от недостиг на средства свестните студенти?! Защо няма свестни професионални училища, които да дават добри знания в някоя професия? ...
защото ако затворят некачествените уни-та ще почнат стачки, протести .... учЕните ще се обидят, като им се каже че са феодални старчета .... родителите ще протестират, че децата не са приети да следват...

+1! Както и за повечето мнения по-горе.

Ами да се прежали някоя водеща партия да изрине  оборите!
Ами да се прежали, ама точно хората на някои водещи партии получават дипломи и научни степени и звания точно от оборите! Остави друго, ами и дисертациите им са засекретени, че  разправят, секретна информация съдържали -хахахха
И да не съм голословна:
http://news.ibox.bg/news/id_854864278
http://www.segabg.com/article.php?id=739745

Последна редакция: ср, 07 окт 2015, 16:34 от petiaivanov

# 57
  • Сред мелниците
  • Мнения: 1 294

Втората причина е липсата на какъвто и да е адекватен контрол върху резултатите от обучението, на който и да е негов етап. С цел да се усвояват бюджети. Важи и за университетите, които приемат куцо и сакато, за да постигнат бройка студенти. Важи и за средните училища, които дават дипломи на хора без елементарни знания. Дори понякога отлични дипломи.

Това  за мен казва всичко. Щях да пиша две страници за да го изразя Grinning

За неграмотните родители не съм съгласна. Много българи в предишни поколения  са отгледали деца, въпреки че са били неграмотни в класическия смисъл на думата.  Но са ги изучили в една система на образование , в която те не са вземали никакво участие, освен да плащат.

# 58
  • Мнения: 832

Втората причина е липсата на какъвто и да е адекватен контрол върху резултатите от обучението, на който и да е негов етап. С цел да се усвояват бюджети. Важи и за университетите, които приемат куцо и сакато, за да постигнат бройка студенти. Важи и за средните училища, които дават дипломи на хора без елементарни знания. Дори понякога отлични дипломи.

Това  за мен казва всичко. Щях да пиша две страници за да го изразя Grinning

За неграмотните родители не съм съгласна. Много българи в предишни поколения  са отгледали деца, въпреки че са били неграмотни в класическия смисъл на думата.  Но са ги изучили в една система на образование , в която те не са вземали никакво участие, освен да плащат.

Съгласна съм с това, което пишеш. Родителите на моя баща дори не са завършили висше, но той е.
Университетите трябва да държат на нивото и реномето си.

# 59
  • Мнения: 493
Университетите трябва да държат на нивото и реномето си.
Университетите държат само и единствено на парите, които пристигат с всеки един студент.  Peace

# 60
  • Сред мелниците
  • Мнения: 1 294

Университетите трябва да държат на нивото и реномето си.
Съгласна! Но И училищата, iany!

# 61
  • Сред мелниците
  • Мнения: 1 294

Университетите държат само и единствено на парите, които пристигат с всеки един студент.  Peace
За баницата, нали знаеш...

# 62
  • София
  • Мнения: 4 548
Как може да се проконтролира качеството и количеството на знанията? И съответно това да е критерий за добро училище/университет. Едното, което се практикува по света и у нас допреди 25 г., е труден изпит за университета. Като си спомня какви трепети бяха на стената на плача на химическия факултет. В моята специалност се влизаше с над 5,75 от изпита + много висока диплома, някъде над 5,50. За едно място се бореха по над 10 човека. Сега не могат да си попълнят бройката, защото колкото и да са неориентирани днешните младежи знаят, че там няма изкласяване, ако не учиш и поне малко не ти идва отвътре.
А след университета, каква работа ще си намериш трябва да е критерий за успешно обучение. Очевидно нито едно от двете не работи сега у нас.
Като говоря с мои познати, които набират кадри за фирмите си или работят с наши завършили студенти, всеки ми се оплаква от липса на кадърни хора. А предлагат добри заплати - от 1500 нагоре. И няма кой да дойде и каже, че видите ли щото е много квалифициран, тия пари са му малко. Ослушват се ще може ли някой друг да тегли вместо тях и ако не мине номера си заминават. Чак понякога ми иде да изкарам още едно висше и да ходя да бачкам аз там.  Mr. Green

# 63
  • Мнения: X
Лан-лан, а накрая резултат - 0.
Уж всеки разбира какво не е наред в образованието - е, някой оправил ли го е?
А най-лошото е, че всеки дърпа чергата към себе си. Преподавателите са на принципа "за толкова пари, толкова работа", а родителите биха приели с възторг всяка промяна, която ще ги освободи от ежедневното подготвяне на уроци. Учениците и студентите остават най-потърпевши, но не го осъзнават.

# 64
  • Мнения: 246
Мен лично ме притеснява, че въпросните неграмотни студенти ни най-малко не се срамуват от това, че не могат да пишат. Поне около мен е така.
За университетите не иска да коментирам, нито за училището. Ще кажа само едно изречение - за да вземеш матурата по БЕЛ се изисква (или поне до скоро знам, че беше така) да имаш 23т. от 100. Как няма да са неграмотни при положение, че всеки завършва.

# 65
  • София
  • Мнения: 62 595
то да са само студентите, нали затова дадох пример и за форумската почва - ха, си дръзнал да направиш забележка на някого, ха те е залял с океан от плюнки колко си злобен и дребнав! А тук са майките на бъдещите студенти!

# 66
  • Мнения: X
Тук са настоящи и бивши студенти. Проблемът не е от сега, просто сега ескалира, докато всеки се опитва да захапе кокал.

# 67
  • Мнения: 14
Преподаватели по философия? Добре че тези по педагогика не смеят да се обадят. Тези специалности масово ги учат само за една тапия и се влиза по документи - разбирай, с преписване или подарена матура.

Не съм твърде убедена в неграмотността на съвременния ученик и студент. Мисля, че сегашното състояние на образователната система е неадекватно на състоянието на съвременния учащ се.

Не са само преподавателите по философия, които знаят как стоят нещата. Писмото беше само поводът да се пусне тази тема.  Но съм съгласна, че във всички университети самите преподаватели също имат вина за състоянието на нещата,  тъй като свалят критериите, както в процеса на самота следване, така и при приема.

За Университетите по медицина напр., които по общо мнение задържаха дълго време нивото, в последните години са наблюдава занижаване на критериите за приемане.
Напр. Медицински университет София, свали много минималния бал, под който нямаш възможност да участваш в класирането, миналата година се поддаде на натиска от другите ВУЗ-ове и обяви предварителен изпит, съкрати материала, който влиза в изпита по биология, а тази година обмисля допълнителни облекчения за изпитите.  Дано да не се приемат предлаганите промени.

Но основния проблем идва от липсата на критерии в основното и средно образование. Те създават кандидатстудентите и самите студенти.
Не познавам системата за финансиране на средното образование, но не ми се струва много вероятно да няма механизъм по който директорите да налагат високи стандарти без да губят средства.

# 68
  • Мнения: X
Има теоретични механизми. На практика няма работещ такъв.
Учениците са клиенти, които търсят отлична диплома. Ако не я намерят в училище Х, ще отидат в училище У, което с по-ниски критерии за прием от Х, завишава оценките и не кара ученика да си дава зор.
И преди, и сега хората са искали отлична диплома. Разликата между преди и сега е, че днес е известно, че ученикът е тръгнал за тази диплома с 1500 (или нещо от сорта) лева за учебна година, а не с мозъка си.
Съответно училищата предлагат това, което се търси - не храна за мозъка, а шарена хартийка с цифрички.

# 69
  • София
  • Мнения: 62 595
то ако беше така с отличната диплома, отличниците нямаше да се натискат да ходят в зубраческите гимназии, а щяха да ходят в изпадналите - там дори само за присъствие щяха да им пишат шестици.

# 70
  • Мнения: X
Учениците никога не са се радвали на тройки. Съответно отиват там, където може да им бъде написана шестица.
Иначе всички се натискат за зубрачески гимназии. Някои влизат, някои се провалят на изпитите, някои нямат пари, а някои имат задръстни родители.
Шестицата винаги носи някакъв авторитет. Е, да, едно е да е от 2ра немска в София, друго ПГ по текстил - Мездра. Но е шестица - признак, че поне малко от малко човек е положил старание. А тройката, и от ЕГ да е, пак е тройка.

# 71
  • София
  • Мнения: 62 595
така като гледам, ако не всички, то доволно количество ученици се натискат за зубраческите гимназии, на всичко отгоре поне година се подготвят за изпитите, а някои и две години. Едва ли са такива будали да зубрят, за да влязат, а после пак да зубрят, за да излязат. Има гимназии, които приемат с тройки, ама там нещо не кипи от отличници.

# 72
  • Мнения: X
Що ми се струва, че говорим едно и също.
Отличник и добро училище са субективни категории.
Между другото, майките около мен си пращат децата в зубрачески гимназии не заради зубренето или кой знае колко качественото образование, а за да създават контакти и за точно определен тип диплома.
Иначе висше образование може да влезе и тоя от 2ра немска, и от текстила в Мездра. Обаче по времето на майка ми мездренецът не е имал нужда от извънкласна подготовка за това, по мое време вече имаше, а по времето на брат ми (само 6 години след моето) вече беше станало практически невъзможно да се влезе на хубаво място без курсове. Да се изфукам - брат ми влезе право без никакви курсове, а е от типа на мездренеца Simple Smile Но това е друга тема.
Ето това най-много не разбирам в съвременната образователна система. Ти си пращаш детето в училище, където да го научат уж. А още в детската градина вече си го записал на уроци по нещо си. Профилирана паралелка или популярна специалност в университет са абсолютно немислими без предварителен курс. Не разбрах кога се случи това.

# 73
  • София
  • Мнения: 62 595
то е хубаво, че все още и момичето от текстила в Мездра може да кандидатства, поне има равни шансове, но докато момичето от Мездра ще е едно на половин клас отличничка, в 73-то ще са 27 от 30 отличниците.

# 74
  • Мнения: X
Пак продължаваш да бъркаш щата.
Отличник е този, на когото му пишат отлични оценки. Това не е същото като знаещ.
В Мездра може да има много отличници, но дали са знаещи - ето това е под въпрос.
В този дух - защо днес и отличникът от Мездра, и отличникът от София имат нужда от допълнителна подготовка? Откога задължителното държавно начално до средно образование не дава достатъчно знания, за да осигури входа за държавното висше образование?

# 75
  • София
  • Мнения: 18 043
Профилирана паралелка или популярна специалност в университет са абсолютно немислими без предварителен курс. Не разбрах кога се случи това.

Толкова е субективно това обобщение профилирана паралелка в смисъла на нещо добро и даващо знания и престиж..... Има редица профилирани паралелки с бизнес,  с предприемачество, с норвежки, с румънски, с арабски,   с не знам какви още небивалици, за които де факто липсват квалифицирани преподаватели - та какъв курс е необходим за прием в тях? Оценки на двата изпита,  буквално различни от две, стигат за много от тях. Така е и с унитата, на пръсти се броят специалностите в наши университети, за които има истинска  конкуренция, приемните балове за които  се задържат високи и наистина е необходима солидна подготовка, за да се вместиш сред  късметлиите. Не искам да се изсилвам, ама едва ли са повече от  5-6 тези специалности. Ако беше иначе, нямаше примерно  технически университети  да приемат с оценка от матура по математика, която  е много по-опростена от някогашните приемни изпити или още по-зле: с оценка от матура по БЕЛ.  Тенденцията за мен е обратната. Съвсем целенасочено нивото за прием се сваля, за да се запълват местата, тъй като потокът от деца, ориентирали се да следват навън, непрестанно расте. И при тези занижени критерии курсове просто не са необходими, поне за болшинството специалности. Сигурно  90% от децата в класа на дъщеря ми избраха да  следват навън и  за целта им бяха необходими високи  оценки от матури и  отлична обща диплома, в следствие на което преобладаващата част не е ходила на уроци и курсове за кандидатстване тук. И въпреки това доста деца се пробваха и тук без специална подготовка, за да имат, както се казва, един резервен вариант. Не познавам дете, за което този опит да беше неуспешен. Приети бяха  в СУ, в ТУ, в УНСС, в УАСГ и т.н, но предпочетоха варианта с учене навън.

Последна редакция: чт, 08 окт 2015, 22:30 от пенсионирана русалка

# 76
  • Мнения: 493
Подготовката, която се получава в част от училищата /и предимно това не са елитните в градовете, а кварталните/ е достатъчно добра, за да успее знаещо и желаещо дете /ученик/ да се справи с изпитите и да влезе в желаната от него специалност - било то за гимназия или университет.  Peace
Но е факт, че вече е мания ходенето по уроци. Crazy И още по-интересното е, че повечето частни ученици се задоволяват единствено с факта, че посещават подобни мероприятия, без да полагат грам повече усилия да научат нещо, но пък изискват по-високи оценки и претендират за повече знания, защото те ходят на уроци. ooooh!

# 77
  • Мнения: X
Курсовете са необходими за привлекателните специалности, а не за непривлекателните. Кой иска да учи непривлекателна специалност? Хората не посещават курсове, за да учат педагогика, а за да учат право или счетоводство. А какво в крайна сметка ги приемат, е съвсем отделна тема.
Та, мисълта ми беше, че всеки иска да е шеф, но никой не ще да е работник, съответно работническите профили и специалности западат, в т.ч. инженерните, а управленските са в пика си и не можеш да се вредиш за някакъв абсолютен алабализъм. Не е само от сложността на материала, просто някои специалности предполагат седене на бюро и работа с пръст, докато други - много нерви и обикаляне.

# 78
  • София
  • Мнения: 18 043
Курсовете са необходими за привлекателните специалности, а не за непривлекателните. Кой иска да учи непривлекателна специалност? Хората не посещават курсове, за да учат педагогика, а за да учат право или счетоводство. А какво в крайна сметка ги приемат, е съвсем отделна тема.
Та, мисълта ми беше, че всеки иска да е шеф, но никой не ще да е работник, съответно работническите профили и специалности западат, в т.ч. инженерните, а управленските са в пика си и не можеш да се вредиш за някакъв абсолютен алабализъм. Не е само от сложността на материала, просто някои специалности предполагат седене на бюро и работа с пръст, докато други - много нерви и обикаляне.

Тази година познато дете (момче) влезе Право в СУ с  две оценки малко над 4. И каза, че е имало приети младежи още на първо класиране  и с по-ниско оценки от неговите. Голяма конкуренция ще да е било... Wink Естествено, че тези на първите места са влезли с отлични оценки, но за да падне толкова летвата на минималните балове, значи че специалността е всичко друго към днешна дата, но не  и привлекателна, още по-малко  характеризираща се с труден прием. Самият младеж сподели, че имало официална статистика на СУ, онагледяваща интереса на кандидатстващите към  отделните специалности. Правото не било в челната десятка.

# 79
  • София
  • Мнения: 62 595
аз се сещам за медицината, че без курсове и уроци не се влиза.

# 80
  • София
  • Мнения: 18 043
Андариел, да, медицината е сред онези специалности, които визирах, изискващи допълнителна подготовка на уроци/курсове, но дори и там има съществен спад в баловете за прием. В дванадесетокласната тема тази година  една мама от Пловдив ( или от Варна  беше newsm78, не ми се търси поста сега) сподели за доста ниски оценки, достатъчни за прием.

Последна редакция: чт, 08 окт 2015, 23:00 от пенсионирана русалка

# 81
  • Мнения: 493
Курсовете са необходими за привлекателните специалности, а не за непривлекателните. Кой иска да учи непривлекателна специалност? Хората не посещават курсове, за да учат педагогика, а за да учат право или счетоводство.
Не съм съгласна, че курсовете са необходимост. Ако имаш достатъчно знания и желание да се справиш, ще успееш и сам. /Казвам го от опит, самата аз и 1 лев не съм накарала родителите си да изхарчат за частни уроци, но това, че бях една от много малкото, която не посещава частни уроци, не ми попречи да завърша като първенец на випуска /от над 120 парчета все "отличници - знаещи и можещи"/ в гимназията, да изкарам пълни шестици /или поне над 5.50/ на предварителни изпити в няколко университета и към днешна дата отново да завърша избраната от мен специалност като отличник на випуска.

# 82
  • Мнения: X
още няколко циганки умряха  Laughing кажи моля каква специалност си, че да си още по-убедителна ...

# 83
  • Мнения: 493
Фри, защо е нужна тази ирония, граничеща със сарказъм?! Не вярваш, че е възможно да има интелигентни, знаещи и желаещи да могат нещо млади хора ли?!

Ето, за това иде реч - всички дружно се възмущаваме младото поколение колко е неграмотно и босо във всяка една тематика /с изключение на секс и наркотици/, престрашава се някой да пише, че е успял без връзки и без допълнителна помощ - хоп, скачай отгоре му, мачкай и край. Как смее да надига глава!!! Такова е и българското образование, защото то е плод на отношението към него!

# 84
  • Мнения: X
не е ирония, а е шега. Когато някой така се само-хвали се казва, че всеки път умира по една циганка (която се предполага, че би трябвало да й се плаща за да хвали  Laughing )

А за интелигентни и пр. млади хора знам, че има - имам двама такива в къщи  Simple Smile

Мнението ми беше конкретно към теб. Защо обобщаваш толкова много? Чудех се - за цяла БГ само ти ли мислиш, че си успяла без връзки и поради каква причина го изтъкваш. Не че нещо ме интересува лично и конкретно, не се притеснявай. Но около мен "да успееш без връзки" - си е практика и съвсем не е би трябвало да е постижение или изненада.

 И защо се притесняваш да си кажеш специалността?

# 85
  • Мнения: 493
Предишните коментари обобщават, че масово "успехът" се дължи именно на уроците, занижените критерии и, разбира се, връзките.
Какво съм обощила? Че съм пример на човек, разчитащ на собствени сили, за да извлече максимумът знания, които му предлагат? Разбира се, че има и други такива! Не съм казала, че съм прецедент! Но пък все по-малко хора /по мои наблюдения, а имам такива ежегодно/ разчитат на собствените си сили - набляга се на уроците все едно те са ключът към успеха. И да - понякога са, зависи от самия човек (ученик или студент).

Не се притеснявам да си кажа специалността - "Счетоводство и контрол" е първата, втората - "Бизнес икономика". И за всеобща академична изненада - от над 100 души бях единственият новоприет студент, който е влязъл с изпит по математика, а не езикова култура.  Crazy Да, вярно е, че всеки трети записва това, 'щото до преди някоя година е било модерно /както е сега с правото/. Надявам се да съм ти задоволила любопитството, Фриbouquet

# 86
  • Мнения: 482
За мен проблемът е в редките срещи на децата с писменото слово. Трябваше да пиша с дъщеря си по скайп, за да видя, че пише чаЛ, вместо чаО. Синът ми, ходейки на курс за матура, научи доста от правилата на българския.
 Според мен целенасочено се произвеждат неграмотни българи, за да се управляват по-лесно. Рибата се вмирисва откъм главата. Затова и се толерира преминаването нагоре без необходимите знания.
И задача на всеки родител е да обучи детето си - дали ще са курсове, уроци или  друго, но делото по спасяването на давещите се ...

# 87
  • Мнения: X
Не съм съгласна, че курсовете са необходимост.
Аз също. Никой в семейството ми не е дал един лев за курсове, нито е посещавал извънкласни занимания с цел прием в елитна образователна институция. Най-много да са били в профилирани паралелки и в крайна сметка не са кандидатствали по профила си, което прави разликата между "преди" и "сега" още по-фрапираща. Пример - хуманитарна паралелка в гимназията, а завършва индустриална химия.
Сега, за да влезеш едно счетоводство например, трябва първо да си или от икономическа, или от математическа гимназия, и да си ходил на уроци. Или за медицина - трябва задължително да си с профил биология и химия и отново задължителните кандидат-студентски курсове. Иначе шансът е минимален.
Та, питах се кога се е случило това нещо - без курсове да не може да се влезе на хубаво място.

Между другото, чаЛ се води жаргон. Аз съм чела някъде история, в която полицай пише в официален документ АЛди, а не Ауди - и съм убедена, че доста възрастни биха го написали с Л.

Неграмотността не е от вчера. Днес просто излиза наяве, защото трябва да се платят много пари, за да се коригира - мое мнение.

# 88
  • София
  • Мнения: 4 548
Брат ми кандидатства в СМГ след 7 клас някъде 84 г. Приемът беше с изпит само за тази гимназия. Имаше курсове и тогава. Аз съм кандидатствала в СУ 88 г. и за там си се ходеше на курсове. Въпреки, че се подготвях добре и сама, а и баща ми ми удряше по едно рамо, защото това беше неговата специалност, той ме записа и на курс.
Ако има по-големи от мен да кажат и по тяхно време как е било. Но от мое време насам винаги е имало курсове и частни уроци.

# 89
  • София
  • Мнения: 62 595
Ходеше се на уроци, и то уж тайно, ама всички знаеха, че се ходи за кандидатстване. Не сме открили сега топлата вода. Аз лично не мога да си представя как някой ще влезе в медицинския без уроци, защото няма как в училище да покрие конспекта. Който иска да е сигурен, че ще влезе в желана специалност, си ходи на курсове или уроци и хич не му дреме.

# 90
  • Мнения: X
Ако в никое училище не покриват конспекта за следващата степен, то тогава какъв е смисълът на училището? Да ти е необходим цял допълнителен курс, ОСВЕН училището, за да станеш студент, гимназист... а напоследък май и второкласник - това е ненормално.
А аз не казвам, че не е имало изобщо никакви уроци. Казвам, че СЕГА е практически невъзможно да минеш в горна степен без такива.

# 91
  • София
  • Мнения: 62 595
сега пак ли ще го дъвчем това! Всеки вуз си слага каквито реши въпроси в конспекта, това е състезателен изпит, а не текущо покриване на някакъв материал.

# 92
  • Мнения: X
Какво ще дъвчем пак? Ти казваш, че конспектът не може да бъде покрит в училище. Аз питам какъв е смисълът от ходенето на училище в такъв случай. Аз нямам проблем с конспектите, имам проблем с вменяването на родители и ученици, че материалът в училище не е достатъчен или преподаването не е достатъчно добро. За някои предмети съм по-склонна да се съглася - например математика, химия и физика - че има нужда от обясняване. Но ми е съвършено непонятно какво е сложното на историята или географията, че е необходим допълнителен курс. Това са разказвателни предмети и се иска единствено добра памет и четене.

# 93
  • София
  • Мнения: 62 595
Отказвам да обяснявам очевадни неща!

# 94
  • София
  • Мнения: 4 548
Ако в никое училище не покриват конспекта за следващата степен, то тогава какъв е смисълът на училището? Да ти е необходим цял допълнителен курс, ОСВЕН училището, за да станеш студент, гимназист... а напоследък май и второкласник - това е ненормално.
А аз не казвам, че не е имало изобщо никакви уроци. Казвам, че СЕГА е практически невъзможно да минеш в горна степен без такива.
Смисълът на училището е да се покрие степента, която дава самото училище. То е необходимо, но не винаги достатъчно условие за продължаване в по-горна степен. Винаги е било така. Не е нормално всички да учат в университет.

# 95
  • Мнения: X
Против съм всички да учат в университет - неслучайно му викат "висше училище" все пак. Но съм и против квалифицирането на подходящи кандидати да става единствено на принципа "платен препоръчителен курс". Точно защото е "висше училище", а не "висша каса".

Отказвам да обяснявам очевадни неща!
Не мога да разбера вълнението ти  newsm78

# 96
  • Мнения: 675
Много интересна тема, изчетох на един дъх всичко написано дотук. Завърших тази година (биология и английска филология), вече работя по специалността си и ще споделя съвсем пресни впечатления, пък дано някой намери своите отговори. Когато дойдох в университета си мислех, че всички ще са ентусиазирани, ученолюбиви, ще владеят по няколко езика и т.н. После видях, че хората масово предпочитат да висят по кафетата и дискотеките, вместо да научат нещо, т.е. на тях не им доставя удоволствие да се развиват. Освен това, много от тях бяха не само езиково, но и научно неграмотни, не знаеха как да държат пинсета, епруветка и, което беше по-лошото, не искаха да се научат. Съответно, на изпитите имаше най-различни бисери, крилати фрази и откровени глупости, излезли от устата на бъдещи биолози и филолози. Често съм чувала от колеги "за какво ми е да водя статистики, аз да не съм математик" или пък "аз не съм фен на литературата, влязъл съм да уча езика, не да чета някакви глупости, писани преди 150 години". Вярно е, не всеки го влекат езиците, но поне нашия бихме могли да научим по-обстойно, все пак се нарича майчин. А и съм забелязала, че който е неграмотен на родния си език, обикновено е неграмотен и на другите езици, които (уж) използва. Смятам, че неграмотността тръгва от семейството - ако от малко му е повтаряно на детето, че "няма да става българик, я", най-логичният очакван резултат е неграмотник.

# 97
  • София
  • Мнения: 62 595
Просто игнорирай всичко това и се концентрирай върху нещата, които можеш да научи в часовете. Неслучайно написах, че повечето преподаватели се радват, когато видят насреща си съвестни студенти, които искат да научат, тогава са готови и да помогнат повече, дори чисто човешки. На никого не му е приятно да застане пред една незаинтересована аудитория, защото усеща, че всичко, което може да даде  на тези хора е хвърлено на вятъра. На висшето образование това му е хубавото, че човек взема от него толкова, на колкото е способен. ОставИ ги другите, нека си стоят на това ниво, ти гледай себе си. Със сигурност имаш колеги, които са като теб, просто ще се намерите и ще си направите една здрава групичка и ще си помагате. До голяма степен професионалният авторитет започва да се гради още от студентските години, защото в един момент светът ще те срещне професионално с част от тези хора, а способните продължават да поддържат връзка и след това.

# 98
  • София
  • Мнения: 18 043
Анадариел, девойката  е написала, че вече е завършила. Wink Тоест каквото е било в университета, било е. Предвид инфото в поста, че е започнала веднага работа по специалността си, явно максимално добре е оползтворила престоя си в съответното висше учебно заведение, независимо от описаните негативи на заобикалящата я среда от незаинтересовани и/или неграмотни студенти.

# 99
  • София
  • Мнения: 62 595
останах с впечатление, че е завършила гимназия с профили биология и английски, и учи сега филология, защото ми се видя странно хем да е завършила биология и английски в университета едновременно.

# 100
  • Мнения: 675
Имам две специалности (бакалавър биология и английска филология) и съм изкарала допълнителни дисциплини за педагогическа правоспособност по двата предмета. Не е странно, СУ предлага такава възможност. В момента съм учител (не умирам от глад и не се боря за оцеляване) и имам възможност да насърчавам учениците да четат. Защото грамотността идва не само от писане, а и от четене. Забелязала съм, че когато се вглеждам в грешките им, след време добиват същия навик и се поправят един друг. Това е начин да им помогнем. Аз искам да помогна, проблемът е точно дефиниран, остава да се вземат мерки.

# 101
  • Сред мелниците
  • Мнения: 1 294
Не е нормално всички да учат в университет.
Не е нормално, но вече всички учат.
Пардон, НЕ учат,  но пък СА в университет.
 И ще го завършат, което е опасното.
Та, питах се кога се е случило това нещо - без курсове да не може да се влезе на хубаво място.

Не се е случило, всъщност. Сега се влиза лесно навсякъде/с много малко изключения. Толкова малко, че спокойно можем да ги пренебрегнем.

# 102
  • Сред мелниците
  • Мнения: 1 294
Когато дойдох в университета си мислех, че всички ще са ентусиазирани, ученолюбиви, ще владеят по няколко езика и т.н. После видях, че хората масово предпочитат да висят по кафетата и дискотеките, вместо да научат нещо, т.е. на тях не им доставя удоволствие да се развиват. Освен това, много от тях бяха не само езиково, но и научно неграмотни, не знаеха как да държат пинсета, епруветка и, което беше по-лошото, не искаха да се научат. Съответно, на изпитите имаше най-различни бисери, крилати фрази и откровени глупости, излезли от устата на бъдещи биолози и филолози. Често съм чувала от колеги "за какво ми е да водя статистики, аз да не съм математик" или пък "аз не съм фен на литературата, влязъл съм да уча езика, не да чета някакви глупости, писани преди 150 години".  

Little Queen, около мен е пълно със студенти, децата ми, техните приятели, децата на близки и роднини.
 90% от тях са точно от тази категория, която ти описваш.
Останалите 10% са искрено разочаровани и възмутени, но по-слабохарактерната част от тях си намества критериите към масата още в края на първата година и така смешните 10% стават жалкия  1%.

# 103
  • Мнения: 675
Като се замисля, след завършването идва по-трудната част, а именно намирането на работа. А на хубавите места рядко ще назначат и съответно задържат някой мързелив или пък неграмотник. Донякъде нещата се наместват, или поне на мен ми се струва така.

# 104
  • Мнения: 21
Реалността е разочароваща!

Когато дойдох в университета си мислех, че всички ще са ентусиазирани, ученолюбиви, ще владеят по няколко езика и т.н. После видях, че хората масово предпочитат да висят по кафетата и дискотеките, вместо да научат нещо, т.е. на тях не им доставя удоволствие да се развиват. Освен това, много от тях бяха не само езиково, но и научно неграмотни, не знаеха как да държат пинсета, епруветка и, което беше по-лошото, не искаха да се научат. Съответно, на изпитите имаше най-различни бисери, крилати фрази и откровени глупости, излезли от устата на бъдещи биолози и филолози. Често съм чувала от колеги "за какво ми е да водя статистики, аз да не съм математик" или пък "аз не съм фен на литературата, влязъл съм да уча езика, не да чета някакви глупости, писани преди 150 години".  

Little Queen, около мен е пълно със студенти, децата ми, техните приятели, децата на близки и роднини.
 90% от тях са точно от тази категория, която ти описваш.
Останалите 10% са искрено разочаровани и възмутени, но по-слабохарактерната част от тях си намества критериите към масата още в края на първата година и така смешните 10% стават жалкия  1%.

# 105
  • Сред мелниците
  • Мнения: 1 294
Днес по Нова показваха една от известните гимназии в София.
Тук частично е описано. заради класно - сигнал за бомба от глас с арабски акцент!
Цитат
„.... класното трябваше да бъде в понеделник. Но ние бяхме подготвени. Аз имам шестица, а съученичката ми – петица”
Едната ученичка, обаче, се изпусна, че си били направили добре класното, защото вече ИМАЛИ ОТГОВОРИТЕ!

Такава липса на срам. След очевидните лъжи на децата, директорката, загубила търпение каза - Лъжата е грях и си тръгна. Това са бъдещите неграмотни студенти, които в момента са неграмотни ученици, после ще станат неграмотни  счетоводители, фармацевти или архитекти.

# 106
  • Мнения: 55
Учих в НБУ. Едно от задължителните ООК-та е "Български език и академично есе". Курсът се водеше от филолог, за когото знам и от личен опит, и от трети страни, че е един от най-кадърните в областта. Как този човек не се простреля в капачката от ужас и омерзение, все още не ми е ясно.
Пропуските в средното образование са безспорни, но за мен има едно ниво на неграмотност, което е толкова масово и толкова потресаващо, че не мога да виня само училищата, но най-вече родителите. На учители и образователна система се приписват прекалено много отговорности, но за мен семейната среда е тази, която трябва да формира базисните ценности. След като у дома никой не е прокарал идеята, че да умееш да съставиш изречение, състоящо се от подлог, сказуемо, определение и обстоятелствено пояснение(без дори да говорим да ги разпознаеш като граматични конструкции), без това изречение да е съпроводено от "ъъъъ", "такова" и пр., то аз не виждам как дори най-отдаденият учител може да поправи тези щети. Ако първият път, в който един ученик бъде скастрен понеже има пропуски в грамотността си, но у дома му кажат "к'во ти пука, маме, че не знаеш к'во е спрежение ", откъде накъде на това, все още формиращо се съзнание ще му пука.

# 107
  • Сред мелниците
  • Мнения: 1 294
suncho382, разсмя ме с горкия ти преподавател. Защо точно  в капачката  Grinning?

Разбира се , че е по-добре семейната среда да формира основата.
Но както стана дума и преди в темата, много поколения неграмотни български родители са изучили децата си, в т.ч. и в европейски университети. Те са изградили от нищото съвременна България.
Има си образователна система и тя е отговорна за образованието. Както има система на здравеопазване, на транспорт и т.н.
Не казвам, че им е лесно да се преборят с наслоенията от първите 6 години, но като не покриват някакви изисквания, да ги оставят да си стоят в съответния клас, докато не ги достигнат.
Ако трябва по 5 години ще карат пети клас! Щом не бързат...

Потресаващата неграмотност се толерира още от първи клас, за да добие уродливи размери в гимназиите. Учителите са вдигнали белия байрак, защото така им е по-лесно. Ако има някои заблудени още тук-там те са бели лястовици и нищо не могат да променят.

Като се замисля за последиците и не проумявам възможно ли е, тези от които зависи контрола да не виждат какво се случва!
 Апокалипсисът предстои, казвам го без капка преиграване.

# 108
  • Мнения: 55
Защото болката е толкова ужасяваща, че може да го изтръгне от ужаса да обясни, че пред "който" се слага запетайка,  на 24-годишно момиче с повече козина от Чубака. Само на главата.
И преди някой да се извини с това, че е НБУ-учих филология в СУ, където курсът езикознание се смяташе за напълно излишен от колегите ми, думата палатализация бе мръсна, а око в мн.ч. ставаше очи "щото така", но все пак не учехме българска филология, за какво ти е да ги знаеш тия правила? Нали в другите езици правила няма...
Колкото до неграмотните родители, изучили децата си - не споря. Не твърдя, че всички са злодеи, нехаещи за бъдещето на децата си, но...Има разлика между осъзнатата и осмислена неграмотност, и тази, която върлува тук. Масово хората не осъзнават, че са неграмотни. В най-добрия случай, грамотността е просто някакъв лукс, който обаче е толкова абстрактен и ненужен, че не си струва да се хабят ценно време и усилия.
Между другото наблюдавам и една много фрагментирана представа за образованието у множество родители. На принципа "Учи маме, каквото ти е необходимо, пък другото ще го избутаме". Да си образован и грамотен не е просто да имаш някакво знание, а да умееш да боравиш, използваш и утилизираш това знание,, то това ни е проблема. Абстрактните понятия много куцат на нашата народопсихология.

# 109
  • София
  • Мнения: 62 595
виждат, но ги натискат да не оставят ученици на поправка, да не говорим за повтаряне на класа. При малките ученици първи клас не се повтаря (освен ако сега в новия закон са го променили)  и се разчита, че едно дете, което девет мессеца не се е научило да чете, пише и смята, за три месеца ваканция ще навакса. Да, ама не! Няма как да се изпълни петилетката за две години! Нататък ги бутат до четвърти клас, защото тогава родителите започват да протестират - как може учителката да кказва, че детето трябва да повтаря класа! Предполагам, че вече освен учителките по български, никой не обръща внимание на усвояването на книжовния език.

# 110
  • Сред мелниците
  • Мнения: 1 294
Неграмотността  аз я схващам в по-широк смисъл. Не че не бих се радвала, ако  езиково моето собствено ниво, а и на всички останали беше по-високо.

Опасностите от неграмотността на "специалистите" в тяхната си специалност е ужасяващата.
Това предполагам включва и "неспособността за "утилизация", за която говориш, с всичките ми резерви към тази чуждица, чието значение за мен е малко  по-различно, но това в скоби...

# 111
  • Сред мелниците
  • Мнения: 1 294
виждат, но ги натискат да не оставят ученици на поправка, да не говорим за повтаряне на класа.
Е, именно за това говоря. Контролни органи в тази система няма ли?

Как завършват гимназия, като няма област, в която да ги боднеш и нещо да потече?
Тях не ги упреквам, по принципа на баницата, дали им - яли.

Целия апарат на Министерството на т. нар. Образование  /правилното е ОбразУвание /и регионални структури, .... newsm78 какви бяха, че не ги помня?  поради какви причини си получават заплатите? Воглаве, с министъра и цялото учителско войнство?
И отгоре на всичко - вечно недоволни!

Общи условия

Активация на акаунт