Домашни любимци - декоративни зайчета 8

  • 75 761
  • 787
  •   1
Отговори
# 465
  • Мнения: 327
Не искам да те плаша,но преди няколко години заека на сестра ми от това почина. И ветеринарите изрично забраняват да им се дават такива неща. Може да са сушени и пак в минимално количество. Моята зайка освен храната си и сеното друго не иска. Пробвах преди време от чисто любопитство,не пожела и до ден днешен не иска. Не забравяйте, това са декоративни зайци!

# 466
  • На планетата Земя
  • Мнения: 6 351
Какви пресни храни?
Декоративните зайци ядат само сухи...

Съжалявам, че ще прозвуча рязко, но това са пълни глупости.
Ветеринарите в България масово не разбират от отглждане на зайци, а в зоо магазините единствената цел на продавачите е да си пробутат гранулите на баснословна цена. На зайчето, разбира се, му е много по-лесно и засищащо да ръфа гранули, да забрави за сено. После идват проблемите със зъбите, защото животинките през живота си не са видяли клонка от дърво, която да гризкат и да си пилят зъбите.

Моят заек получава ежедневно прясни зеленчуци и понякога плод от проверен източник. Яде магданоз, копър, ябълка, жълтурчета, дебелец, мащерка, мента, лайка цветове, лешникови листа, карфиол, зеле, гризе клонки от ябълка, лешник ... още много, много други.

# 467
  • Къде ли не
  • Мнения: 693
Чета ви отдавна. Имахме зайче 5 години, но почина. Сега от 6 месеца имаме друго. Първото не искаше да яде сено и разви възпаление на кътниците. Не почина от това обаче. Сега с новото нямаме такъв проблем и яде сено на корем, но и малко гранули. Обаче няма по - щастливо от него когато му дадем ябълка, магданоз, клонки леска, глухарчета и т.н. Всичко е абсолютно чисто от собствената ни градина и от проверени източници. Нямало е проблем. Не бих му дала обаче каквото и да е от плод и зеленчук. То аз имам алергия от нитрати, а какво остава за тая малка душичка!

# 468
  • София
  • Мнения: 12 006
Има много случаи на починали зайчета от всякакви плодове и зеленчуци - купени от магазина. Ако са домашни може и то по малко, защото голяма част от тях подуват доста заешките коремчета /примерно зеле, магданоз и др./  и това подуване може да доведе до мъчителна смърт на декоратино зайче. За това трябва да се внимава и да се дава съвсем малко, а не да му се тикне цяло зелево листо или връзка магданоз примерно. Някои плодове и зеленчуци са им забранени, дори и да са домашни, т.к. съставките им не са подходящи за заешките коремчета. Зъбите си ги пилят в гранулите, сеното и минералните блокчета. Може да им се дават и върбови клонки, на които да си точат зъбите, но има и доста играчки, които вършат същата работа - изпиляване на зъбите. Проблем им остават ноктите, които няма къде да пилят и трябва да се режат със заешка нокторезачка.

# 469
  • Мнения: 124
Някой водил ли си е заека/домашния любимец на хотел? Ако да, къде в София бихте препоръчали?

Събота сутринта трябва да пътуваме на хотел в планината за вечерта и тъй като там животни не може няма как да ги взема, а няма на кой да ги оставя (заека + котка) трябва да ги оставя на хотел. Котката може да се гледа 1 ден сама и не ме бърка особено да го оставя у нас, но заека няма как. Някъде да ми препоръчате да ги оставя?

# 470
  • Мнения: 342
Ние нашия Зайо го оставяме сам за събота и неделя. С повече храна, вода и сено не виждам какъв ще е проблема да остане сам за един или два дни.

# 471
  • Мнения: 3 031
За един ден не виждам проблем да го оставиш.

# 472
  • Sofia
  • Мнения: 26 593
Нищо им няма и за 2-3 дни сами.
Иначе ако решиш на хотел и ти е удобно мястото в Лагера,с/у спирката на тр5 на ул.Нишава има един зоомагазин.

# 473
  • Мнения: 124
Ами ще се приберем на следващия ден, но ще е следобед към 4-5 примерно. Проблема е, че той сваля сеното от хранилката и почва да го тъпче и да не го яде. Другото което е , че му давам гранулите сутрин и вечер и никога не съм му ги давал на едно, не знам дали няма да преяде и да стане белята ако му ги дам наведнъж. Поилката е 125мл, но пък е за смяна и ще му взема по-голяма така или иначе.

# 474
  • Sofia
  • Мнения: 26 593
Как го сваля,къде е поставена стойката за сено?

# 475
  • Мнения: 124
http://www.bg-pet.com/Rodent/Rabbit/Cage/rabbit_100_grey-bl.jpg

такава е, просто го "рови" и го сваля вътре в клетката и го стъпква и не го яде. Сега ако види зор сигурно ще яде, но кой знае.

# 476
  • Sofia
  • Мнения: 26 593
И нашата клетка е същата,не се е случвало да маха по този начин сеното Thinking
Може да и сложиш сено в ролки от тоал.хартия,нашата много се забавлява с такава ролка

# 477
  • Къде ли не
  • Мнения: 693
Нашият зайо също си копае сеното от хранилката. Изяжда 50%, другото го стъпква и не го поглежда. 

# 478
  • Мнения: 1
Здравейте, от къде може да си осиновим или купим зайче в София, освен зоомагазин? Ако може да препоръчате развъдник или собственик който продава/подарява зайчета? Благодаря предварително.

# 479
  • Мнения: 124
Виж в olx и спаси някое зайче което не е желано вкъщи. Сигурен съм, че ще те обикне много.

Пелетите абсорбират ли миризмата по-добре от талаша? Моя е с тоалетна и му сменям талаша всеки ден сутрин и вечер, но баща ми като идват на гости всеки път ми твърди, че мирише на заек много, а е постоянно отворено и се проветрява и само ми дига кръвното всеки път.

Общи условия

Активация на акаунт