Строеж - къде, как, колко? Тема за взаимопомощ 30

  • 130 999
  • 796
  •   1
Отговори
# 30
  • Пловдив
  • Мнения: 408
Ами не са ни казали. Аз мислех, че те прекарват тръбопровода до мястото, за това и останах изумена от въпросите на господина от ВиК-то.  newsm78

 Но сега чета Прилож. 1 към предварителния договор, което са ни дали. Там пише:
"СКО и СВО в участъка от външен водопровод и канал до главен водомерен възел се изпълнява от ВиК ЕООД срещу заплащане по калкулация."
 
В същото време в предварителния договор пише друго: Чл. 3 Ал.2 " Проектирането, финансирането и изграждането на ВиК отклонения от уличните водопроводи и канализация ще се осъществи от ПОТРЕБИТЕЛЯ."
 newsm78

# 31
  • Пловдив
  • Мнения: 382
И аз затова се изненадах от твоя въпрос.  ВИК нещо не правят , цените са им безумни , всичко си изграждате вие и след това се подписва, че им го преотстъпваш. Безумно е , но е факт, няма оправия. Но пък може да си хванете майстори , които да ви го изградят по -евтино.

# 32
  • Пловдив
  • Мнения: 408
Ако не ми го изграждат те, аз всъщност за какво трябва да им плащам? За какво цени става въпрос?

# 33
  • Вила Великула
  • Мнения: 2 012
viavita60, благодаря за статията. Чела съм я.  Peace

 Днес мъжът ми се обади на един господин, който отговаря за водоснабдяването, да пита в какви срокове ще прекарат водата. Той го питал: "Багер имаш ли си?", "Изкопал ли си до имота?"  Shocked Техните багери били по аварии, ама евентуално можели заедно с канализацията да се разберат заедно да го правят, че те имали багери.  #2gunfire
 Не знам да се смея ли, да плача ли?
Защо се учудвате? Ние първо направихме проект за водопровода. После получихме с нотариален акт от съседите разрешително за преминаване през техния имот и накрая изградихме водопровода-всичко това за наша сметка. След което той става собственост на ВИК. Дори не ни приспадат разходите от сметките.....

# 34
  • Пловдив
  • Мнения: 408
Нещата с ВиК се поизясниха.

Проект няма нужда да правим. Прави се в случаите когато водопроводът трябва да мине през други имоти. От ВиК-то ни свързаха с фирма подизпълнител, с която работят. Дойдоха на място. Мъжът каза, че цялата работа е за един ден, но тъй като нямаме колчета на имота и обособено петно за строежа, за да се ориентира къде трябва да минат тръбите, ако искаме да го извикаме като почне строежът.
Цена обаче не ни каза.

Имам въпрос към тези, които са строили по стопански начин. Имахте ли договор с работниците/бригадата?

Последна редакция: пт, 10 юни 2016, 10:10 от Puss in boots

# 35
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Скрит текст:
   Здравейте! Да се разпиша и в новата тема. Laughing SvetlaK, благодаря ти за отделеното време да продължиш дискусията! Ние приключихме с грубия строеж. Трябва още на няколко греди да се цапне с боя, а това ще стане в близките дни. Решихме да си дадем почивка известно време. Точно за 3 месеца успяхме да съборим старата къща и да вдигнем новата. Сякаш беше вчера, невероятно ми се струва. Днес архитектът намина, щракна снимки и каза, че няма забележки относно изпълнението и че точно така си е представял дома ни Simple Smile Относно строителите мога да кажа само хубави неща- случиха се съвестни хора, работещи с мерак. Никакви конфликти не се появиха за този период. Пожелавам го на всички, които сега започват да строят! Grinning
 Ето няколко днешни снимки:

  В ляво се вижда част от стара постройка, в която живеем временно. По-късно ще я съборим, за да не засенчва прозореца на спалнята ни. Това е южната страна, гледаща към Родопите.

   Пак в лявата част на снимката се вижда бетонна колона-там ще бъде входът. Улицата е на север спрямо дома ни.
   
Тук се виждат лофтът и двата комина. По-големият е за бъдещата камина, а в по-малкия ще се включат отоплителната печка и аспираторът над готварската. Дъските на лофта и пода на първото ниво ще се наковат след приключването на мазилки, външна изолация и пр. Тогава ще поръчаме и дървената дограма. Истинските предизвикателства ни предстоят Laughing Надявам се и довършителните работи да минат без разправии с майсторите/ще търсим различни специалисти/.
   На всички ви пожелавам успех в строителните и ремонтни работи! Ще продължа да следя темата. Благодарение на споделящите тук, обогатих знанията си. love001

Vodoley54 , много красиво става, страхотен интериор с този лофт! Много се радвам, че всичко засега е безпроблемно!
За комините каквото изчетох, разбрах, че зиданите комини събират повече сажди, освен това и конденза е по-голям. Но не съм каминар, не разбирам.

Нашия комин е зидан, но вътре са поставени керамични тела, кухината е запълнена с вата. Цяла зима се топлихме, нямаме никакви проблеми. Зидан е, защото се правеха едни странни чупки да минем между гредите, освен това е по-евтино,а и с готовите тела излизаще скъпо. Затова пък долу е огромен - 60/50см, като се добави и камерата плюс ризата и тръбите, става един голям паралелепипед. Зимата си останахме само на камера, но вече трябва да се направи въздушната риза с въздуховодите и да се затвори. И заради размера, който ще се получи, ми е много трудно да измисля как ще изглежда. newsm78
Много се притеснявах за температурата до дървената конструкция, но и там всичко е наред, първо изолира ватата, после и тухлите.

Бях ви обещала да снимам стълбището, но спряхме на фаза рамена и стъпала, даже не е укрепено изцяло, а върху стъпалата са фазерните шаблони, за да не цапаме дървото. Направено е колкото да се качваме на втория етаж, защото станахме акробати да се набираме през един отвор като капандура.
 ММ си е планирал до края на годината да са завършени горните стаи, там много пренасяне на гипскартон и вата има още, и шпакловката ще цапа. После да вземем заветния акт 16, да имаме евтин ток (сега е промишлен) и най-вече физически адрес.
Обаче съм много доволна от стълбището. Точно защото е извито, разни несъответствия заради кривините на стените се маскират, и не може да се усети, защото едно с едно стъпало не е еднакво Simple Smile


# 36
  • По света и у нас
  • Мнения: 189
    Ljuboznatelna, благодаря ти за споделената информация! Дано успеете по-рано да направите стълбите и да ни ги покажеш на снимка. Simple Smile
   Ние направихме грешка с поръчване на гранитни плочи за шапки на комините. Строителите ни казаха, че някои техни предишни клиенти имат такива и че никакъв вятър няма да ги събори. Вчера ни ги доставиха, много са красиви, но прекалено тежки. Страх ме е да ги поставим, не знам как комините ще издържат. И ми хрумна един ден да ги използваме за плот на маси, в комбинация с ковано желязо. А за момента въпросът с коминните шапки не е решен. Някой знае ли майстор на шапки от неръждавейка или мед в Пловдивско? В интернет намерих само готови, със стандартни размери и няма да ни свършат работа.
   Свързах се с майстора на камини. Той се учуди, че големият комин не е от единични плътни тухли. Успокои ме, че грешката ще се оправи с шпакловка отвън, върху мрежа. Иначе ще зида с камък-суха зидария и цената/заедно с материалите/ ще е около 5000 лв. В момента сме заети с други неща и вероятно човекът ще дойде у нас през юли.

# 37
  • София
  • Мнения: 4 192
Да се включа и аз в темата. Ние в момента строим и реално ни излиза почти 2 пъти повече от предвиденото. Грубият строеж излезна около 150 евро. Сега сме малко преди взимането на Акт 16, правим външната мазилка и вече сме на около 300 евро/м2. Става въпрос за Рударци, РЗП около 250м2... Слагали сме най-качественото откъм конструкция - бетон карахме от София, най-качествена тухла и топлоизолация. И оттам нататък гледахме възможно най-ниски цени за замазки мазилки, шпакловки и т.н.
Общо взето моят съвет е като си правите разчетите, умножете накрая всичко по 2 и ако сумата която се получи не ви изкара акъла, почвайте да строите спокойно...  Peace

# 38
  • Мнения: 11 334
Vodoley54, защо не видиш още 2-3 мнения и евентуално цени?

# 39
  • Мнения: 424
Здравейте! Ние напредваме лека по-лека. УТре ще ни бият сондата. Сондьорът с метални пръчки намери две места, откъдето може да излезне вода. Едното място е пред верандата към северната част, а другото място е зад къщата от южната страна. Наклона е към северната част. Чудя се къде да бъде сондата. Ще ми се да е отзад, за да не се вижда че имаме шахта със сонда и хидрофор, но след време до нас ще се застрои и ямата на съседите ще е с наклон към нас и не знам дали това е добре за сондата. А при нас ямата е от северната страна близо до оградата към улицата. http://alfa.kachi-snimka.info/vij.php?id=jdv1466780615z.jpg
Ако някой от вас има сонда, може ли да ми каже къде е най-добре да се бие сонда?

# 40
  • Мнения: 790
Стигнахме до покрива, някой с препоръки за керемиди, че нещо голямо мислене падна за избора. Вие с какви сте и защо се спряхте на тях?

# 41
  • Мнения: 1 970
Ако наистина ти се навлиза в детайли, ето тук преди време, когато аз бях на този етап сме го направили.Просто не виждам смисъл да се повтаря, а и не би могло да се синтезира, веднага ще има логичен въпрос - защо. Там сме се опитали да обясним , аз питах тогава а знаещи ми отговаряха. Покривът ми е на на 6 години вече.

http://forum.imoti.net/read.php?17,45878

Иначе - колкото търговци, толкова отговори.
Приятно четене, бая страници са... Не подценявай руските, те са уникално професионални.
Че е писано преди 6 години няма особено значение... Нищо особено не се е променило, освен че майсторите намаляха и цените скочиха (на труда)

Последна редакция: пн, 27 юни 2016, 16:08 от StefanB

# 42
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
С керамични на Стралджа - Европа. Защо - първо за хубост Grinning и после заради цена. Къщата ни е с такава визия, че с тези изглежда най-добре. По-добре щеше да е само с тип турски, но пък там цената става двойна.
Имаме и голям гараж, с метални керемиди. Слагат се бързо, не се чупят, спокойно може да се ходи по тях. В момента и цветовата гама е разширена, има черни, графит, зелени и още тези от линка. Има и с няколко вида профили. Много са подходящи за стръмни покриви.
Недостатъкът е , че много се нагряват и е хубаво под тях да има изолация. Съответно и за зимата.

# 43
  • Варна
  • Мнения: 28
Здравейте! Ние напредваме лека по-лека. УТре ще ни бият сондата. Сондьорът с метални пръчки намери две места, откъдето може да излезне вода. Едното място е пред верандата към северната част, а другото място е зад къщата от южната страна. Наклона е към северната част. Чудя се къде да бъде сондата. Ще ми се да е отзад, за да не се вижда че имаме шахта със сонда и хидрофор, но след време до нас ще се застрои и ямата на съседите ще е с наклон към нас и не знам дали това е добре за сондата. А при нас ямата е от северната страна близо до оградата към улицата. http://alfa.kachi-snimka.info/vij.php?id=jdv1466780615z.jpg
Ако някой от вас има сонда, може ли да ми каже къде е най-добре да се бие сонда?

Ако става въпрос за септична яма, без значение дали е на съседите или ваша не е добре за водата, на която ще разчиташ с тази сонда. Всяка септична яма замърсява подпочвените води и затова те са забранени вече. Масово хората си слагат пречиствателни станции, особено където има кладенец наблизо и водата се ползва, независимо за какво.

# 44
  • Мнения: 424
Благодаря, че ми отговорихте! Имаме вече вода от сондата, надявам се след време до мен като се застрои, да сложат пречиствателна станция.

Общи условия

Активация на акаунт