Американски колеж - осма тема

  • 102 168
  • 764
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 5 425

От цялата работа, за мен АК не е привлякло най- големите отличници /да , има и доста такива /,но масата не са, както някой захаросано обобщават. Защото фактите говорят друго , а и там се явяват едни 400-500 финансово обезпечени деца, а канят 200. / Ако се явят 200 ,  всички ли ще поканят???? /  Защото тези  8 хиляди и кусур  деца на НВО за какво се борят - за едни да речем  600-700места.  Обаче , това, че там не  само отличници / то и никъде не само такива / показва колко добро училище е АК. Защото на финала продуцира  успешни и  мислещи хора.


Ако се явят 200, ще поканят 200. Орднунг юбер алес, за добро или за лошо.
Да не се залъгваме - колежа не прави чудеса и не произвежда гении от бавноразвиващи се.
Има подбор. Както по-горе писах, подбират деца с капацитет да усвоят необходимия материал, в необходимите срокове. (за който подбор НВО е тотално непригодно, но за кой ли подбор НВО е релевантно?)
И после този "мат'рял" го мотивират и му дават всичко необходимо да учи здраво. Малкото като процент фира от подбора се отстранява своевременно, за да не пречи.

Просто като концепция. Едно време го имаше и в българското образование.

Последна редакция: чт, 06 юли 2017, 09:22 от Ezhko

# 721
  • Мнения: X
gushi-bushi аз хич не разбирам целта на тезата ви. Искате да докажете, че в АК са влезли предимно посредствените отличници (така да го формулирам, защото доколкото успях да схвана за вас отличник е този, който на НВО и само на НВО е изкарал близки до максималните оценки; отличното представяне на изпита за АК не се брои)? Затова си е съвсем резонен въпроса защо не обърнете тезата и не попитате дали отличниците на НВО, ще се представят също толкова добре на изпита в АК?

Тази година не следя статистиките на гимназиите, но миналата година имаше в доста от добрите гимназии (изключая СМГ и немска) и трето класиране и деца от горната категория "посредствени отличници" успяха да влязат. Та по този повод не виждам къде е точката на спора. Според мен ситуацията е аналогична и зависи от желанията на децата. Някои искат само и единствено АК и за НВО не си дават зор. Други приемат НВО за въпрос на чест въпреки, че са приети в АК. Трети решават, че не искат да плащат. Четвърти решават, че искат само математика, а не да наблягат на всички предмети еднакво. Случаи разни. Да се обобщава обаче по този начин е абсурдно. Особено когато няма цифри на, които да се опрете.

Последна редакция: чт, 06 юли 2017, 09:48 от Анонимен

# 722
  • Мнения: 146
Не. Не е такава целта.
Оборих  мнение  на родител , който твърдеше  , че отличниците от НВО , категорично избрали АК.

# 723
  • Мнения: 5 425
От наличните официални данни за НВО, на много груб пръв поглед разпределението на "отличниците по НВО" е:
СМГ - 40%
НЕГ - 35%
АК - 20%
С единични разсейки по други гимназии и училища.

# 724
  • София
  • Мнения: 9 558
gushi-bushi аз хич не разбирам целта на тезата ви. Искате да докажете, че в АК са влезли предимно посредствените отличници (така да го формулирам, защото е доколкото успях да схвана за вас отличник е този, който на НВО и само на НВО е изкарал близки до максималните оценки; отличното представяне на изпита за АК не се брои)? Затова си е съвсем резонен въпроса защо не обърнете тезата и не попитате дали отличниците на НВО, ще се представят също толкова добре на изпита в АК?

Bliss, добре си схванала, точно това е тезата. В АК влизат посредствени, да не кажа глупави, деца, а всички интелигентни, умни и талантливи в "елитните" гимназии.  Sick
Това се разбира от разсъжденията на потребителката, която не иска да каже това или да противопоставя умните деца, според НВО, с глупавите, според...., не е ясно според какво.

И на база на какво се извадиха изводите за баловете на децата приети в АК? Лично аз познавам деца, с бал достатъчен за топ 2 гимназиите в София, които дори не подадоха заявление за 1-во класиране. А дали някой си направи труда да провери, с колко паднаха баловете след 1-во класиране, вкл. и в СМГ.

Та хайде, да не правим подобни заключения и да не делим децата на отличници и посредствени. В крайна сметка важното е какво ще се случи в следващите 5 години, колко добре подготвени за следващия етап от живота си ще излязат децата от гимназиалните години, как и колко ще се е разширил мирогледа им, колко знания ще са натрупали и дали ще са се научили да ги прилагат.

Ежко, колко точки, отговарят на Отличници и тези изчисления на база на БЕЛ и МАТ ли са?

# 725
  • гр. София
  • Мнения: 182
За да сменим малко темата за класирането, ви предлагам нещо интересно:
Три 10-класнички от Американския колеж са сред стипендиантите за обучение в международни училища

Три много силни ученички от 10 клас на Американския колеж са сред стипендиантите на United World Colleges (UWC). Това става ясно от техни интервюта, дадени за българското представителство на UWC.


Невероятната Лора, която познавам още като ученичка в ЧОУ „Света София“, заминава да учи в Китай. Лора е не само красива, изключително умна, но е и спортистка. Дълги години е била състезателка по художествена гимнастика. Беше съученичка на големия ми син и в „Света София“, а и първата година в Американския колеж. От следващата година ще учи в UWC Changshu China.

 
Още една колежанка заминава за Китай, става ясно от сайта на UWC. Това е чаровната Илона. Тя също ще учи в UWC Changshu China. В интервюто разказва кои са нейните хобита. Едно от тях е сладкарството. Също така много пътува със семейството си. Иска да се занимава с научни изследвания по медицина.

Третата колежанка е усмихнатата Седа. Тя също е била съученичка на сина ми в 8 клас (в Американския колеж всяка година си в различен клас и с различни ученици). На сайта на Колежа съм чела за успехи на Седа в състезанията по дебати. В интервюто тя споделя още какви са нейните хобита. От следващата учебна година ще учи в Италия – UWC Adriaric. Седа препоръчва и видеото, направено от друга стипендиантка – Гане, която учи вече там.

Последна редакция: чт, 06 юли 2017, 19:28 от Фран Дж

# 726
  • Мнения: 146
 Блис разбрала правилно, аз пък съм го казала грешно и т. н Някой  друг казва какво бил разбрал и не разбрал другия.
Росита,  вие да не сте психиатър или медиум?  Защото аз , каквото имах да кажа го казах и не съм казала нещо друго  различно  от това което мисля. Според вас аз пиша едно , а пък мисля друго. Ами ,хайде, не ставайте смешни.

И колкото  до познаването  на това или онова дете , което би било влязло където си поиска всеки познава такива деца.  Даже повечето  или около мен са такива. Ама това с какво  променя статистиката ?

# 727
  • София
  • Мнения: 9 558
В София сме облагодетелствани с наистина добри училища и децата с различни интереси имат възможности да избират. Не зная защо винаги трябва да абсолютизираме - само СМГ, само АК , само НЕГ и т.н. Всяко от тях е добро, но в различни сфери.
Е нека някой ми каже дали има училище, което да подготвя по добре по биология ли химия от НПМГ. Е това помага ли на дете с интереси по история, ами не, не помага. За това дете най-добрия избор би бил НГДЕК.
Не важи ли същото и за АК - избор спрямо интересите или възгледите на детето и семейството му. А ако махнем от уравнението и таксата за Колежа - тогава дали картината не би коренно различна, защото тя е фактор и то значителен.
Класифицирането на деца спрямо избора им е наистина незряло, защото никой не знае какви са мотивите да се избере едно или друго училище.

gushi-bushi - може ли да дадеш линк към статистиката?

# 728
# 729
  • Мнения: 40 933
О, прощавай! Ще перефразирам:
При наложеното от МОН информационно затъмнение, всякакви лични мнения и наблюдения са излишни, вредни, безполезни и тотално забранени!  Mr. Green Mr. Green Mr. Green

- Забраната във форум е невъзможна Grinning

- Излишни също не са, иначе за какво ще се спори? Sunglasses

-Безполезни може и да са в някои случаи. Ей на, изтъпанчва се някой родител на дете от СМГ и казва "Никаква подготовка не е нужна, изпитът е елементарен и който не е пробвал, той не е приет". Това мнение е напълно безполезно за много голяма част от децата. И при условие, че масово се ходи на уроци за изпита на АК, то явно мнението е отсвирено от масата именно като безполезно Mr. Green

- И вредно може да бъде. Както посочих по-горе, ако някой родител игнорира горното мнение то остава безполезно. Обаче ако му се върже и остави детето си без уроци мнението може да ескалира във вредно Twisted Evil

Н-р СС са първи на НВО , макар че , 90 % са приети в АК .

Ми това тук не е вярно Twisted Evil В национален мащаб не са първи, първи са от МГ Варна май.
Освен това класацията е само по първи модул, а по обща оценка аз не съм видяла да излезе класация. Някъде видях СМГ и СС сами да си е направили статистика:

http://smg.bg/news.php?id=444
https://www.svetasofia.com/peta-poredna-godina-1vi-v-sofia-nvo/

Резултатите на СС от двата модула са: 5,59 МАТ и 5,46 БЕЛ, или общо БЕЛ + МАТ: 5,525
Резултатите на МГ от двата модула са: 5,82 МАТ и 5,41 БЕЛ, или общо БЕЛ + МАТ: 5,615
Т.е. СС бият по БЕЛ с пет стотни, но губят по МАТ с 23 стотни и средната им оценка е с 9 стотни по-ниска.
А сега де, кой е пръв? Mr. Green

Последна редакция: чт, 06 юли 2017, 10:52 от Черна станция

# 730
  • гр. София
  • Мнения: 182
Още едно дете от МГ - Варна заминава за САЩ по тази програма:

https://www.bg-uwc.org/anton-2017-19-usa

# 731
  • Мнения: 5 425

Bliss, добре си схванала, точно това е тезата. В АК влизат посредствени, да не кажа глупави, деца, а всички интелигентни, умни и талантливи в "елитните" гимназии.  Sick
Това се разбира от разсъжденията на потребителката, която не иска да каже това или да противопоставя умните деца, според НВО, с глупавите, според...., не е ясно според какво.

Нека бъдем справедливи към gushi-bushi. Искала е да каже, че по-голяма част от децата със сбор оценки от БЕЛ+МАТ на НВО по-голям от 180 (такива има към 380 по официални данни в София) са отишли в СМГ, НЕГ или други ДУ. И е права да го твърди.

Та хайде, да не правим подобни заключения и да не делим децата на отличници и посредствени. В крайна сметка важното е какво ще се случи в следващите 5 години, колко добре подготвени за следващия етап от живота си ще излязат децата от гимназиалните години, как и колко ще се е разширил мирогледа им, колко знания ще са натрупали и дали ще са се научили да ги прилагат.
Много, ама много съгласен с това твърдение. И твърдя, че поради системни дефекти В СИСТЕМАТА на българското образование (не в отделни училища или учители), на децата в АК се дават повече шансове за успех. Вече колко от тях се възползват от тези шансове в сравнение със СМГ и НЕГ е спор безкраен. Моето безкрайно субективно наблюдение е АК/СМГ/НЕГ 2:1:1

Ежко, колко точки, отговарят на Отличници и тези изчисления на база на БЕЛ и МАТ ли са?
БЕЛ+МАТ >= 190  Гледах да съм точен в рамките на +/- 5%
Освен това не съм взел под внимание потенциалните "НВО отличници" в АК от други области на България.

# 732
  • София
  • Мнения: 18 046
В София сме облагодетелствани с наистина добри училища и децата с различни интереси имат възможности да избират. Не зная защо винаги трябва да абсолютизираме - само СМГ, само АК , само НЕГ и т.н. Всяко от тях е добро, но в различни сфери.


gushi-bushi - може ли да дадеш линк към статистиката?

Съгласна съм, Росита Simple Smile Ако се включвам обаче, то е не защото съм  съгласна с Гуши Буши (не съм), а защото нейното пристрастно мнение е подложено на критика отвсякъде, определя се като опит за абсолютизиране, иска й се линк към очевидно  несъществуваща статистика.... И когато същото направи Ежко (понеже последният навсъкъде тръби колко западнали са останалите гимназии, а оттам и  колко погрешен е изборът им), когато скалъпи някаква пропорция за разпределение на отличниците  (която е толкова недоказуема като статистиката  на Гуши Буши), пък била тя и субективна (пропорцията),  в много груб вид, подкана да престане няма. Значи един има право някакви свои субективни пресмятания да прави, друг -не.

Последна редакция: чт, 06 юли 2017, 10:27 от пенсионирана русалка

# 733
  • Мнения: 5 425
О, прощавай! Ще перефразирам:
При наложеното от МОН информационно затъмнение, всякакви лични мнения и наблюдения са излишни, вредни, безполезни и тотално забранени!  Mr. Green Mr. Green Mr. Green

- Забраната във форум е невъзможна Grinning а липсата на официални данни - очевидна



-Безполезни може и да са в някои случаи. Ей на, изтъпанчва се някой родител на дете от СМГ и казва "Никаква подготовка не е нужна, изпитът е елементарен и който не е пробвал, той не е приет". Това мнение е напълно безполезно за много голяма част от децата. И при условие, че масово се ходи на уроци за изпита на АК, то явно мнението е отсвирено от масата именно като безполезно Mr. Green

Никъде не съм писал, че изпита е елементарен, а че единичните въпроси в него са елементарни. Дали мнението ми е отсвирено и дали едно аргументирано мнение е безполезно...още повече когато е подкрепено с официални заявления от организацията провеждаща изпита...не съм сигурен  Rolling Eyes

- И вредно може да бъде. Както посочих по-горе, ако някой родител игнорира горното мнение то остава безполезно. Обаче ако му се върже и остави детето си без уроци мнението може да ескалира във вредно Twisted Evil Всяко безкритично прието мнение може да е вредно, но дали проблема е в мнението?

# 734
  • Мнения: 40 933
Искате да докажете, че в АК са влезли предимно посредствените отличници (така да го формулирам, защото доколкото успях да схвана за вас отличник е този, който на НВО и само на НВО е изкарал близки до максималните оценки; отличното представяне на изпита за АК не се брои)? Затова си е съвсем резонен въпроса защо не обърнете тезата и не попитате дали отличниците на НВО, ще се представят също толкова добре на изпита в АК?

Кое представяне на изпита в АК се брои за отлично? Wink Аз също нямам съмнение, че децата с над 70% са се представили отлично, ама по мои впечатления масата влиза с около 50%, че и отдолу. А да се изкарат 50% не е нищо особено все пак.

Иначе съм уверена, че отличниците (наистина с отличните оценки) на НВО масово ще изкарат достатъчен бал за СМГ, че да влязат.

Никъде не съм писал, че изпита е елементарен, а че единичните въпроси в него са елементарни.

Не съм ги виждала и не знам. Едно време обаче имаше и единични въпроси, които съвсем не бяха елементарни.

Общи условия

Активация на акаунт