Прахосмукачка робот - 11

  • 147 476
  • 745
  •   1
Отговори
# 720
  • София
  • Мнения: 452
Във връзка със смяната на филтрите се сетих да споделя за една умна опция на Xiaomi. В приложението има възможност да се следи до каква степен са амортизирани консумативите и колко живот им остава - голямата четка, малката четчица и хепа филтъра. Когато наближи време за смяната им, си съобщава (на китайски Simple Smile ).

Абе много й се радвам.

# 721
  • Мнения: 146
Според мен/и аз не съм инженер/ Двете четки определено почистват по-добре ,а има значение и за скоростта на почистване.Ако коментираш dirt devil ,то той е без средна четка и няма как да чисти добре.Но може би е една добра метла.

Не знам дали има пряка връзка между броя четки и скоростта на чистене. Xiaomi чисти много бързо, тъй като винаги знае къде е и не минава едно място по много пъти. Колко четки са нужни според мен е по-скоро е въпрос на алгоритъм за движение - лявата четка има смисъл само ако машината се движи на случаен принцип или обикаля край стените и по часовниковата стрелка, иначе с дясната четка се събира достатъчно от ъглите.

Самото качество на почиставане по-скоро зависи от силата на засмукване. Моят робот засмуква по-леки боклуци от пътя си дори преди да ги стигне с четчицата и затова е достатъчно тя да има три рамена вместо шест като при други марки. Освен това във всички сравнителни тестове си личи как е от значение задържането на боклука, т.е. да има четка в засмукващата дюза, от което обикновено пестят по-некачествените роботи (както отбеляза и renydent). Сигурно е важна и аеродинамиката на засмукване,  справка Dyson с тяхната верикална система циклон.  

За мен обаче качеството на крайния резултат зависи и от навигацията - тя определя до кои ъгли може и да не стигне мощното смукане.  При лоша или липсваща навигация (като в по-старите модели със случайно движение) доброто качество се постига за сметка на повече хардуер (четки, батерия) и/или по-дълго чистене.

Специално за Xiaomi по начина на движение се вижда, че са софтуерна компания, предполагам това важи и за роботите на Samsung и LG. Коато погледна картата му на движение си личи как той си има някаква стратегия, но знае, че не е видял цялата стая при първата обиколка и като наближи някое трудно място (като например масивно кресло в хола с малка масичка отпред и диван отстрани) в движение преизчислява откъде да мине. Мисля, че с комбинацията на лазерната и радарна навигация даже може да измери височината на някой мебел и да реши дали ще успее да мине отдолу му. А да направиш такава преценка на данните от два или повече сензора в реално време си е много сериозна задача на изкуствения интелект, която в момента се решава от автономните (self-driving) автомобили със значително по-мощни процесори и е рядкост в роботите-прахосмукачки. Това е илюстрирано особено добре в клипчето с игривата котка от предния ми пост:  https://m.youtube.com/watch?v=zQP-jcQF2nM
Обърнете внимание как тя закрива някои сензори, докато гони четчицата и роботът се върти и я избягва, а когато котката се качи отгоре му и застана точно пред лазерния сензор, роботът спря, за да се ориентира дали не се е озовал под твърде ниско препятствие - изкуствен интелект се мери с котешки интелект  Joy

Мисля даже, че Xiaomi събират данните от всяко почистване, за да си дообучават изкуствения интелект на  роботите. Не случайно миналата година са имали някакъв update на софтуера, след който машините им започнали да чистят по-добре. Същото направиха и Tesla след аварията, при която загина водача при тестването на една от колите им.

renydent, май се получи малко по-подробен отговор на въпроса ти защо исках робот с толкова функции - интелигентната техника е надеждна и интересна. Когато нямам време, го оставям да си чисти и знам, че ще се справи сам и без да го изваждам изпод мебелите,  т.е. ползвам му фунциите без да ги ползвам. Когато имам време, го наблюдавам как си решава задачите и му се радвам и това е още едно обяснение защо с Medy толкова си харесваме роботите.

За финал на този дълъг пост, Xiaomi също има Spot cleaning, в едно от филмчетата сравнявха навигацията му в този режим с Roomba 980. Засега не съм го включвал, но наблюдавах как роботът се върна няколко пъти на едно по-замърсено място върху светли плочки и в един момент се отказа (петното си искаше измиване).

Последна редакция: нд, 26 мар 2017, 06:23 от Alipazar

# 722
  • Мнения: 1 080
Отворих да чета в Али за този робот и виждам предложение от търговеца, да се обяви по-ниска стойност, за да се избегне мито. Ползва ли се такъв вариант наистина?!
ПП Също виждам оферти с 3 годишна гаранция?

# 723
  • Мнения: 113

По въпроса на господина за един от трите робота. Нямам преки впечатления от никой, но имам следните аргументи.
Бих избрала ЛГ.(въпреки, че имам Неато Ботвак 85Д). Първо и много важно както разбрахме имат международна гаранция, второ, изключително Тихи( почти не се чуват) и трето не чисти хаотично, а като Неатото.
За Румбата само мога на кажа, че е доста шумна и нямам нерви да я чакам
Да чисти 2-3часа един етаж.
Аз съм или за Неато или ЛГ. Както казах предимствата на ЛГ са, че е много по-тих и гаранцията.
В смисъл на истината първо се бях насочил към Neato, чисти добре, по добра цена и добри отзиви от нея. LG ме грабна с това че е доста технологична и вече има арр като другите има и камера, което си е добра екстра защото винаги можеш да надникнеш какво става в къщи. От оскъдната информация която намерих в нета за нея обаче видях че все още приложението не работи добре и дава грешки, като плюс обаче е най-тихата между всичките и също се справя добре с чистене то.  Irobot е с най-висока цена но пък е и фирма със солидни традиции и опит бранша, доказала се през годините. Направи ми впечатление че като Най-добрите все сравняват Neato и Irobot в нета. Също както и другите две и Roomba 980 се справя с чистене то отлично и методично, има и арр.  Разбира се и гаранцията е от съществено значение затова и се двоумя все още.

# 724
  • София
  • Мнения: 452
Отворих да чета в Али за този робот и виждам предложение от търговеца, да се обяви по-ниска стойност, за да се избегне мито. Ползва ли се такъв вариант наистина?!
ПП Също виждам оферти с 3 годишна гаранция?
Много търговци в Али го предлагат. Внимавай да го купиш от търговец с висок рейтинг, защото е пълно с измамници. Гледай да не плащаш допълнително за транспорт. Повечето търговци изпращат безплатно с DHL. Избери този вариант. Няма смисъл да се обявява по-ниска стойност при покупка на робот, защото от митницата на скенера веднага се вижда какво е, а и при освобождаването от митница изискват копие от направеното плащане и скрийншот от поръчката. Ако търговеца пише цена от 15 долара и в описание на стоката ако пише резервни части примерно, по-скоро би навредило, тъй като може и да не се отнесат достатъчно внимателно с пратката по време на транспортиране. Имай предвид, че се начислява 20% ДДС и 2.2% мито. Аз си платих и издаване на еори номер на DHL за 24 лв и 6 лв за пълномощно. Цялото приключение общо ми излезе 803 лв.

Гаранцията е големият проблем. Ако възникне проблем, изпращането на робота обратно си е пари.
От друга страна, на тази цена мога да си позволя да го врътна 1-2 пъти до Китай. Пу, пу, да не ми се налага!

# 725
  • Мнения: 113
Съответно ще трябва да избера между Irobot Roomba 980, Neato Botvac Connected и LG VR9647PS, разбира се ме блазни по ниската цена на Neato, но някак си като че ли се колебая повече между Irobot и LG.

Presledvach, От трите изброени аз бих се спряла на Neato. След доста изгледани тестове от интернет излиза, че като ефикасност и краен резултат е изравнен с Irobot, но е по-евтин и се справял по-добре с косми. За модела на LG почти нищо не намерих, освен че хем се хвалят, че има интелигентна навигация (без да стане ясно дали е лазер като при Neato или оптика като Irobot), хем пишат за някакви режими на работа, което е безмислено ако наистина имаше интелигентна навигация, на която работата й е сама да определя режима.

Да като ефикасност са изравнени и трите модела, гаранцията също е много важна и определяща, това заради което още се колебая е че Irobot са с доста добра традиция в разработването и продажбата на роботи и с много добра история назад като качествени продукти. Чудя се защо myrobotcenter.eu не предлагат пълната им гама а само част. Наистина много се двоумя и се чудя кое е най-правилният избор. Благодаря на всички за мненията, те са безценни.

# 726
  • Мнения: 146
Presledvach,  от моите наблюдения iRobot едва ли са най-доброто. Внедряването на нови технологии е по-бързо в догонващите марки като Neato, LG или Xiaomi, а iRobot обираха каймака на пазарното си положение и с години не  разработиха добър навигационен алгоритъм. В крайна сметка купиха фирмата-произвпдител на Braava и може би са ползвали тази навигация и за по-скъпите си модели. Впрочем, решението разбира се си е твое, но с две ръце препоръчвам Xiaomi, при това след много гледане и четене на обзори през годините.

mims11 , Medy е казала най-важното за вноса. Аз се опитах да се пазаря за цената и ми отговориха "В момента нямаме купони за намаление". Изглежда е въпрос да улучиш някоя акция и в близките дни ще има доста намаления на Алито, тъй като навършвали 7 г. В Gearbest цените бяха подобни или по-високи. Някои търговци ги имат и на склад в Европа, но предлагат безбожни цени за транспорт - от Испания беше малко по-скъпо, отколкото от Китай. При това моята машинка дойде през Хонгконг до София за по-малко от седмица (получих я по-късно само заради обмитяването).

Последна редакция: нд, 26 мар 2017, 14:07 от Alipazar

# 727
  • Пловдив
  • Мнения: 3 635
Presledvach,няма да те агитирам за ЛГ.Мога да ти дам обаче един съвет/ако искаш/.След неколкократни проблеми с Брава си станахме почти близки с господина от айробот. Многократно съм казвала ,че е много коректен.Мога да ти дам телефон и да се свържеш с него.Мисля че може да ти даде доста обяснения,които тук няма как да получиш.Лично аз два пъти бях готова да купя Скуба и той ме разубеждаваше.Безкрайно съм му благодарна за това-спести ми над 1000 лв.
За ЛГ не мога да ти помогна-моите са вече на близо 3 години и  са стари модели.Мога да кажа ,че не съм имала никакви проблеми-чистят много голяма площ ежедневно.Батерии още не съм сменяла.Едната летя от втория етаж и падна върху стълбище/мозайка/,търкаля се още 7 стъпала и е здрава до ден днешен.Само се беше разглобила,няма спукано по пластмасата или някакви повреди.Вината за полета беше моя,а не на машинката.

# 728
  • Мнения: 146
Presledvach , стана ми интересно да разгледам въпроса ти по-подробно и мисля, че ако трябваше да купя точно един  от изброените три модела, LG би бил фаворита ми без сянка съмнение. Само че нямаше да купувам веднага, а щях да изчакам поне още месец-два и да почета отзиви за най-новия модел. Водещото ми съображение е в това видео, според което са измислили много интересно решение за комбиниране на прахосмукачка и водна миячка в една машина: https://m.youtube.com/watch?v=n7H3H9Z6TcQ След като търсиш да облекчиш живота на половинката си, тя вероятно ще оцени двоен помощник. Лично за мен таква функция стои на трето място по важност след силата на засмукване и навигацията, тъй като получаваш 2 в 1. Комбинираните модели, които се въртят в Интернет обаче са лош компромис с по-слабо метене за сметка на някои добре измислени миещи пристваки. Интересно какво са сътворили LG, засега май няма много информация.

Като втори аргумент "за" LG мога да добавя отличната му навигация - още преди две години предходният им модел е бил много добър, както се вижда от това клипче: http://www.akku-und-roboter-staubsauger.de/staubsaugerroboter-lg-vr-6270-lvmb/ .  За новия модел виждам, че прави карта на апартамента подобно на моя робот, а и сигурно също ще има възможност за update на софтуера,  което ще става все по-важно.

За останалите два има пряко сравнение тук: https://m.youtube.com/watch?v=COKy8gD6eO8 . Както очаквах, iRobot не са върха на навигацията, но изненадата за мен дойде от по-слабото почиставне на новия Neato.

Това рабира се е, ако избирах за себе си. Ти ще трябва да си отговориш на конкретни въпроси за вашия дом, който не е като моя: имаш ли много мебели и някои опасни за събаряне (нощни лампи, триножници с камери и т.н.), какви са ти подовите настилки и килимите, как обикновено цапате (трохи, омазани подове, косми от домашни любимци и т.н.).

Още едно съображение, което ще набира сила през годините е дали производителя има Smart home система, в която различни устройства работят заедно. В момента много производители се борят да "заключат" потребителя в своята система и да му продават допълващи се уреди. В този аспект предимството може също е на страната на LG, ако вече си им фен и отговарят на стила на живот на семейството ви.  Имат редица интересни кухненски решения-умни печки, хладилници, перални и т.н., управлявани през същото приложение като робота, виж тук: http://www.lg.com/us/discover/smartthinq/thinq . Аз лично  по-добре познавам "вселената" на Xiaomi, която е позиционирана съвсем иначе и не е само за домашна техника, а правят неща за всякакви случаи в живота - имат отлични рутери, добри ултрабукове, телефони, интересни електрически велосипеди и други полезни джаджи, като например смарт гривни и даже маски за смог с вграден вентилатор. Така че изборът на робот може да се впише в съвсем различни системи от умни неща в дома ти и може би трябва да се съобразиш и с това.

Последна редакция: пн, 27 мар 2017, 05:56 от Alipazar

# 729
  • Пловдив
  • Мнения: 3 635
Клипчето не се отваря.Намирам това  https://www.youtube.com/watch?v=n7H3H9Z6TcQ
Но май не е същото защото пишеш за модел с миещи функции,а това не е..Може ли да пуснеш твоя линк?

Последна редакция: пн, 27 мар 2017, 12:24 от renydent

# 730
  • Мнения: 113
Presledvach , стана ми интересно да разгледам въпроса ти по-подробно и мисля, че ако трябваше да купя точно един  от изброените три модела, LG би бил фаворита ми без сянка съмнение. Само че нямаше да купувам веднага, а щях да изчакам поне още месец-два и да почета отзиви за най-новия модел. Водещото ми съображение е в това видео, според което са измислили много интересно решение за комбиниране на прахосмукачка и водна миячка в една машина: https://m.youtube.com/watch?v=n7H3H9Z6TcQ След като търсиш да облекчиш живота на половинката си, тя вероятно ще оцени двоен помощник. Лично за мен таква функция стои на трето място по важност след силата на засмукване и навигацията, тъй като получаваш 2 в 1. Комбинираните модели, които се въртят в Интернет обаче са лош компромис с по-слабо метене за сметка на някои добре измислени миещи пристваки. Интересно какво са сътворили LG, засега май няма много информация.

Като втори аргумент "за" LG мога да добавя отличната му навигация - още преди две години предходният им модел е бил много добър, както се вижда от това клипче: http://www.akku-und-roboter-staubsauger.de/staubsaugerroboter-lg-vr-6270-lvmb/ .  За новия модел виждам, че прави карта на апартамента подобно на моя робот, а и сигурно също ще има възможност за update на софтуера,  което ще става все по-важно.

За останалите два има пряко сравнение тук: https://m.youtube.com/watch?v=COKy8gD6eO8 . Както очаквах, iRobot не са върха на навигацията, но изненадата за мен дойде от по-слабото почиставне на новия Neato.

Това рабира се е, ако избирах за себе си. Ти ще трябва да си отговориш на конкретни въпроси за вашия дом, който не е като моя: имаш ли много мебели и някои опасни за събаряне (нощни лампи, триножници с камери и т.н.), какви са ти подовите настилки и килимите, как обикновено цапате (трохи, омазани подове, косми от домашни любимци и т.н.).

Още едно съображение, което ще набира сила през годините е дали производителя има Smart home система, в която различни устройства работят заедно. В момента много производители се борят да "заключат" потребителя в своята система и да му продават допълващи се уреди. В този аспект предимството може също е на страната на LG, ако вече си им фен и отговарят на стила на живот на семейството ви.  Имат редица интересни кухненски решения-умни печки, хладилници, перални и т.н., управлявани през същото приложение като робота, виж тук: http://www.lg.com/us/discover/smartthinq/thinq . Аз лично  по-добре познавам "вселената" на Xiaomi, която е позиционирана съвсем иначе и не е само за домашна техника, а правят неща за всякакви случаи в живота - имат отлични рутери, добри ултрабукове, телефони, интересни електрически велосипеди и други полезни джаджи, като например смарт гривни и даже маски за смог с вграден вентилатор. Така че изборът на робот може да се впише в съвсем различни системи от умни неща в дома ти и може би трябва да се съобразиш и с това.
Да затова и оглеждам, търся ревюта и чета всевъзможни отзиви и гледам сравнения, за да избера най-правилният модел, все пак това не е евтина покупка или  просто проба грешка. За Neato и Roomba има доста ревюта, събирам инфото за LG  http://www.kelrobot.fr/2017/02/26/test-avis-lg-hom-bot-square-turbo/ това е последното което прегледах. Там има и за другите модели. Продължавам да чета и да се информирам, благодаря на всички, всяка информация е полезна. Настилки те в момента при нас са главно ламинат и гранитогрес, само в детската стая има килим шаги, квадратурата за чистене е около 60кв.м. но предстои местене в по голямо жилище и там ще е 150кв.м. за чистене основно ламинат и полиран гранитогрес, килими може би ще има също някъде, най вероятно пак шаги. Затова търся нещо умно което да успява да влиза от стая в стая и да може да изчисти по голяма площ наведнъж. Защото положението в момента е пускане на прахосмукачка по два пъти дневно заради игрите и цапането от двете деца, няма смогване и искам да улесня ежедневието на нашата мама, защото както всички знаем то е доста натоварено и отговорно. Благодаря още веднъж, продължавам да чета.

# 731
  • Пловдив
  • Мнения: 3 635
Ама те и старите модели си влизат от стая в стая.То това беше основното предимство на ЛГ,когато ги купувах.Няма виртуални стени,влизат ,излизат без проблем.Когато решиш можеш да ги ъпдейтнеш-става бързо .

# 732
  • Мнения: 113
Presledvach,няма да те агитирам за ЛГ.Мога да ти дам обаче един съвет/ако искаш/.След неколкократни проблеми с Брава си станахме почти близки с господина от айробот. Многократно съм казвала ,че е много коректен.Мога да ти дам телефон и да се свържеш с него.Мисля че може да ти даде доста обяснения,които тук няма как да получиш.Лично аз два пъти бях готова да купя Скуба и той ме разубеждаваше.Безкрайно съм му благодарна за това-спести ми над 1000 лв.
За ЛГ не мога да ти помогна-моите са вече на близо 3 години и  са стари модели.Мога да кажа ,че не съм имала никакви проблеми-чистят много голяма площ ежедневно.Батерии още не съм сменяла.Едната летя от втория етаж и падна върху стълбище/мозайка/,търкаля се още 7 стъпала и е здрава до ден днешен.Само се беше разглобила,няма спукано по пластмасата или някакви повреди.Вината за полета беше моя,а не на машинката.
Renydent  благодаря за изказаното мнение и с удоволствие бих чул всяка информация за конкретен модел.

# 733
  • Мнения: 113
Ама те и старите модели си влизат от стая в стая.То това беше основното предимство на ЛГ,когато ги купувах.Няма виртуални стени,влизат ,излизат без проблем.Когато решиш можеш да ги ъпдейтнеш-става бързо .
Да това го знам, може би не съм споменал че искам да има и арр което за мен е доста полезна функция.

# 734
  • Мнения: 266
Здравейте. Извинявам се, че нахлувам в темата, бих искала да разбера повече за айроботчетата. Колебая се между седма и осма серия, по - точно 866 , някой от вас ползвал ли го е и дали е доволен ? Също искам да попитам има ли съществена разлика между този модел и роботчетата от седма серия. Благодаря ви Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт