Холандска тема - 42

  • 119 164
  • 919
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 1 740
Здравейте! Имам нов въпрос Simple Smile Не знам холандски и искам да го науча. Досега се мъчех чрез различни сайтове и приложения , но резултат почти няма. Поразпитахме в нашия град и намерих в едно училище Скалда курс за начинаещи от ниво 0 до А2 цената е 500 евро за 50 учебни часа с включени учебни материали, но курсовете са веднаж седмично по 2:30 часа общо 19 седмици продължава курса . Има и друг вариант чрез скайпa. Вие как научихте езика? Моля за съвет.. Rolling Eyes
Хубаво е да минеш курс, но вече далеч не всички общини предлагат безплатни такива. Все пак може да питаш в твоята община, но не ми се вярва много да имат. Малко по малко намалиха безплатните  интензивни курсове до минимум. Докато търсиш друго, започни с това:
https://www.duolingo.com/
Курсът е един от добрите варианти и е свършил работа на много хора. Възползвай се и от дискусиите в самия курс, както и от ФБ страницата му за случаите, когато имаш допълнителни въпроси. Може да се инсталира и на телефон. Успех!
ПП: Забравих да спомена, че курсът е за говорещи английски, но предполагам, че ползваш го ползваш.

# 46
  • Мнения: 2 883
Питай в общщината си. Вярно, няма безплатни, или са ги намалили дооооста, но има субсидирани такива. Аз в момента карам такъв - за 1 календарна година с учебниците ще платя 315 евро. Седмично ходя 2 пъти по 3 астрономически часа + от тази седмица ни въведоха нови 2 часа, т. е общо 8.

# 47
  • Мнения: 1 740
Рейн денс, hoe gaat het?  Simple Smile bouquet
Учиш ли?
Много се надявам да не са спряли изцяло курсовете в много от общините, но с тия орязвания на бюджета са силно намалени. Все пак има някакъв шанс. Стискам палци на keisssy090 да има при тях.

# 48
  • Мнения: 2 883
Goed, met jou?
И аз се радвам, че се уредИх там, да. Обучението е изцяло на холандски, обаче  Mr. Green все повече взех да го разбирам, говоря и по малко. Много малко практикувам обаче, въпреки, че на работа имам много колеги холандци, срам ме е, защото никога не уцелвам правилноата подредба на изреченията  Laughing Пък хората, които не ме познават и говоря с тях - в момента, в който виждат, че се измъчвам  Mr. Green обръщат на английски и ми правят мечешка услуга  Mr. Green Ама...да, с учене става, няма как иначе.

# 49
  • Мнения: 1 740
О, да - не се отказвай от практиката. Словоредите и произношението само с говорене ще се изгладят. И на мен хич не ми помагат - все на английски си карат. На стената все едно говоря вкъщи, че даже да ми е трудно понякога, най-добрият вариант за научаване е говоренето в реална обстановка. Но те мислят, че така ни улесняват така Mr. Green. Понякога си говоря сама като лудите, само че ако има и някой да ме поправя, ако е необходимо няма да е зле.

# 50
  • Мнения: 6
Hallo!
Питахме навсякъде...в общината вече нямало курсове. Записани сме като чакащи в библиотеката(от преди два месеца още) за курс 2 пъти седмично и цената е доста добра 10евро на месец,но покрай тези бежанци кога ще ни дойде нашия ред не знам...и днес ми отговориха от Скалда,че и там имали дълъг списък и ако искам вече евентуално след лятната ваканция... ужас!
 За сега ще продължа да се самообучавам  Crazy
И при мен е така-като разберат,че не знам холандски веднага обръщат на английски,но и там ме няма  Mr. Green

# 51
  • Мнения: 593
Moже да провериш и в ROC.

# 52
  • Мнения: 2 883
Moже да провериш и в ROC.
Аз там уча. Мислех, че ги има само в Амстердам и Алмере, не съм запозната. Кейси ти къде всъщност живееш?

# 53
  • Мнения: 593
Има ги навсякаде. Предлагат всякакви курсове и обраователни програми. Към университетите също има курсове по холандски но са по-съпи, е, и нивото е значително по-добро.

# 54
  • Мнения: 6
Moже да провериш и в ROC.
Аз там уча. Мислех, че ги има само в Амстердам и Алмере, не съм запозната. Кейси ти къде всъщност живееш?

Middelburg (Zeeland) -  Малко и спокойно градче  Hug
Ще проверя и за ROC дали го има тук.
Благодаря Ви!  bouquet

# 55
  • Almelo
  • Мнения: 13
Някой тегли ли торенти и дали има глоби за теглене тук в Холандия? Четох, че в Германия има сериозни глоби.

# 56
  • Мнения: 5
Здравейте и от мен. Не съм писала от 1 година, но това не означава, че не следя написаното. Ще напиша някои отговори от нашият опит в Холандия.
keisssy090 по въпроса за курс по холандски може да питаш в средните училища. Аз живея в малко градче, общината не организира нищо, но в едно средно училище организират, за една учебна година струва 55 евро, като миналата година си купувахме и учебник около 50 евро струваше, а тази година не сме купували - материалите са от преподавателя. Също има към социалните служби по точно Служба за интеграция. В нашият град се казва Si!

kmmarkov88 кола можеш да си купиш лесно /естествено с пари/. Трябва ти документ от Общината че живееш в Холандия. С този документ и личната карта с продавача отивате в RDW е я прехвърляте става за около 5 минути. После талона идва по пощата. Правиш си гражданска отговорност. За данъка ще получиш също писмо по пощата. Можеш да си сметнеш данъка като влезеш в сайта на Беластинга или пишеш номера на колата или данните.
По въпроса с НОИ в България не трябва нищо да правиш. Само за здравните осигуровки щом се осигуряваш в Холандия ако имаш да вземаш от България можеш да си ги вземеш до пет години. След петата година ги губиш. Когато се връщаш да живееш в България за постоянно / ако се случи/ си вземаш от тукашния застраховател документ и в България ти се опрощават.

Дано не съм досадила много. Желая Ви Приятни Великденски Празници!

# 57
  • Мнения: 10
Здравейте на всички и отново благодаря за страхотните съвети - аз вече привършвам втората си седмица в Холандия, живеейки в Утрехт и в часност красивото кварталче De Meern.

Както бях обещал ще споделя моя опит от всичко, което ми се случи дотук - първите ми впечатления са превъзходни и бих желал смело да успокоя всеки сънародник, който е тръгнал по нашия път, че нещата в Холандия се случват адски лесно и просто, стига да следваш пътечката.

Да започна сега с моите преживявания:
- Няма да говоря за намирането на жилище и работа, то се подразбира и е писано доста по темата, а и е ясно, че без нито едно от двете много трудно можеш да стартираш тук.
- Първото нещо, което направих като дойдох е да си взема OV chipkaart, която се ползва в градският транспорт, може и с билетчета, но с тази карта ви излиза по-евтино, която може да се закупи от летището директно, струва 7.50 евро  и после в нея се зареждат пари, след което с тази карта при качване и слизане от автобус, трамвай, метро се чекираш на едни машинки няма как да ги сбъркате и сте редовни пътници, като свърши балнса, пак зареждаш с пари - на гише, онлайн, или на някой от хилядите автомати из градовете, чрез кредитна/дебитна карта.  Тази карта за градския транспорт може да бъде анонимна и персонална. Повече информация за разликата между двете може да намерите на този сайт - https://www.ov-chipkaart.nl/home.htm
- Издаването на банков акаунт и карта - както знаете всичко в Холандия се върти около BSN номера и повечето банки за да ви издадат дебитна карта и да ви отворят сметка при тях го искат този BSN номер, който номер пък е обвързан с жилище и поне в Утрехт се чака 2-4 седмици за него, а в това време банка и карта си трябват, защото кажи-речи тук всичко се случва с карта, не са фенове на кешовите операции много, много. Аз съответно открих, че ABN AMRO позволяват на чужденци /expats/ да получат сметка и карта в тяхната банка и до 8 седмици, след като сте си отворили акаунта трябва да им предоставите BSN номер, което е напълно достатъчно като време, за да го направите.  Картата ми беше издадена за 2 дни /срока е до 5 по принцип, но явно имах късмет/.
- BSN номера - това е едно от най-важните неща в Холандия, да не казвам най-важното. Не мога да го оприлича на нищо в България, като че ли най-много ми се доближава до ЕГН-то, но всякаш има повече "сила". За да го получите трябва да имате жилище, в което да сте отседнали - самостоятелна стая/къща/апартамент/споделено жилище, но задължително с възможността на регистрация на адрес. След като имате къде да живеете с договора за покупка/наем, паспорт и акт за раждане в Европейски формуляр / издава се в общината, в която сте родени, струва 9 лв бърза поръчка до 2 часа и 3 лв в рамките на 24 часа/. Не във всяка община в Холандия искат акт за раждане, но на мен в Утрехт ми го искаха, затова е по-добре да го имате, нищо не коства освен таксата да се извади. По същия начин може да си извадите свидетелство за граждански брак от общината, в която сте го сключили пак по европейски формуляр, които нямат нужда от превод и апостил. Имайте също така предвид, че всяко посещение в каквато и да било администрация или поне 99.9% от случаите става с предварително записан час, случват се нещата онлайн и е изключително лесно и удобно за всички.
- Снощи си закупих и първата кола - процедурата потвърдено е както беше казано по-горе от колежката - със собственика на колата, документите на колата, вие, ваш документ за самоличност, документа от общината с BSN номера в пощата за 10 минути се случва процедурата, струва 10 евро и си тръгвате с колата. Номерата на  колите в Холандия НЕ се сменят, нямат глупавото и безсмислено разграничение, както в БГ, което умело е направено за стригане на хората. https://ovi.rdw.nl/ - този сайт влизате, вписвате номера на колата, която искате да закупите и ви излиза не малка история на автомобила от както е регистриран в Холандия.  https://dienstenportaal.rdw.nl/tellerstandcontrole/Paginas/Eigenschappen.aspx - тук попълвате данните, плащате 1 евро и ви излизат километрите на автомобила и още малко история. Въобще всичко е направено толкова лесно и удобно за всеки, че човек в началото трудно може да повярва.
http://www.belastingdienst.nl/rekenhulpen/motorrijtuigenbelasting/ - В този сайт влизате, въвеждате горивото на колата, диапазона на килограмите и ви излиза колко ще ви е пътния данък на година.
След като закупите колата, трябва веднага да си направите застраховка ГО както му казваме по нашенски, има много сайтове в интернет, на които изчислявате застраховката и се прави онлайн, не е нужно да ходите до офис да подписвате полици. Застраховката на колата може да е 3 вида /до колкото ми е известно/ - само ГО, частично каско и пълно каско, разликите са горе-долу като в БГ, ще го намерите в интернет.

Това е, което се сещам дотук. Ако имате някакви въпроси, питайте, каквото мога ще отговарям. Но пак казвам - всичко е дяволски лесно, уредено и подредено, не се плашете от нищо!

Последна редакция: чт, 05 май 2016, 10:07 от kmmarkov88

# 58
  • Мнения: 799
За застраховките - има един сайт independer.nl - сравнява оферти и дава най-изгодната.

Препоръчвам и застраховка Liability (гражданска отговорност на лицето) - струва 3-4 евро месечно (с включени и децата към нея). Ценна, когато ужулиш нечия кола с колелото, или децата счупят нещо в някой музей...

# 59
  • Мнения: 2 883
Ние си направихме такава в обслужващата ни банка - ING.

Общи условия

Активация на акаунт