БДС или фонетика?

  • 39 203
  • 401
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 25
Аз мисля, че за преподаване в българско училище е задължително да се полза БДС. Какво му е несъвместимото с писане на чужд език, минаваш на латиница и готово. Имаме си наши букви, защо да натискаме едно, за да се появи друго? Аман от поамериканчване, все си мислим, че ние сме по-долни от другите!

# 121
  • Мнения: 2 124
Номера хич не го и търся, пиша го No. За другите две също ползвам латиницата.

№ се изписва с шифт + 3.

Аз ползвам фонетична за български; достатъчно ми е, че немският стандарт има разминаване с английския, че да се тормозя и с БДС. Да не говорим, че писане на лаптоп напр. е в пъти по-лесно отколкото на пишеща машина.

# 122
  • Мнения: 41 947
Какво му е несъвместимото с писане на чужд език, минаваш на латиница и готово. Имаме си наши букви, защо да натискаме едно, за да се появи друго? Аман от поамериканчване, все си мислим, че ние сме по-долни от другите!


Нито е несъвместимо, нито е поамериканчване, нито е въпрос на по-долност. Просто говорим за удобство - не се налага да помниш две клавиатури. А ако отидеш в чужбина или ти се случи комп без български букви пак си пишеш безпроблемно.

# 123
  • Мнения: 25 889
Едва ли. Подредбите на клавиатурите на немски, френски и други езици се различават от английската. И тезата за фонетиката умира. Така че оставете всяка чужбина да се оправя сама за себе си.
Тук говорим за България, българско училище, български деца и български стандарт.

# 124
  • Мнения: 1 074
А някой може ли да обясни каква работа имат в тази толкова българска клавиатура буквите "ы" и "э"? Нали уж гледаме българските клавиши, а изведнъж се оказва, че между тях има и букви, които не присъстват в българската азбука. И сега какво излиза? Ако пишем на руски, не се налага да сменяме клавиатурата, защото производителите предвидливо са ни добавили тези две букви за удобство. Между другото, подредбата на руската клавиатура е съвсем различна от нашата. Но никой не се противи срещу това "удобство" да си имаме две руски буквички, които никога няма да ползваме, пишейки на български. Ето, аз никога не съм имала часове по писане на компютър или пишеща машина. Купихме си компютър, когато бях на 8 и се забавлявах да си пиша измислени историйки на него. Нямаше инсталирана фонетика. Е, вярвайте ми, през цялото време се чудех кому са нужни тия червени букви, дето хем са изписани с по-малък шрифт от черните, хем са на втория ред, сиреч, отнемаше ми ужасно много време да ги намеря, защото другите просто се виждат много по-ясно. През цялото време си мечтаех българските букви да са на същите места като латинските. Години по-късно разбрах, че съществува и фонетична подредба и много се зарадвах. Никога не можах да свикна да пиша на БДС, а на фонетичната в момента изобщо не поглеждам клавиатурата и си ползвам всички пръсти. На правопис и граматика съм се учила с моливче в ръката и тетрадка, не на компютъра. Мисля, че и днешните деца могат да се справят с това, ако им се отделя достатъчно време.  Peace

# 125
  • Мнения: X
^И аз така, абсолютно по същия начин, с тази разлика, че се учих да пиша на детски лаптоп Simple Smile

Не знам как е съставяна БДС-подредбата и какви правила са следвани, но за мене истината е - пишеш по-лесно на това, на което си свикнал. Аз съм свикнала на фонетична. Проблемът с ударенията си го има, но това не е, защото БДС е по-добра подредба (в нея също няма ударени букви реално), а защото аз не знам как да изпиша ударените гласни.

Да казва някой, че едната подредба е по-добра от другата, е все едно да спорим дали по-лесно се пише на пишеща машина, на клавиатура на Правец или на новите съвършено плоски клавиатури на лаптопите. Т.е. напълно безсмислено. Кой както е свикнал.

# 126
  • Мнения: 19 318
На фонетична кирилица удареното ѝ се пише с shift+x. За други ударени гласни аз лично или ги инсъртвам, ако ми трябва да е точно наклонено ударението, или минавам на латиница и натискам десен бутон Alt+съответната гласна: é ó á. Ако случайно искам, по някаква причина, да ми е главна ударената гласна, натискам и шифт. Мога да напиша и ö í ú ü...

За бързината на писане, може и да е по-бързо на БДС при 10-пръстната система при хора, използващи дясна ръка или амбидекстри, обаче аз не съм от тях, затова не съм се напъвала да усвоявам БДС. Пиша сравнително бавно - около 50 думи в минута, но и това ми е достатъчно, предвид, че личната ми мисла тече  със скорост около 30 думи в минута, а съм забелязала, когато секретарствах, че и при останалите, когато мислят какво да диктуват, а не го четат, не е по-бързо.

Последна редакция: сб, 20 фев 2016, 02:11 от кукумицинка

# 127
  • Мнения: 9 991
Ей, опасна работа сте значи. Кой да черпя, че вече на фонетика мога да пиша: Ѝѝ, № € %  Hug ?

# 128
  • Мнения: 5 508
Не изчетох всички мнения, но не мога да се сдържа ...
Какво означава "Не трябва да ги учат, че "Я" = "Q"!" Thinking
То по същата логика при БДС Я=S, защото човек натиска бутона S за да му излезе българската буква Я.

Ако на мен ми е по-удобно буквите да са подредени в реда, в който са в азбуката и си направя такава подредба на клавиатурата пак ли ще съм неграмотна?

И не, че нещо, но правилното ползване на "И" и "Й" няма нищо общо с вида на клавиатурата, а с грамотността на човека.

Аз пиша на фонетика. Нямам БДС на бутоните на клавиатурата и за това не съм се хванала да го уча. Ако го бях научила вероятно пак щях да пиша на фонетика, защото имам повече опит с нея и ми е по-лесно, макар при нея да пиша с не повече от 5 пръста.
А като споменах броя на пръстите да линчуваме ли хората, които не използват и десетте си пръста по време на писане с клавиатура или ... ?

# 129
  • Мнения: 25 889
А като споменах броя на пръстите да линчуваме ли хората, които не използват и десетте си пръста по време на писане с клавиатура или ... ?

Няма, няма. Само ще ги погалим по главичките и ще ги посъветваме да дишат дълбоко.   Laughing

Много сте забавни, когато изтрещите.

# 130
  • София
  • Мнения: 4 551
Ей, опасна работа сте значи. Кой да черпя, че вече на фонетика мога да пиша: Ѝѝ, № € %  Hug ?
И от мен по бира Hug Главното ударено и много ме кефи. Остава да му намеря и приложение Mr. Green

Кукумицинка, как си измери скоростта на мислата Grinning?

# 131
  • Мнения: 46 641
Всички пръсти ползвам аз  Crossing Arms даже и тези на краката, 52 хиляди поста да не мислите, че могат да се напишат с 2 пръста?

# 132
  • Мнения: 41 947
Проблемът с ударенията си го има, но това не е, защото БДС е по-добра подредба (в нея също няма ударени букви реално), а защото аз не знам как да изпиша ударените гласни.


Не разбирам защо се намесват тези ударения? Аз никъде не съм виждала да се използва ударено И в нормалния живот. На практика винаги се разбира за какво става дума и без да се използва това ударено И. Даже в училище май не сме го учили.

# 133
  • Мнения: 25 889
Сериозно ли дори в училище не си учила местоимението "ѝ"? И в книгите не си го виждала?

# 134
  • София
  • Мнения: 4 551
Не разбирам защо се намесват тези ударения? Аз никъде не съм виждала да се използва ударено И в нормалния живот. На практика винаги се разбира за какво става дума и без да се използва това ударено И. Даже в училище май не сме го учили.
Ти сериозно ли newsm78 Учи се някъде 5-6 клас, когато се учат местоименията.
Как' Сийке, те в сегашните книги много често ползват "й" вместо "ѝ". Mr. Green Понякога чак се чудя дали не са закрили щатното място за редактор в издателствата.

Общи условия

Активация на акаунт