Техники на устен превод - къде в София?

  • 1 666
  • 6
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 177
Въпросът ми е следният: има ли в София курсове, свързани с обучение за устни преводи? Не сертификати, не нива, не граматики, това съм го преминала. Работата ми е строго специфична, свързана с превод само на строго техническа документация, писмена и разговорна. Проблемът ми е в устните преводи на презентации пред голяма аудитория. Например, какъв трябва да е броят на изреченията, които трябва да бъдат преведени наведнъж, кога и как се прекъсва презентиращия - изобщо някакви общоприети правила и техники при устен превод. Никъде не успях да намеря такава информация, а всички курсове предлагат предимно теоретична насоченост. Трябва ми чисто практическо обучение в сферата на устните преводи. Английски, разбира се. Ще ви бъда благодарна, ако ме насочите.  Rolling Eyes

# 1
  • София
  • Мнения: 38 476
И мен ме интересува това.

# 2
  • Мнения: 713
В СУ има магистратура с такава насоченост.

# 3
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 043
нашите ги пращаха на курс, май в НБУ Peace
там обаче намирам само това   Peace


# 4
  • На земята, която е всъщност звезда.
  • Мнения: 2 540
Преди няколко години Мариана Хил провеждаше най- сериозните /и най- скъпи/ курсове по устни преводи:   

http://www.interpretorium.com/bg/content/za-nas

В момента не знам как стоят нещата, защото преводаческият бизнес замря, но можеш да се поинтересуваш по телефона. Peace

# 5
  • Мнения: 138
Имах такъв курс в бакалавъра в НБУ. Беше преди 10 години и вече са ми избледнели спомените. Учихме се да водим записки, примерно. За съжаление съм извън страната, а лекциите ми останаха в България. Преподавателите са практици, действащи преводачи и доколкото можеха ни предаваха опита си. Но отделен курс, както го описваш  Thinking не знам, трудна работа. Може да се допиташ до Съюза на преводачите за ментор. Макар че аз самата не съм оптимист в тази насока.
Успех!

ще следя темата с интерес

# 6
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 043
точно отделен курс е бил, интензивен, за седмица или десет дена, с превод в кабинка, без кабинка...

ще взема да питам колежките къде е бил и за координати  Peace

редактирам се  Peace и се извинявам  Hug

НБУ, магистърска програма, две години по два семестъра, занимания по десетина дена  Hug
сега имало подобно във ВТУ  Peace

Последна редакция: пн, 04 яну 2016, 19:42 от st. Dobri

Общи условия

Активация на акаунт