Неграмотните студенти

  • 7 353
  • 111
  •   1
Отговори
# 105
  • Сред мелниците
  • Мнения: 1 300
Днес по Нова показваха една от известните гимназии в София.
Тук частично е описано. заради класно - сигнал за бомба от глас с арабски акцент!
Цитат
„.... класното трябваше да бъде в понеделник. Но ние бяхме подготвени. Аз имам шестица, а съученичката ми – петица”
Едната ученичка, обаче, се изпусна, че си били направили добре класното, защото вече ИМАЛИ ОТГОВОРИТЕ!

Такава липса на срам. След очевидните лъжи на децата, директорката, загубила търпение каза - Лъжата е грях и си тръгна. Това са бъдещите неграмотни студенти, които в момента са неграмотни ученици, после ще станат неграмотни  счетоводители, фармацевти или архитекти.

# 106
  • Мнения: 55
Учих в НБУ. Едно от задължителните ООК-та е "Български език и академично есе". Курсът се водеше от филолог, за когото знам и от личен опит, и от трети страни, че е един от най-кадърните в областта. Как този човек не се простреля в капачката от ужас и омерзение, все още не ми е ясно.
Пропуските в средното образование са безспорни, но за мен има едно ниво на неграмотност, което е толкова масово и толкова потресаващо, че не мога да виня само училищата, но най-вече родителите. На учители и образователна система се приписват прекалено много отговорности, но за мен семейната среда е тази, която трябва да формира базисните ценности. След като у дома никой не е прокарал идеята, че да умееш да съставиш изречение, състоящо се от подлог, сказуемо, определение и обстоятелствено пояснение(без дори да говорим да ги разпознаеш като граматични конструкции), без това изречение да е съпроводено от "ъъъъ", "такова" и пр., то аз не виждам как дори най-отдаденият учител може да поправи тези щети. Ако първият път, в който един ученик бъде скастрен понеже има пропуски в грамотността си, но у дома му кажат "к'во ти пука, маме, че не знаеш к'во е спрежение ", откъде накъде на това, все още формиращо се съзнание ще му пука.

# 107
  • Сред мелниците
  • Мнения: 1 300
suncho382, разсмя ме с горкия ти преподавател. Защо точно  в капачката  Grinning?

Разбира се , че е по-добре семейната среда да формира основата.
Но както стана дума и преди в темата, много поколения неграмотни български родители са изучили децата си, в т.ч. и в европейски университети. Те са изградили от нищото съвременна България.
Има си образователна система и тя е отговорна за образованието. Както има система на здравеопазване, на транспорт и т.н.
Не казвам, че им е лесно да се преборят с наслоенията от първите 6 години, но като не покриват някакви изисквания, да ги оставят да си стоят в съответния клас, докато не ги достигнат.
Ако трябва по 5 години ще карат пети клас! Щом не бързат...

Потресаващата неграмотност се толерира още от първи клас, за да добие уродливи размери в гимназиите. Учителите са вдигнали белия байрак, защото така им е по-лесно. Ако има някои заблудени още тук-там те са бели лястовици и нищо не могат да променят.

Като се замисля за последиците и не проумявам възможно ли е, тези от които зависи контрола да не виждат какво се случва!
 Апокалипсисът предстои, казвам го без капка преиграване.

# 108
  • Мнения: 55
Защото болката е толкова ужасяваща, че може да го изтръгне от ужаса да обясни, че пред "който" се слага запетайка,  на 24-годишно момиче с повече козина от Чубака. Само на главата.
И преди някой да се извини с това, че е НБУ-учих филология в СУ, където курсът езикознание се смяташе за напълно излишен от колегите ми, думата палатализация бе мръсна, а око в мн.ч. ставаше очи "щото така", но все пак не учехме българска филология, за какво ти е да ги знаеш тия правила? Нали в другите езици правила няма...
Колкото до неграмотните родители, изучили децата си - не споря. Не твърдя, че всички са злодеи, нехаещи за бъдещето на децата си, но...Има разлика между осъзнатата и осмислена неграмотност, и тази, която върлува тук. Масово хората не осъзнават, че са неграмотни. В най-добрия случай, грамотността е просто някакъв лукс, който обаче е толкова абстрактен и ненужен, че не си струва да се хабят ценно време и усилия.
Между другото наблюдавам и една много фрагментирана представа за образованието у множество родители. На принципа "Учи маме, каквото ти е необходимо, пък другото ще го избутаме". Да си образован и грамотен не е просто да имаш някакво знание, а да умееш да боравиш, използваш и утилизираш това знание,, то това ни е проблема. Абстрактните понятия много куцат на нашата народопсихология.

# 109
  • София
  • Мнения: 62 595
виждат, но ги натискат да не оставят ученици на поправка, да не говорим за повтаряне на класа. При малките ученици първи клас не се повтаря (освен ако сега в новия закон са го променили)  и се разчита, че едно дете, което девет мессеца не се е научило да чете, пише и смята, за три месеца ваканция ще навакса. Да, ама не! Няма как да се изпълни петилетката за две години! Нататък ги бутат до четвърти клас, защото тогава родителите започват да протестират - как може учителката да кказва, че детето трябва да повтаря класа! Предполагам, че вече освен учителките по български, никой не обръща внимание на усвояването на книжовния език.

# 110
  • Сред мелниците
  • Мнения: 1 300
Неграмотността  аз я схващам в по-широк смисъл. Не че не бих се радвала, ако  езиково моето собствено ниво, а и на всички останали беше по-високо.

Опасностите от неграмотността на "специалистите" в тяхната си специалност е ужасяващата.
Това предполагам включва и "неспособността за "утилизация", за която говориш, с всичките ми резерви към тази чуждица, чието значение за мен е малко  по-различно, но това в скоби...

# 111
  • Сред мелниците
  • Мнения: 1 300
виждат, но ги натискат да не оставят ученици на поправка, да не говорим за повтаряне на класа.
Е, именно за това говоря. Контролни органи в тази система няма ли?

Как завършват гимназия, като няма област, в която да ги боднеш и нещо да потече?
Тях не ги упреквам, по принципа на баницата, дали им - яли.

Целия апарат на Министерството на т. нар. Образование  /правилното е ОбразУвание /и регионални структури, .... newsm78 какви бяха, че не ги помня?  поради какви причини си получават заплатите? Воглаве, с министъра и цялото учителско войнство?
И отгоре на всичко - вечно недоволни!

Общи условия

Активация на акаунт