Прехвърляне на имот

  • 8 593
  • 33
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 4 192
Дарение може да бъде оспорено. Особено ако имате брат или сестра - вкарвате си автогол. Най-чисто е с продажба, банков превод на парите.
Да кажем ако апартамента струва 50 000 евро, общо таксите за покупко-продажба ще са около 4 000. Но после никой не може да ви пипне
Бихте ли обяснили,ако имота е оценен на 50 000 евро ,половината е на съпруга ми ,при покупко -продажба дължа такси на държавата само за 25000 евро,а на него какви пари плащам по банков път ,каквито се договорим по между си или  половината тоест 25000 евро
     
Значи, ако апартамента струва 50 000 евро, мъжът ви има 1/2 от него - вади си документи за тази 1/2 и ви го продава и се плащат такси само върху тях. Наистина се обърнете към адвокат                               

# 31
  • Мнения: 299
Таксите са ясни ,че са върху половината от сумата,не разбрах  какви пари трябва да му наплатя по банков път на него всичко да е законно,половината от стойността на имота/тоест 25000 евро/ или примерно се договорим за 5000евро ,така ли става ,договорка и превод по банка между нас

# 32
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Meikana, ако сте ок имотът да е на твое име, а не на детето, мога да ти кажа как стана при нас, защото такъв опит имам.

В споразумението за развода написахме, че имотът поставяме в моя изключителна собственост, а мъжът ми няма претенции за уравняване на неговия дял. Ако има - съответно се пише сумата. Тогава си се разбирате за каквато си искате сума.
Единственият проблем беше, че съдията ми наложи данъци и такси не върху придобити 50%, а върху 100%, защото преди това апартаментът бил неделимо СИО.  Rolling Eyes Т.е. за апартамент 50 000 евро - около 2000 лв държ. такси и 1500 лв данък в общината.
В случая попаднахме на кофти съдия, не всички процедират по този начин, но не ми се занимаваше вече да обжалвам на горна инстанция.
Но след консултации с адвокати ми казаха, че това е най-евтиният и сигурен вариант.

# 33
  • София
  • Мнения: 4 192
Таксите са ясни ,че са върху половината от сумата,не разбрах  какви пари трябва да му наплатя по банков път на него всичко да е законно,половината от стойността на имота/тоест 25000 евро/ или примерно се договорим за 5000евро ,така ли става ,договорка и превод по банка между нас
Значи дължите държавни такси или върху сумата записана в нотариалния акт или върху данъчната оценка - която от двете е по-висока. Т.е. ако данъчната оценка ви е 75 000 лева, вие може да се разберете и за 30 000 лева, обаче дължите данъци върху 75 000. Направено е точно с тази цел - да не губи пари държавата от фиктивни сделки. Пиша за последен път - обърнете се към адвокат - не ви знаем казуса и какво точно искате и пишем пет за четири Wink

Общи условия

Активация на акаунт