Асистираната репродукция и моралните норми

  • 10 711
  • 118
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 663
Не могат и не трябва, противопоставянето на никой не помага.

# 91
  • Мнения: 2 718
бих желала да разбера коя майка е по-майка - тази, заченала инвитро след години опити и родила здраво дете или онази, заченала без проблеми, но родила дете с увреждания, която се грижи за него години след раждането му без да го даде някъде за отглеждане

въпросът ми е безкрайно риторичен
казваш да последваме почина на мъжете и в духа на женската еманципация да си ги измерим? Матките....

Скрит текст:
наистина се надявам, че въпроса ти е изцяло абстрактен и риторичен  Hug


По темата - макар че въпросът е за специално този случай, от морално-етична гледна точка могат да възникнат много и различни казуси. Смятате ли, че правото трябва да е по-гъвкаво - например представете си случай, че една майка губи единственото си дете, но то има замразени ембриони /или яйцеклетки/сперматозоиди. Би ли било твърде много да има режим на унаследяване на този генетичен материал? Бабата и дядото да си имат внуче от починалото им дете? Или обратният случай - да имат право да изискат унищожаване на ембриони  от починал неговите наследници?

# 92
  • Мнения: X
Не зная за правото, Диана, но всичко това ми прилича на все по-дълбоко бъркане в кутията на Пандора.

# 93
  • където ми харесва
  • Мнения: 4 086
Не зная за правото, Диана, но всичко това ми прилича на все по-дълбоко бъркане в кутията на Пандора.
Абсолютно!
Дори не мога да си представя такъв казус- някой да износи замразените ембриони на умрялото ти дете, само за да имаш ти внучета?! Това не е нито морално, нито етично, нито законно, според мен.

# 94
  • Мнения: 817
Е, представете си, че синът ви и снаха ви правят арт процедури и има замразени ембриони като е подписал разрешение за трансфер, но изведнъж синът загива в катастрофа. Снахата все още желае да износи дете, защо да не го направи, ако и родителите са съгласни да помагат в грижите за внучето?

# 95
  • Мнения: 2 718
хмммм, а какво мислите за случая, когато мъжът умира и не може да даде съгласие за трансфер на ембрионите. Не е ли добре жената да може да получи това съгласие от някого все пак

# 96
  • Мнения: 817
Да, това също...   Thinking

# 97
  • където ми харесва
  • Мнения: 4 086
Това е различно от "майката и бащата на починалия, искат внуче", не мислите ли?
По втория казус, съм ЗА, ама по първия-не е нормално за мен.

# 98
  • Мнения: 1 251
В момента жени в напреднала ин витро процедура ползват защита от уволнение наравно с бременните. Така е защо пък да не се разреши трансфер. Ако е завещал нещо, ще се приеме за валидно. В случая е започнато едно действие и другата страна може да иска да се завърши. Това чисто хипотетично. Ако съпругата му е бременна и той почине, / а тук разликата е че ембриона е на друго място/, никой не може да й забрани да е бременна.

# 99
  • Мнения: 2 718
Това е различно от "майката и бащата на починалия, искат внуче", не мислите ли?
По втория казус, съм ЗА, ама по първия-не е нормално за мен.
няма никаква разлика -все трябва да е някой с права да се разпорежда, наследник или нещо от сорта. Дали бабата и дядото като наследници ще дадат съгласие майката да използва ембриона или те ще инициират това, каква е разликата? Освен някои предразсъдъци, разбира се

В момента жени в напреднала ин витро процедура ползват защита от уволнение наравно с бременните. Така е защо пък да не се разреши трансфер. Ако е завещал нещо, ще се приеме за валидно. В случая е започнато едно действие и другата страна може да иска да се завърши. Това чисто хипотетично. Ако съпругата му е бременна и той почине, / а тук разликата е че ембриона е на друго място/, никой не може да й забрани да е бременна.
да но тя не е бременна- случая е точно за съществуващи ембриони, които бащата не дава съгласие да бъдат имплантирани / или ако е мъртъв няма да е в състояние да даде съгласие така или иначе, а то се изисква.

# 100
  • Мнения: 1 251
в момента при трансфер в бг никой не търси бъдещият татко, ходила съм и сама.

# 101
  • където ми харесва
  • Мнения: 4 086
Диана, ще ме прощаваш, ама има разлика.
Ако мъжа е починал, а жена му иска да роди замразените ембриони, тогава е разбираемо, да има даване на съгласие.
Ама, ако родителите на мъжа, инициират това оплождане, а жената не иска да износи тези ембриони, дали няма разлика? Тогава, те какви права имат? Да търсят друга жена, да им роди внуче ли? Аз за това казах, че за мен е неприемливо.

# 102
  • Мнения: X
Ами в нашия случай го търсят, въпреки че юридически е оформил нещата да стават без него.

# 103
  • Мнения: 1 251
герда явно зависи от клиниката.

# 104
  • Мнения: 2 718
Диана, ще ме прощаваш, ама има разлика.
Ако мъжа е починал, а жена му иска да роди замразените ембриони, тогава е разбираемо, да има даване на съгласие.
Ама, ако родителите на мъжа, инициират това оплождане, а жената не иска да износи тези ембриони, дали няма разлика? Тогава, те какви права имат? Да търсят друга жена, да им роди внуче ли? Аз за това казах, че за мен е неприемливо.
абстрахирайте се от предразсъдъците си за моя морален облик и не настръхвайте като чуете "мъж" или недай боже- свекърва. Ако има процедура за наследяване на генетичен материал - яйцеклетки/сперматозоиди, това би могло да се случи с донорски материал и сурогатна майка, което и да е починалото дете-син или дъщеря. Дори ако са яйцеклетки на починалата жена. Защо не и ембриони- и жената може да почине преди трансфера и не е баш бременна, че и бебето да се загуби.

Общи условия

Активация на акаунт