Меню за специални поводи

  • 14 972
  • 49
  •   1
Отговори
# 30
  • Русе, България
  • Мнения: 1 491
Благодаря за идеите и съветите! Има още време, така че нищо не е окончателно... освен моят мерак за чийзкейк Grinning Не бих съобразила някои неща, ако не бяхте писали за тях.
Рибно предястие бих направила, ако цялата вечер е тематично рибна, но този път ще се придържам към месни специалитети. А за грилованите зеленчуци - чистосърдечно си признавам, че не се справям с тях, а когато са и изстинали, дори не ми харесват на вкус. С печенето във фурната съм доста по-чевръста.
Иначе като поредица на сервирането, виждам го така: когато гостите пристигат, на масата са купите със салата и предястията на подноси. Всеки има чиния, в която може да си сложи от което по колкото иска; щом се поизядат, се донася основното (примерно на поднос) и тези, които искат, могат да преминат към него; купите от салата се заменят с гарнитури, мезенца и ядки; À la fin, торта-порта.  Mr. Green
Децата ще хапват на друга маса, all inclusive.
По принцип, към масата пристъпваме, след като всички гости са пристигнали (стига някои да не закъсняват извънредно много). Би било добре, ако има и пауза преди десерта, за да не дотежи всичко накуп.
Грозденца със сиренца - едва ли ще бъде възприето, а и сиренето присъства силно в кейка.

# 31
  • София
  • Мнения: 983
И аз да цопна в тази прекрасна тема bouquet и като изключителен чревоугодник,но злояд да изкажа мнение Laughing
- не бих поднесла патладжан и гъби на едно хранене,т.к за мен са тежки поотделно,а камо ли заедно ( обожавам и двете; патладжанът го правя,най-често, на кръгчета, отгоре домат,после топено сирене/бейби моцарела/ кашкавал,каквото имам общо взето - запичам за малко и ммм; в нет- а има и доста рецепти за разядка с патладжан,която аз ли но бих предпочела да поднеса,ако след това предлагам гъби,като гарнитура)
- някой спомена аспержи: правя зелено,бланширано и после в ледена вода с допълнително лед,следва запичане във фурна,за малко, върху хартия за печене и в последният момент- поръсвам пармезан; връзка от лидъл за около 4.5 лева излиза точно една тава,но не всеки обича ( гледах по ТВ и вариант със запържени пъдпъдъчи яйца отгоре,но те са си пипкава история за толкова гости)
-руска салата обожавам,но не бих я предложила в този сезон
- за десерта нямам какво да кажа  Crazy (ако знам за него- бих яла само това)
- брускети също обичам и предлагам, но традиционалистите (като баща ми,примерно) трудно си пийват ракийката с тях ( натърквам с чесън и мажа със зехтин,пълнозърнести франзели/багети с квас)
-лазаня и месо също не бих предложила ( макар да е добър вариант за вегетарианци)
- месото бих поднесла с картофи,под някаква форма ( но не е ефектно)
- за алкохол: ракия,вино (розе,бяло), уиски и коняк ( ако има ядки)
Много полезна тема,дано се развие Hug

# 32
  • София
  • Мнения: 983
И аз да цопна в тази прекрасна тема bouquet и като изключителен чревоугодник,но злояд да изкажа мнение Laughing
- не бих поднесла патладжан и гъби на едно хранене,т.к за мен са тежки поотделно,а камо ли заедно ( обожавам и двете; патладжанът го правя,най-често, на кръгчета, отгоре домат,после топено сирене/бейби моцарела/ кашкавал,каквото имам общо взето - запичам за малко и ммм; в нет- а има и доста рецепти за разядка с патладжан,която аз ли но бих предпочела да поднеса,ако след това предлагам гъби,като гарнитура)
- някой спомена аспержи: правя зелено,бланширано и после в ледена вода с допълнително лед,следва запичане във фурна,за малко, върху хартия за печене и в последният момент- поръсвам пармезан; връзка от лидъл за около 4.5 лева излиза точно една тава,но не всеки обича ( гледах по ТВ и вариант със запържени пъдпъдъчи яйца отгоре,но те са си пипкава история за толкова гости)
-руска салата обожавам,но не бих я предложила в този сезон
- за десерта нямам какво да кажа  Crazy (ако знам за него- бих яла само това)
- брускети също обичам и предлагам, но традиционалистите (като баща ми,примерно) трудно си пийват ракийката с тях ( натърквам с чесън и мажа със зехтин,пълнозърнести франзели/багети с квас)
-лазаня и месо също не бих предложила на една маса ( макар да е добър вариант за вегетарианци)
- месото бих поднесла с картофи,под някаква форма ( но не е ефектно)
- за алкохол: ракия,вино (розе,бяло), уиски и коняк ( ако има ядки)
Много полезна тема,дано се развие Hug

# 33
  • Мнения: 2 132
Не бих си причинила подобно праазненство,
а 12 човека - ми това е половин сватба !
Мерак, мерак, но .... защо си го причиняваш ?
След време ще разбереш.

# 34
  • Мнения: 5 060
Викаш да не го мисли менюто, по-добре без гости?  Mr. Green

# 35
# 36
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 405
http://woman.-spam082-/n/chereshov-chijzkejk.8939.html&nomobile
По тази рецепта чийзкейкът става съвършен. Понякога слагам 3 пак крема сирене, вместо 4. Сиренето, ако е от българските, трябва да е със състав от мляко, сметана и закваска, а не извара и масло. Peace Поради липса на череши, може да се използва и готово сладко.  Wink

# 37
  • Русе, България
  • Мнения: 1 491
Не бих си причинила подобно праазненство,
а 12 човека - ми това е половин сватба !
Мерак, мерак, но .... защо си го причиняваш ?
След време ще разбереш.

Благодаря за мнението, много ме развесели!  Laughing И ако ти кажа, че гостите са само родителите ни и още едно семейство и този път няма да гостуват бабите, дядовците и лелята, както обикновено се събираме, се надявам да развеселя и теб!  Wink

http://woman.---/n/chereshov-chijzkejk.8939.html&nomobile
По тази рецепта чийзкейкът става съвършен.

Успях да я разгледам, бих я пробвала с удоволствие, когато има наистина пресни череши, защото много обичам да използвам в готварството си. Сега съм се спряла на рецептата на Йоана, още повече, че и самата торта в края става по-голяма предвид повечето гости.

Благодаря и на всички останали, които писаха, не се сърдете, че не се обръщам поименно.  Hug Сега тъкмо оформям списъка с покупки и този следобед ще бъда на лов!

Чувствайте се свободни да коментирате и ваши идеи за меню за вашите специални поводи!

# 38
  • Мнения: 1
Печени карамелизирани моркови с малки главички лук и балсамико.
Това звучи страхотно, ако кажете и как се приготвя?

# 39
  • В градината...
  • Мнения: 15 929
http://m.dama.bg/article/ostaviahme-bebeto-si-da-plache-i-eto-ka … i-po-kusno/11909/
Ето една хубава рецепта за карамелизирани моркови, аз бих добавила и малки главичли лук, той също си пуска захарите и става сладък

# 40
  • Русе, България
  • Мнения: 1 491
perunika, линкът не води до рецептата, а до статия за приспиване на бебе.

# 41
  • В градината...
  • Мнения: 15 929
така е, като пишех от телефона
http://dama.bg/article/glazirani-morkovi-s-med-i-balsamov-otset/10761/

# 42
  • Мнения: 3 841
Зравей!Четох,четох и накрая и аз реших а се включа в поредната вкусна тема:)
Обожавам брускетии багети-мога а се наям с тях и някакъв дип  сос примерно,но принципно те се използват за разядка:)Не мисля,че заместват хляба към основно ястие:)Все пак ако решиш а направиш,споделям моят начин.Купувам франзели,които разрязвам по средата.После ги намазвам обилно с масло,като маслотопреварително овкусявам с чесън и подправки...Сле това гислагам въвфризера и когато ми трябват ги вадя и ги пека
във фурна или парти грил(зависи от к-вото:)За салата -бих поднесла айсберг с рукола,чери домати и пармезан,поръсена със сусам или друг вид семе:)За преястие-подкрепям идеята за "мини торта: от патладжан,моцарела,домат,босилек(може а се добави и паста от авокадо).
Твоята лазаня ми звучи вкусно,но според мен тя еза основно Peace
За г-ра към месото-задължително задушени зеленчуци,можеш и да ги комбинираш със грах или царевица.А защо не и канапе от задушен спанак и сметана?
Десертът е идеален.За алкохол-не употребявам,нямам мнение.Най-много си тача водата особено ако в каната с вода има мента,лайм,краставица,ягоди и т.н.Simple Smile
Приятно изкарване! Hug

# 43
  • Мнения: 1 325
Добро утро,
първо да кажа, че предложенията на eleaa са чудесни.
От опит бих те посъветвала:
1. Менюто да не изисква продължително висене в кухнята. Всичко да е готово или полуготово, за да можеш да обърнеш максимално внимание на гостите. А и си рожденник - това е твоят празник!
2. Приготви неща, които вече си правила или поне опитвала, за да няма изненади.
3. Избери сезонни продукти.
4. Обърни внимание на украсата и външния вид на ястията - ще се постигне двоен успех.

Приятно празнуване!

# 44
  • Мнения: 2 266
И аз съм в чуденка за гарнитурата, иначе не ме притеснява да приготвя и повече храна - в смисъл и лазаня, и основно.
Картофи (печени или варени на салата), както и ориз, отпадат, защото са въглехидратни, каквато е и лазанята. В руската салата също има картофи, но са в комбинация и с други неща. Втора прясна салата не бих сервирала, защото малко или много раздува стомаха (поне при мен и мъжа ми Sad ). Какви печени зеленчуци за предложа? Тиквички? Аспержи биха били доста скъпи. Патладжан, в комбинация със спанак, а също и доматен сос ще има на лазанята.

Редакция:
Благодаря за градивните идеи! Може би наистина си струва да преразгледам поднасянето на салата и лазяна и да избера различни комбинации от стартери. Виждам следното като проблем:
- една част от гостите се хранят изключително бързо: общо взето, докато дойде моят ред да седна на салатка (т.е. да налея на всеки гост питие, да разменя по няколко думи, да кажа "наздраве"), вече трябва да им сервирам основното  Crazy Техни си привички, няма какво да направя с това, освен... да сервирам! Въпросните гости не консумират алкохол;
- друга част от гостите се хранят изключително лежерно: обичат да пият ракия или друг аператив, съотвено "протакат" изяждането на салата и редът им за основното е... точно преди десерта на останалите.
В крайна сметка, това едва ли е от особено значение, но го отбелязвам.
Ако лазаня няма, тогава запечени картофи е добра гарнитура. Броколи няма да се харесат със сигурност от повечето гости.
Хубавото е, че имам почивни дни на разположение преди това и мога да отделя време за различни ястия.
Деца ще има две, но не са малки и, да не ме чуе дяволът, доволно хапват каквото и да е. Печено месо и салата са им напълно достатъчни.

Остават и още две неща, за които много не съм помислила. Да поднасям ли допълнително хляб и под каква форма? Опитът ми е показал, че никога не се изяжда, понякога остава дори недокоснат. И все пак, ако няма лазаня, си струва да помисля или?
Също за алкохола. Освен спомената ракия, смятам да заредя розе и червено вино (за да имат гостите избор), да предвиждам ли друг? От чийзкейка не смятам да се отказвам, все пак ми е любима торта, а и няма да е някакво грамаданско парче... Алкохол за него?




Така направи нещата,че да можете ти и мъжът ти да ставате възможно най-малко.Аз салатите ги слагам на масата и всеки си слага колкото иска.Пиенето го поставям на масичка до нас и всеки си сипва каквото и когато иска.Никой не подканям.Основното зависи какво е,но и него го слагам хубаво аранжирано на масата и всеки си взема колкото иска.За рождените ни дни аз задължително правя торта и се духат свещи.За салати можеш да направиш два или три вида-шопска,салата цезар,зелена салата,снежанка,въздушна салата,салата айсберг-чери доматчета,краставица и дресинг.За ордьовър -пълнени яйца,шунка напълнена с извара ,баница.Може да обвиеш с фолио салата айсберг и на малки шишчета за забодеш чери домати и малка моцарела и шишчетата ги забождаш на айсберга.Можеш да направиш някакви хапки.

Общи условия

Активация на акаунт