Шеста тема на чакащите

  • 505 442
  • 5 022
  •   1
Отговори
# 315
  • Мнения: 256
Може ли съпруг да излезе по майчинство?

Може, но след като са минали шест месеца от осиновяването.

# 316
  • София
  • Мнения: 108
Esperance75, страхотна новина!!!
Много се радвам за вас трите  Hug
Побиха ме тръпки от вълнение, защото на нас ни е съвсем прясно, та дори още не сме се събрали.

Честно казано от една страна ни се иска да се съберем колкото се може по-бързо с нашия малчуган, а от друга има толкова неща да подготвим за идването му.

Надявам се приемното семейство да са добри и свестни хора и да съдействат и на трите ви.
При нас нещата изглеждат доста добре - успяхме да зададем много въпроси и да получим отговорите им. Като започнеш от хранене (какво, кога, колко, как), сън(кога и колко, начин на заспиване, самостоятелно легло или не), здравословно състояние (отминали болести, лечение), та и към по-емоционалната част - любими занимания, от какво се плаши, как реагира в различни ситуации.
Аз в началото пак вървях с един тефтер с въпроси - тематично разделени. Но в последствие имахме възможността да прекарваме не малко време заедно и така най-добре се вижда и усеща какво обича детето, как го прави и т.н. Играхме заедно навън, хапвахме заедно, къпахме го, преобличахме го, успокоявахме го, като се удари.
Въобще - най-добрият вариант е да сте на близо и да можете да се виждате повече, преди да дойде момента да се приберете заедно у дома. Но за съжаление не винаги това е възможно...

В нашия случай приемното семейство му говорят доста за нас, за това, че ще дойде при нас, какви интересни неща ще види и ще правим заедно. И мисля, че това много му помага, защото те са хората, които той обича и на които вярва най-много в момента.

Това, за което се сещам да те подсетя, е да помислиш за личен лекар/педиатър за момиченцата. И също, ако не смяташ да ползваш майчинство, да проучиш въпроса с детските градини.

Друго, което се случи при нас, е че много приятели с по-големи дечица ни дадоха запазени дрешки и играчки. Не знам ти как го приемаш, но нас ни дойде добре. Да накупиш всичко накуп е доста голям разход. А ти с две дечица.... Може да попиташ и за столчета за кола. В тази връзка попитай за размерите на дрехите им, за да можеш да напазаруваш. А и излизат доста допълнителни неща - гърне (евентуално и памперси), корито, седалка за тоалетна, козметика.

Като изключим битовизмите, аз много мислех и за психологическата и емоционалната страна на нещата. Привързаността и раздялата с приемното семейство не е за пренебрегване. За мое спокойствие се срещнах с психоложката, която ни водеше обучението за кандидат-осиновители. Това не се заплаща, а и за една среща не ми търсиха направление от социалните. На мен срещата ми помогна - уверих се, че мислим и действаме в правилна насока, а и тя ми насочи вниманието към някои неща, за които не се бях сещала. Сега се чувствам по-уверена. Но да видим... Wink

Разбира се има още много неща, но и така стана дълго...
Ще се радвам, ако и ти споделиш опит, защото със сигурност ние не сме се сетили за всичко.

Успех! И дано бързо и безпроблемно да се случват нещата при вас  Hug

# 317
  • Мнения: 436
Esperance75, честито решение да се съберете с двете госпожици. Дано скоро имате дата за делото. Нашето го насрочиха за след седмица след изпращането на необходимите документи.

И също, ако не смяташ да ползваш майчинство, да проучиш въпроса с детските градини.

Fleur rouge, на нас социалните ни казаха, че има адапционен период от 6 месеца, през който не можем да даваме детето на градина. По повод мой въпрос към информационната система за ДГ в София от там ми върнаха отговор, да се консултирам какъв е този период със хората, отговарящи за това. Но аз вече го бях проверила предварително.

# 318
  • Мнения: 436
Привързаността и раздялата с приемното семейство не е за пренебрегване.

Забравих и за това да пиша. Привързаността и раздялата също са преодолими. Нашето дете много добре се справя. Семейството го подготви за нас за 1 месец, а след почти 2 месеца ги споменава изключително рядко. От няколко дни не съм го чувала да говори за тях. Много зависи какво са му казвали преди нас. Но това няма как да го знам. Успех с адаптацията и при вас момичета. Бъдете смели и знайте, че с всеки изминал ден нещата ще са още по-хубави. Нали към това се стремим -  да има дадем семейство и обич на нашите деца.

# 319
  • Мнения: 117
Здравейте, честито на всички за хубавите дечица.  bouquet
Аз се надявам след около месец да започне и нашето чакане.

# 320
  • Мнения: 118
 Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes Heart EyesЧЕСТИТО на всички за  дечицата Много радост и положителни емоции ви желая на всички и весели празници
 Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes

# 321
  • София
  • Мнения: 108
Благодаря на всички за хубавите пожелания  Hug

Пипи Мипи, ние не сме питали конкретно социалните за детските градини, защото аз ще ползвам едната година майчинство, която ми се полага.
Но сега се зачудих какво става с това изискване, ако детето е почти на 2 годинки в момента на осиновяването. Тогава (ниско)платеното майчинство ще е по-малко от 6 месеца. Е, вярно може да се ползва неплатеното майчинство през третата година, но има семейства, за които това е непосилно. Големи недомислици... нямам думи!
Радвам се че вашето детенце свиква бързо. Пожелавам ви нещата да вървят все по "мед и масло" и да се радвате на много щастие и любов заедно  Heart Eyes
Надявам се и при нас да мине безболезнено.

# 322
  • Мнения: 256
Благодаря на всички за хубавите пожелания  Hug

Пипи Мипи, ние не сме питали конкретно социалните за детските градини, защото аз ще ползвам едната година майчинство, която ми се полага.
Но сега се зачудих какво става с това изискване, ако детето е почти на 2 годинки в момента на осиновяването. Тогава (ниско)платеното майчинство ще е по-малко от 6 месеца. Е, вярно може да се ползва неплатеното майчинство през третата година, но има семейства, за които това е непосилно. Големи недомислици... нямам думи!
Радвам се че вашето детенце свиква бързо. Пожелавам ви нещата да вървят все по "мед и масло" и да се радвате на много щастие и любов заедно  Heart Eyes
Надявам се и при нас да мине безболезнено.

Пускаш го на детска градина. И моето дете тръгна след четири месеца на ясла. Социалната се осведоми за това, когато ми се обади да ме пита как се развива детето. Нямаше проблем. Никой не може да те задължи да си стоиш определено време в къщи. Аз също исках да си я гледам една година, но с 340 лева някак си не ми се получи. Може пък управляващите и гласуващите законите да могат да се справят и с такава сума, но моите възможности не стигнаха до там.  Grinning

# 323
  • Мнения: 436
Момичета, знаете ли как стоят нещата с детските? При какъв доход имаме право на такива? До каква възраст на детето?

# 324
  • Мнения: 256
Момичета, знаете ли как стоят нещата с детските? При какъв доход имаме право на такива? До каква възраст на детето?

Имаш право да получаваш детски при доход на член от семейството 350 лв. /брутен доход/ на месец. Вземат се предвид доходите за една година назад. Или при трима в семейството годишният ви доход не трябва да надвишава 12600 лв. Ако отговаряш на това условие, събираш необходимите документи и веднага можеш да ги подадеш. До навършване на 18-годишна възраст на детето могат да се получават.

# 325
  • Мнения: 436
Благодаря ти  cveti_75  bouquet.

# 326
  • Мнения: 16
Може ли един въпрос  ? При какви условия може да се прехвърли майчинството на бащата, защото социалните ми казват, че не е проблем, но от тук разбирам че не е така ?

# 327
  • София
  • Мнения: 9
Здравейте
Fleur Rouge днес е големият ден за вас, пожелавам да ви върви по вода, но щом вече сте се опознали с малчугана, така ще бъде.
Аз изпращам днес документите и ще чакам дата за съда, но с празниците сигурно ще е по дълго.
Да ви питам колко се чака после за акта за раждане, аз сам от София но децата от другият край на България?
За дрешки и столчета не мисля много тай като сестра ми и близки заделят от две години Wink много чакане беше поне да е полезно !
С децата прекарах 2 дни но само на игра и разходка, пиша в тефтера и аз, но тай като са много далече (5ч от София), и имам още неща за подготовка, пък и да се оправя с работата, не мога да ги виждам често. Ще се виждаме седмицата след съда, ще остана там.
Пипи Мипи, радвам се да чуя че след два месеца се адаптират тъй като моите са много привързани към ПС. Колко е голямо твоето дете?
Лек ден и до скоро

# 328
  • Мнения: 256
Може ли един въпрос  ? При какви условия може да се прехвърли майчинството на бащата, защото социалните ми казват, че не е проблем, но от тук разбирам че не е така ?

Може и аз да съм в грешка. Но тъй като този въпрос ме вълнуваше и мен /дали може да се прехвърли майчинството на друг/, питах в НОИ преди да осиновя. Може би обаче и да съм попаднала на некомпетентно лице, тъй като сега като чета Кодекса на труда, пише, че може да се прехвърли майчинството на бащата, ако детето е навършило шест месеца. Най-добре се консултирай в НОИ как стоят нещата. Извинявам се, ако съм те подвела!

# 329
  • Мнения: 16
Благодаря много !

Общи условия

Активация на акаунт