Кухня за диабетици

  • 24 056
  • 70
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 6 346
Сетих се за една книга, която може да бъде от полза - има я и на български, освен на английски: "Пшеницата, маскирания убиец" от д-р Уилям Дейвис. Д-р Дейвис е кардиолог, който, като изключим голямата му настървеност конкретно срещу съвременната пшеница, е написал много полезна книга точно за подходящото за диабетици хранене, което всъщност е подходящf кажи-речи за всеки, без значение дали с някакво заболяване, или здрав. Разбира се, особено внимание обръща и на сърдечносъдовите заболявания. В книгата, ако не се лъжа, има и рецепти, но най-важното според мен е колко добре са разяснени принципите в основата на този начин на хранене. За англоговорящите книгата е Wheat Belly, като след нея д-р Дейвис написа и втора - Wheat Belly Total Health, която разглежда здравето в по-общ план и подходящото хранене за постигане на оптимално здраве.

Не се подвеждайте по българското заглавие, нито по прекалено голямата ангажираност на д-р Дейвис специално с пшеницата. Истина е, че и твърденията му точно за пшеницата са на базата на данни от проучвания, така че не са за пренебрегване, но голямото достойнсто на книгата е, че разяснява какво трябва да бъде храненето на съвременния човек, за да бъде здравословно, и защо.

# 46
  • София
  • Мнения: 15 471
Много интересна тема, и аз съм с диабет, записвам се да я следя.От собствен опит, без да съм знаела за тази ниско въглехидратна високомазнинна диета, установих,че като си хапна пържолка, захарта ми е  нормална , понякога даже ми пада доста, за разлика от като си хапна филийка с кьопоолу например-тогава скача до невероятни висоти. Опитвам се през повечето време да не ям хляб.Лошото е,че у нас са предпочитани от другите членове на семейството хлябът, картофите, ориза, баницата и т.н. и искам - не искам, като готвя каквото искат те и  аз си хапвам с тях.Та затова и повечето време съм си с висока захар. Embarassed Но просто финансово е трудно да се храня само с месо и зеленчуци.

# 47
  • Мнения: 962
чета с интерес темата. Моя приятел е неинсулинозависим  диабетик и пие хапчета сутрин и вечер само . Днес си пусна  изследване да видим утре какви ще са резултатите . Гледам да спазвам в къщи нещата ....  

Последна редакция: ср, 28 окт 2015, 12:53 от mamazori

# 48
  • Мнения: 1 934
Много интересно ми стана- тези съвети, които се дават тук в темата, струва ми се са предимно насочени към втори тип диабет, а не към първи. Защото чета, че инсулинът трябвало да се овладее и ми е интересно как се овладява нещо, дето тялото не го произвежда?!?  newsm78

Също така прехвалената високомазнинна диета ми е интересно как се връзва с поставянето на външен инсулин и особено дозировката му-мазнините започват да покачват кръвната захар доста след консумацията си и съдържат пъти повече калории от въглехидратите.

Накрая само да вметна, че диабетиците не е желателно да се товарят твърде с белтъчини животински и дори съвременните изследвания препоръчват дни без консумация на месо, че дори и млечни.

Аз лично съвсем не споделям възторга от високомазнинната диета. Нисковъглехидратната ясно, че е добра за диабетици, но все пак ми се струва тъпо да не можеш да ядеш понякога пица, ориз, картофи, баница и др.  Peace

Понеже тук в темата видях поне 2 майки на деца с диабет, надявам се, че те няма да приложат препоръчаният от Cioccolata режим- със сигурност от него могат да измерят после кетони в урината. Балансираното хранене остава най-доброто за всеки диабетик, няма значение 1 или 2 тип е  Peace

Последна редакция: пт, 30 окт 2015, 14:01 от Кливия

# 49
  • Мнения: 35 985
Кливия, и аз писах нещо подобно в средата на темата - тя не е ориентирана към тип 1, към тип 2 е  Peace

# 50
  • Мнения: 6 346
Кливия, тези книги, които съм посочила, не са случайни - човек взима, чете какво са написали авторите на базата на работата им с пациенти (и на собствения им опит) и си прави заключенията.

Разбира се, че има разлика между двата вида диабет, но и при двата НВ-ВМХ е най-подходящото хранене, ако човек иска все пак да избегне усложненията на диабета. Просто при първи тип трябва да се съобрази дозата на инсулина. Вече има данни, че високата употреба на инсулин също е вредна, както и високото собствено производство.

Мазнините не могат да повишат кръвната захар. Това просто не се случва. Peace Но мазнините забавят разграждането на храната, така че глюкозата от приетите заедно с мазнините въглехидрати ще навлезе по-бавно в кръвта - може би това възприемаш ти като повишение на захарта от мазнините. Но пробвай да изядеш само един пакет масло и си премери кръвната захар - няма да се повиши. Wink

Белтъчините не товарят по никакъв начин, ако не се спазва Дюкан (нискомазнинно, нисковъглехидратно и високобелтъчинно хранене). При НВ-ВМХ приемът на белтъчини е според стандартните предписания, а не по-висок. А това, че една храна е от животински произход, не я прави вредна, дори напротив. Peace

Но всичко това ще го прочетеш в тези книги плюс други съвременни източници, базирани на по-новите изследвания.

Тук да допълня с книгата на Бърнстайн: http://www.diabetes-book.com/ А тук могат да се прочетат откъси: http://www.diabetes-book.com/read-online-diabetes-solution/

Ето още една книга от Бърнстайн - специално за нисковъглехидратното хранене при диабет (напомням, че самият той е с диабет тип 1 от дете, а е и лекар, който лекува диабетици): http://www.diabetes-book.com/read-online-diabetes-diet/

Последна редакция: пт, 30 окт 2015, 14:07 от Cioccolata

# 51
  • Мнения: 1 934
Кливия, и аз писах нещо подобно в средата на темата - тя не е ориентирана към тип 1, към тип 2 е  Peace

Абе, и за тип 2 не е, ама ...  Crazy

Cioccolata, мазнините вдигат кръвната захар, да, определено я вдигат и то доста. Не знам какво пише в твоите книги, но още когато детето ми беше малко, ме предупредиха лекарите, че например ядките, маслините хич не са безобидни и даже са по-трудни за компенсация, отколкото въглехидратите. Това го казвам и от опит- мерим редовно и знаем. Аки има диабетик, дето плющи високомазнинна диета и захарта му е перфектна, нека ми се обади  Peace

Никой не може да ме убеди, че се чувства прекрасно без въглехидрати, ядейки основно белтъчини и мазнини. Човешкото тяло просто не е пригодено за такъв тип хранене  Confused


Най-новите изследвания са ако можем да намалим месото до минимум  Grinning - съвсем прясна и същевременна стара новина.

Аз писах, че за да убеждавам върли противници на  НВ-ВМХ в обратното, а за да предпазя хора, които нямат опит, не са чели достатъчно и се връзват, че това е панацеята  Peace

# 52
  • Мнения: 6 346
Да, има много такива хора - диабетици. Влез в американските форуми и си поговори с тях. Wink При вас явно храненето е сбъркано по някакъв начин, за да обвиняваш мазнините за повишената захар - не мазнините я повишават, а въглехидратите, макар че ти сигурно даваш торти, които комбинират захар плюс мазнини. ooooh! Пробвала ли си да дадеш на детето си ястие от месо, мазнини и зеленчуци, без хляб, картофи, ориз, бобови, десерт? Как му е кръвната захар след това? Инсулинът трябва да бъде според захарта, а не да се приема стандартна доза инсулин и тя да се компенсира с достатъчно въглехидрати. Диабетиците първи тип, които се хранят нисковъглехидратно и високомазнинно, често не слагат никакъв инсулин за храненията, защото нямат нужда - захарта не се повишава. Слагат само бавнодействащ сутрин и/или вечер.

А скорошната "новина" на СЗО всъщност е поредната медийна сензация - умните хора го разбраха вече. Wink Отново казвам - прочети авторитетни източници, не се доверявай на вестниците.

А човешкото тяло няма как да е пригодено да оцелява с максимум въглехидрати и минимум белтъчини и мазнини, защото около 2 милиона години, преди хората да започнат да развиват земеделието, са се хранили точно така - нисковъглехидратно и високомазнинно, с умерен прием на белтъчини. Просто не са можели да ядат кой знае какво друго, освен месо/риба и по някой корен от време на време или по малко горски плодове, но пак рядко и не в големи количества.

Дано да осигуряваш здравословно хранене на детето си и да не използва много инсулин, защото ако използва повечко, ще си навлече усложнения. Прочети, информирай се - за доброто на детето ти е.

Последна редакция: пт, 30 окт 2015, 15:52 от Cioccolata

# 53
  • Мнения: 35 985
Диабетиците първи тип, които се хранят нисковъглехидратно и високомазнинно, често не слагат никакъв инсулин за храненията, защото нямат нужда - захарта не се повишава. Слагат само бавнодействащ сутрин и/или вечер.

Извинявай, но това са абсолютни глупости. Възможно е единствено при човек в ремисия /все още запазено някакво производство на инсулин/ и то за кратък период от време.
Мазнините блокират действието на инсулина, което води пряко до повишаване на захарта.

# 54
  • Мнения: 6 346
Няма смисъл от спорове. Хората споделят лични преживявания и опит, вкл. че не слагат инсулин - важи и за такива, които са диабетици от деца. Peace А оттам нататък има книги, включително на Бърнстайн, който сам е диабетик от дете - това го пиша май за трети път. Rolling Eyes Предполагам, че точно този проблем е разгледан в книгата му, все пак и той е инсулинозависим диабетик (споменах ли го вече? Laughing). И точно понеже още на млади години получава усложнения заради прекалено въглехидратно и нискомазнинно хранене, но все пак има късмета да успее да "напипа" правилното хранене и постепенно да преодолее всички усложнения, затова на дърти години става лекар - за да може именно по този начин да лекува други диабетици. Затова и все препращам към неговата книга - хем личен опит, хем медицинско образование, хем наблюдения върху пациенти. Естествено, разбирам, че на вас ви говорят съвсем различни неща, но това е неизбежно - повечето лекари не са Бърнстайн, нямат личен опит, имат получени наготово знания, които отгоре на всичко не съответстват съвсем на реалността. И не ви помагат да предотвратите усложненията, нали? Затова Бърнстайн е толкова полезен - имал е усложнения, но си е променил храненето и се е оправил. И днес е един от най-възрастните (или може би най-възрастният) с това заболяване в света.

Ще спра да пиша в темата, но пак казвам - прочетете книгите. Бърнстайн е най-добрият съветник за всеки с диабет тип 1 и до голяма степен за диабетици втори тип. Книгата на Дейвис пък е насочена по принцип към всеки, който желае да се храни здравословно, но по отношение на диабетиците е изключително подходяща за втори тип. Целта и на двете е оптимално здраве въпреки диабета. И двамата автори говорят не само от позицията на лекари, лекуващи реални пациенти, но и от личен опит - Бърнстайн с диабет тип 1, Дейвис с диабет тип 2. Това е.

Последна редакция: пт, 30 окт 2015, 19:36 от Cioccolata

# 55
# 56
  • Мнения: 962
Моя приятел си прави изследване . захарта му е 5,4  казаха че е добре ..... 

# 57
  • Мнения: 35 985
чудесна захар

# 58
  • София
  • Мнения: 160
ще имам гост за Бъдни вечер -диабетик.посъветвайте ме какво меню да сготвя.

# 59
  • в колонките
  • Мнения: 510
ще имам гост за Бъдни вечер -диабетик.посъветвайте ме какво меню да сготвя.
 
    Според мен има значение диабетикът на инсулин ли е, или на хапове, също така кой тип е диабетът му. Аз, например не живея в България и моят ендокринолог  не ми препоръчва храни, които българските лекари препоръчват. Като въглехидратите... например. За Бъдни вечер е трудно да се състави меню за диабетик, особено ако е на инсулин. Дано се включи някой с предложения,  Hug

Общи условия

Активация на акаунт