БДС или фонетика?

  • 39 076
  • 401
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 1 324
И аз не мисля, че е от значение коя клавиатура ще се използва. Нали е важен резултатът, не средството.
Моето дете започна да пише на компютър на курса по английски и естествено ползва фонетичната, когато пише на български. Струва ми се излишно след време да се мъчи на БДС. Но за дете, което "прописва" на компютър на български, БДС определено е удачният вариант. Нужен е индивидуален подход и не виждам с какво право учителите ще задължават учениците коя клавиатура да ползват. Всичката Мара втасала....

# 106
  • Мнения: 685
Взимате един ей такива буквички ,
лепите ги на клавиатурата с фонетична подредба и готово. Все повече клавиатури нямат изписани български букви. Даже мой познат (60 годишен) скоро сменяше лаптопа и се отказа от няколко модела поради причината, че няма надписи.
Чудно ми е колко от защитниците на БДС пишат активно на повече от един език. Ако проблемът е само какво виждат децата изписано на бутоните, дала съм решение на проблема.

Понеже нямам дете в училищна възраст, диктовки ли правят, че да пишат толкова на български в часовете по информатика?

# 107
  • Мнения: 25 761
Не бе, заради Фейсбук им трябва да могат да пишат бързо и без да се изморяват.

# 108
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 205
не правят диктовки, по това което съм видяла в първи и втори клас (две различни училища)   Peace

в първи клас играеха на "Зелена костенурка" - оказа се платена програма, разработена от учителски колектив, в която има малко от пейнт, малко от текстори редактор, малко от ... какво ли не.

решихме проблема, като му показахме съответните програми и го оставихме сам да се оправя. когато има въпрос - пита.

сега може да форматира текст, да подчертава, удебелява, сменя шрифтове, да използва копи и  пейст - в word; да рисува,  да променя детайли, размери, цветове, да реже снимки- на пейнт, да използва готови формули от ексел и да си залага по-простичките.

не го карам насила, даже бих искала изобщо да нямат ИТ в началния курс.
намирам физическото възпитание, изобразителното изкуство, пеенето и обикновените игри на открито за по-полезни за тяхната възраст  Peace

# 109
  • Мнения: 21 610
При нас правят диктовки. После  болдват, пробват различни шрифтове, форматират и учат основните команди при текстообработка.
  Всичко хубаво, ама са по две деца на един компютър Laughing Хем класът е разделен на две групи в съответния час, за да са по-малко.

# 110
  • Мнения: 1 231
Ох, по мое време беше един компютър за целия клас - ПРАВЕЦ 16.
Но до 4-ти клас моите деца не са имали ИТ!? Програмите ли са различни?

# 111
  • Мнения: 1 324
Всичко хубаво, ама са по две деца на един компютър Laughing
Ето защо трябва да има стандарт  Mr. Green

# 112
  • Мнения: X
Но до 4-ти клас моите деца не са имали ИТ!? Програмите ли са различни?
До четвърти клас включително Информационни технологии не е част от задължителната подготовка. Изучава се като ЗИП.

# 113
  • Мнения: 1 231
Но до 4-ти клас моите деца не са имали ИТ!? Програмите ли са различни?
До четвърти клас включително Информационни технологии не е част от задължителната подготовка. Изучава се като ЗИП.

Това обяснява нещата, благодаря!

# 114
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 205
още по-ясно става, като се знае, че ЗИП и СИП не са съвсем "избираеми"  Peace

# 115
  • Мнения: 21 610
още по-ясно става, като се знае, че ЗИП и СИП не са съвсем "избираеми"  Peace

 Даже хич не са. На нас само ни дават една декларация, че ги избираме Laughing

 

# 116
  • Мнения: 19 174
За българската фонетика също има въведен официален държавен стандарт.

Прави ми впечатление, че казвате, че родителите и учителите били свикнали масово на фонетична кирилица да пишат. Явно има някаква причина за свикването. Аз лично не си спомням да са ни учили целенасочено да пишем на каквато и да е подредба, научихме се да пишем покрай това, което трябваше да свършим на компютрите. На клавиатурата обикновено по-лесно се изтриват червените (или някакъв друг цвят) букви на кирилицата, отколкото белите на латиницата и на компютрите в училище и университета ми масово бяха клавиатурите само с латински букви. Никакви проблеми нямам с намирането на отделни букви като ѝ, въпреки че пиша на фонетик. Само на телефона пиша на БДС, когато изобщо пиша през него, много ми е терсене, затова и не пиша. Ако ми беше основно средство за писане, щях да си инсталирам фонетична кирилица, но на лаптопа и на таблета си ги имам, даже на таблета има по подразбиране инсталирана само фонетична.

Отделно, уж десетопръстна система може да се използва, но пак БДС е ориентиран към хора, пишещи основно с дясна ръка. Аз съм левичар, водеща ми е лявата ръка, а вляво ми са букви, които използвам по-рядко, като се изключат 6-те гласни.

# 117
  • Мнения: 2 156
Питам се, къде ли щях да се дяна с БДС в сегашния офис. Де да знам, може и да има вариант, но ако превключваш постоянно с някакъв вид латиница, сигурно е доста сложно. Защото ти се мени не само положението на буквите, но и на останалите символи по клавиатурата.

# 118
  • Мнения: 3 228
И аз мисля, че ако човек ползва активно и друг език, не удачна БДС

# 119
  • София
  • Мнения: 1 103
И аз мисля, че ако човек ползва активно и друг език, не удачна БДС

  Грешка, аз съм преводач и винаги, когато пиша на български използвам БДС. Нямам проблем с превключването на клавиатурите, единствено може би щеше да е добре ако препинателните знаци бяха на същите места, но и с това се свиква.
 Твърдо съм против децата ми да бъдат учени на фонетика в училище и ако стане така ще се  разправям. Според мен е срамота, че не е въведен и утвърден този стандарт в училищата и е крайно време да се направи. От друга страна не мога да виня пишещите на фонетика, защото специално нашето поколение никой не го е учил и всеки се оправя, както дойде, но и не съм съгласна да се защитава това недоразумение и пропуск в обучението.

Общи условия

Активация на акаунт