Американски колеж - осма тема

  • 102 171
  • 764
  •   1
Отговори
# 705
  • София
  • Мнения: 4 253
Аз не разбирам същността на дебата в последните страници.
От какво съществено значение е какво е съотношението между отлично и не толкова добро(посредствено) представили се на НВО бъдещи колежани? Какви изводи могат да бъдат направени? За кое училище - за старото или за новото?
Училищата в челната петица /София/ са едни и същи от години и там всеки с отлични резултати отива според индивидуалните си желания, наклонности и виждания на родителите, разбира се. Simple Smile
gushi-bushi, къде е тази статистика? А ако са напр. с 50точки къде е проблемът?

# 706
  • София
  • Мнения: 4 042
  От класа на хлапето бяха приети 8 деца, записаха се 5 или 6. Всички са с бал, достатъчен за всяка гимназия,за СМГ-немски само 3 от тях. Само едното дете се двоумеше между АК и НЕГ, но то е спечелило пълна стипендия. Та колко пък да е нисък НВО балът на приетите?!

# 707
  • Мнения: 146
По-голяма  част от децата, избрали да учат в Колежа имат много висок бал на НВО, който е достатъчен за прием във всички училища - от СМГ до Първа НЕГ, но пред никое от тях не е стояло колебанието, дали е направило правилния избор!!! Мисля, че щом изборът на детето е Колежът - то това е неговият избор и той е правилният! Успех на детето!!!!

[/quote]

Не казвам , че има проблем  в никакъв случай. Аз много харесвам това училище и следя от години всичко свързано с него. Твърдението  по - горе ми направи впечатление и направих  някой сметки, защото не намерих логика в него, предвид статистиката.

За мен статистиката  оборва по - горното твърдение. Но само това. И нищо друго.

# 708
  • Мнения: 5 425

Ахаха,
Ежко, не съм чувал за родител, който не иска да запише второто си дете в А. С. Попов Simple Smile
И... Какво следва от това?

ПП - по мнението ти за липса на корелация между изпита на АК и НВО и твърдението ти, че единия изисквал знания, а другия способности... няма как да се съглася.
Относително скоро детето ми мина през двата и останах с впечатление, че и двата изискват знания.
Не си спомням на някой от тях да е имало надпревара по сръчност, рязане на дърва или моделиране с глина и прочие способности. Поне по мое време, необходими бяха знания, съобразителност, бързина. Както на единия, така и на другия.

Kod, даже човек завършил математическа гимназия е наясно, че описанията/моделите на реални предмети/явления са по необходимост опростени до съществените (за дадения случай) характеристики.
Да, и теста в АК, и НВО изискват и знания и способности за постигане на резултат. Обаче в различни пропорции (бих казал, че имат обратно пропорционална връзка).

Колкото до А.С. Попов, вероятно не си се и интересувал от намеренията на родителите за второто им дете там. За разлика от доста честото ми общуване с достатъчно много родители от АК. Но ти това също можеш да го предположиш. Защо тогава трябва да влизаме в излишни детайли?

# 709
  • софия
  • Мнения: 4 985
Мисля, че не разбрахте правилно ЧС...

в думите и има резон, дали е така е друг въпрос. Но е факт, че след изпита в АК и особено след като разбра, че е приета, дъщеря ми не пипна нищо повече. Отиде на НВО защото искаше, а учителите и даже се чудиха защо си го причинява.
Резултата и по БЕЛ е 92, по МАТ 76 - нисък, но тя го очакваше, оказа се, че втория и модул е чудесен за разлика от първия. Та, впрегнала се на "сложните", подценила "лесните"

ЧС е права като казва за изпита на "живот и смърт" Нормално е както изпита за АК да е бил такава ситуация за едните, НВТ-то да е такава за вторите...Различни фронтове...И?

Познавам дете, което имаше бал достатъчен и за 91 НЕГ...отиде в испанската по първо желание...но пък не успя в колежа. и пак стигаме до И?

Да зададем друг въпрос, всички отличници на матурата как ли ще се справят на изпита за АК? А защо забравяме моментната картина?! Едно от отличните деца от класа на моето дете, беше с 39 температура на НВОто по МАТ, резултата е налице - доста по-слаб резултат от възможностите му...

Защо е това противопоставяне на едните срещу другите?

# 710
  • Мнения: 7 160
Да зададем друг въпрос, всички отличници на матурата как ли ще се справят на изпита за АК?
Много добър въпрос! Peace

# 711
  • София
  • Мнения: 18 046
Никаква гаранция няма, че отличник на НВО ще се справи отлично и на изпита в АК. Както и за обратното няма.. Изключваме онзи вероятно стабилен през годините % деца, които еднакво добре се справят и на двете места. Но такива деца гарантирано са малко. Няма също гаранция, че в общия случай влезлият с по-висок процент в АК от друг знае повече.. Въпрос и на тактика е, на подход, не само на знания... Тоест няма гаранция, че и хваналият последния влак за АК като резерва непременно е по-слаб от друг по-напред в класацията. Всички знаем клишето "Последните стават първи", което дори не е  чак толкова изтъркано, щом все още носи голяма доза истина в себе си. Няма  гаранция и за това, че влезлите с високи балове в ЕГ и СМГ непременно ще останат отличници до края на гимназиален курс, още повече  при положение, че тестовете са повече от лесни и показват преди всичко, че детето няма пропуски в усвояването на задължителния материал, което обаче не го прави по презумпция успешно и можещо нагоре..  Тоест за нищо няма гаранция и всякакви спорни  статистики и сравнения са излишни, включително обаче и тези на Ежко за това  кой къде записва вторите си деца, ако първите са били едикъде си. Случаи има разни..

Последна редакция: чт, 06 юли 2017, 00:22 от пенсионирана русалка

# 712
  • Мнения: 5 425
В заключение на русалката: Понеже случаи има  разни - статистиките са излишни  Mr. Green Mr. Green Mr. Green

# 713
  • София
  • Мнения: 18 046
Ми именно, де... Псевдостатистики, базирани на мои, твои, на този или на онзи лични наблюдения, са си баш излишни. Когато качиш една официална статистика, която да дава  основания за направа на изводи, независимо по кой от коментираните критерии, ок - ама дотогава и от двете страни са си едни пристрастни мнения, нищо повече. Като си все пак по статистиките спец (аз лично отричам да има непременно взимовръзка между справянето на изпита на АК и на НВО), обясни ни как така се случва, че деца (далеч не всички, рабира се), влезли според теб в АК не само със знания, ами И със способности, губят последните за 2-3 месеца и не се справят на НВО.. Не ще да е само от отпускане и неглижиране, понеже  ни знания, ни способности току-така се затриват.. И понеже все откриваш ключове от бараки разни, намери и този, моля. И как всъщото време има записали се в първия възможен момент, на които също им е толкова широко около врата, ама пусто не са загубили  ни знания, ни умения..

Последна редакция: чт, 06 юли 2017, 01:01 от пенсионирана русалка

# 714
  • Мнения: 5 425
О, прощавай! Ще перефразирам:
При наложеното от МОН информационно затъмнение, всякакви лични мнения и наблюдения са излишни, вредни, безполезни и тотално забранени!  Mr. Green Mr. Green Mr. Green

# 715
  • Мнения: 5 425
Като си все пак по статистиките спец (аз лично отричам да има непременно взимовръзка между справянето на изпита на АК и на НВО) аз също - чети по-горе, обясни ни как така се случва, че (някои от) децата, влезли според теб в АК с не само знания, ами и със способности, губят последните за 2-3 месеца и не се справят на НВО.. Не губят способности. Просто НВО не е направено да отразява същите.Не ще да е само от отпускане,понеже  ни знания, ни способности току-така се затриват.. И понеже все откриваш ключове от бараки разни, намери и този.
От палатки, не от бараки Mr. Green Mr. Green Mr. Green

# 716
  • София
  • Мнения: 18 046
Перефразирай каквото щеш.. Твоите наблюдения ги видяхме и в друга тема. Наясно си в детайли какво става и с езикови, и с НПМГ, и с НГДЕК, и с професионални гимназии към днешна дата.. Знаеш коя от тях с колко светлинни години изостава. Никой с теб не може да се мери при такава прецизност, ОК. Както ти написах и там -  статистиката ти в стил само АК, с много компромиси СМГ и след тях потоп, е най-обективната Mr. Green Мир да има само.

Последна редакция: чт, 06 юли 2017, 01:23 от пенсионирана русалка

# 717
  • Мнения: 4 188
НапраУ ме отказахте.

# 718
  • Мнения: 28
Не зная защо е необходимо да се води подобен спор... За мен истината е, че в АК,  СМГ, НЕГ, АЕГ,ФЕГ,Испанската,  са желани училища и затова че там се събират определено подбрани деца. Средата е различна и това има значение.  Не мисля,че трябва да се ловят някакви стотни и да се води подобна дискусия...  Аз вече споменах по-горе,  много от децата в класа на дъщеря ми избраха АК - всички имаха избор и можеха да се запишат и в другите коментирани училища. И последно- аз се радвам,че точно тези деца направиха този избор. Всички са страхотни, умни и трудолюбиви - очертава се един прекрасен випуск!!!  Пожелавам им успех!!!

# 719
  • Мнения: 146
Момичета, като че ли доста сте  пристрастни. Което не е чак грешно, но ви пречи да сте малко  обективни.
И то не заради някакви фундаментални анализи кое е  образно казано черно или бяло , добро или лошо, защото,  както казва Русалка  също образно казано " гаранция - франция "
Ами заради това , че се съобщават данни, които не са верни. И това не е драма , ама ето на - на мен ми направи впечатление и го споделих.
Между впрочем , аз няколко пъти казах , че целта ми не е  спор или противопоставяне -защото няма  за какво, и че не омаловажавам постиженията на децата,  но ето пак някой силно пристрастен го тълкува иначе.
За разбирането на поста на Черна станция - добре го разбрах и затова писах, че се оборва донякъде.  Именно , защото има деца ,  за които отличното представяне /независимо ,че са приети и искат да учат в АК / НВО е въпрос на етика, амбиции и др. Н-р СС са първи на НВО , макар че , 90 % са приети в АК . Има и такива , както казва Амели, които са били болни, давали са го по- лежерно и т.н. Между впрочем и обратни примери има - били болни, но понеже са амбициозни пак се напънали и така. Но това са все пак частни случаи.
Целта ми е не да  проучвам , защо  са приети в Колежа , пък на видиш ли  не са напънали на НВО и какво произтича от това. 

Колкото до много добрия въпрос според Фран, / за мен абсолютно заядлив /
Цитат
Да зададем друг въпрос, всички отличници на матурата как ли ще се справят на изпита за АК
Мисля , че отговорът  макар  и не общо валиден е ясен - а именно - другите отличници от матурите , които представляват да речем 300 души биха се справили вероятно...... отлично. Даже има едно  държавно училище в което АК може да пренесе  табелата си, без да прави изпит.

От цялата работа, за мен АК не е привлякло най- големите отличници /да , има и доста такива /,но масата не са, както някой захаросано обобщават. Защото фактите говорят друго , а и там се явяват едни 400-500 финансово обезпечени деца, а канят 200. / Ако се явят 200 ,  всички ли ще поканят???? /  Защото тези  8 хиляди и кусур  деца на НВО за какво се борят - за едни да речем  600-700места.  Обаче , това, че там не  само отличници / то и никъде не само такива / показва колко добро училище е АК. Защото на финала продуцира  успешни и  мислещи хора. Пък нали това е смисълът на цялата работа - наречена образование.
Тези изводи са донякъде, освен мои , са и на моето дете, което, така да се каже ме "светна" за някой неща,  след като  аз , като един фен на АК му казах , че там са избрали да учат  най- големите отличници, защото така прочетох / но не проверих де / И той просто ме... обори. Не , че това има къде да се види, защото статистика  и класиране за АК няма. Но има за другите гимназии , като н-р НЕГ , където се вижда  н-р , че от 91 момичета -91 са отличници. Същото и  СМГ и др.
Написано от мен не е дискусия / за някой - спор / кое е най - доброто училище ,/ както си мислят и пишат други /, а заради обективността. Защото , тук пишат родители на деца отличници, но в крайна сметка нещата не са само цветя и рози. Има и един- два бодила.
Спирам дотук, като се надявам да не ме изтрият и  дискусията  да е полезна и на други родители.
Пожелавам успех на децата, избрали да учат в едно от най- добрите училища.


Общи условия

Активация на акаунт