НВ-ВМХ и палео - тема за здравословното хранене, част 103

  • 62 107
  • 726
  •   1
Отговори
# 720
  • SA
  • Мнения: 3 196
Принцеса, аз в началото имах същата тежест в областта на черния дроб и доста ме беше притеснило това. После намерих, че при някои хора се среща този симптом, защото при преминаване на хранене с повече мазнини, естествено жлъчният мехур започва да се съкращава по-често и по-силно ( това в края на краищата е естествената му функция - при наличие на мазнини да изтласква жлъчката към червата, където тя участва в тяхното усвояване). В някои случаи, докато трае адаптацията, тези контракции може да се усещат по-силно, като тежест, но с времето нещата се урегулират.
Добре е обаче да се знае дали дадения човек няма камъни в жлъчния мехур.
Решението на този проблем е да се намалят приеманите мазнини и след време да се опита постепенното им и по-бавно повишаване. Може също да се помисли за прием на повече кокосово масло, чиито мазнини не изискват участието на жлъчка за усвояването им.
Поява на екстрасистоли обаче не е нещо, което нормално се явява с това хранене. Той имал ли е преди екстрасистоли? Те доказани ли са с кардиограма, или той има усещане за прескачания?
Щом има толкова изразен "въглехидратен грип", може и малко да увеличи въглехидратите. Може би е с добра обмяна и няма нужда от съвсем крайни ограничения, за да постигне кетоза.

# 721
  • Мнения: 6 347
https://www.youtube.com/watch?v=tIuj-oMN-Fk - нова лекция на Джейсън Фънг за цикличното гладуване. Не я слушах много съсредоточено, но ми направиха впечатление тези наблюдения от проведени проучвания:

1. Класическият начин за отслабване, който предполага ограничаване на приеманите калории и увеличаване на изразходваните (като в предаването The Biggest Loser) довежда до значително намаляване на базовия метаболизъм, т.е. калориите, които организмът изразходва в покой. Стига се до така наречения "икономичен режим". Обяснението на Джейсън Фънг е, че човешкият организъм не е програмиран да си дава складираните резерви толкова лесно, затова забавянето на метаболизма е просто естествената реакция, за да се подсигури оцеляването.
2. Цикличното гладуване не довежда до съществено намаляване на базовия метаболизъм - само десетина процента е намалението, а не примерно двойно, както при горния метод. Това означава, че този тип гладуване не поставя тялото в "икономичен режим", както става горе.
3. При цикличното гладуване, когато тялото изразходва наличния гликоген и премине на използване на свободни мастни киселини и кетони като енергиен източник, се минава и в режим на щадене на собствения протеин, т.е. мускулна маса почти не се губи, за разлика от горния вариант.

Моят извод, а и не само моят, предполагам, е, че състоянието на преимуществено изгаряне на мастни киселини и кетони при понижението на инсулина, което се получава при НВ-ВМХ и още повече при кетоза, на практика не поставя организма в икономичен режим. Wink Обяснението на Джейсън Фънг е, че човешкият организъм не е програмиран да си дава складираните резерви толкова лесно, затова забавянето на метаболизма е просто естествената реакция, за да се подсигури оцеляването. Т.е. ако инсулинът периодично се повишава, но в организма постъпва по-малко енергия, а с физическа активност се изразходва повече, тялото няма как да получи достъп до складираната енергия в мастните клетки, затова и намалява енергоразхода си. А когато инсулинът е нисък, мастните клетки могат да започнат да отдават складираните мазнини (това не може да стане при висок инсулин), затова и разполагаемата енергия е на практика неограничена, а така не се задейства сигналът за предстояща гладна смърт и не се влиза в икономичен режим.

Последна редакция: сб, 19 мар 2016, 09:22 от Cioccolata

# 722
  • SA
  • Мнения: 3 196
Джейсън Фънг ми прави впечатление като експерт по цикличните и краткотрайни фастинги. Скоро издаде и книга и ще ми е много интересно да я прочета, ако я срещна.

# 723
  • Мнения: 6 347
Той използва фастовете специално при диабетици, в съчетание обаче с нисковъглехидратно хранене - в лекцията няколко пъти спомена, че това, което казва за фастовете, важи и за НВ-ВМХ. И си е така - и в двата случая става въпрос за понижаването на инсулина и "отварянето" на мастните клетки, което иначе само при калорийна рестрикция под формата на високовъглехидратно и нискомазнинно хранене не се получава толкова ефективно. И макар че ВВ-НМХ пак довежда до отслабване, то довежда и до плато в един момент (икономичния режим), и до по-голяма загуба на мускулна маса, докато при НВ-ВМХ и фастовете не се получава тези ефекти. Просто НВ-ВМХ е смекчен вариант на гладуването - ядеш, но организмът въпреки това има достъп до складираните мазнини благодарение на понижения инсулин.

# 724
  • SA
  • Мнения: 3 196
Да, точно така е. Някои даже наричат ВМ-НВХ " висококалорично гладуване", защото при него се наблюдават полезните ефекти и промени в обмяната както при глад, само че де факто тялото не гладува.

# 725
  • Мнения: X
И аз имах тежест в жлъчката в самото начало, особено ако бях яла повече яйца. Ходих на лекар за всеки случай, да се уверя, че нямам камъни.

# 726
  • Мнения: 6 347
Новата тема е готова: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=912732.msg32770020#msg32770020

Промяната в нея е, че махнах частта с хранителните добавки. Така смятам за правилно, защото това е отделна тема и изисква повече разяснения от малкото, което беше включено преди - така само действа объркващо. Но направих уточнение за растителните източници на омега-3.

Общи условия

Активация на акаунт