Въпрос за стар монолитен блок на 60 години

  • 4 470
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 49
Здравейте, гледам че има информирани хора тук та имам няколко глупави въпроса, които ме тормозят известно време. Предстои ни покупка на жилище в Пловдив, намерихме старо монолитно строителство от 1954г с високи тавани строено с тухли единички външните стени са около 40 см. и е на центъра та въпроса ми е първо за експлотационния период на монолитното строителство строено през далечната 1954г. защото предполагаме че ще купиме нещо което да решем след още 20-30 години ще е непродаваемо понеже е на 80-90 години, тпест няма смисъл да се наливат средства в нещо на дпизживяване, другото което мисля е че след експлоатация 120 години сградата трябва да се събори и на нейно място да се вдигне нова или изобщо не зная как се продцедира честно казано този въпрос ми е доста любопитен и така и не намерих нищо в интернет какво става след като една жилищна сграда е негодна за живеене вече, събаря се и се строи нова собствениците ли си поемат всичкинразходи и тн. не съм видял до сега да съборят някоя и да строят нова на нейно място но пък нищо не е вечно и сградата, като почне да се руши каква е процедурата постоянно укрепване на сградата или събаряне и строене на нова? другото е ще съм боагодарен, ако някой е запознат със строителдтвпто през 1954г. в Пловдив понеже колкото и да четох из интернет конкретни отговори не намерих едни хвалят други не и така и не се разбира нищо в крайна сметка блаходаря предваротелно за отговорите  ще следя с интерес.

Последна редакция: нд, 25 юни 2017, 03:18 от bloodripperr

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 14 403
И аз съм се чудила какво става с такива сгради. Засега не съм чула да са съборили някоя за ново построяване. Wink
Аз самата съм израснала в блок от 60-та година също в Пловдив и притежавам сега апартамента, майка ми живее в него.
Предполагам, че по-вероятната възможност е да се санират периодично, така че да не стават негодни за живеене, за много години напред. Не е задължително да се съборят, като навършат 120 или колкото там.
Засега определено няма признаци за скорошно рушене на тези сгради (в това число, за разлика от панелките, повечето нямат и обелени външни мазилки - въпрос на мазилка), макар че например в нашия блок от години изскачат проблеми с канализацията - запушва се.
Принципно собствениците си поемат разходите, както за всяка сграда.

Последна редакция: нд, 25 юни 2017, 09:10 от Магдена

# 2
  • Мнения: 25 739
По белия свят, тухлените сгради/къщи си стоят със стотици години, и те не са строени с Поротерм тухли...Реставрират се периодично, поддържат се. Няма срок на годност.
В България не знам как е строено но мисля, че живота им е повече от 120 години.
Ако това те притеснява, купи си по нова тухла.

# 3
  • София
  • Мнения: 7 990
Преди 8 години купихме жилище в сграда от 1956г. Дори саниране не се налага, стените са дебели и е топло. Като проблем мога да посоча покрива, който се наложи да правим и остарелите инсталации, които се подменят. Но иначе е сьвсем нормален блок и аз сьм доволна от строителството. Дори запазихме естествения паркет, а не си знае годините.

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 14 403
"Санирането" е по-скоро цялостно ремонтиране и "заздравяване" на сградата, а не толкова поставяне на изолация.

# 5
  • София
  • Мнения: 7 990
Ако разглеждаме от гледна точка на цялостно саниране на сградата, то тогава изненади може да има при строителство, тип гредоред. Но мисля, че през 50-те години за жилищно строителство вече не се е ползвало. Ние тогава се консултирахме сьс строителен инженер и той каза, че основните недостатьци на тези сгради са покривите и остарелите инсталации, а като строителство са стабилни.

# 6
  • Мнения: 40 905
В западните столици има сгради на векове и никой не ги събаря. В този аспект проблеми няма - тухлите не стареят и не губят якост и с хилядолетия, а бетонът стяга (т.е. става все по-здрав, а не губи свойства, в продължение на 100 години). Да се събаря хубава стара сграда е уместно само, ако се получи пропадане на терена и сградата почне да се пука и руши. В този блок обаче явно няма такива проблеми, сградата е преживяла не едно и две земетресения и няма защо да се безпокоите за такива неща. Недостатъците на старото строителство са други, не е здравината. Аз съм родена в сграда на 6 етажа, която вече е на почти 100 години, и нищо и няма. Но си има кусури де. Стените на долните етажи бяха по половин метър, как се намират каси за врати и колко струват е добър въпрос. Таваните да са на 3,20 е супер, ама как се отоплява апартамент с кубатура 50% над кубатура на еднакъв по площ нов апартамент е добра задачка за ума.  Освен това тухлите единички са много здрави (по-здрави на натиск от Поротерм) но пък имат лоши топлоизолационни свойства. И сетна с дебелина тухла и половина (както казваш около 40 см) няма да държи топло. Такава сграда иска допълнително топлоизолиране. Проблеми има и в инсталациите, евентуално липсата на асансьор,  в съседите, в ремонтите (да се правят преустройства в сгради с носещи стени не е много добре) и какво ли не. Но в общия случай проблеми със здравината на изпитана от времето сграда няма, ако не се забелязва пропадане.

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 14 403
Милинка - вярно, и нашият покрив тече, все нещо му ремонтират на парче и след време - пак.  Laughing

Инсталациите - ако са електрическите, предполагам, че подлежат на лесна подмяна, стига всички съседи да се съгласят и да има средства за целта. За водопроводната не знам как стоят нещата, вероятно е доста по-трудно технически.

# 8
  • София
  • Мнения: 7 990
Водопроводьт не е толкова трудно, но има кьртене. При нас беше сменен, та оправяхме само в апартамена. Електриките сьщо се сменят, но на парче, на цялата сграда трудно да се организира. Прави се проект, теглят се нови кабели от таблото. Кабелите вьрвяха не в кабел канали, та се наложи да се прави нова мазилка вьрху тухлите, после шпакловка и тн. И това ни отвори един непредвиден разход, защото бяхме бюджетирали само шпакловка, а мазилката оскьпи с няколко хиляди, доколкото помня.

# 9
  • Мнения: 49
а имота според вас става ли непродаваем , тоест това си е една старичка сграда макар и здрава и след 30 годининди да речем ако се реши да се продава и се каже на потенциалния купувач апартамента е в 90 годишна сграда, това не рефлектира ли някак на цена и търсене на имота при положение силната конкуренция идваща от новото строителство.

# 10
  • Мнения: 40 905
Нали знаеш, че за всеки влак си има пътници Mr. Green Така и за всеки вид строителство си има клиенти и далеч не всички са фенове на НС. И след 30 години пак ще е така, стига сградата да не е някоя неподдържана съборетина, запусната и рушаща се. Виж ако е в добро състояние и с добра локация ще си държи цена.

# 11
  • Мнения: 1 146
Основният фактор в този случай е локацията - защото хубавите места са застроени. Няма много празни парцели в топ центъра например (не всеки е фен на центъра, но все пак обикновено държи цена във всяко населено място).
Ако си бях намерила жилище на 3,20 с удоволствие щях да плащам повече за отопление, простора си залужава за мене  Laughing

# 12
  • ...в най-дългото очакване на щастие...
  • Мнения: 834
Относно старото строителство да дам мнение и аз. Преди година се преместихме в кооперация, която е строена през 1934 година. Сменихме дограмата, отворихме балкона към вътрешния двор- сега е само с навес и тенти, сложихме външна изолация, ремонтирахме банята. Таваните са ни 3.20 м. високи и не бих казала, че отоплението беше проблем- с ТЕЦ сме. За нас важна беше локацията при избора на жилище. Доволни сме, децата ни са приети в прекрасно училище. Сигурна съм, че средата, в която ще растат е на светлинни години от кварталните райони където живеехме преди това и беше пълно с простаци и мангали. Не съжаляваме и за миг. Влезнахме на оглед и на мига усетихме, че това е новият ни дом.
За мен инвестицията в старо строителство, в централна градска част е добра. Цените няма как да падат на долу. След време може би ще го продадем, защото планираме да се местим в друга държава за постоянно живеене. Изисква време и предварителна подготовка/ с 3 деца сме/, но е на път да се случи. А жилището дори и под наем да се даде, ще си заслужава.
Така, че ако харесвате старо строителство и си струва- действайте!

Общи условия

Активация на акаунт