За какво трябва да внимаваме при покупка на къща?

  • 11 000
  • 35
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 1 956
Хм, че как така закионнно лесно и бързо се свързва с канализацията?! Това е един доста тежък проблем в София... Ако като прекаравт канализацията, не се свърже имота, после е трудно. Има парцели с канализация пред тях. Ами иска си плащания тук, там, молби, чакане...

# 16
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 281
При нас беше лесно,защото къщата е точно на главната улица в селото и канализацията е точно пред нас.А в малкия град всичко стана по-лесно и по-бързо.Не е като в София или Варна.

# 17
  • Мнения: 1 207
И ние се вързахме бързо и лесно към канализацията.Селото е на 20км от София.Всички къщи бяха вързани, само нашата не, но и не беше живяно в нея доста време. Естествено боклук имаше доста и при нас.Вече пета година все нещо правим по нея, като гледам винаги ще е така.
Интересното е, че ние не сме ходили на огледи.Мечтаехме си за къща, някога.Приятел ни заведе в неговото село да ни покаже една къща - на приятели, останала без живот в нея.Видях я и ме грабна, беше май месец - всичко зелено и един голям равен двор.После осъзнахме колко е близо до София, че има магазини, детска градина, училище, аптека, канал.
Мечтая си за каменен зид, за гора и поток.Ама то не може всичко  Mr. Green

# 18
  • В градината...
  • Мнения: 15 930
..
Мечтая си за каменен зид, за гора и поток.Ама то не може всичко  Mr. Green

и аз така  Mr. Green само дуварите дето имаме.

# 19
  • Мнения: 963
Преди година и половина си купихме къща близо до София с идеята да я стягаме полека... Преди година и малко се изнесохме от града и отидохме да живеем там  Laughing

Присъединявам се към мнението, че трябва да се гледа самото село на първо място: краде ли се, има ли къщата съседи (целогодишно или виладжии), има ли магазини, транспорт към близкия град, евентуално училища и градини.

Нашата къща също е на общинска земя, има си и плюсове, и минуси. На практика сме собственици само на постройката. Но пък заради това и цената беше повече от приемлива.

Иначе след като я купихме правихме ремонт на покрив (хич да не е, трябва едно претърсване на керемидите да се направи и то ако е читав; иначе - основен ремонт). Направихме изцяло нова ел инсталация, защото къщата е строена по времето, когато един контакт на стая е бил повече от достатъчен. Свързахме се към канализацията. P-r-o-l-e-t, на село не стават толкова трудно тия работи, поне при нас изобщо не беше проблем... По-скоро беше сложно, че канализацията е правена преди години от бащата на един от съседите ни, та съседът знаеше къде минава канала, а от ВиК не знаеха  Rolling Eyes Сложихме нова дограма (на единия етаж - веднага, защото беше наложително; на другия - половин година по-късно). Отделно правихме баня, защото преди имаше само тоалетна на двора. Сложихме бойлер, прокарахме тръби из къщата, защото имаше вода само в кухнята. Правихме отопление (камина с водна риза). Погрижихме се за стени и тавани... И още сме до никъде  Laughing Но гледаме на това като на lifetime project  Crazy

И макар че се отклоних от основния ти въпрос за документите, изредих всички тези дейности с идеята да имате предвид (дори чисто финансово) какво ви чака след покупката... Хаотично стана, ама засега толкова.

# 20
  • Мнения: 685
Джинджи, би ли споделила каква сума ви е отишла до сега? И аз имам едни планове за ремонт на къща, но май ще трябват доста събиране преди това.

# 21
  • Мнения: 963
Някъде между 10 и 15 хиляди лева може би излизат всички големи планови ремонти дотук  Mr. Green (включително дренаж от едната страна на къщата и вкопаване на долния етаж с още половин метър надолу). В тях, разбира се, изобщо не влизат дребните текущи неща, включително облагородяване на градината, купуване на разни уреди, инструменти (родата на предните собственици беше изнесла всичко до последния пирон) и т.н.

Тепърва има да се прави външна изолация, ограда (включително вдигане на нивото на част от двора, за да може да се вкара кола вътре), кухня от-до и да не продължавам, че...  Crazy

# 22
  • В градината...
  • Мнения: 15 930
На нас ремонтът до тук ни е около 50 хиляди. А още не сме започнали озеленяването на градината.

# 23
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 760
На нас ремонтът до тук ни е около 50 хиляди. А още не сме започнали озеленяването на градината.


А какво влиза в тази цена като ремонти, ако е удобно да споделиш, разбира се.

# 24
  • В градината...
  • Мнения: 15 930
Доста неща. Започнахме с покрива, подмяна на част от конструкцията, нови керемиди, метални /всъщност те излизат в пъти по-евтино и са незаменими - няма нужда всяка година да се пренареждат счупени керемиди/. Усвояване на сундурмата /верандата/, както и на площадката под нея - увеличихме квадратурата на къщата. Пробихме отвор за вътрешни стълби, тъй като всеки етаж беше с отделен вход. Направа на дървени стълби. Изолация 10см. Дограма. Направа на 2 бани. Кухня, дрешник, коридор, кабинет - мебелите направени от нас /правим проект, нарязват ни, ние сглобяваме/, циклене на паркет и дюшаме, там където не слагахме ламинат. Направа на парно /радиатори втора ръка, запазени/, котел и пелетна горелка /мъжът ми ги прави и програмира, иначе е доста по-скъпо/, поставяне на слънчев колектор /пак от мъжа ми, спестихме за труд 1200/, изкопаване на кладенец и свързване на цялата къща с него,  разпокриване на плевня и 2 гаража - открит и закрит, направа на нов покрив и основен ремонт на тези сгради. Направа на 2 навеса по 20 квадрата. Измазване на външен клозет, ниша, курник. Направа на капково напояване.  Измазване на дувари /за около декар място/. Изхвърляне на огромни количества боклук. Къртене, събаряне не включих. Основен ремонт на лятна кухня. Тя още не е довършена - камина, обзавеждане и т.н. До тук резултатът е - удобна къща, влизаш, натискаш копчето на дистанционното и парното се пали, само се регулира кога и дали да спре. Водата - топла от колектора или ако няма слънце - от котела. Удобства много повече от6 апартамент. Басейн нямаме, но си купихме надуваем 5 метра. Обработваме 1/2 от двора - гледаме зеленчуци, а пред къщата предстои озеленяването от разсадник - там ще отидат около 1500лв. поне, ще изградим и поливна система.

# 25
  • Мнения: 963
perunika, възхищавам се и завиждам по равно  Grinning Ние имаме още мноооого път, докато стигнем вашето ниво.

# 26
  • В градината...
  • Мнения: 15 930
Джинджи, много труд, нерви, но и голямо удоволствие.
Освен това - в Бг уви не можеш да платиш на фирма и да си влезеш с чехлите наготово. Ако нямаш хабер от нещата, може и да се заблудиш. Но ние вече сме "светнати" за доста неща и виждаме как лъжат, мотаят, не правят нещата както трябва. Не му ли дишаш във врата на майстора/работника и не вземеш ли активно лично участие, работата не става.
Скрит текст:
ремонтът го правихме по време на 3 инвитро опита и сватба, така че няма невъзможни неща  Flutter

# 27
  • Мнения: 963
Ооо, това с майсторите го научихме и ние по трудния начин  Rolling Eyes В началото, когато започнахме да стягаме къщата просто нямаше как да сме там непрекъснато (аз с бебе, мъж ми на работа) и... още си носим последствията. Сега, когато вече живеем постоянно там е друго и реално можем да следим какво се върши, когато/ако опрем до майстори.

Скрит текст:
Евала, че сте успяли да комбинирате ремонта с всичко останало  Peace  И ние така опитваме покрай детето и сега второ на път... кога успешно, кога не чак  Laughing  Ама си е удоволствие. И занимавка за цял живот  Mr. Green

# 28
  • Мнения: 9 693
Нашият последен опит с майстори, които иначе работят отлично е, че просто не чуват какво им се говори. Казват ти ОК и си правят каквото са си решили. Може би, защото аз се занимавах с тях се получи така. Сто пъти им казах, че ако започнат да правят нещо, да питат дали съм съгласна, да не работят около колата (т.е. ако имат работа там да кажат, да я преместя), ами не и не. Направо до лудост ме докараха.
Съвет от мен, наистина ги дръжте изкъсо. Да работиш и/или да гледаш дете заедно с 'гледането' на майсторите не става. Докато сложа на детето да яде ми нарязаха парапетите, рязаха дърва и боядисваха над колата и направиха нещо сюреалистично от вратите на гаража.

# 29
  • София
  • Мнения: 1 956
Оф, ако ще си говорим за майстори... ОТ 10 години насам имам интензивен опит с майстори. Много ми е любима фразата "Квот моем праим"... КАзваш му, че нещо го е направил зле и че трябва да го преправи и се почва "Как го виде това беее?". И да, трябва да ги гледаш в ръцете. Освен, ако не работиш с тях отдавна и не си ги изпитал добре. Има огромен проблем с персонала в тази държава. Всички искат големи надници, а майсторлъкът им не струва пет пари. И никой не иска да работи. Пиенето на кафе, пушенето и ходенето до тоалетната са специални ритуали. Сутрин като се започва работа в 8 , значи че се събират в 8, праща се някой за кафе и се започва едно отпииивне като турски бейове поне до 9... Ако не си там в 8 без 10 да ги строиш и да изгледаш лошо всеки, който е закъснял, работата за деня отича...Това е лошото на преправянето на къщите и апартаментите - работната ръка. А един майстор изкарва поне 3 пъти повече пари от един асистент в университета например...

Общи условия

Активация на акаунт