Отношения между майка и син

  • 17 912
  • 81
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2
Здравейте

Ще съм благодарен за всеки съвет който ми напишете. Става дума за сложните взаймоотношения между мен и собствената ми майка за която съм направил толкова много
и която в момента страни от нас (от мен и от приятелката ми), вече като независима жена е готова да игнорира и мен защото съм я "разочаровал толкова много пъти"
Историята е следната - аз съм вече доста пораснал на 30г., от малък баща ми почина, а преди това се бяха развели с майка ми поради агресията която той прилагаше
към нея. Реално майка ми ме отгледа, къде с помощта на свекъра и свекървата където ходех през ваканцийте. Съответно за човек само с една майка може да си представите
как по характер в началото бях като нея (сърдех се на приятелите си, мрънках, и т.н.) все неща нетипични за един мъж.
А със самата ми майка вечно правех компромиси, нали тя носеше парите вкъщи съответно тя командваше.
С времето обаче си разменихме местата,аз започнах да уча висше, имахме проблем с парите и съответно започнах и да работя. Слава богу случих на работа и можех и да й помагам
с пари. Майка ми загуби работата си преди 10 години и реално от тогава аз й пращах пари ежемесечно. Разбира се тогава тя взе да ме слуша малко повече - не за всичко
но вече определено ставаше ли дума за мен имах пълната си свобода и нямаше как да ми се бърка.
Заради проблемите в семейството ми и заради това че съм едно дете, без баща имах си свойте проблеми с комуникацията и бях прекалено скромен и без никакво самочувствие - като майка ми.
Гаджета не бях имал над месец а тези който имах се брояха на едната ми ръка - просто незнаех как да комуникирам с жените, нито пък да ги съблазнявам защото от малък съм останал с впечатление че
жените любов не обичат да правят - защото майка ми не изпитваше удоволствие от това да си намери друг приятел и даа прави люнбов, и да се радва на живота.
С времето прогледнах че това не е точно така и слава богу преди 2 години срещнах жената която е до мен и която ме приема и обича.Майка ми няма приятелки - просто на всички им се е разсърдила, тя е човек
който е краен песимист, и все си мисли че някой я говори. Като се запознаха с приятелката ми в началото си говореха но поради асоциалното си поведение майка ми просто незнае как да се държи с непознати
и беше въпрос на време да се разсърди и на приятелката ми и да се обтегнат отношенията им. Това се й случи, тогава с помощта на една баба която все още й беше приятелка се опитах да вразумя майка ми и неколкократно
и казах че може да се сърди на който си иска само да не е на приятелката ми и нейните родители - катоцяло за глупости се беше разсърдила.
За жалост майка ми взе да си мисли че с нейната приятелка - бабата която помолих да ми съдейства сме се били наговорили против нея и й се разсърди - сложи я в графата врагове.
А от скоро майка ми успя да се пенсинира като разбира се й помагах и в документи и в информация абе във всичко и от тогава реално вече не й се налага да взима пари от мен а да се издържа с пенсията.Преди като я карах
да гледа за работа все ми викаше че неможе това нито онова - въобще всяко ново нещо я плашеше, и й беше по-лесно да е на мойте ръце макар да не искаше. Аз съответно какво да правя изпълнявах си дълга, неможех да отделя за кола, нито за друго но гледах да отделя пари за нея за да има за най-необходимото.
Разбира се и аз съм я разочаровал както всички други нейни хора около нея, но заради факта че я издържам и че съм й син комуникираше с мен и някак поне театрално го преглъщаше.
От както обаче взе пенсията започна да се държи като малко дете и да несе съобразява с мен и с приятелката ми - не искала да я вижда, да не ни била пречела, не иска посмъртно да допира пак до мене, не иска да дойде на гости дори в квартирата ни,
а като се опитам поне да й кажа нещо което би било от полза напук не чува. Последното което ме раздразни каза че по-скоро от чужд човек би взела пари от колкото от мен. Как толкова бързо забрави какво съм направил за нея просто незнам
Моята мечта е да имам семейство и деца, да ходим до майка ми с тях, както и до родителите на бъдещата ми жена. Да се уважават всички но с характера на майка ми това е невъзможно.
Тя просто не иска нито да се среща с приятелката ми нито с родителите й, а с мен ..... зависи дори не съм сигурен дали ще се зарадва. Не сме се виждали от както й дадоха пенсия и може и това да влиае също защото явно си мисли че съм й голям враг и двамата с прияятелката ми не сме й приятни.
Като цяло съм чувствителен, смисъл от малък се опитвам да й угодя, от малък отнасях все за нешо вина че съм виновен дори да не е точно така. А имам чувство че майка ми не се разбира кога с приказките си ме разочарова и засяга от нейните разбирания.
Тя все още неможе да ми се довери явно (ако трябва да ремонтирам нещо в апартамента ни понеже се води на нея и трябва задължително нейното удобрение иначче става скандал), с времето и лекарствата й се увеличиха и кой знае колко странични ефекти имат за да се държи все по-гадно и по-гадно.
Хиляди пъти съм си казвал да не й звъня повече поне месец, просто да не показвам че ми пука за нея токувиж взела да се очовечи но просто до момента немога, само тя ми остана, намалих си обажданията до нея от 2-3 на ден до 2 на седмица но все пак съм по-спокоен като я чуя да каже дали е добре.
Просто се чудя как ще се разбирам за напред с нея, как тя ще се впише в новото ми семейство, мога ли с нещо да помогна за да се приспособи и да е един нормален човек и приятна баба която да се радва на внучета, и да се вслушва в съветите ми а не да се дразни от тях.
Как да не приемам толкова на вътре думите й когато тя ме разочарова мислейки прекалено егоистично само за нея си, сякаш както тя каза "вече ме е предала на приятелката ми" и с това задълженията й са до тук. Има предубеждения че свекървите трябва да са лоши и опакови, че бъдещата свекърва(майка ми) с бъдещата ми жена(приятелката ми) не могат да се разбират
Дори за сватбата като я питали родителите на приятелката ми дали няма да се включи с някой лев тя им казала че пари няма и че както ние младоженците решим така да си я направим и ако решим да я поканим ОК ако не пак ОК било за нея, тоест тя се има за тази сватба като за гост а не за бъдеща свекърва.
Гледам я как с годините самотата и характера й съвсем се влошават и се чудя просто как най-добре да се приспособя към характера на майка ми защото очевидно вече като е на възраст абсурд да успея да я променя: да стане оптимист, да се радва на щастието ми, и на внуците си, и да се раадва на живота но ако някой вижда макар и малък лъч надежда или подход ще съм благодарен ако сподели
А като питам по телефона не ми дава смислено обяснение защо се държи така, или с недомлъвки и бърза да ми затвори телефона - явно по телефон на тази тема немога да комуникирам.

Все пак гледам да съм оптимист знам че майка ми не е от най-добрите но за мое щастие не е и от най-лошите. Понякога може да се говори с нея нормално но определено ми се ще ако можех да си подобря малко отношенията с нея защото усещам че ми влиаят и като ме е раздразнила с поредната глупост или затваряне на телефона определено не ми става добре.

Поздрави

# 1
  • София
  • Мнения: 24 839

Все пак гледам да съм оптимист знам че майка ми не е от най-добрите но за мое щастие не е и от най-лошите. Понякога може да се говори с нея нормално но определено ми се ще ако можех да си подобря малко отношенията с нея защото усещам че ми влиаят и като ме е раздразнила с поредната глупост или затваряне на телефона определено не ми става добре.

Поздрави
Майка ти иска най- доброто за теб- да станеш самостоятелен, да спреш да зависиш от нея, както и тя, за да не ти тежи.
Тя си дава сметка, че трябва да пораснеш и сам да си взимаш решенията.
Ще подобриш отношенията си, ако престанеш да се чувстваш пренебрегнат и спреш да я обвиняваш.
Ако спреш да ѝ даваш съвети как да се държи с този и онзи.
Не е моя работа, ама да се възмущаваш, 30 годишен мъж, че една пенсионерка не може да отдели пари за сватбата, ме изумява.
Както и въпросите на сватовете, де...........

# 2
  • Мнения: 4 841
Порасни! Обясняваш се като госпожичка, с такава досада те прочетох  ooooh!
Много хора са имали тежък живот и сложни отношения с родителите си, нито си първият, нито си последният. Има обаче една възраст (обикновено около пълнолетието), когато човек сяда, прави си разни равносметки, решава как ще я кара напред, прощава, превързва си раните, и продължава напред.
На 30 години си, а не си мръднал ни крачка напред. Какво точно очакваш? Майка ти е възрастна жена, и тя е имала своите трудности, както е могла, така се е справила. Това са нейните представи за редно и нередно, така постъпва. Да се опитваш да я промениш сега, е нелепо и невъзможно. Пътищата са два: или я приемаш такава, каквато е, с всичките ѝ качества и недостатъци, или я игнорираш, намаляваш общуването до минимум и продължаваш напред. Но и за двете се иска да имаш някакво великодушие и зрялост (да простиш или дистанцираш), а при теб за съжаление не усещам нищо такова. От цялото ти писание струи някаква ужасна инфантилност и свръхчувствителност, неприсъщи за мъж. И не, това че си израснал без баща не е причина, а само оправдание.

# 3
  • Мнения: 4 312
Нищо му няма на човека.Обяснителен е,защото се опитва да бъде разбран.Не мисля,че и за парите за сватбата плаче.Каза си,че мечтата му е децата му да имат баба,която няма да им се разсърди за нещо си.
Ами,има и такива хора-играещи по тънката струна,вменяващи чувство за вина и правещи се на жертви,смучещи дори и тези,дето трябва да са им най-близки.
Според мен,продължавай да я чуваш,за да знаеш,че е добре и не разчитай много на нея.Няма как да се промени Peace

# 4
  • Мнения: 615
Все едно моята свекърва описваш. От личен опит ти казвам да забравиш картинката на голямото щастливо семейство. Приеми, че е такава и че на тези години няма тепърва да стане чудо и да се промени, най-вероятно ще става по-зле. Потънала е в себе си, заради нещата, които й са се случили и най-вероятно не е имала възможността да ги изживява, защото е трябвало да се грижи за теб съвсем сама. А те са си били там, дълбоко и са избивали малко по малко под различна форма: асоциалност, песимизъм, липса на радост, вменяване на вина у теб и околните..
Не е лесно с такъв родител, знам. Болезнено и болно ти е, но нищо не можеш да направиш, освен на спреш да я ръчкаш да се променя и да изискваш да се помести в очакванията ти. Помагай й, интересувай се, но не прекалено. Добре си решил да се чувате два пъти седмично само, а на приятелката си обясни, че отношението на майка ти не е насочено директно към нея самата.

# 5
  • out of space
  • Мнения: 8 573
"Тя все още неможе да ми се довери явно (ако трябва да ремонтирам нещо в апартамента ни понеже се води на нея и трябва задължително нейното удобрение иначче става скандал)..."

Аха!  Grinning

# 6
  • София
  • Мнения: 17 592

Не й е лесно и на нея. Хем иска да те пусне, понеже, ами, така си трябва, нормалния ход на живота е,хем иска да те задържи, понеже си последната и връзка с живота. Дали е получавала удоволствие от секса... няма как да знаеш и определено не е редно да я питаш. Това, което е сигурно е, че много възможности за търсене на нови връзки не е имала - дете е гледала, сама се е грижела. А сега се оглежда и се вижда... сама. Не я ръчкай да ти се обяснява - няма да се почувства по-добре от това, не се и опитвай да я разбереш -  нито ще успееш, нито ти е работата. Тя си е изпълнила своята част от задълженията, отгледала те е. Не е нужно да се чувстваш виновен за това - то си е било... нейната роля. Нейната отговорност. Твоята е сега да й се обаждаш - не по 3-4 пъти на ден, ама барем всеки ден, колкото да чуеш, че е добре и тя да чуе, че се интересуваш от нея, че означава все още за теб това, което трябва - и ако мрънка, да правиш разговора възможно кратък. Ясно, че няма да има откъде да отделя пари за сватба. Как очакваш да реагира? И откъде да ги вземе тези пари, кредит ли да тегли? Жилището си ли да продаде? Тъпо е било изобщо да се повдига такъв въпрос пред нея. Какво е следвало да каже? Ето, ще си продам част от черния дроб, че да дам някой лев и аз? Ми няма как да стане - няма да й го искат. А каква баба ще бъде... ами, това бъдещето ще покаже.

# 7
  • Мнения: 3 228
И мен ме изумява въпросът на сватовете дали майка ти ще се включи с някакви пари за сватбата, който е меко казано нетактичен и то зададен от възрастни и зрели хора.

Сам казваш, че жената те е отгледала сама, била е десетина години без работа, а сега се издържа от пенсия. от къде се очаква да има пари за вашата сватба, че чак сватовете в прав текст я питат?
Иначе, всеки човек е различен. Идеята с голямото щастливо семейство според мен е основно по филмите. Младите като се съберат, обикновено живота ги 'подхваща", едно - две деца, работа и Обикновено се виждат с двете двойки възрастни по празници, а всеки поддържа контакти с неговите родители според нуждите си.
Звъни на майка си през ден - два да се чуете, помагай, ако има нужда, но не настоявай за голямото щастливо семейство. Приеми я такава, каквато е и се фокусирай върху отношенията с бъдещата си съпруга

# 8
  • Мнения: 2 127
Първо, ще ти кажа, че наистина майка ти не е длъжна и стотинка да даде за вашата сватба. Тя затова е ваша, а не нейна. Ако сватовете имат желание да се включат, добре, тяхна воля, но това не я задължава и нея да направи същото.
Второ... извинявай, авторе, но по описанието, просто майка ти ми звучи като кофти човек. Разбирам те, че ти е тежко, била съм в подобна ситуация. Колкото по-рано разбереш, че за жалост не си от хората, които ще са първи приятели с майките си и отношенията им никога няма да са толкова сплотени, колкото виждат отстрани (неслучайно използвам думата "отстрани", обърни й внимание!) в чуждите семейства, толкова по-добре. Нищо не можеш да направиш, няма как да я промениш, тя просто си е такава. Единственото, което можеш да направиш за себе си, е да вложиш усилия и да създадете заедно с жена ти това семейство, за което мечтаеш - със сплотеност и разбирателство. С майка ти няма да го получиш, съжалявам Hug

# 9
  • Мнения: 6 966
Авторе, всяко второ-трето дете е в семейство с разведени родители. Това не е оправдание за никакви характеропатии. Жената е направила, каквото и е било по силите в условията, в които те е гледала. Явно не е общителния, вечно ухилен тип, който трепери да посреща бъдещи снахи с чашка чай и домашни бисквити. Има и такива хора. Приеми я каквато е и си гледай семейството.

# 10
  • София
  • Мнения: 3 708
Тази жена 10 години не е имала собствени доходи и това е довело да къта всяка стотинка сега. От нея лесно пари не може да се измъкнат нито за сватба, нито за друго.
Също така на тази възраст характера й няма да стане по-сговорчив, така че не се надявай на каквато й да е подкрепа в това отношение. Даже 2 пъти седмично ме се струва много честа връзка, щом на нея не й е приятно. Пробвай малко да разредиш обажданията временно, за да почувства тя самата нужда от контакт с теб. И успех!

# 11
  • Мнения: 2
 Пиша от позицията на жена със сходна съдба на майка ти...Когато подчиниш живота си единствено на отглеждането на детето си, без да искаш, ставаш асоциален. Повярвай, всеки месец, през тези 10 години, получавайки записа с превода ти, сърцето ѝ се е късало. И фактът, че би поискала  пари от друг, а не от теб, само потвърждава това- не се сърди, а се опитай да  я разбереш. Всъщност, когато станеш родител- това ще се случи със сигурност.
И не бързай, дай ѝ време, всичко ще си дойде по местата. Когато види бъдещото си внуче, радостта ѝ
от живота, ще се завърне с пълна сила, защото това е вълшебство! Бъди търпелив, обаждай се да знае, че държиш на нея и да си спокоен, че тя е добре, а другото - то ще дойде постепенно.
Мисля, че трябва да си благодарен за такова поведение от нейна страна, колкото и странно да ти звучи, защото можеше да е една егоцентричка, която изисква цялото ти внимание.
Тъкмо, защото много те обича, тя ти е дала свобода. Дай ѝ  я и ти!

# 12
  • Мнения: 1 267
Единственото, което разбрах е, че авторът МНОГО Е ПОМАГАЛ и е срамота, че майка му не пее оди за него!

# 13
  • Добрич
  • Мнения: 1 147
Е, той помагал, а тя какво? -Дала му да живее в апартамента... А тя къде живее? На село? И какво още се иска от нея? да плати част от сватбата!
Ако е продала  апартамента, който сега обитавате, може би не ще е имала нужда да и помагаш 10 години. Ама е предпочела да го запази за теб и бъдещото ти семейство. Ако го продаде сега, може и да има пари да плати сватбата на 30 год. си син.

Винаги в такива взаимоотношения/ не добри/ се набляга на това какво Аз съм дал, направил, а какво отсрещния е дал и направил в замяна май няма такова значение
 
 Бъди мъж и  погледни реално какво си имал, защото точно тя ти е била майка. Погледни какво имаш сега и се опитай да дадеш поне толкова на твоето дете- образование, жилище, независимост.

# 14
  • София
  • Мнения: 12 174
Всичко написано звучи не съмсем адекватно, но това е потресаващо:

от малък съм останал с впечатление че
жените любов не обичат да правят - защото майка ми не изпитваше удоволствие от това да си намери друг приятел и даа прави люнбов, и да се радва на живота.


Откъде ти знаеш майка ти прави ли любов, правила ли е, да не говорим удоволствие дали е изпитвала.


И изобщо, целият в целия разказ централна фигура е майката ти, и тя носи вината за твоите постъпки, и тя е център на емоциите ти, на плановете, на спомените. Сякаш си на 5 години и си в Едиповата фаза, да не кажа нещо друго.

А дали майка ти е нарцис, психопат, просто лош характер, дали изобщо отговаря на описанието, няма как да знаем. Но цялата история не е нормална за мен. Мисля си, че една среща със специалист няма изобщо да ти навреди и да избистриш основата на проблема, а и да намериш начин да го решиш. Все едно дали ще се жениш или не, защото този тип патологични отношения пренесени с други хора ще разкажат играта и на тях, и на теб, най-вероятно.

Общи условия

Активация на акаунт