МАШИНА ЗА ХЛЯБ - 62-ра ТЕМА

  • 81 149
  • 748
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 14 157
Благодаря за темата! bouquet
Аз последните пъти правя т.нар. памук хляб, с прясно мляко.

# 16
  • София
  • Мнения: 2 926
Ако си оставя машината на 11 часа отложен старт с прясна мая, ще стане ли хубав хляб? Лично аз предпочитам прясна да използвам и ако 11-те часа няма да са проблем, ще ми е добре дошло.


Единственият проблем при отложен старт, поне според мен, е напукването на купчинката брашно след изсипването му във водата. Ако маята пропадне в такава пукнатина ще се накисне предварително и за самото месене няма да е останало нищо от нея. Аз много рядко ползвам отложен старт и винаги гледам да "накисна" брашното, за да не се пука купчинката, докато почне месенето.

# 17
  • Мнения: 199
За прясната мая и аз така си мислех, но с очите си видях как от камерата директно отиде в хлебопекарната, дори не е стояла за минути на стайна температура, и след това хлябът беше превъзходен. Самата аз все още не съм опитвала така, тъй като в повечето случаи машинката ми работи на отложен старт и ползвам суха мая, но имам прясна в камерата и скоро ще пробвам.
Разбира се, всеки сам решава какво и как да ползва, аз просто споделям  Peace

Колко мая се слага за 500гр. брашно?


Видях, че са ти отговорили за яйцата................... Laughing

# 18
  • Мнения: X
Ако си оставя машината на 11 часа отложен старт с прясна мая, ще стане ли хубав хляб? Лично аз предпочитам прясна да използвам и ако 11-те часа няма да са проблем, ще ми е добре дошло.


Единственият проблем при отложен старт, поне според мен, е напукването на купчинката брашно след изсипването му във водата. Ако маята пропадне в такава пукнатина ще се накисне предварително и за самото месене няма да е останало нищо от нея. Аз много рядко ползвам отложен старт и винаги гледам да "накисна" брашното, за да не се пука купчинката, докато почне месенето.
Аз често ползвам отложен старт и винаги със замах сипвам водата отгоре, досега фалове съм нямала. Снощи отложих старта с 10:30, хляба стана идеален! Пробвай, Кети, едва ли ще има проблем!

# 19
  • Мнения: 1 092
Lаdу Stаrdust, ами освен наистина да пробвам, пък каквото сабя покаже  Mr. Green А ти с прясната мая на отложен старт в каква последователност слагаш продуктите (озадачи ме с това сипване на водата отгоре и затова питам)?

Nelkata76, аз правя хляб с около 250 гр брашно и прясна мая слагам 1/4-1/3 кубче, суха - около 1/3 от пакетчето.

Аелис, днес пробвах тази рецепта (за първи път правя пълнозърнест хляб) стана супер - http://www.receptite.com/%D1%80%D0%B5%D1%86%D0%B5%D0%BF%D1%82%D0 … D1%80%D0%BD%D0%B0 Е, на ММ не му хареса, имал дъх (на пълнозърнесто брашно сигурно  Joy), но той по здравословни неща не си пада, а и си е капризен откъм ядене  ooooh!, но хлебчето е чудно и рецептата е успешна  Peace

Иначе имах притеснения, че на отложен старт ще се намокря много брашното и маята с него, но се оказа, че са неоснователни, като се има предвид, че правя с възможно най-малко брашно..  Simple Smile

# 20
  • Мнения: X
Аз слагам 1/5 кубче мая на 500 грама брашно, но програмата ми е 5 часа.
Маята слагам на дъното на съда, отгоре брашното, сол, захар, мазнина. Накрая сипвам водата. Мисля, че в книжката ми беше написана тази поредност и си я спазвам от години.

# 21
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
Кети- bouquet!

# 22
  • have faith and be patient ..
  • Мнения: 4 674
хм , а в моята книжка всичко е тоооочно в обратна посока - вода , сол , захар , мазнина , брашно , мая ... странна работа

# 23
  • София
  • Мнения: 2 926
хм , а в моята книжка всичко е тоооочно в обратна посока - вода , сол , захар , мазнина , брашно , мая ... странна работа

Не е странно, Lаdу Stаrdust е с Панасоник а япончетата се гледат да са наопаки Laughing.

П.П. Ползвам мултикукър на Панасоник и мога да кажа, че са обърнали внимание и на най-малките дреболии, като отворите на съда за готвене на пара - продълговати и тесни та нищо да не изпада през тях. Peace

Последна редакция: чт, 15 дек 2016, 09:46 от Mунчо

# 24
  • Мнения: 1 092
Моята хлебопекарна е Тефал и също пише течните да се слагат отдолу, но пък за отложен старт с прясна мая ми звучи по-логично да се направи както е описала Lаdу Stаrdust . В противен случай маята ще се кисне цял ден във водата... Другият вариант е течните отдолу, после брашно и накрая прясната мая (както пише, че се прави със сухата). Ще пробвам и ще стане ясно  Simple Smile

# 25
  • Мнения: X
И аз сега разбрах притесненията ти, както и възможността за възникване на проблема, описан от Мунчо Simple Smile. Не виждам пречка да пробваш отложения старт с описаната от мен подредба, най-много да не се омеси добре тестото ( в което много се съмнявам). Успех и да се похвалиш!

# 26
  • Мнения: 1 092
Благодаря, ще се похваля веднага щом пробвам  Wink

# 27
  • Мнения: 173
Аз се ровя за рецепти изцяло с ръжено и/или пълнозърнесто брашно.Ако имате сполучлива рецепта моля да споделите Hug.
Преди два дни пробвах тази рецепта http://www.receptite.com/%D1%80%D0%B5%D1%86%D0%B5%D0%BF%D1%82%D0 … D1%80%D0%BD%D0%B0
Хляба стана страхотен на вид и много вкусен. Ползвах готовия микс лимец със слънчогледови и тиквени ядки.

# 28
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
П.П. Ползвам мултикукър на Панасоник и мога да кажа, че са обърнали внимание и на най-малките дреболии, като отворите на съда за готвене на пара - продълговати и тесни та нищо да не изпада през тях. Peace
Какъв модел ви е мултикукъра и доволен ли сте от него? И аз се оглеждам за такава машина.

# 29
  • София
  • Мнения: 9 959
Моята е в бокса, откакто се обелиха бъркалките... но мисля да пробвам за тесто да меси, кажете рецепта за содена питка (във печката ще се пече)? Квасения хляб е повече занимавка, а маята искам да я спра (сега съм на купешки..).
Силвъкрест с две бъркалки.

Ако някой иска да поръчаме отнякъде - да пише, искам един чифт само, не два или повече.

Общи условия

Активация на акаунт