Полиаморията - възможна или не?

  • 9 609
  • 74
  •   1
Отговори
# 30
  • Боса по асфалта вървя си ...
  • Мнения: 20 956
Какви животни сме? Кои животни от животинското царство говорят, пишат книги, имат развита цивилизация, имат серийни убийци, водят войни за пари или религия?
Понякога сме по-добри от тях, но понякога сме по-лоши.
Иначе доколкото съм чела има и моногамни животни.
В основата сме си животни. Повечето ни действия са продиктувани именно от животинските инстинкти. Еволюцията ни е поъпгрейднала, поукрасила.

Всички твари говорят помежду си, просто способите за комуникация са различни. А войните реално са борба за надмощие и притежание, каквито има в животинския свят.

# 31
  • Мнения: 32 480
Да, в основата си имаме животински инстинкти, природни.
Но трябва ли да бъдем толкова първични? Или само когато ни изнася.

Те тварите си общуват, то е ясно. Ама не като нас.

# 32
  • Мнения: 2 450
Да, в основата си имаме животински инстинкти, природни.
Но трябва ли да бъдем толкова първични? Или само когато ни изнася.

Те тварите си общуват, то е ясно. Ама не като нас.

 Абе зависи от тварите, делфините например си имат доста сложен език за комуникация например, ако ще е за общуването въпроса.
Ама и аз не разбрах кой е доказал, че моногамията при хората е изкуствено наложена ? При видовете, които са естествено полигамни мъжките екземпляри са чувствително много по-големи като габарити от женските и обратно, тези при които има естествена полиандрия женските са  в пъти по-едри. Пък нещо не съм забелязала 90% от мъжете/жените да са 3 метра високи на 200 кила..

# 33
  • София
  • Мнения: 2 411
Хихихи, каква хубава, весела темичка! Идеално ми идва в събота следобед  Grinning
Присъединявам се към мнението на Касита и Трещерица - възможно е, имало го е и преди. Сега само му слагат един модерен етикет и го пускат на воля  Joy
То в крайна сметка никой не може да се бърка в чуждите чаршафи, особено ако не е пряко засегнат.
Лично аз не мога да си представя как ще си разделя чувствата и силите за повече хора и то по нещо като график: Днес с единия, утре с другия, после всички накуп, на четвъртия ден ще си почивам, щото те ще са някъде другаде  #Crazy newsm78
Обаче май моногамията наистина е наложена първоначално по религиозни подбуди и постепенно по-голяма част от социума се завърта около тази ос. Извън емоционалната страна, моногамията е била средство за ограничаване на половите болести, по-лесно са се уреждали наследствените отношения и т.н. . Още повече, че многоженството и всякакви други сексулани форми на общуване са описвани в повечето религии, вкл. и в Библията. Това че са били отхвърлени и отречени е друг въпрос. Но е факт, че са съществували.
В исторически план има хиляди доказателства/факти как човешкото общество е преживявало редица сексуални революции, следвани от дълбок консерватизъм. Май по време на Ренесанса или там някъде полиаморията е била въпрос на престиж в европейските аристократични кръгове  Grinning Всеки е спял с всеки и всички са знаели

# 34
  • ❌❌❌
  • Мнения: 779
Познавам полиаморни хора Simple Smile Мой близък приятел е полиаморен и не, не е поза Laughing Убедена съм, че изпитва топли чувства към "любимите си", той сам казва, че първо трябва да го привлекат емоционално и после идва всичко останало. Донякъде и аз съм така, но при мен е по-скоро единачество и хич не ми се занимава с връзки, превръзки и не знам си още какво. dancing

Скрит текст:
Абе какво е една полиамория пред ПАНСЕКСУАЛНОСТТА?!  Sunglasses Shocked
Няма значение дали е мъж, жена, куче, котка, кон, робот или дявол знае какво...  Sunglasses Grinning

Бога ми, какво невежество! Чак мен ме досрамя! Embarassed Добре е, преди да бъдат публикувани, линковете да се четат, за да не изглеждаме профани в очите на околните. Flutter Един от най-добрите ми приятели е пан, другият е транс (момиче е, но му говорим в мъжки род и за НЕГО това е важно Heart Eyes). Не бих казала, че съм "толерантна". Naughty Въпрос на идеология. Hug

# 35
  • Боса по асфалта вървя си ...
  • Мнения: 20 956
Познавам полиаморни хора Simple Smile Мой близък приятел е полиаморен и не, не е поза Laughing Убедена съм, че изпитва топли чувства към "любимите си", той сам казва, че първо трябва да го привлекат емоционално и после идва всичко останало.
А любимите му знаят ли една за друга?! Laughing

Полиаморията е хитро оправдание да се перкаш с по няколко мъже/жени Mr. Green О, ама имало и чувства....Все едно като си хванеш любовник/любовница ги няма Whistling

# 36
  • ❌❌❌
  • Мнения: 779
Да, и те са полиаморни Simple Smile

Полиаморията е хитро оправдание да се перкаш с по няколко мъже/жени Mr. Green О, ама имало и чувства....Все едно като си хванеш любовник/любовница ги няма Whistling

Донякъде съм съгласна. Peace Но, от друга страна, не всеки може да бъде "любим", както не всеки може да бъде родител, поет и т.н. Всички взаимоотношения изискват отдаденост - дали ще я има и под каква форма е личен избор (на двойката, тройката, etc.).
Лично мнение (то е логично де - аз го пиша Sunglasses).

# 37
  • София
  • Мнения: 29 053
Ако всички са съгласни, няма нужда от оправдание.

# 38
  • Боса по асфалта вървя си ...
  • Мнения: 20 956
Интересно коя е по-разпространената форма на полиамория?! Един мъж с няколко жени или една жена с няколко мъже. На бас, че е първият вариант Whistling

Аз също нямам против кой с кого си го слага, стига да не бъда замесвана в подобни екзотики. Обаче и тук възниква важен въпрос...ако се родят деца при някаква полиаморна връзка, то в каква среда ще живеят и какъв мироглед ще развият?!

И тук се сещам за примера на El Mariachi за "Прозорецът на Овертон". Едно време гейовете са се криели, после се показаха, заживяха заедно, позволиха им да се женят, да осиновяват деца. После се появи 3тия пол....изобщо става доста весело. След някое друго десетилетие всичко вече ще е позволено и приемливо и ще станем един извратен свят. Ще се размият границите позволено/забранено, приемливо/неприемливо, нормално/ненормално. Горко на децата, които ще се растат в тази дивотия.

# 39
  • София
  • Мнения: 29 053
Скрит текст:
Интересно коя е по-разпространената форма на полиамория?! Един мъж с няколко жени или една жена с няколко мъже. На бас, че е първият вариант Whistling

Аз също нямам против кой с кого си го слага, стига да не бъда замесвана в подобни екзотики. Обаче и тук възниква важен въпрос...ако се родят деца при някаква полиаморна връзка, то в каква среда ще живеят и какъв мироглед ще развият?!

Скрит текст:
И тук се сещам за примера на El Mariachi за "Прозорецът на Овертон". Едно време гейовете са се криели, после се показаха, заживяха заедно, позволиха им да се женят, да осиновяват деца. После се появи 3тия пол....изобщо става доста весело. След някое друго десетилетие всичко вече ще е позволено и приемливо и ще станем един извратен свят. Ще се размият границите позволено/забранено, приемливо/неприемливо, нормално/ненормално. Горко на децата, които ще се растат в тази дивотия.

Това, предполагам, зависи от родителите.

# 40
  • Боса по асфалта вървя си ...
  • Мнения: 20 956
Обаче и тук възниква важен въпрос...ако се родят деца при някаква полиаморна връзка, то в каква среда ще живеят и какъв мироглед ще развият?!
Това, предполагам, зависи от родителите.
Така, де. И логично родители, които смятат полиаморията и всякакви там измишльотини за нормално...да го предадат и на децата си. В предаването за многоженецът - от дузина деца само 1 каза, че не иска да създава такова семейство.

# 41
  • София
  • Мнения: 29 053
А какъв е проблемът с чуждия сексуален живот, без значение от конкретното му проявление, когато е избран абсолютно доброволно, абсолютно съзнателно, от пълнолетни?

# 42
  • Мнения: 10 547
Т.е. намирате, че моралът на пораснало дете, което е било свидетел на изнервените сценки, породени от изневерите на някой от родителите си, е на по-ниско ниво от вашия, в чието семейство таквизи работи не са се вършили?

# 43
  • Мнения: 2 811
ами много от попитаните деца в това полиандрическо общество в тибет казаха, че те искат модерен брак, тост 1 мъж + 1 жена...

В крайна сметка, ако моногамията е оптималното, то човек ще се стреми към нея независимо от възгледите и моделите, които му се налагат. Ще усети, че така му е най-добре. Но фактите показват, че много малко хора са истински моногамни (което значи един партньор за цял живот) в днешно време. А едно време са били именно моногамни. В днешно време повечето хоа са серийно моногамни (с няколко връзки в живота си) или пък полигамни (с повече от един партньор за някакъв период от време), а само преди век моделът е бил друг.  Разводът се е смятал за скандал, връзка преди брака или извън брака също. Колко хора днес в нашето общество са само с един единствен човек цял живот?

Така, че явно много от тези уж вродени потребности са и културно обособени. Времената се менят, нравите също.

При гърците изобщо истинската любов е била между мъж и младо момче, а жената е била за разплод в общи линии.

# 44
  • София
  • Мнения: 2 411
Преди много години се запознах с един много интересен човек, изявен професионалист в своята сфера, на средна възраст. От приказка на приказка стигнахме до нещата от живота. И тогава той ми разказа, че със съпругата си живеят в отворена връзка. Аз, още млада и много зелена, го зяпнах недоумяващо. За съжаление не мога да предам целия разговор, но разбрах едно:
Когато са изпитали нужда да се срещат и с други хора, седнали и се разбрали цивилизовано в името на двете им деца да не се развеждат, а всеки да си има личен живот, но като се приберат вкъщи децата да са на първо място и да живеят нормално. След първоначалното "напасване" и "нагаждане" към такъв начин на живот се оказало, че новият им живот ги прави много по-щастливи и спокойни, когато трябва да са заедно и дори се възродил интересът един към друг. Познават партньорите от паралелните връзки, а децата като станали достатъчно големи да разбират им обяснили за какво става дума.
Беше многоооо отдавна и не знам как се е развил животът им до днес, но това беше първият ми сблъсък с "алтернативни" сексуални взаимоотношения.

Общи условия

Активация на акаунт