Мастоцитоза, Уртикария Пигментоза и Мастоцитом

  • 13 079
  • 50
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 33
А това е лошо, защото в опитите си да помогнеш, удряш на камък... И на нас преди време дерматоложката, която ни постави диагнозата, каза, че в практиката й сме може би 10-тият случай. И нищо друго... Не беше обяснителна, не ми предложи методи за справяне с кризите, не ме успокои. С времето успях да свикна с това.
Каква е вероятността  проблемът ви да се израсте? Или поне да се тушира малко...

От това което чувам от други майки, при всеки е различно, но симптомите стават все по-малко и по-леки с възрастта...петната НЕ изчезват, но при много деца избледняват, така че ще чакаме...скоро ще трябва да му обесня защо има петна и как това е неговото специално нещо...защото вече му прави впечатление че брат му няма. Дано психиката му не бъде твърде наранена от това...

# 31
  • Мнения: 3
Привет на всички. Имам син на 3г. и 4м. с мастоцитоза е от пет месечен, доказа се с биопсия на 9м., потвърдена от светилото в кожните заболявания -  Проф. Обрешкова ( Военна б-ца) Петната са много, навсякъде, нямат промяна в бройката, не го дразнят, но са там! Позната кожна лекарка ме посъветва да не чета нищо в нета. Проф. Обрешкова спомена, че няма генетична връзка, не е от храна, просто да чакам до към 3-тата година, и нищо да не давам, мажа и т.н., сами трябва да изчезнат. Има и дерматит, а е голяма рядкост ако имаш едно, да се появи второ кожно заболяване...Освен това е хиперактивен, със СОП. Имам чувството, че този глутен си прави шега с нас, мисля, че има огромна връзка с всичко това. Някой от вас правил ли е тест за глутен, и ако да, моля да сподели.

# 32
  • Мнения: 33
Привет на всички. Имам син на 3г. и 4м. с мастоцитоза е от пет месечен, доказа се с биопсия на 9м., потвърдена от светилото в кожните заболявания -  Проф. Обрешкова ( Военна б-ца) Петната са много, навсякъде, нямат промяна в бройката, не го дразнят, но са там! Позната кожна лекарка ме посъветва да не чета нищо в нета. Проф. Обрешкова спомена, че няма генетична връзка, не е от храна, просто да чакам до към 3-тата година, и нищо да не давам, мажа и т.н., сами трябва да изчезнат. Има и дерматит, а е голяма рядкост ако имаш едно, да се появи второ кожно заболяване...Освен това е хиперактивен, със СОП. Имам чувството, че този глутен си прави шега с нас, мисля, че има огромна връзка с всичко това. Някой от вас правил ли е тест за глутен, и ако да, моля да сподели.

Здравейте, няма да коментирам относно това че са ви казали нищо да не правите, защото се вбесявам на такива некомпетентни "доктори". Само да кажа- петната едва ли някого ще изчезнат. Хиперактивността често е свързана с масто заради дразненето на детето - вътрешното заради хистамините. Детео е като в алергична реакция и е раздразнено. Пробвайте с антихистамини за 1 месец и вижте дали има промяна. Когато аз заради глупостта на един лекар ги спрях на сина ми за 10 дни - просто това не беше моето дете...А за дерматита - обикновено става от непоносимост към млечен протеин. Има тестова за това навсякъде.

# 33
  • Мнения: 314
Здравейте,
Включвам се в темата, защото имам бебе на 4 м с диагноза мастоцитоза, поставена от Др Демерджиева. Имаме едно малко петно на главичката, но когато се провокира става червено, подува се като с връх, като голяма цицина. Не мога да кажа още от какво се активизира. Към момента поне 3 пъти е ставало така. Др Демерджиева смята, че е от триене. И тъй като още сме на кърма, като започнем да се захранваме, ще следя за други проявления.
Малко съм объркана, защото лекарката говори хем за УП, хем за мастоцитоза. Единствено ми каза да го наблюдавам и ако започнат да се появяват нови петна, да ходя отново на консултация. Тепърва ще търся информация в интернет. Интересува ме много този хистамин, тъй като хистаминът е пряко свързан и с алергичните реакции. Първото ми дете е с алергия, аз също имам алергии и оттам вероятността децата ми да са с алергии е по-висока.

Последна редакция: вт, 08 ное 2016, 10:19 от fifi_0421

# 34
  • Мнения: 7
Здравейте, да се включим и ние с бебо на 4 месеца с поставена диагноза солитарен мастоцитом.
Мастоцитомът се намира на палеца на дясното му краче. Първо получава реакция - целият почервенява става като алергична реакция, а последният път беше много страшно, защото след почервеняването стана много бял, след което да 2 часа се появява  мехур.
Почнах да му давам антихистамин Зиртет, но не зная за мазане дали има нещо което може да се прилага. Може би някой кортикостероиден препарат.
Моля споделете как предпазвате, за да не се получава реакция и с какво лекувате децата си?

# 35
  • Мнения: 82
Здравей Ele_q ! Ние бяхме на същата възраст като се появи нашия мастоцитом, само че на малкото пръстче на ръката.При първите уртикарии по спешност ни  поставяха урбазон, защото все още не знаехме, че става въпрос за мастоцитом.След няколко такива ситуации ни диагностицираха и ни изписаха Елоком за мазане и евентуално сироп Ериус.Нямало е нужда от Урбазон, но при нас лекарите не бяха запознати с това До около годинаката реагираше циклично, през около 20 дни...така и не разбрах какво го провокира.Малката беше само на кърма.....добре , че не с е хванах на приказките да спря кърмата, но лятото беше кошмарно.Бях два месеца на бяла диета-картофи и ориз, а малката само на кърма и въпреки това пак се появяваше.Накрая почнах да ям всичко, ззахраних и нея-чак към 8 месец.Тогава почнахме и всички ваксини, защото ги бяхме спряли.След годината започна да разрежда зачервяването и мехура.Сега е 2 и половина и на моменти само я сърби.Мехур не се е появявал......

# 36
  • Мнения: 14
Здравейте
Нашата дерматоложка др. Петя Златева ни каза да го мажем с фусикорт (кортикостероид)когато се възпали мастоцитома (2пъти дневно), а др.Балабанова ни даде и алтернативно мазило което мисля не е и лекарство, Дермодрин.Та аз първо мажа с дермодрин и ако не мине с него тогава с фусикорт и съответно противоалергично.

# 37
  • Мнения: 33
Здравейте,
Включвам се в темата, защото имам бебе на 4 м с диагноза мастоцитоза, поставена от Др Демерджиева. Имаме едно малко петно на главичката, но когато се провокира става червено, подува се като с връх, като голяма цицина. Не мога да кажа още от какво се активизира. Към момента поне 3 пъти е ставало така. Др Демерджиева смята, че е от триене. И тъй като още сме на кърма, като започнем да се захранваме, ще следя за други проявления.
Малко съм объркана, защото лекарката говори хем за УП, хем за мастоцитоза. Единствено ми каза да го наблюдавам и ако започнат да се появяват нови петна, да ходя отново на консултация. Тепърва ще търся информация в интернет. Интересува ме много този хистамин, тъй като хистаминът е пряко свързан и с алергичните реакции. Първото ми дете е с алергия, аз също имам алергии и оттам вероятността децата ми да са с алергии е по-висока.

Здравейте! Съжалявам че отдавна не съм писала и не съм била полезна. Др. Демерджиева  говори хем за мастоцитоза, хем за УП, защото уртикария пигментоза или кожна мастоцитоза е една от разновидностите на мастоцитоза, при която натрупване на мастни клетки се наблюдава само в кожата и не във вътрешните органи. Ако имате само едно петно, може да става въпрос и за мастоцитома, което е малко по-различно като протичане, доколкото оставам с такова впечатление от майките тук. Но мисля че тя е наясно поне с диагностицирането на състоянието и може и да се касае за УП. Триенето наистина може да е провокатор. Моят син е реагирал досега обаче повече на оцветители и консерванти в храни от колкото на външни стимули, както и на висока температура. Пишете ми как се развива състоянието ви в момента, храните ли се вече, има ли нови петна, за да мога да съм по-полезна.

# 38
  • Мнения: 33
Здравейте, да се включим и ние с бебо на 4 месеца с поставена диагноза солитарен мастоцитом.
Мастоцитомът се намира на палеца на дясното му краче. Първо получава реакция - целият почервенява става като алергична реакция, а последният път беше много страшно, защото след почервеняването стана много бял, след което да 2 часа се появява  мехур.
Почнах да му давам антихистамин Зиртет, но не зная за мазане дали има нещо което може да се прилага. Може би някой кортикостероиден препарат.
Моля споделете как предпазвате, за да не се получава реакция и с какво лекувате децата си?

Здравейте! Съжалявам че отдавна не съм писала и не съм била полезна. Ако детето направи реакция, повярвайте ми ще разберете - просто е ужасно и детето се мъчи много- петната стават огромни, червени и стават така наречените "блистери" или мехурчета пълни с течност. Това лято ми се наложи 2 пъти да се боря с подобно състояние и пробвах какво ли не. Та изпитани и ефективни медикаменти при УП реакция: 1. Задължително дайте Zyrtec (за мен това е най-добрия антихистамин за мастоцитоза и единствения препоръчван в Америка, където са доста по-наясно от нас). Ако приема детето дневна доза, дайте по-висока доза първоначално (пример: ние сме на 2 по 6 капки, при реакция увеличавам на 10 капки). 2. Намажете с Псило - Балсам или Дермодрин ( и двата крема имат съставката на Benadryl (сиропа който в Америка дават за такова състояние- вид анти-алергично, което обаче в БГ няма). Кремовете ще помогнат но малко! На нас не ни овладяват състоянието. Затова преминаваме къс стъпка 3: Magic Masto Lotion (рецепта измислена от една майка в америка, чиито точни компоненти ги няма в БГ.) И понеже точните компоненти ги няма тук, станах полу-химик и намерик единственото лекарство в БГ със съставката която ми трябваше: това са капките за очи Cusicrom. Та мазилото се прави така: Взимате едно шише капки за очи Cusicrom, режете върха и изсипвате цчлото в една чаша за чай от по-големите. После от аптеката взимате шише течен глицерин и изсипвате 1/4 в тази чаша, и накрая допълвате до малко над средата на чашата с хубав гъст крем за тяло - аз ползвам Atoderm na Bioderma. Бъркате не с метална лъжица (аз бъркам със сламка) и мажете 2-3 пъти на ден петната. Нас този крем ни спаси, когато нищо друго не помогна- найстина е магически.

# 39
  • Мнения: 33
Здравейте
Нашата дерматоложка др. Петя Златева ни каза да го мажем с фусикорт (кортикостероид)когато се възпали мастоцитома (2пъти дневно), а др.Балабанова ни даде и алтернативно мазило което мисля не е и лекарство, Дермодрин.Та аз първо мажа с дермодрин и ако не мине с него тогава с фусикорт и съответно противоалергично.

Дермодрин е лекарство и е точното лекарство! Кортикостероидите са вредни за деца и няма да повлияят на петната! Ето поста ми от преди 5 мин, в който има полезна информация. Успех!
Здравейте! Съжалявам че отдавна не съм писала и не съм била полезна. Ако детето направи реакция, повярвайте ми ще разберете - просто е ужасно и детето се мъчи много- петната стават огромни, червени и стават така наречените "блистери" или мехурчета пълни с течност. Това лято ми се наложи 2 пъти да се боря с подобно състояние и пробвах какво ли не. Та изпитани и ефективни медикаменти при УП реакция: 1. Задължително дайте Zyrtec (за мен това е най-добрия антихистамин за мастоцитоза и единствения препоръчван в Америка, където са доста по-наясно от нас). Ако приема детето дневна доза, дайте по-висока доза първоначално (пример: ние сме на 2 по 6 капки, при реакция увеличавам на 10 капки). 2. Намажете с Псило - Балсам или Дермодрин ( и двата крема имат съставката на Benadryl (сиропа който в Америка дават за такова състояние- вид анти-алергично, което обаче в БГ няма). Кремовете ще помогнат но малко! На нас не ни овладяват състоянието. Затова преминаваме къс стъпка 3: Magic Masto Lotion (рецепта измислена от една майка в америка, чиито точни компоненти ги няма в БГ.) И понеже точните компоненти ги няма тук, станах полу-химик и намерик единственото лекарство в БГ със съставката която ми трябваше: това са капките за очи Cusicrom. Та мазилото се прави така: Взимате едно шише капки за очи Cusicrom, режете върха и изсипвате цчлото в една чаша за чай от по-големите. После от аптеката взимате шише течен глицерин и изсипвате 1/4 в тази чаша, и накрая допълвате до малко над средата на чашата с хубав гъст крем за тяло - аз ползвам Atoderm na Bioderma. Бъркате не с метална лъжица (аз бъркам със сламка) и мажете 2-3 пъти на ден петната. Нас този крем ни спаси, когато нищо друго не помогна- найстина е магически.

# 40
  • Мнения: 33
Здравей Ele_q ! Ние бяхме на същата възраст като се появи нашия мастоцитом, само че на малкото пръстче на ръката.При първите уртикарии по спешност ни  поставяха урбазон, защото все още не знаехме, че става въпрос за мастоцитом.След няколко такива ситуации ни диагностицираха и ни изписаха Елоком за мазане и евентуално сироп Ериус.Нямало е нужда от Урбазон, но при нас лекарите не бяха запознати с това До около годинаката реагираше циклично, през около 20 дни...така и не разбрах какво го провокира.Малката беше само на кърма.....добре , че не с е хванах на приказките да спря кърмата, но лятото беше кошмарно.Бях два месеца на бяла диета-картофи и ориз, а малката само на кърма и въпреки това пак се появяваше.Накрая почнах да ям всичко, ззахраних и нея-чак към 8 месец.Тогава почнахме и всички ваксини, защото ги бяхме спряли.След годината започна да разрежда зачервяването и мехура.Сега е 2 и половина и на моменти само я сърби.Мехур не се е появявал......

Здравей Самодива, Мастоцитома е с малко по-различно протичане от УП, но ти поствам тук това което написах за мехлемите- дано да ти е полезно. Добавям и че Elocom е кортикостероид който е вреден за деца като цяло и нчма да има особен ефект върху мастоцитно петно.

Ако детето направи реакция, повярвайте ми ще разберете - просто е ужасно и детето се мъчи много- петната стават огромни, червени и стават така наречените "блистери" или мехурчета пълни с течност. Това лято ми се наложи 2 пъти да се боря с подобно състояние и пробвах какво ли не. Та изпитани и ефективни медикаменти при УП реакция: 1. Задължително дайте Zyrtec (за мен това е най-добрия антихистамин за мастоцитоза и единствения препоръчван в Америка, където са доста по-наясно от нас). Ако приема детето дневна доза, дайте по-висока доза първоначално (пример: ние сме на 2 по 6 капки, при реакция увеличавам на 10 капки). 2. Намажете с Псило - Балсам или Дермодрин ( и двата крема имат съставката на Benadryl (сиропа който в Америка дават за такова състояние- вид анти-алергично, което обаче в БГ няма). Кремовете ще помогнат но малко! На нас не ни овладяват състоянието. Затова преминаваме къс стъпка 3: Magic Masto Lotion (рецепта измислена от една майка в америка, чиито точни компоненти ги няма в БГ.) И понеже точните компоненти ги няма тук, станах полу-химик и намерик единственото лекарство в БГ със съставката която ми трябваше: това са капките за очи Cusicrom. Та мазилото се прави така: Взимате едно шише капки за очи Cusicrom, режете върха и изсипвате цчлото в една чаша за чай от по-големите. После от аптеката взимате шише течен глицерин и изсипвате 1/4 в тази чаша, и накрая допълвате до малко над средата на чашата с хубав гъст крем за тяло - аз ползвам Atoderm na Bioderma. Бъркате не с метална лъжица (аз бъркам със сламка) и мажете 2-3 пъти на ден петната. Нас този крем ни спаси, когато нищо друго не помогна- найстина е магически.

# 41
  • Мнения: 33
Съжалявам, че използвам тази тема, но да попитам има ли някой от вас от София - квартал Гео Милев, Редута или Изток?

# 42
  • Мнения: 33
Поствам нещо което написах като съобщение, но може да е полезно за някой:
И така сега за Мастоцитозата...Моят син е с Уртикария Пигментоза, което май протича малко по-различно от мастоцитома, но щом прави Уртикария, аз лично ви препоръчвам да започнете дневна доза Zyrtec, докато  детето не порасне за да може да следите какво провокира реакция. Ние имаме около 20 петна, но контролирам нещата със Zyrtec добре - приемаме дневна доза от 6 месечни. Това няма напълно да изключи реакции завинаги, а реакции, причинени от хистамини в храните. Моят син реагира силно на оцветители в хранители и стабилизатори. Анапена е задължително нещо и дано никога не се налага да го използваме! Иначе не избягваме храни с хистамини защото с малки деца е много трудно да се контролира, а и дневната доза Zyrtec го пази, но избягвайте силна топлина, триене и храни със оцветители и консерванти..Моят син (вече на 2.6 месеца) - направи реакция към температура висока (Никакъв Нурофен - само Панадол се дава на деца с масто), Харибо Мечета и едни пакетирани (уж днес) произведени кроасани). А сме яли Seven Days и нямахме никакви проблеми.

# 43
  • Мнения: 7
Здравейте ,
Бих искала да питам дали има излекувани оперативно от мастоцитоза?
На нас ни го предложиха като вариант, но тъй като бебчо е още много малък аз не мисля да го подлагам на операция.

# 44
  • Мнения: 2
Здравейте ,
Бих искала да питам дали има излекувани оперативно от мастоцитоза?
На нас ни го предложиха като вариант, но тъй като бебчо е още много малък аз не мисля да го подлагам на операция.

Много ми е интересно какво точно са ви предложили и кой? Моля ви вземете и с един прост Google преводач прочетете какво е мастоцитоза и ми обяснете как точно ще ви излекуват....мастоцитозата е заболяване при което вътрешните системи на детето реагират на хистамини и като отговор натрупват мастни клетки (мастоцити) в дадени органи - кожа или вътрешни органи (когато говорим за системна мастоцитоза - засягане на повече от една система). Аз тоя дето ви го е предложил, бих го съдила за лекарска некомпетентност.

Общи условия

Активация на акаунт