Отговаря адвокат Хаджипанайотова

  • 36 136
  • 66
  •   1
Отговори
  • sofia
  • Мнения: 26
Здравейте, мами!
Аз съм адвокат Хаджипанайотова и с удоволствие ще ви консултирам по различни въпроси.
Аз съм майка на три деца, последното е на 11 месеца.
БГ-Мамма ми помогна много във времето на чакане на първи, втори, както и трети стъпки  Laughing Laughing Laughing, затова реших да помогна и аз.
Занимавам се с Гражданско право и ще бъда по полезна във въпросите свързани с него
развод/издръжка/родителски права, заместващо съгласие за задграничен паспорт и други необходими документи  за пътуване в чужбина в страни от Европейския съюз и извън него, както и съгласие за пътуване и живеене на детето в чужбина.

Последна редакция: пн, 21 мар 2016, 13:33 от Mamma

# 1
  • Мнения: 1 622
Предполагам безплатно ще консултирате, иначе е реклама, каквато нямате право да извършвате съгласно Закона за адвокатурата?

# 2
  • sofia
  • Мнения: 26
 РАЗБИРА СЕ
Безплатната консултация
се предоставя на основание
чл. 24, ал. 1, т. 1, вр. чл. 38, ал. 1 от Закона за адвокатурата.
Simple Smile

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 3 641
Чудесно! Благодарим!

Имам нот. заверен документ за пътуване на детето ми навсякъде, неограничено и искам да попитам ако реша да заведа детето да живее другаде (съответно без мъжа ми), този документ има ли тази сила или ми трябва нов? Може ли с него да си изляза за няколко месеца, да се върна и пак да изляза, ако нямам разрешение за пребиваване в др. страна за детето?
Целта ми е да се информирам предварително, нито съм разведена, нито имам това намерени към днешна дата, но знае ли човек (все пак го има желанието да емигрирам), а моят е един труден характер...
 bouquet

# 4
  • София
  • Мнения: 1 626
Здравейте lubiasta,

Благодарим за консултацията предварително!
Аз имам следния казус : бащата на детето ми е чужденец от ЕС, нямаме брак, завела съм 2012г. дело за издръжка и режим за виждане, което вече приключи с 1 година назад изплащане на издръжка, по 85 лева минимална издръжка/месец ,10 дни в годината виждане и винаги когато се споразумеем. Има изпълнителен лист.
Бащата не полага грижи за детето, не го вижда от 5 години, не изплаща и никога не е изплащал издръжка.
Превела съм и легализирала решенията (едно за издръжката и едно по ЯФГ) плюс изпълнителния лист, изпратила съм му ги, изпратила съм ги на общината му по местоживеене,направила съм жалба чрез адвокат във въпросната страна от ЕС за неизплащане на издръжка, подала съм молба и в българското министерство на правосъдието по регламент (ЕО) 4/2009г. и т.н и т.н
Имам 4 въпроса :
1. Нямам никакво пълномощно за издаване на документи на детето (паспорти и др) - може ли решението от съда да върши тази работа пред органите, които издават задгранични документи и ако не каква е процедурата за изискване на разрешение аз да съм единствената , която да подписва документи (ако има такъв вариант де)
2. Имам декларация за излизане в чужбина, която е безсрочна. Издадена е на личната ми карта, която когато сменя,то ще трябва ли да издавам нова декларация?
3. Трудно ли ще е отнемане на родителски права след трайно неполагане на грижи за детето (5 годишно) или да се откажа от тази си идея? Ако има някакъв шанс, какви са процедурите?
4. Какво се прави за да се изиска изплащане на издръжка от чужд гражданин? От министерство на правосъдието ми казват, че начина е чрез регламента. Мислите ли че е така?

Благодаря много за желанието да помогнете и Ви пожелавам хубав ден  bouquet

# 5
  • sofia
  • Мнения: 26
Чудесно! Благодарим!

Имам нот. заверен документ за пътуване на детето ми навсякъде, неограничено и искам да попитам ако реша да заведа детето да живее другаде (съответно без мъжа ми), този документ има ли тази сила или ми трябва нов? Може ли с него да си изляза за няколко месеца, да се върна и пак да изляза, ако нямам разрешение за пребиваване в др. страна за детето?
Целта ми е да се информирам предварително, нито съм разведена, нито имам това намерени към днешна дата, но знае ли човек (все пак го има желанието да емигрирам), а моят е един труден характер...
 bouquet
Здравейте! Тази декларация Ви дава право да излизате с детето в чужбина, но не и да живеете там с него, без разрешение от другия родител. Ако стигнете до там и родителските права са дадени на ВАС ,а бащата отказва единственият вариант е завеждане на дело

# 6
  • sofia
  • Мнения: 26
Здравейте lubiasta,

Благодарим за консултацията предварително!
Аз имам следния казус : бащата на детето ми е чужденец от ЕС, нямаме брак, завела съм 2012г. дело за издръжка и режим за виждане, което вече приключи с 1 година назад изплащане на издръжка, по 85 лева минимална издръжка/месец ,10 дни в годината виждане и винаги когато се споразумеем. Има изпълнителен лист.
Бащата не полага грижи за детето, не го вижда от 5 години, не изплаща и никога не е изплащал издръжка.
Превела съм и легализирала решенията (едно за издръжката и едно по ЯФГ) плюс изпълнителния лист, изпратила съм му ги, изпратила съм ги на общината му по местоживеене,направила съм жалба чрез адвокат във въпросната страна от ЕС за неизплащане на издръжка, подала съм молба и в българското министерство на правосъдието по регламент (ЕО) 4/2009г. и т.н и т.н
Имам 4 въпроса :
1. Нямам никакво пълномощно за издаване на документи на детето (паспорти и др) - може ли решението от съда да върши тази работа пред органите, които издават задгранични документи и ако не каква е процедурата за изискване на разрешение аз да съм единствената , която да подписва документи (ако има такъв вариант де)
2. Имам декларация за излизане в чужбина, която е безсрочна. Издадена е на личната ми карта, която когато сменя,то ще трябва ли да издавам нова декларация?
3. Трудно ли ще е отнемане на родителски права след трайно неполагане на грижи за детето (5 годишно) или да се откажа от тази си идея? Ако има някакъв шанс, какви са процедурите?
4. Какво се прави за да се изиска изплащане на издръжка от чужд гражданин? От министерство на правосъдието ми казват, че начина е чрез регламента. Мислите ли че е така?

Благодаря много за желанието да помогнете и Ви пожелавам хубав ден  bouquet

Казусът ви не е за отговор в две изречения. Но ще се опитам .Като цяло ще трябва да се сблъскате с доста институции, съветвам ви на първо време да се борите за отнемане на родителски права ,във вашия случай нищо че е крайна мярка не би следвало да имате проблем . Като това разбира се не ви лишава от правото на издръжка.
[/quote] относно издръжката на децата на които единият родител не е български гражданин и има постановено съдебно решение проблема решава въпросния регламент. Постановената Ви издръжка е изключително ниска, в момента минималната издръжка на дете е 105 лева. Като цяло ви трябва добър адвокат. Успех

Последна редакция: вт, 22 мар 2016, 11:15 от lubiasta

# 7
  • София
  • Мнения: 1 626
Много благодаря за съветите bouquet
Знам, че е ниска - когато водих делото минимума беше този, а се даде минимума защото аз имах глупостта да дам в съда (без да ми го искат) документ, че бащата е безработен (документ, който ми беше даден от бащата по друг повод преди делото и който между другото се оказа невалиден)
И аз мисля да започна дело за отнемане на правата - а за регламента си действам, но всичко става много много бавно.
Благодаря сърдечно още един път и лека вечер

# 8
  • Мнения: 134
Адвокат,пишещ по-неграмотно от мен го подминавам.


# 9
  • sofia
  • Мнения: 26
 Laughing Laughing
Адвокат,пишещ по-неграмотно от мен го подминавам.



и правилно постъпвате, съжалявам ако има грешки но не пиша,нямам това време използвам програмата на телефона аз диктувам той пише, мързелива работа

# 10
  • София
  • Мнения: 48
Здравейте,
Благодаря на адвокат Хаджипанайотова. Случаят ми е специфичен и не е удобно да го публикувам, но адвокатката ми даде адекватни и навременни съвети.
Благодаря!

# 11
  • Мнения: 6 417
Аз се интересувам колко време отнема едно заместващо разрешение от съда за пътуване на детето в чужбина при положение, че бащата е с неизвестен адрес и не живее на адреса, който е обявил за постоянен?

# 12
  • sofia
  • Мнения: 26
Здравейте срок не мога да ви дам. Зависи къде се намирате и колко бързо работи съда. Когато не може да се открие на адреса ,на ответника се назначава особен представител от съда. Дирекция ``Социално подпомагане ``чрез представител социален работник изразява становище за основателност на молбата. Вероятно ще има изслушване на свидетели. След това ако съдът прецени ,че е в интерес на детето да му бъде издаден задграничен паспорт и да бъде издадено разрешение което да замести съгласието на бащата по силата на което детето да може да пътува в чужбина ,дава разрешение заместващо съгласието на бащата

Последна редакция: вт, 24 май 2016, 18:49 от Адвокат Хаджипанайотова

# 13
  • Мнения: 6 417
А имам ли праео да получавам издръжка от общината, ако бащата не я плаща от години, няма доходи и имущество, но има фирма, която не развива никаква дейност?

# 14
  • София
  • Мнения: 1 120
Здравейте!
Повече от четири години БНД не е дал и стотинка за детето.
Не съм го съдила до сега за издръжка. Имаше един период преди пет години, през който ми превеждаше по 100 лв/месец по сметка, но беше за кратко.
Имам идея да заведа дело за лишаване на БНД от родителски права.
Вероятно ще оспори.
В такъв случай мога ли да променя иска и да поискам издръжка, т.е. да не завеждам отделно дело?

Предварително благодаря за отделеното време!

# 15
  • sofia
  • Мнения: 26
Предявете обективно съединени искове за лишаване от родителски права – чл.132 ал.1,т.2 от СК ведно с искове за издръжка за минало и бъдеще време - с правно основание чл.143, ал.2  от СК и чл. 149 от СК.И си намерете адвокат. Както се казва две в едно. Успех

# 16
  • София
  • Мнения: 1 120
Благодаря!

# 17
  • Мнения: X
Може ли да се разведем в София, ако бракът е сключен в Трявна, примерно?

# 18
  • sofia
  • Мнения: 26
районния съд по постоянния адрес на един от съпрузите

# 19
  • Мнения: X
Сърдечно ви благодаря!

# 20
  • sofia
  • Мнения: 26
А имам ли праео да получавам издръжка от общината, ако бащата не я плаща от години, няма доходи и имущество, но има фирма, която не развива никаква дейност?
зпълнение.
В този случай имате възможност да поискате издръжката да бъде изплащана от държавата чрез съответната община за негова сметка. За да стигнем до тази хипотеза, следва да са налице две задължителни предпоставки:

1. Издръжката е присъдена с влязло в сила съдебно решение в полза на български гражданин.

2. Издръжката не се изплаща редовно от длъжника по образуваното изпълнително дело. За неизплащане редовно се приема случая, в който по изпълнителното дело не постъпват суми за пълния размер на две и повече месечни вноски, въпреки че са предприети изпълнителни действия по отношение непритежаваното от длъжника имущество.

# 21
  • Мнения: 6 417
Благодаря много!

# 22
  • София
  • Мнения: 109
Здравейте, имам нужда от правна консултация, защото все още не съм прибегнала до услугите на адвокат.
Казуса е следния:

Имам бебе на 8 месеца, без брак, припознато от бащата. За детето си се грижа изключително и само аз. През периода на съвместно съжителство с бащата той е живял в моя дом. Детето си живее с мен в много добри условия, като съм му подсигурила всичко. Бащата е изключително импулсивен, арогантен и властен. Повод за раздяла са били редица скандали пред детето, убиди и псувни от негова страна отново пред детето. Случвало се е и да ми посяга, но нямам медицинско.
Бащата вижда детето от дъжд на вятър. Сега обаче изведнъж се озлоби към мен и използва детето като оръжие за да ми почерни живота.
В момента има претенции към мен да ми взима детето за цели дни с преспиване у тях. Сплашва ме.
Детето е гледано в много любов от мен и е изключително привързано към мен. Баща му живее в малък апартамент, където няма условия за него. Освен това то никога не е водено там и за него отделянето му от мен в непознато място би било голям стрес. Освен това то е много малко - на 8 месеца има си режим на хранене и сън. Баща му не знае какво и как яде!

Въпросите са ми:

1. Предвид възрастта на детето според вас какъв режим на свиждане ще му дадът?

2. Какви стъпки трябва да предприема за свиждане с детето? Аз искам да го вижда, но при определени условия. Не бих искала да го отделят от мен за дълги периоди.

3. В момента съм много объркана, а осъзнавам, че имам спешна нужда от правна консултация. Като работеща в тази сфера бихте ли ми препоръчали добър адвокат от София специализиран в семейните дела?

4. БНД е изключително отмъстителен и се страхувам, че може нарочно да говори лъжи за мен в съда с цел да ме оклевети. Какво трябва да направя за да се предпазя?

5. Свидетели могат ли да ми бъдат преки роднини (майка, баща)? Понеже тормоза му упражняваше най-вече вкъщи и те са ставали свидетели?

6. Може ли да се твърди, че ако детето ми е ставало свидетел на тормоз, макар и върху мен, значи и то е косвена жертва?

Благодаря!

# 23
  • Мнения: X
Здравейте, ще пътуваме до Австрия или Германия с кола, вероятно през Сърбия, все още не съм съвсем убедена. Какво пълномощно да направи бащата? /Разведени сме/
Отделно ще правим пълномощно за пътуване в Дубай - за него знам, че се прави с международния паспорт, след това се превежда на английски език и евентуално /?/ се легализира.
Процедурата за страни в Европа извън ЕС същата ли е? А трябва ли ми отделно пълномощно и за ЕС /предвид, че ако пътуваме през Сърбия, първо минаваме през страна извън ЕС, а след това влизаме в страна в ЕС/... Вероятно пълномощното за Европа ще трябва да се направи, като в него се упоменат и данните от паспорта, и данните от личната карта. ..?

# 24
  • София
  • Мнения: 1 626
По принцип в Сърбия влязох със : Декларация-съгласие от другия родител за пътуване , както влизам в която и да е страна от ЕС.
Документа ми е преведен и легализиран и освен него носех акт за раждане и паспорт на детето !
Това стана преди 2 месеца
Иначе ТУК има инфо за това къде какво трябва (вкл Сърбия)
За мен документа, който трябва не се нарича пълномощно, а декларация.
Пълномощното се дава за издаване на паспорт  Naughty

# 25
  • Мнения: X
Така де, така - това имам предвид и аз, не знам как се нарича, пътували сме веднъж, но беше отдавна и изобщо нямам грам спомен как стана тогава.
В тази декларация изобщо не е упоменато името на придружителя, нито неговите данни. Доколкото имам спомен от предишното пътуване, в декларацията се упоменава с кой ще пътува, както и паспортните данни/ данните от ЛК/ на този човек.

Проблемът ми е следният - за пътуване в Сърбия ще използвам международен паспорт, а за другите страни от ЕС, където ще ходя, ще използвам лична карта. Бащата на детето кои мои данни трябва да впише във въпросната декларация ? Може ли в една декларация да се изпишат и данните от паспорта, и данните от личната ми карта, и тя да послужи както за Сърбия, така и за ЕС? Две отделни декларации ли трябват, такива неща ме интересуват, имам подозрения, че той може нещо да обърка, да не говорим, че при миналото пътуване беше сгрешил ЕГН-то на детето /и той, и Нотариуса му/.....

Ако след 3 месеца реша да пътувам, този път със самолет и не през Сърбия и само с лична карта, без паспорт, а декларацията съм я направила само с данните от паспорта, ще трябва да вадя повторно декларация, което искам да избегна, т.е. да направя декларация, която да ми послужи и за минаване през Сърбия и за пътуване без минаване през страни извън ЕС.

Последна редакция: ср, 26 окт 2016, 14:28 от Анонимен

# 26
  • София
  • Мнения: 1 626
Проблемът ми е следният - за пътуване в Сърбия ще използвам международен паспорт, а за другите страни от ЕС, където ще ходя, ще използвам лична карта. Бащата на детето кои мои данни трябва да впише във въпросната декларация ? Може ли в една декларация да се изпишат и данните от паспорта, и данните от личната ми карта, и тя да послужи както за Сърбия, така и за ЕС? Две отделни декларации ли трябват, такива неща ме интересуват, имам подозрения, че той може нещо да обърка, да не говорим, че при миналото пътуване беше сгрешил ЕГН-то на детето /и той, и Нотариуса му/.....

Ама аз в Сърбия пътувах с личната си карта !!!
Прочетете във втория линк (този на МВР) добре за Сърбия : "От 12.06.2010 г. българските граждани могат да пътуват през територията на Република Сърбия и да престояват в страната до 90 дни, в рамките на 6 месеца с валидни паспорт или лична карта."

Та :
за детето : декларация (има бланка в първия линк и можете да му я попълните и да му я изпратите за да не бърка. Преведена и легализирана) + паспорт + акт за раждане
за Вас паспорт или лична карта

Що се отнася до декларацията нека адвокатката каже дали трябва да впише Вашите и паспорт и лична карта за да служат и за ЕС и извън него...за това не знам наистина това са документални неща.
Но за Сърбия съм сигурна , че пътувах с личната си карта защото паспорта ми е изтекъл отдавна ! Naughty

# 27
  • sofia
  • Мнения: 26
Пълномощното/декларация за извеждане на дете от страната ти е нужно само на български, защото е само за пред българските митничари, защото извеждаш български непълнолетен гражданин, съответно ти е нужно разрешение на двамата родители (ако го извежда трето лице) или на родителя, който не присъства (т.е. не пътува заедно с детето). На връщане не ти го искат, защото чуждите власти не ги касае, че извеждаш дете-чужд гражданин от тяхната страна. Декларацията се подписва пред нотариус

# 28
  • София
  • Мнения: 1 626
Много се извинявам, че репликирам,но неведнъж са ми искали "друг документ" на чужди граници.
На гръцката и на италианската и на полската ! Тъй като те виждат акта за раждане от, който естествено не разбират нищо, виждат паспорта на детето, където обаче ги няма имената на двамата родители и поискват автоматично този "друг документ" за да се убедят, че това дете е на тази майка.
Това се случва когато родителите не са женени или са разведени особено и жената не носи все още името на мъжа си, но детето го носи, което съответно им поставя въпроса коя е тази женя, която води детето.
Та аз си нося преведена декларацията с поне 3 фотокопия, авие както желаете направете!

# 29
  • sofia
  • Мнения: 26
Искат и актове за раждане на децата, за да удостовериш, че наистина сте техни родители.

Вероятно знаете, но да уточня, че въпросната декларация се иска при НАПУСКАНЕ на България. Тоест, човек може да се окаже в неприятната ситуация да влезе с децата си в България и да не може да излезе без декларация от другия родител.

ВАЖНО: При напускане на страната трябва да си носите обикновено ксерокопие на декларацията, защото на границата ще ви го поискат, а ако нямате такова, ще ви вземат оригинала! Така приключваме въпроса трябва ли ми друга за европейския съюз или извън него .Успех🙂

# 30
  • Мнения: 3
Здравейте, адвокат Хаджипанайотова, благодаря за помощта, която предоставяте на толкова хора! Студент съм по право в 5-ти курс в СУ (задочно), но като опре до съдебна делба, знаете, че винаги става напечено и адвокатите я избягват. Знам, че не е в областите, които сте изброили, но случаят е много спешен и ще се радвам по колегиално (макар да не съм юрист все още) да ми помогнете все пак с това как да постъпя разумно.
Казусът е следният: Когато бях много малка, дядо ми се разболя и родителите ми се грижиха за него докато се излекува, след което дядо реши да прехвърли на баща ми чрез дарение своята част от единствената си къща си в краен квартал в града (преди бе село). Той живееше там с чичо ми и жена му. След дарението (от 1998г.) баща ми имаше дял 5/6, а чичо ми – 1/6 (частта, която е наследил от починалата ми преди години баба). Имотът обаче бе обременен с вещно право ползване на дарителя (дядо ми), понеже това му е единствен имот. След дарението чичо ми веднага смени ключалките и препятства достъпа на баща ми до къщата. Баща ми почина година и половина след дарението, през 2000г. След смъртта на баща ми аз (като единствено дете) и майка ми се оказахме с по 5/12 на всяка и чичо ми съответно с 1/12. Дядо ми живя с чичо ми и стрина ми някъде към 2 години след смъртта на баща ми, след което, поради психически и физически тормоз според дядо, той не издържа и се оттегли в старчески дом до смъртта си преди 2 години и половина, през 2014г. Така около 15 години чичо ми си живее там със семейството си, като ние си плащаме редовно данъка. Никога не е посещавал дядо ми в старческия дом, какво останало за грижи, всичко осигурявахме ние. Когато дядо лежа в болница малко преди смъртта си, дадохме доста пари за лечение, отделно платихме изцяло и погребението, паметник и т.н. Чичо ми дори не дойде на погребението. Докато имахме домашен телефон, той и жена му често се обаждаха на баба ми и на майка ми и проклинаха мен (още дете) и семейството ми с най-долни думи, поради което след години си спряхме домашните телефони. Не сме подавали тъжба за обида, но си имаше стабилен психически тормоз, който, знам, трудно доказуем е, но беше налице. Доколкото ни е известно, къщата се руши, той не я ремонтира и не полага грижата на добър стопанин. Според роднини си е пристроил гараж без наше съгласие, не влиза в данъчната оценка, поради което вероятно няма и разрешително за него. Отделно при подаване на декларация след смъртта на дядо ми, когато се изясни, че къщата е тухлена, а не кирпичена, вдигнаха данъчната и оценка и майка ми плати някъде към 150 лв. допълнително, за 5 години назад. В момента данъчната оценка на нашите части е малко над 6000 лв. на всяка, т.е. над 12 000лв. общо (спрямо данните от 2015г.). Не знам колко е неговата част като данъчна оценка, но би трябвало да е около 2000лв. Проблемът е, че за него това е несеквестируемо имущество, тъй като той няма други имоти и няма къде да живее със семейството си. Жена му, доколкото знам, е водила дело с майка си за своя дял от къща, което силно ме съмнява да е спечелила. Не ми е известно тя да има имоти. Отделно дядо ми като военноинвалид взимаше малко по-висока пенсия и спестяваше много. Със съдействието на старческия дом му помогнаха да внесе парите в банков влог, в размер на около 4000лв. Успях да се свържа преди дни с чичо ми, бе учудващо отзивчив и веднага се съгласи да отидем днес да ги изтеглим двамата. Предварително извадих и удостоверение за наследници и приготвих всички документи, както си трябва.  Но като се видяхме пред банката, с недомлъвки се опита да откаже, за да сме уредили първо къщата.  Доколкото разбрах, предложи 5000лв. за цялата част на баща ми, т.е. за 5/6 + тези пари, които ще вземе от влога, без да знае колко са те. Когато му казах, че мисля, че са около 4000лв, той ми каза „Значи 4000+5000, общо 9000“. Но не знае (или не иска да разбере), че по закон има право само на половината от тях, т.е само 2000лв. като сънаследник с мен, не мога и да му обясня това, защото не разбира от дума. Тоест, всъщност ми предлага 7000лв. за къщата, при положение, че реално данъчната оценка е над 12000лв. Знам, че съдебната делба е отвратително производство, което се точи с години и е редно да се избягва, не бих искала и аз да влизам в такова. Отделно той ме обвини, че сме изхарчили всички пари на баща му и чак сега сме си станали близки с него, защото сме ги свършили. Дядо ми от време на време ми е връчвал дарение от 100 лв., но това категорично не е било практика, случваше се 2-3 пъти максимум в годината, той го считаше за помощ към мен и майка ми като самотен родител, но и не се е интересувал дали имаме пари и дали ни стигат. Даваше ни, когато реши, че има възможност, но ние бяхме благодарни за това. Никога не сме разчитали на негови пари, за да преживяваме, 100 лв. в днешно време са нищожни. Чичо ми също повдигна въпрос за ремонт, държеше ми сметка, че не съм ремонтирала къщата, при положение, че той е сменил ключалките още приживе на баща ми, държател е на къщата спрямо мен като съсобственик и като владелец е длъжен да полага грижата на добър стопанин. Според него къщата е в много лошо състояние, покривът тече, плъзнали са мишки и т.н. и това, разбира се, е нормално, след като повече от 15 години не е полагал дължимата грижа. Не знам как да се разберем с него, нямам пари за адвокати и не мога да си позволя да се съдим с години, сигурна съм, че и той няма да може. Нотариална покана не мога да му пратя за освобождаване, защото имотът не е изцяло наш и като се има предвид, че тая част за него е несеквестируемо имущество, не мога и да го „изгоня“ чрез съдия изпълнител, доколкото ми е известно. Какво мога да предприема така, че да избегна съдебно производство? Той няма да е съгласен да му платя 2000лв, дори да мога да ги извадя, а на мен са ми нужни пари, защото уча надалеко и имам големи разходи, но той със сигурност няма да иска да ми плати цялата цена, доколкото се ориентирам, смята да плати половината. Освен това тази къща е единственото, което ми остана от дядо ми, тя е и частичка от баща ми. Благодаря предварително!

# 31
  • Мнения: X
Да, въпросът с различните имена е интересен. Когато пътувах преди 4 години, с детето бяхме с еднакви фамилии, което обяснява защо не са ми искали платен документа.
Последно, за влизане в страната искат ли пълномощното? А за преминаване от една страна в друга /различни от България/? Защото при нас при едното от пътуванията ще има такъв момент?

Последна редакция: вт, 08 ное 2016, 13:59 от Анонимен

# 32
  • Мнения: X

Но за Сърбия съм сигурна , че пътувах с личната си карта защото паспорта ми е изтекъл отдавна ! Naughty
ОК, това общо взето ми решава въпроса, надявах се да го чуя.
Пълномощното/декларация за извеждане на дете от страната ти е нужно само на български, защото е само за пред българските митничари, защото извеждаш български непълнолетен гражданин, съответно ти е нужно разрешение на двамата родители (ако го извежда трето лице) или на родителя, който не присъства (т.е. не пътува заедно с детето). На връщане не ти го искат, защото чуждите власти не ги касае, че извеждаш дете-чужд гражданин от тяхната страна. Декларацията се подписва пред нотариус
Много много благодаря. Това ще ми улесни много процедурата. И за мен е така, по логика, и слава богу законът е такъв. Мухата за превода и легализацията ми пусна майка ми, която вижда проблеми навсякъде.

# 33
  • sofia
  • Мнения: 26
ЗДРАВЕЙТЕ
juliehsm
За съжаление, не мога да ви дам отговора на който се надявате.Гражданското право е неразривно свързано и с казуси ,като вашите   и след развод, често следва делба Simple Smile.
Но по вашият въпрос:
Всяка съсобственост се разрешава , чрез делба ,като както вече предполагам сте чели, може да бъде ДОБРОВОЛНА или СЪДЕБНА делба.няма никакъв друг способ за решаване на проблема със съсобствеността..Във случая, това ,че жилището е несеквестируемо,не касае казуса.Несеквестируемостта има значение тогава, когато се стигне до изпълнителен лист, в случая сме много далече от това изпълнително производство, тъй като за да е налично такова трябва да е приключила една делба.Най изгодно за  вас е да направите доброволна делба с чичо си, за заплащане на вашият дял, но не по данъчна оценка ,а по пазарна оценка на имота.За тази цел се процедира, като се наема едно независимо вещо лице, което да даде пазарната стойност на имота.И тогава съобразно вашата наследствена квота, чичо ви да ви плати ,а вие да прехвърлите вашата част от имота.Възлагането на имота  за вас е невъзможно, когато имаме транслативна сделка.Възлагане на имот може да стане ,когато имаме комулатативно дадени две съставки,едната е претендента т.е. вие да нямате друго жилище и втората е да  сте живял с наследодателя до смъртта му,на тези условия отговаря чичо ви, затова ако се стигне до СЪДЕБНА  делба имота ще бъде възложен на чичо ви.
Това което можете да направите за да защитите, своята част от собствеността и да поискате обезщетение за това , че не сте ползвали имота, трябва да направите НОТАРИАЛНА ПОКАНА до чичо си и да поискате ОБЕЗЩЕТЕНИЕ  за не ползване на вашата част във вид на материално изражение, например 100 лв  месечен наем за това, че той ползва вашата част.Това го направете ЗАДЪЛЖИТЕЛНО,защото не се знае във един момент дали няма да бъдете мотивирана да заведете дело за делба.Във втората фаза на делбеното производство има така наречените ...предявяване на сметки , и там можете да поискате, плащане на този наем...НО САМО АКО сте претендирали за тях в един предишен момент.....
УСПЕХ.

# 34
  • Мнения: 3
ЗДРАВЕЙТЕ
juliehsm
За съжаление, не мога да ви дам отговора на който се надявате.Гражданското право е неразривно свързано и с казуси ,като вашите   и след развод, често следва делба Simple Smile.
Но по вашият въпрос:
Всяка съсобственост се разрешава , чрез делба ,като както вече предполагам сте чели, може да бъде ДОБРОВОЛНА или СЪДЕБНА делба.няма никакъв друг способ за решаване на проблема със съсобствеността..Във случая, това ,че жилището е несеквестируемо,не касае казуса.Несеквестируемостта има значение тогава, когато се стигне до изпълнителен лист, в случая сме много далече от това изпълнително производство, тъй като за да е налично такова трябва да е приключила една делба.Най изгодно за  вас е да направите доброволна делба с чичо си, за заплащане на вашият дял, но не по данъчна оценка ,а по пазарна оценка на имота.За тази цел се процедира, като се наема едно независимо вещо лице, което да даде пазарната стойност на имота.И тогава съобразно вашата наследствена квота, чичо ви да ви плати ,а вие да прехвърлите вашата част от имота.Възлагането на имота  за вас е невъзможно, когато имаме транслативна сделка.Възлагане на имот може да стане ,когато имаме комулатативно дадени две съставки,едната е претендента т.е. вие да нямате друго жилище и втората е да  сте живял с наследодателя до смъртта му,на тези условия отговаря чичо ви, затова ако се стигне до СЪДЕБНА  делба имота ще бъде възложен на чичо ви.
Това което можете да направите за да защитите, своята част от собствеността и да поискате обезщетение за това , че не сте ползвали имота, трябва да направите НОТАРИАЛНА ПОКАНА до чичо си и да поискате ОБЕЗЩЕТЕНИЕ  за не ползване на вашата част във вид на материално изражение, например 100 лв  месечен наем за това, че той ползва вашата част.Това го направете ЗАДЪЛЖИТЕЛНО,защото не се знае във един момент дали няма да бъдете мотивирана да заведете дело за делба.Във втората фаза на делбеното производство има така наречените ...предявяване на сметки , и там можете да поискате, плащане на този наем...НО САМО АКО сте претендирали за тях в един предишен момент.....
УСПЕХ.


Много Ви благодаря! Процес още не съм учила, понеже съм задочно. И аз категорично смятах, че трябва да пратя нотариална покана, понеже има особена тежест като доказателствено средство, но завършили вече колеги юристи (не са адвокати) ми казаха, че няма смисъл, защото тя по никакъв начин няма да го принуди да плаща, ако не искаме да водим съдебно дело (което си е така принципно, но сама казахте, че не се знае кога бихме завели). В тази връзка, нали нотариална покана не може да се предявява от минал момент, а само ex nunc? Това не би ни обезщетило кой знае колко, но пак е нещо. Бегло съм наясно с доброволната и съдебната делба, понеже преподавателите я прескочиха и по вещно, и по семейно и наследствено право под предлог, че това е процес (какъвто си е) и ще го учим като му дойде времето.
Не знам дали разбрахте правилно, чичо ми не отговаря де факто на условията, защото дядо ми всъщност е живял с чичо ми не повече от 3 години след като е направил дарението, после човекът не издържа на насилието и отиде в старчески дом (което, смятам, лесно може да се докаже чрез документи). Чичо ми 15 години живее там САМ със семейството си и необезпокояван, дядо ми НЕ ПОЛЗВАШЕ имота поне 12 години, макар и да бе посочен като "ползвател" в дарението в полза на баща ми. Доколкото си спомням, дори и ключове нямаше. Искате да ми кажете, че дори и да не е живял дядо ми там и чичо ми изобщо да не се е грижил за него, да не е платил за лечението и за погребението му, на което дори не дойде и дори да докажем това, дори и да е сменил ключалките и да е препятствал достъпа ни до имота, къщата пак ще остане на него, така ли? При всички тези налични факти в негов ущърб? Леле, а на лекции ни казаха, че  живелият с наследодателя има привилегия само и единствено относно покъщнината и евентуално земеделския инвентар, ако не е бил овъзмезден по дург начин по чл. 12 ЗН, но за пръв път разбирам, че при съдебна делба е възможно къщата да остане на човека, който е живял с наследодателя против неговата воля (дядо ми не го искаше там) и не е полагал дължимата грижа нито за него, нито за имота му. Дори си спомням, че когато дядо бе на легло в къщата, чичо ми препятстваше излекуването и се молеше да умре. В тази връзка се сещам за друго. У мен се породиха съмнения, че чичо ми (по-скоро жена му) се е опитал да убие дядо ми. Казвам за жена му, защото тя много пъти го е заплашвала с отрови и т.н. Всеки ден дядо ми излизаше на пейката следобяд. Съседите забелязали, че няколко дни той не излиза и никакъв го няма, притеснили се. Един съсед влязъл вкъщи и го намерил с пяна на устата и в много тежко състояние. Тогава се обадиха на нас и ние звъняхме на бърза помощ, защото чичо ми тотално бездействал, не предприел нищо, дори не давал вид, че това го интересува. Не може ли някак да се докаже, че е недостоен да наследи поради опит за убийство чрез бездействие по чл.3 ЗН? Може би звучи налудничаво, но споменът изплува и ме шокира, защото действително заплашваха да го отровят. Не знам лекарят какво е казал на баща ми, дали е имало отравяне, бях малка, помня само, че баща ми постоянно водеше на място доктора с колата при дядо поне 1 месец и доста време го лекува, докато се изправи на крака. Знам, че съдебна експертиза трудно би помогнала в конкретния случай (помня името на лекаря, не знам дали практикува и дали е още жив), не знам дали само въз основа на свидетелски показания е възможно. Както казах, процес не съм учила още.

На нас адвокат ни каза, че винаги по данъчна оценка се извършва продажбата, а не по пазарна стойност, като, цитирам: "Не ме интересува колко пари ще си размените в действителност, там вие си се разберете преди да дойдете, в договора ще се впише данъчната оценка, той може и повече пари да ви даде, но по документи ще ви е дал 12 500". Съвсем се обърках. Отделно единствено нотариус по местонахождение на имота е легитимиран да изповяда сделката, не адвокат, не знам защо той казваше, че при него трябва да ходим. И аз бях на мнение, че трябва да се вземе вещо лице и да е по пазарна стойност, уви, адвокатът ме опроверга, по данъчна оценка ставало. Да не говорим, че ако се вземе вещо лице, сигурна съм, че ще смъкне много надолу цената, защото къщата действително се руши, килнала се е на една страна, покривът е пробит и тя действително може да падне, след като поне 15 години ремонт не е виждала. Няма ли да се вземе предвид това, че чичо ми не е проявявал грижата на добър стопанин по ЗС и е оставил имота да се разруши? Майка ми ми напомни нещо, което забравих - приживе на баща ми, семейството на майка ми (баба ми и вуйчо ми) са ремонтирали тази къща няколко пъти, като вуйчо ми даже е обособил втори вход за чичо ми, за да не го обезпокояваме, тъй че къщата си има 2 входа, но въпреки всичко той е сменил ВСИЧКИ ключалки + катинара на портата, още приживе на баща ми - няма ли тук основание за ревандикационен или негаторен иск по чл. 108-109 ЗС?
Споменах за несеквестируемото имущество от логиката на това, че е с особена закрила от закона и доколкото на нас ни обясниха, никого не могат да оставят на пътя в такъв процес. Затова се обръщам към Вас, защото знам, че винаги има разминавания между теория и практика и каквото и да съм учила, вероятно не е така, както ни го обясняват.
Майка ми снощи се чу с чичо ми, като му обясни, че данъчната оценка на нашата част е 12 500 и сме готови да се съгласим на 10 000, след като повече не иска да даде (нямал повече), само и само да не се набъркваме с дела, от които и двамата ще загубим. Оставям настрана жлъчта и обидите, които наговори, но претендира, че всичките 4 000 от банката трябвало да ги вземе, представете си, синът му, защото дядо ми не му бил дал и 1 лв. и те по закон му се полагали, а на мене постоянно ми е помагал, макар да не съм била кръстена на техния род и да не трябвало да ми дава (каква логика!). Същевременно обаче казва "Аз нищо от онзи дъртия не искам.", макар да живее в къщата му и да смята, че тези пари са негови. Как да се обясни на един такъв човек закона и че аз наследявам по право на заместване дядо ми, а братовчед ми - не, понеже чичо ми е жив. Освен това той претендира за обичайни дарения, които така или иначе не подлежат на връщане. Не мога да изляза на глава, наистина... Немея пред такива разсъждения, не мога да наливам акъл. Ако се съгласим на 10 000, ще можем ли да уредим договора, макар вътре да се впише 12 500, както каза онзи адвокат, или да викаме вещо лице? Това няма ли да е симулативна сделка, ако цената не отговаря? Отделно не съм наясно може ли вещото лице да смъкне пазарната цена под данъчната оценка един имот предвид окаяното състояние? Понеже ако не може, чичо ми категорично няма да се съгласи, той си каза - максимум 10 000 може да даде. Опасявам се, че ако извикаме вещо лице и то направи опис, за да се определи пазарната цена и тя излезе повече от 10 000 (макар че силно се съмнявам като имам предвид в какво състояние е привел имота) чичо ми няма да се съгласи и ще прибегнем до съд, в който, според Вас, безспорно ще се присъди на чичо ми имота и ние ще останем с празни ръце (дори да се присъди да ни изплати нещо, той няма да го направи под каквато и да е принуда, убедена съм, и така в омагьосан кръг ще се въртим). Извинявам се за дългите писания и хаотичността, може би се дължи на емоционалността ми. Благодаря сърдечно още веднъж и очаквам отговора Ви!

# 35
  • sofia
  • Мнения: 26
.Възлагането на имота  за вас е невъзможно, когато имаме транслативна сделка.


Мога да допълня само, че разликата между транслативни и нетранслативни сделки се състои в това, дали сделката прехвърля или не прехвърля вещни права (които са право на собственост, на плодоползване и ползване).
Най - общо, при транслативните сделки се прехвърля вещното право - такива сделки са например продажбата, замяната, дарението. При тези сделки възниква правоприемство, т.е. след сключване на сделката праводателят губи своето вещно право, което правоприемникът придобива.
При нетранслативните не се прехвърлят вещни права - напр. при наема се прехвърля временното ползване на вещта, а не вещното право на собственост, плодоползване или ползване. След сключването на договор за наем напр., наемателят придобива облигационното право на ползване върху вещта.
Може да се водят безкрайни разговори по темата, но отговора ще ви го даде съда ,когато му дойде времето.Мисля , че ви насочих добре и ви дадох жокер.

# 36
  • Мнения: 3
.Възлагането на имота  за вас е невъзможно, когато имаме транслативна сделка.


Мога да допълня само, че разликата между транслативни и нетранслативни сделки се състои в това, дали сделката прехвърля или не прехвърля вещни права (които са право на собственост, на плодоползване и ползване).
Най - общо, при транслативните сделки се прехвърля вещното право - такива сделки са например продажбата, замяната, дарението. При тези сделки възниква правоприемство, т.е. след сключване на сделката праводателят губи своето вещно право, което правоприемникът придобива.
При нетранслативните не се прехвърлят вещни права - напр. при наема се прехвърля временното ползване на вещта, а не вещното право на собственост, плодоползване или ползване. След сключването на договор за наем напр., наемателят придобива облигационното право на ползване върху вещта.
Може да се водят безкрайни разговори по темата, но отговора ще ви го даде съда ,когато му дойде времето.Мисля , че ви насочих добре и ви дадох жокер.

Учихме за транслативните и нетранслативните сделки по няколко предмета, благодаря, но аз тук не виждам жокер, боя се, че не сте ме разбрали правилно. Дарението е извършено в полза на БАЩА ми, а не на чичо ми, т.е. транслативният ефект за прехвърляне на правото на собственост от дядо ми като дарител преминава върху баща ми като надарен, не върху чичо ми, съответно след смъртта му върху мен и майка ми. При чичо ми реално правна промяна не настъпва никаква, освен че той вече е съсобственик само с баща ми, не с дядо ми. Делът на чичо ми е наследствен, по закон, от починалата ми баба, т.е. половината от къщата се е разделила между баща ми, чичо ми и дядо ми, като всички са получили по 1/3 от тази 1/2, съотв. 1/6. Този дял на чичо ми е оттам, 1/6. След дарението останалите 5/6 са собственост на баща ми, т.е. сега на мен и майка ми. Какво право на собственост се прехвърля върху чичо ми със сделка, че да се възложи на него къщата? И при положение, че при транслативната сделка надареният е единствено и само баща ми и правото на собственост преминава върху него, как тогава се получава така, че да е невъзможно възлагането на имота за нас?
Чичо ми предложи да ни даде 10 000, които не знам дали отговарят на пазарната стойност (данъчната оценка на нашата част е 12 500). Вие казахте, че трябва да се извърши продажба по пазарна стойност (друг адвокат ми каза, че по данъчна оценка), като трябва да намерим независимо вещо лице да опише имота и да определи стойността, а не цената на имота, доколкото аз съм запозната. В такъв случай ме интересува, понеже Вие имате опит, доколко данъчната оценка обвързва вещото лице с определяне на пазарната стойност? Може ли вещото лице да даде пазарна стойност под данъчната оценка? И след като то се обвързва само с пазарната СТОЙНОСТ, а не ЦЕНА, не е ли логично къщата да се продаде и без експертно мнение на вещо лице и да не са обвързани страните със стойността? Опасенията ми са породени от това, че къщата е наистина в окаяно състояние и се чудя може ли вещото лице да обяви пазарна стойност под данъчната оценка, което да ни ощети? Има пристроен гараж, както казах (строен без наше съгласие и без скица), но не знам дали това се счита за подобрение, при положение, че покривът буквално е пробит и се е къщата се е килнала настрани. И другото нещо, което ме тревожи - знам, че и двете страни носят наказателна отговорност при невярно декларирана продажна цена. От това се опасявам, разбирате ли? Чичо ми е готов да извади не повече от 10 000, а ако така или иначе се определи по-висока пазарна цена или по данъчна оценка, тогава какво правим? Знам, че НАП плаши преди година, че ще разваля сделки под пазарна цена. И макар да го няма като законов текст, аз все пак се притеснявам, че цената ще бъде по-висока, а той няма да иска да плати повече. Отделно знам за практика на вещите лица пазарната стойност да е същата като данъчната оценка, но в евро. По настоящи данни, доколкото се запознах, пазарната оценка обикновено е 30-50% над данъчната оценка. Тогава пък съвсем няма да иска. И другото, което ме тревожи - да не би вещото лице да смъкне дотолкова пазарната стойност, че примерно да каже не повече от няколко хиляди (с дупка на покрива и килната настрани къща, невиждала над 15 години ремонт), това ще ни ощети съвсем. Надявам се да съм обяснила този път ясно и се извинявам.

# 37
  • Мнения: 86
Здравейте,
обръщам се към Вас,защото нямам друг избор.Ще изложа моя казус както и факти и въпроси.Ако откажете да ми отговорите,ще ви разбера напълно!
Майка съм на 2 деца-момичета на 12 и на 8.В брак съм от 2008г,като от самото начало живеем в неговият имот придобит като наследство.Искам да се разведа НО:ако се изнеса от тук ще живеем под наем с децата.Работа към днешна дата нямам защото навсякъде бивам отхвърлена на база "брой деца и техните години".Личните ми доходи са 430лв. на месец от Бюро по труда и 85лв детски надбави.Съпругът ми е управите и съсобственик в ООД ,като фирмата беше открита по време на брака и към днешна дата той демонстрира висок стандарт на живот.Притежаваме и 2 коли придобити по време на брак-едно пежо парнер което струва около 2500-3000лв,което е облепено с реклама на фирмата и едно ауди комби което е с пазарна цена около 10 000лв което е като семеен автомобил.Имаме и 3 кредита и 1 кредитна карта които са почти на финал в изплащането,но са теглени по време на брака.Единия от кредитите е теглен преди месец за закупуване на кухненски електроуреди за неговата вила,която все още е на името на майка му,но е теглен на мое име.От 5 години мисля да се разведа но все давам шансове и се опитвам да запазя този брак.За мен вече е ясно че няма шанс.
Въпросите ми са:
Моите доходи и неговите биха и повлияли на решението на съдията и да присъдят род. права на него?
За каква издръжка мога да настоявам при развод?
Тези кредити двамата ли трябва да ги изплащаме,защото аз няма да имам възможност.
Държа да подчертая че ще искам развод по взаимно съгласие и се моля на Господ той да се съгласи.
Не искам нито фирми,нито коли нито нищо.Искам си само децата и да се грижи за тях или да си плаща издръжка.Нямам намерение да го ограничавам в свижданията с децата-те са си негови и той има право да ги вожда.Искам само този постоянен тормоз над мен да спре!

# 38
  • sofia
  • Мнения: 26
дареното му жилище, при всички случаи по смисъла на закона това е т.нар. семейно жилище и се подчинява на определени специфични правила - както при разпореждане с него по време на брака, така и при развод. В Семейния кодекс (СК) има специален раздел, озаглавен "Предоставяне на семейното жилище след развода". Така според чл. 56, ал. 1 "при допускане на развода, когато семейното жилище не може да се ползва поотделно от двамата съпрузи, съдът предоставя ползването му на единия от тях, ако той е поискал това и има жилищна нужда". Когато има ненавършили пълнолетие деца, тогава съдът служебно се произнася за ползването на семейното жилище. Това е общото правило.  Това означава, че жилището остава за този, който получи родителските права спрямо децата.
По отношение определянето на местоживеенето на детето и предоставяне упражняването на родителските права спрямо него е от значение възраста на детето и големия обем внимание и грижи, които тя налага, от друга страна: характера и поведението на всеки от двамата родители, способността да полага в необходимата степен лични и непосредствени грижи към детето, възможностите да му осигури нормална и задоволяваща потребностите му домашна обстановка и средствата за неговата издръжка, както и основният фактор – спокойствие и душевен комфорт, зависещ значително от незастрашаване на специфичната, незаместима с нищо връзка “майка-дете”, че интересът на детето налага упражняването на родителските права ...т.е важно е да имате доходи но не е най важно.
Минималната издръжка на дете към момента е 105 лв , но вие съ сигурност трябва да претендирате повече.
По отношение на кредитите  по силата на закона, макар задължението да е поето от единия съпруг, без упълномощаване, съгласие или дори знание за поемането на определено задължение, поето за задоволяване на семейните нужди, то  другият съпруг се явява солидарно задължен по него. Такива солидарни задължения на съпрузите са например както задължения към доставчици на битови услуги – за вода, енергия, така и за наеми на семейното жилище, потребителски кредити, заеми, а според съдебната практика и други сделки на по-голяма стойност, с цел закупуване на имот (ипотечни кредити за жилище).азбира се, следва да се обърне внимание на съдържащото се в нормата изискване за това, задължението да е поето за задоволяване нужди на семейството, за да е налице солидарна отговорност. Това означава, че при евентуален съдебен процес следва да се провежда доказване в тази насока – че задължението е поето и разходвано за задоволяване нуждите на семейството[4]. Т.е. солидарната отговорност не би следвало да възниква автоматично с получаване на дадена заемна сума или поемане на дълг, а е обусловена от това дали тя е разходвана или поета за задоволяване на нуждите на семейството[5].
И последно, не се съгласявайте на споразумение, което би ощетило Вас и децата ви, не го правете без адвокат и изисквайте това ,което ви се полага .Успех



# 39
  • Мнения: 149
Здравейте,

Семейното жилище по нотариален договор принадлежи на майка ми, която плати и по-голямата сума за жилището.
В момента не живеем там, но ми предстои да се върна с децата заради развод. Засега съпругът ми не предявява претенции за жилището, но се опасявам че в един момент може да поиска да му се възстановят сумите, които е заплатил при закупуване и ремонт на жилището. Как мога да се защитя от това чрез споразумението? Може ли да се впише, че той няма да предявява имуществени претенции? Също така дали е добре да се мисли за прехвърляна на имота на мое име?
Моля посъветвайте ме, защото няма да мога да изплатя тези суми!  

# 40
  • sofia
  • Мнения: 26
Здравейте,

Семейното жилище по нотариален договор принадлежи на майка ми, която плати и по-голямата сума за жилището.
В момента не живеем там, но ми предстои да се върна с децата заради развод. Засега съпругът ми не предявява претенции за жилището, но се опасявам че в един момент може да поиска да му се възстановят сумите, които е заплатил при закупуване и ремонт на жилището. Как мога да се защитя от това чрез споразумението? Може ли да се впише, че той няма да предявява имуществени претенции? Също така дали е добре да се мисли за прехвърляна на имота на мое име?
Моля посъветвайте ме, защото няма да мога да изплатя тези суми!  
Щом говорите за споразумение, разбирам , че ще се разведете по взаимно съгласие и ДА   двамата съпрузи могат да се разберат помежду си по всички въпроси, които предвижда Семейния кодекс, като ги оформят в споразумение за развод по взаимно съгласие и го внесат в съда за одобрение.
Ако споразумението отговаря на всички изисквания, съдът ще го одобри във вида, в който сте го внесли, и така одобреното споразумение ще има сила на съдебно решение, дори нещо повече – освен, че има изпълнителна сила, то не подлежи на обжалване[/b][/b]

# 41
  • Мнения: 149
Благодаря за отговора!!

# 42
  • Мнения: 3 867
Здравейте, адвокат Хаджипанайотова.
Въпросът ми е - до кога се плаща издръжка на дете? Докато завърши средно образувание или висшо. В решението от съда не пише.

# 43
  • sofia
  • Мнения: 26
Здравейте, адвокат Хаджипанайотова.
Въпросът ми е - до кога се плаща издръжка на дете? Докато завърши средно образувание или висшо. В решението от съда не пише.
Според чл. 144 от СК родителите дължат издръжка на пълнолетните си деца, ако учат редовно в средни и висши учебни заведения. Има обаче няколко условия. Издръжката се дължи "за предвидения срок на обучение, до навършване на двадесетгодишна възраст при обучение в средно и на двадесет и пет годишна възраст при обучение във висше учебно заведение". Това означава, че ако студент е на 27 години, то няма никакво задължение за даване на издръжка. Просто такава може да се дава само доброволно.

# 44
  • Мнения: 3 867
Благодаря Ви за отговорът.

# 45
  • Мнения: 2 124
Здравейте!
С БНД нямаме брак, детето е на 10 г., той няма претенции за родителски права, т.е. обезсмисля се завеждане на дело за такива, на този етап уж е съгласен на доброволна издръжка на годишна база. Какви стъпки трябва да предприема, за да може това негово обещание да има обвързващ характер? Има ли дело за издръжка по договорка, без да се предстявят документи за доходи и т.н., тъй като голата му дума няма особена тежест.
Благодаря предварително за отговора.

# 46
  • sofia
  • Мнения: 26
Здравейте!
С БНД нямаме брак, детето е на 10 г., той няма претенции за родителски права, т.е. обезсмисля се завеждане на дело за такива, на този етап уж е съгласен на доброволна издръжка на годишна база. Какви стъпки трябва да предприема, за да може това негово обещание да има обвързващ характер? Има ли дело за издръжка по договорка, без да се предстявят документи за доходи и т.н., тъй като голата му дума няма особена тежест.
Благодаря предварително за отговора.
Здравейте!
Да ,има такава опция и тя е ИЗВЪНСЪДЕБНО СПОРАЗУМЕНИЕ
 Правите споразумение, което може да включва издръжка, местоживеене на детето, упражняване на род. права, режим на лични контакти и каквото се сетите. Формата на споразумението трябва да е перфектна. Добре е да ви го изготви адвокат.Иска се от Районния съд (за София - Брачна колегия) да го одобри с определение и след влизане в сила имате акт със силата на съдебно решение.

# 47
  • Мнения: 2 124
Благодаря за бързия отговор.
Какво се разбира под местоживеене на детето - възнамерявам ние двете да живеем на квартира, но предпочитам предварително да са уредени всички формалности с издръжката, за да имам някаква сигурност. Другият по-особен момент е, че той по всяка вероятност ще замине в чужбина. Ако не изплаща редовно договорената издръжка, какъв е редът за събиране?
Още веднъж благодаря за отделеното време и за ангажимента от Ваша страна.

# 48
  • sofia
  • Мнения: 26
Благодаря за бързия отговор.
Какво се разбира под местоживеене на детето - възнамерявам ние двете да живеем на квартира, но предпочитам предварително да са уредени всички формалности с издръжката, за да имам някаква сигурност. Другият по-особен момент е, че той по всяка вероятност ще замине в чужбина. Ако не изплаща редовно договорената издръжка, какъв е редът за събиране?
Още веднъж благодаря за отделеното време и за ангажимента от Ваша страна.
Местоживеенето на детето, означава да се РЕШИ при кого от двамата родители ще живее то, а не да се уточни адресът, на който детето ще живее .
Относно издръжката има начин, обърнете се към адвокат
Ако бащата е български гражданин и има постоянен адрес тук, можете да го осъдите и "задочно" и да искате изпълнение на съдебното споразумение за издръжка от европейски съд. Адвокатът ви ще знае как да действа.

Ако няма постоянен адрес тук,  ще е по трудно, но пак може да очаквате положителен за вас резултат.

# 49
  • Мнения: 2 124
Благодаря Ви още веднъж!

# 50
  • Велико Търново
  • Мнения: 17
Здравейте адвокат Хаджипанайотова, радвам се, че има хора като вас, готови да помогнат. Надявам се. че ще може да помогнете и на мен,като предварително ви благодаря ако отделите от ценнто си време.
Случаят ми е следния: имам две деца момиченца на 8 и 10 г. , с баща им нямаме брак, но са припознати от него. Живяхме заедно 10 години, но след непреодолими различия се разделихме преди 5 години. За тези 5 г. той е виждал децата броени пъти за по час два и един път ги взе с преспиване, давал ми е пари броени пъти на ръка, като сумата винаги е била много под минималната издръжка,винаги с оправданието, че няма пари и няма от къде да ги вземе. За тия 5 години, максимум година да ми е давал някакви пари, разхвърляно във времето. Досега не съм предявавала искове към него в съда,понеже живея сама с двете деца на квартира, работя в супермаркет и нямам абсолютно никакви средства за адвокат.Но преди седмица получих иск от съда, в който, той иска да  присъдят родителските права на мен и да присъдят на него минимална издръжка за децата и определено време с тях. В иска е посочил, че сме разделени от две години и откакто сме разделени ми бил плащал издъжка редовно, което не отговаря на истината, разделени сме от 5 г. и е давал пари броени пъти.  Направил го е защотото му трябвало документ , че плаща издъжка за да му намалят някакви плащания. Въпросът ми е следния: мога ли да искам издъжка една година назад, при положение , че абсолютно нередовно и рядко ми е давал някакви пари за децата и то под минималната издръжка и винаги на ръка. Какво трябва да направя, без да наемам адвокат, понеже не мога да си го позволя.

Последна редакция: вт, 18 апр 2017, 22:24 от poli_85

# 51
  • sofia
  • Мнения: 26
Здравейте адвокат Хаджипанайотова, радвам се, че има хора като вас, готови да помогнат. Надявам се. че ще може да помогнете и на мен,като предварително ви благодаря ако отделите от ценнто си време.
Случаят ми е следния: имам две деца момиченца на 8 и 10 г. , с баща им нямаме брак, но са припознати от него. Живяхме заедно 10 години, но след непреодолими различия се разделихме преди 5 години. За тези 5 г. той е виждал децата броени пъти за по час два и един път ги взе с преспиване, давал ми е пари броени пъти на ръка, като сумата винаги е била много под минималната издръжка,винаги с оправданието, че няма пари и няма от къде да ги вземе. За тия 5 години, максимум година да ми е давал някакви пари, разхвърляно във времето. Досега не съм предявавала искове към него в съда,понеже живея сама с двете деца на квартира, работя в супермаркет и нямам абсолютно никакви средства за адвокат.Но преди седмица получих иск от съда, в който, той иска да  присъдят родителските права на мен и да присъдят на него минимална издръжка за децата и определено време с тях. В иска е посочил, че сме разделени от две години и откакто сме разделени ми бил плащал издъжка редовно, което не отговаря на истината, разделени сме от 5 г. и е давал пари броени пъти.  Направил го е защотото му трябвало документ , че плаща издъжка за да му намалят някакви плащания. Въпросът ми е следния: мога ли да искам издъжка една година назад, при положение , че абсолютно нередовно и рядко ми е давал някакви пари за децата и то под минималната издръжка и винаги на ръка. Какво трябва да направя, без да наемам адвокат, понеже не мога да си го позволя.


НЕ САМО МОЖЕТЕ ,А ГО НАПРАВЕТЕ ЗАДЪЛЖИТЕЛНО
АКО НЯМАТЕ ВЪЗМОЖНОСТ ЗА АДВОКАТ ПОТЪРСЕТЕ СЛУЖЕБЕН
информация за предоставяне на безплатна правна помощ можете да получите и от адвокатската колегия във вашия регион.

# 52
  • Някъде в Европа...
  • Мнения: 3 440
Здравейте, адвокат Хаджипанайотова!
Искам да ви попитам относно декларация за напускане на страната на 10 г. дете:
Имам една безсрочна, подписана от бащата, но миналата година той си смени личната карта и ми направи нова, но срочна до 02.06.2017 г. Тази година обаче пак си е сменил личната карта и е възможно да не ми направи нова, заради това, че смятам да си търся неплатени издръжки (за това ще пусна отделен въпрос)...
На 2.06.2017 г. ще пътувам на почивка с детето за Турция. Въпросът ми е - мога ли да използвам някоя от наличните ми декларации или задължително трябва нова, заради смяната на данните от личната му карта, които са упоменати в декларацията? Мога ли да ползвам срочната до 02.06.17г. като на същия ден напускам страната?
Благодаря предварително!

# 53
  • Някъде в Европа...
  • Мнения: 3 440
Здравейте отново! Както писах в предния пост, пускам друго запитване отделно като го копирам директно от друга тема от този форум:
"Здравейте!
Имам присъдена издръжка на стойност 120 лв. през януари 2012 г. До лятото на 2015 г., що-годе я получавах, ту месечно, ту за няколко месеца наведнъж..От лятото на 2015 г. обаче започна да не плаща бащата. Към зимата на 2016 пусна няколко издръжки накуп, които обаче не покриха пълната сума. Тази зима пак пусна 2 издръжки...и така до момента дължи над 17 издръжки. Все няма пари, все чака някакви траншове, да му превеждат пари по европейска програма...Същевременно твърди, че няма нищо на негово име, а всичко е на надтоящата му половинка и родителите й, които са с хубав бизнес и при които работи, но казва, че се води безработен..Въобще реалното му финансово положение е цветущо..С мен обаче следва една политика на нерви - (ще звънне да ми каже, че тръгнал да приведе издръжката, но по пътя решил, че е по-важо да си купи част за Мерцедеса)
Решена съм да търся правата вече. От всичко изчетено до тук, да разбирам ли, че трябва да отида до съда и да попълня заявление за изпълнителен лист и оттам при ЧСИ или ДСИ, да заведе изпълнително дело? Къде е роля на адвокат и трябва ли ми такъв?
Изобщо каква е процедурата, какво трябва да направя и какво се случва след това? Колко време горе-долу продължава, при положение, че освен ЕГН и града, където живее понастоящем, не знам повече за бащата? Играе ли роля, че има и друго дете?"
Благодаря предварително!

# 54
  • sofia
  • Мнения: 26
Здравейте, адвокат Хаджипанайотова!
Искам да ви попитам относно декларация за напускане на страната на 10 г. дете:
Имам една безсрочна, подписана от бащата, но миналата година той си смени личната карта и ми направи нова, но срочна до 02.06.2017 г. Тази година обаче пак си е сменил личната карта и е възможно да не ми направи нова, заради това, че смятам да си търся неплатени издръжки (за това ще пусна отделен въпрос)...
На 2.06.2017 г. ще пътувам на почивка с детето за Турция. Въпросът ми е - мога ли да използвам някоя от наличните ми декларации или задължително трябва нова, заради смяната на данните от личната му карта, които са упоменати в декларацията? Мога ли да ползвам срочната до 02.06.17г. като на същия ден напускам страната?
Благодаря предварително!
За съжаление ..не можете.Нужно е  да извадите нова.Вместо срочна, поискайте от бащата на детето ви БЕЗСРОЧНА , но за определен период от време..примерно не повече от 15 дни.Така той , ще е спокоен ,а вие  ще сте по свободна в действията си.Успех

# 55
  • sofia
  • Мнения: 26
Здравейте отново! Както писах в предния пост, пускам друго запитване отделно като го копирам директно от друга тема от този форум:
"Здравейте!
Имам присъдена издръжка на стойност 120 лв. през януари 2012 г. До лятото на 2015 г., що-годе я получавах, ту месечно, ту за няколко месеца наведнъж..От лятото на 2015 г. обаче започна да не плаща бащата. Към зимата на 2016 пусна няколко издръжки накуп, които обаче не покриха пълната сума. Тази зима пак пусна 2 издръжки...и така до момента дължи над 17 издръжки. Все няма пари, все чака някакви траншове, да му превеждат пари по европейска програма...Същевременно твърди, че няма нищо на негово име, а всичко е на надтоящата му половинка и родителите й, които са с хубав бизнес и при които работи, но казва, че се води безработен..Въобще реалното му финансово положение е цветущо..С мен обаче следва една политика на нерви - (ще звънне да ми каже, че тръгнал да приведе издръжката, но по пътя решил, че е по-важо да си купи част за Мерцедеса)
Решена съм да търся правата вече. От всичко изчетено до тук, да разбирам ли, че трябва да отида до съда и да попълня заявление за изпълнителен лист и оттам при ЧСИ или ДСИ, да заведе изпълнително дело? Къде е роля на адвокат и трябва ли ми такъв?
Изобщо каква е процедурата, какво трябва да направя и какво се случва след това? Колко време горе-долу продължава, при положение, че освен ЕГН и града, където живее понастоящем, не знам повече за бащата? Играе ли роля, че има и друго дете?"
Благодаря предварително!
Съдебният изпълнител предприема нужните законови действия и може да налага посочените в закона мерки. Най-често в тези случаи се налага запор върху трудовото възнаграждение на родителя длъжник или пък запор върху банковите му сметки, като най-лесен и бърз способ за събиране на вземането. В Гражданския процесуален кодекс са посочени несеквестируемите вещи и доход на длъжника, върху които по правило не може да бъде насочвано принудителното изпълнение. Когато става дума за неизпълнение на задължение за издръжка, тези ограничения са неприложими относно несеквестируемия доход, земеделски земи и единственото жилище на длъжника. Това означава, че върху тях могат да бъдат налагани запор/възбрана и те да бъдат предмет на принудително изпълнение.

Когато длъжникът има и други задължения, вземането за издръжка се удържа изцяло от трудовото му възнаграждение, преди удръжките за другите му задължения.

Трябва да се знае, че удръжките върху трудовото възнаграждение за издръжка за минало време се правят върху остатъка от всичките доходи на длъжника при спазване на изискванията за несеквестируем доход.

Държавата като заместник

Напоследък не са редки случаите, в които неплащането на издръжката е в резултат на обективна липса на доходи на родителя длъжник, а не на някакви негови субективни разбирания. Този факт е осмислен и в законодателството.

Според Семейния кодекс държавата плаща вместо неизправния длъжник присъдената на непълнолетен български гражданин издръжка в размер, посочен в съдебното решение, но не над максималния, определян всяка година със Закона за държавния бюджет.  Този начин на изплащане се прилага, когато по изпълнителното дело се установи, че длъжникът няма доходи и имущество, върху които да се насочи принудителното изпълнение. В тези случаи неизправният длъжник е задължен да възстанови платената от държавата издръжка заедно със законната лихва.
Детайлната регламентация на тази законова възможност е в Наредбата за определяне на реда за изплащане от държавата на присъдена издръжка.

Изплащането на издръжката се извършва чрез общината по постоянния адрес на взискателя по изпълнителното дело. За да се стигне до плащане, е необходимо съдебният изпълнител да изготви констативен акт, че неизправният длъжник няма доходи и имущество, върху които да се насочи изпълнение. Това става след цялостно проучване на доходите и имущественото състояние на длъжника по искане на взискателя.

След изготвяне на протокола чрез съдебния изпълнител до общината се подава писмено искане за издръжката. Взискателят е длъжен преди всяко плащане да попълни декларация, че за конкретния месец не е получил издръжка от длъжника.
Месечната издръжка се изплаща след изтичане на периода, за който се дължи. На всеки 6 месеца съдебният изпълнител прави служебна проверка, като изисква необходимата за проучване на доходите и имущественото състояние на длъжника информация от НАП, НОИ, Агенцията по вписванията, банките и т.н. В 3-дневен срок от постъпване на исканата информация изпълнителят уведомява общината за резултатите от проверката.

Надзиравайте изпълнителя

Трябва да следите дали това се спазва, защото, ако съдебният изпълнител не представи информацията в общината, плащането се спира. То се възобновява след представяне на информацията, броено от датата на спиране. Разходите за такси, разноски и за лихви по изпълнителното дело не се изплащат от общината. Те се събират от длъжника чрез съдебния изпълнител.
Тук подробно е описано как да заведете ИЗПЪЛНИТЕЛНО ДЕЛО
http://srs.justice.bg/srs/130-%D0%9E%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%B7%D1% … D0%B5%D0%BB%D0%BE

# 56
  • Мнения: 2 746
Здравейте, при развод съпругата може ли да запази фамилното име на съпруга?

# 57
  • sofia
  • Мнения: 26
Здравейте, при развод съпругата може ли да запази фамилното име на съпруга?
ДА МОЖЕ!Само лицето, което е променило фамилното си името след брака е легитимирано да иска да се „възстанови“ името от преди този брак и този въпрос вече е поставен в зависимост от неговата воля изцяло!
Предвид изложеното нормата на чл.53 СК следва да се тълкува в смисъл, че ако съпругът, приел името на другия съпруг при сключване на брака, не заяви желание за възстановяване на предбрачното си фамилно име, той запазва брачното си фамилно име.

# 58
  • София
  • Мнения: 48
Здравейте,
Планирам да търся работа в чужбина (кошмарът от бащата на детето е нетърпим). Все още сме на втора инстанция по чл127 от СК. Та питанията ми са:

1. Ако започна да търся работа и намеря, преди да сме минали на ВКС с делото по чл.127 от СК, мога ли да заведа дело по чл. 127а за заместващо съгласие за пътуване в чужбина?

2. Колко време би отнело едно такова дело (месец, два, три?)  както и колко инстанции има (предполагам 3)? Бързо производство ли се води?

3. Наличие на трудов договор в Швейцария, например, би ли гарантирало, че детето ще бъде пуснато с мен (то е около 2 годишно, в бъдещето на това производство ще стане на три или четири)?

4. Присъждане на режим "занапред" нормално ли е? Първоинстанционният съд в присъдил режим за сега и после за след навършване на 3 годинки на детето. Но! Издръжка занапред не е изменил. Това не е справедливо. Има ли основание за обжалване?
Благодаря Simple Smile

# 59
  • София
  • Мнения: 109
Здравейте!
Имам малко дете на 2 години, което отглеждам сама. Завела съм дело за издръжка срещу бащата, най-вероятно ще му отсъдят минималната такава. Проблема е, че детето ми има заболяване на бъбреците. Често се налага лечение, влизаме в болница и пие скъпи лекарства. Разбрах, че когато детето има заболяване може да се иска по-висока издръжка.
 Моля за разяснение как става това и какви документи ще се изискват да предоставя?
Детето ми не е с ТЕЛК,  има хронично бъбречно заболяване.

# 60
  • София
  • Мнения: 4 884
Здравейте, на какъв период може да се заведе ново дело за увеличение на издръжката? Веднъж вече спечелих такова, всъщност подписахме споразумение с много зор и издръжката беше увеличена от 100 на 180 лв, с оглед възрастта на детето и пет години, които бяха минали от развода. Към момента детето е на 14 години, новата издръжка получавам от ЧСИ със запор от две години. Мога ли да заведа ново дело за увеличение на издръжката, с оглед нарастващите разходи на детето и има ли някакъв законов срок, който трябва да изчакам от последното дело?

# 61
  • Мнения: 64
Здравейте, адвокат Хаджипанайотова. Искам да Ви попитам, дали имате някаква информация за приемането на предвидените промени в Семейниа кодекс, които не минаха миналата година...дали и кога се очаква да се приемат? Става въпрос за предвидените споделени родителски права между майката и бащата на детето и отпадатето на стандартния режим на лични контакти всяка 1-ва и 3-та седмица. Благодаря предварително 😊

# 62
  • София
  • Мнения: 1 408
Адвокат Хаджипанайотова не е писала много отдавна в темата.
Ако държите на консултация от форума, има и друга тема "Консултация с адвокат"-там пишат няколко адвоката и дават много бързи и точни отговори.

# 63
  • Мнения: 2
Здравейте, имам въпрос: разведена съм от доста години, синът ми е на 13год има паспорт и съм го изкарвала извън страната 2 пъти със срочно пълномощно. Искам обаче да е за постоянно, а бащата не е съгласен на безсрочно...,имам ли някъкъв шанс все пак да го направя? Може ли примерно да му поискам пак срочно(както когато гостуваме в чужбина) и да си го изведа безпроблемно и след това да си останем там?

# 64
  • Мнения: 2
Адвокат Хаджипанайотова не е писала много отдавна в темата.
Ако държите на консултация от форума, има и друга тема "Консултация с адвокат"-там пишат няколко адвоката и дават много бързи и точни отговори.

# 65
  • Мнения: 2
Днес мина второто изслушване по делото, което заведе бащата за припознаване след 6 години липсва на всякакви контакти. Няма да коментирам, че вещото лице и съдията бяха купени. Въпросът ми е: 1. какви са ми шансовете за пред съда в Страсбург, след 3та инстанция и какво трябва да подготвя; 2. при полежение, че бащата живее в Германия, имали  финансови/социални изгоди от акта на припознаване? 3. Кои са неправителствените организации, медии и т.н., с които мога да се свържа, за да изразя протеста си срещу несправедливия процес?

# 66
  • Пловдив
  • Мнения: 14 403
Днес мина второто изслушване по делото, което заведе бащата за припознаване след 6 години липсва на всякакви контакти. Няма да коментирам, че вещото лице и съдията бяха купени.
Коментирай, коментирай. Трябва си.  Laughing Laughing
Цитат
Въпросът ми е: 1. какви са ми шансовете за пред съда в Страсбург, след 3та инстанция и какво трябва да подготвя;
Залагам сто лева на "никакви".
Впрочем той ли е наистина бащата? Явно да.
Цитат
3. Кои са неправителствените организации, медии и т.н., с които мога да се свържа, за да изразя протеста си срещу несправедливия процес?
За шум и драма - всяка медия, колкото по-несериозна и по-обичаща драмите, по-добре.
За нещо по-сериозно - не знам да има такава организация или медия.

Общи условия

Активация на акаунт