Кое да избера? Квартира или собствено жилище?

  • 15 155
  • 202
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 1 748
С под 1% лихви по депозити, не е голяма далавера да спестяваш. В момента за 5.5% ГПР може да се вземе ипотечен кредит в поне две сериозни банки. Ако да речем имаш 50% сумата от жилището и за останалите 50% искаш да спестяваш и смяташ, че ще успееш за 5 години, то 5 години при депозитна сметка с 1% лихва върху сумата, която имаш е много по-неизгодно, отколкото да дадеш 50%, да имаш имот и висяща ипотека с 5.5% ГПР за 5 години. Вземете предвид годишната инфлация, поскъпването на услугите, дори и дребни неща като разходи за брокер, вписване, административни такси. Айде за ремонт, то  ремонт се прави на всеки 5 години. А и естествено квартирата за тези 5 години също я сложете. Къде е сметката?!
Истината към момента е, че да пестиш пари при тази лихва върху депозита не си заслужава, без значение дали е за апартамент, бизнес или за  „черни дни”. Всичко трябва да е инвестирано или на кредит. Такава е ситуацията в момента, просто е по-изгодно.

# 181
  • София
  • Мнения: 6 057
Не знам вие в кой IT сектор работите с големи заплати, но аз за 2 години спестих 16 000 евро и то сам самичък. И аз работя в ИТ сектора, с нормална, не много висока мисля заплата като за този сектор + че плащам и квартира в хубав квартал. Също така не съм се спрял от пътуванията по чужбина за почивки, поддържам и кола с "каско" :Д
Все пак ще минавам на кредит, то не ми пречи да продължавам да спестявам и да бутам кредита всяка година малко по малко. Просто ще елиминирам квартирата, ами ще съм в собтвено жилище живот и здраве.

В Люлин имате Метро и градски транспорт, не знам защо веднага скачате на 2 коли, че и с каско???! Май доста добре сте свикнали да харчите, за това няма да може да спестите, не за друго  Grinning
Ако имах до мен партньорка с подобни на моите моментни доходи... като нищо за 4-5 години да си вземем хубаво жилище в хубав квартал. Въпрос на приоритети...

Та "никога" няма да спестите за жилище не ми се струва реално във вашето положение. Просто не ви се иска, а то няма и изгода от това.



Сигурно нямате деца. С бебе на година и половина, викаш с метрото от Люлин да го водя на ясла? Интересно , не бях се сетила Grinning Grinning Че и другото дете, и то малко,  да помъкна в метрото, че да нямаме 2 коли и да живеем на по - евтино в Люлин. Интересно е. И за какво? За да ми е евтино. Вие си знаете, но аз няма да си спестявам парите, а да си прахосвам живота.
Ще живея сега, веднага, в хубав квартал и където ми харесва, та било и на кредит.
След 5 години спестяване, я камилата , я камиларя.
Най - малко какви ще са цените на жилищата тогава ? Ако знаете кажете? Дали и в това няма риск?

# 182
  • Мнения: 19 270
В "Люлин" сигурно също има ясли и, доколкото знам, децата имат някакво предимство в района по местоживеене. Всъщност една жена в майчинство къде толкова ходи редовно извън квартала, в който живее? Около мен такива жени основно излизат по паркове/градинки и в кварталните магазини. Не се грабват всеки ден да ходят до квартал в другия край на града, защото просто нямат работа в него. Случва се, разбира се, и на лекар да ходят, но не е ежедневие.

# 183
  • Мнения: 2 695
Сигурно нямате деца. С бебе на година и половина, викаш с метрото от Люлин да го водя на ясла? Интересно , не бях се сетила Grinning Grinning Че и другото дете, и то малко,  да помъкна в метрото, че да нямаме 2 коли и да живеем на по - евтино в Люлин. Интересно е. И за какво? За да ми е евтино. Вие си знаете, но аз няма да си спестявам парите, а да си прахосвам живота.
Ще живея сега, веднага, в хубав квартал и където ми харесва, та било и на кредит.
След 5 години спестяване, я камилата , я камиларя.
Най - малко какви ще са цените на жилищата тогава ? Ако знаете кажете? Дали и в това няма риск?
Нещо не разбирам доводите ти. Само в центъра на София ли има детски градини и ясли? Във всеки квартал има такива! А ако ти трябва кола, за да не ходиш с количката до градината и яслата, то тогава кола ще ти трябва и в хубавия квартал и в Люлин.
Отделно, аз лично не познавам хора без коли. Нито един от приятели и познати е без кола. Така, че това не го взимам много сериозно. По-скоро проблема в момента са местата на паркиране, а не нямането на кола Simple Smile
Живей сега и веднага, но с високи заплати, да ми изкрещиш така, че няма никакъв начин да си купиш жилище със спестени пари... не е правилно. Не, че е невъзможно... просто НЕ ИСКАШ!
А докато спестявате си живеете в квартира където си пожелаете, не по пещерите...

# 184
  • Мнения: 46 615
То пък в Люлин едно евтино  Tired

dorry_1, явно нямаш представа, но в квартали от този тип не е необходимо да влачиш детето си на ясла далеч, пред носа ти има всичко, държавни, частни ясли/градини, държавни, частни клиники, банки и т.н.
Всъщност са много удобни за отглеждане на деца. Затова писах напред, че като нищо ще й хареса Меден рудник Simple Smile

Ето например как изглежда най-обикновено държавно ОДЗ в Люлин 8, не мисля, че е толкова страшно, та да препускат хората в друг квартал:
Скрит текст:












Последна редакция: ср, 18 ное 2015, 13:45 от Не се сърди, човече

# 185
  • Мнения: 6 329
Мисленето на Дорри е най-добрата илюстрация как може и човек с големи доходи никога да няма пари. Тя никога няма да може нищо да спести, дори и многократно да й се увеличи дохода. И винаги ще е в заеми. Щом й харесва, да си живее така. А малко дете с метрото може да се води на градина, и аз така правя, когато колата ми е на ремонт. Винаги някой ти става и ти с детето сядаш. Само че Дорри очевидно не може да си представи, че и в метрото се возят хора, а не диви прошляци и не ядат деца, както не може и да си представи, че и в Люлин има ясли, и то хубави - но на такива хора няма и какво да се обяснява.

# 186
  • Мнения: X
Не знам вие в кой IT сектор работите с големи заплати, но аз за 2 години спестих 16 000 евро и то сам самичък. И аз работя в ИТ сектора, с нормална, не много висока мисля заплата като за този сектор + че плащам и квартира в хубав квартал. Също така не съм се спрял от пътуванията по чужбина за почивки, поддържам и кола с "каско" :Д

Честна дума, не знам как стават тия работи; бг-мамма пак е някаква паралелна вселена.  Crazy Мъжът ми е програмист, знам как живеят колегите му с по 3-4000 лв. заплата - абсолютно всичко им е купено на кредит - жилище, кола, телефони, обзавеждане - всичко. Единственият, който знам да е спестил подобна на твоята сума, живее при майка си и баща си, не плаща сметки и не ходи почти никъде освен на работа.
Хм.. това показва друго Мецане ?

Ти къде живя преди да си купиш жилището ?

# 187
  • Мнения: 1 748
Мисленето на Дорри е най-добрата илюстрация как може и човек с големи доходи никога да няма пари. Тя никога няма да може нищо да спести, дори и многократно да й се увеличи дохода.

Татко Мецан, ти смяташ, че пестенето е начинът човек да стане богат и че кредитите са дъното на злото... по-разнопосочни мнения просто не може да имаме с теб. Смятам, че с пестене не се забогатява. Виж ги всички хора в страната над 60 - пестили, пестили... Забогатява се с инвестиции, а инвестициите доста често изискват кредити. И последно много е хубаво, човек с големи доходи да "няма пари", това означава, че влага в бизнеси и/или харчи за удоволствие и двете причини са равно важни. Пък като "няма пари", човекът ще се се стреми да има и още и още и така Simple Smile

# 188
  • София
  • Мнения: 6 057
Мисленето на Дорри е най-добрата илюстрация как може и човек с големи доходи никога да няма пари. Тя никога няма да може нищо да спести, дори и многократно да й се увеличи дохода. И винаги ще е в заеми. Щом й харесва, да си живее така. А малко дете с метрото може да се води на градина, и аз така правя, когато колата ми е на ремонт. Винаги някой ти става и ти с детето сядаш. Само че Дорри очевидно не може да си представи, че и в метрото се возят хора, а не диви прошляци и не ядат деца, както не може и да си представи, че и в Люлин има ясли, и то хубави - но на такива хора няма и какво да се обяснява.

Добре де, да предположим че аз нищо не разбирам и вечно ще съм без пари. Grinning Grinning Все едно. Ама ти кандидатствал ли си някога за ясла и детска градина, за да ми кажеш че мога ако реша да си запиша децата в Люлин, че да живея там по - евтино? Щото аз се боря с ИСОДЗ от 4- 5 години и за двете деца и концерт пожелание няма, ако изобщо те приемат някъде си хвърляш шапката. приеха ни след 100 мъки по месторабота, а не по местожителство. От Люлин са ми точно метро + 2 автобуса с малки деца Simple Smile

За протокола , ето ти , Мецанине, един обикновен случай от моя личен живот, но нали аз не разбирам и нямам претенция като теб де.   Grinning Grinning
Някъде 2000 - 2001- ва обикалях за жилище и тогава имаше едностайни панелки в Младост за по 10- 11 хиляди долара и двустайни за 13-14 хиляди. Имах мои пари 3 хиляди долара спестени. От ДСК се оказа, че мога да взема макс 5-6 хиляди долара ипотека при висока лихва тогава.  И не го направих от страх да не дължа пари на банка, и нали "аууууу как ще се справя"!!!. Най- голямата ми грешка. Честно!!!  
Цените на жилищата скочиха ужасно, долара се срина от 2.3 лева до 1.4 лева в следващите няколко години. Спестяванията в банката се оказаха нищо при покупката, която направих 2005 -та , като парите си "влагах" междувременно в наеми и ремонти по квартирите.  Напълно изгубени 3- 4 години и 3--4 хиляди евро в наеми.

Добре, че 2005- та купих апартамент, сега съм доволна, имам си дом, почти съм го изплатила с погасявания по главницата и намаляване на срока. Че и 2- ро жилище с ипотека сега имаме, с мъжа ми, по - голямо за децата. Никога повече наеми за мен, пък ти си знаеш за себе си, аз нямам претенции да разбирам. Grinning Grinning

Последна редакция: чт, 19 ное 2015, 14:52 от dorry_1

# 189
  • Мнения: X
лихвите се изменят, фиксират се само за период ...

И слава богу, че се изменят! Ние теглихме на 12.75% през 2004-та ooooh! за късмет само няколко месеца бяхме на толкова, после започнаха през 2-3 месеца да свалят. За 11 г. само 1 единствен път са я вдигали с 1% през 2009-та. Иначе към 7 пъти ни викат за преподписване за промяна и винаги е само надолу.
Никога не бих се вързала с фиксирана. Започнат ли големите реклами за фиксирани лихви значи скоро ще падат  Mr. Green



Стана ми интересна темата и започнах да я чета. Наби ми се на очи това мнение. Абсолютно погрешно. Аз ако съм в качеството на заемопоучател никога не бих се вързала с плаваща лихва. Никога. Ние също имаме ипотечен кредит, който задължително държахме да е в лева и да е с фиксирана лихва. В момента този кредит е на лихвен процент с 50% по-нисък от този на който сме го взели и поне с 20% под пазарните нива, на които съответната банка дава ипотечни кредити в момента. За целта всяка година учтиво молим банката да предоговорим кредита с оглед добрата ни кредитна история и факта, че трудовите ни възнаграждения позволяват веднага да се рефинансираме от друга банка при преференциални условия.  Mr. Green Последния анекс го подписах миналия месец.
Освен това плаващата лихва зависи обичайно от Euribor, който в момента е на дъното си(отрицателен), но няма да е все така. Факт и статистика. Което автоматично означава, че тенденцията за плаваща лихва е да се повишава автоматично по условията на договора за кредит, докато фиксираната лихва може да се промени само ако и двете страни са съгласни. Имаше период преди няколко години, когато Юрибора растеше и доста хора на месечна база пищяха, че вноската им се е вдигнала. Та в този контекст никога не бих взела дългосрочен кредит, особено ипотечен, при плаваща лихва и то когато Плаващата компонента е на дъното си.  Grinning

Та колко от банките в момента предлагат фиксиран лихвен процент за целия срок на ипотечен кредит?!?!?!

# 190
  • Пловдив
  • Мнения: 3 641
Според мен всеки друг град освен София е идеален да се живее в центъра! И ако в Бургас съм чувала за Меден рудник, то тук при нас в Пловдив си има също крайни квартали, в които не бих се разходила дори, реално 20 мин до център с превоз (а не пеша) са супер много за български град, направо по-добре в някое село наблизо, хем по-спокойно, хем и градини по-лесно и за малко дете идеално....

Аз бих продала този апартамент за друг, дори с доплащане, както някой беше предложил още в началото на темата!

# 191
  • Мнения: 9 052

Та колко от банките в момента предлагат фиксиран лихвен процент за целия срок на ипотечен кредит?!?!?!

При нас можеш да фиксираш до 10 години. Ако искаш 15 примерно ти фиксират на малко по-висока лихва и пак не е много голяма примерно 1,5 -> 2,1 . Също можеш да имаш 10 % до 15 %  от заетата сума годишно специална вноска (ако си поспестил) ... % можеш да направиш по-голя, но ти слагат пак малко по-висока лихва . Т.е най-изгодно е малка заета сума, поносими вноски (без проблеми да ги плащаш), макс % от специалните вноски на година (не знам термина на бг) ...
мога да измисля един пример ?
 

# 192
  • Мнения: X

Да, но офертите за фиксирани лихви все още са единични. А имаше период в който почти нямаше на пазара.

# 193
  • София
  • Мнения: 6 057

Да, но офертите за фиксирани лихви все още са единични. А имаше период в който почти нямаше на пазара.

Bliss, аз не съм спец в това,  ( даже Мецанина горе каза че нищо не разбирам след като живея в жилище с ипотека  Grinning Grinning, а не под наем и да спестявам от всичко ), ама те тия пазарлъци с  банките и "учтиво молене" вървят и при нас с плаващите лихви. Аз поне от години ги моля "учтиво". Но голямата далавера, не стана ли чак в последната година откакто приеха облекченията в рефинансирането? Че то там няма разлика с фиксирана ли си , или не си.
Не съм ровила много , ама гледам предлагат фиксирана за макс 10 години сега и на 6.30 лихва в лева, пък нашата в евро е много надолу от това, с плаваща,  Thinking
Отделно се изумявам колко лесно става напоследък с банките да ги притиснеш за лихвата, че то с мобилен оператор мн по - трудно можеш да се "разведеш" и си вързан с години  Grinning Grinning Grinning
Генерално банките станаха доста разбрани, да видим докога  Grinning Grinning


# 194
  • Мнения: 9 052

Да, но офертите за фиксирани лихви все още са единични. А имаше период в който почти нямаше на пазара.
хм, не знам , доколкото схванах това е стандарт , други договорки са изключение.

Общи условия

Активация на акаунт