Тенджера под налягане

  • 64 025
  • 90
  •   1
Отговори
# 60
  • 5 етаж в ляво
  • Мнения: 1 407
Режих да направя сефтето на тенджерата със сърмички. Но знаете ли какво ми направи впечетление - че първо се вдигна вентила и чак след около 5 мин започна да излиза пара и да шуми  Thinking И сега отново съм пред дилема кога започва засичането: от момента на вдигане на вентила или след започването на шумене и излизане на парата  Rolling Eyes
откакто започне да шуми Wink

# 61
  • Мнения: 13 206
Почти всичко готвя в моята автоклавка. Даже от Нова година се сдобих с втора, защото като влезе в миялната и не ща с друга да готвя и сега имам и  по- малка.  Не ползвам никакви други тенджери, с тях само време губя.
Досега съм приготвяла:
леща- 20 мин.,
боб- 30 мин., като първо завирам боба с малко вода да го покрие, без капак, и като заври я изливам, така два пъти, после си наливам колкото вода е нужно, слагам лук, девесил, джоджен и затварям, като е сварен добавям сол, домати и червен пипер.
телешко варено- 30-35 мин., 
варена тиква 10 мин.,
 варени картофи за салата -5-6 минути след завиране
гювеч- слагам зехтин, моркови на едро, картофи, лук, месото, както си е сурово, подправки, затварям и за 25- 30 мин. е готово
задушени пържоли- мазнина, лук, моркови,  /за да не загори месото ги слагам отдолу/, малко вино, месото без да е начукано, само подправено и пак за 30 минути. Става направо мозък!
сърми, пълнени чушки, всякакви супи.
Никога не бързам да отварям тенджерата, оставям я на котлона, докато си изпусне парата, затова понякога изключвам котлона и преди това време, което съм написала /уж пестя енергия/.
Така имам повече време за форумите newsm44

# 62
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
момичета, да споделя и да се консултирам с вас...
ИмаМ вече 2-ра тенджера под налягане и веднъж я изпуснах  Blush и тя загоря. Оказа се, че сега, дори вътре в нея да има достатъчно сос (течност), тя пак загаря. Що така?
Последно готвих зеле, прясно... оставих достатъчно вода и след 30-35мин. като я отворих, долния слой беше загорял. А зелето направо плуваше в сос.
Дали не се прецака нещо самата тенджера? Купувана е от Метро, не е маркова, но си ми вършеше работа...

# 63
  • Мнения: 13 206
Може би много си го държала на котлона- 35 минути са си доста. За да не ми загарят продуктите, отдолу слагам мазнина, после редя 2-3 цели моркова /може на едри парчета/ или лук на едро, за да има малко "въздух" между продуктите. Дано ти помогне.

# 64
  • София
  • Мнения: 12 263
  При мен може да загори само ако след започването и да шуми забравя да намаля газта или котлона. Тоест трябва да е на съвсем слаб огън след като веднъж е достигнала необходимото налягане, тогава не ми загаря.

# 65
  • Мнения: 3 216

Така имам повече време за форумите newsm44

И мьжа ти е доволен и нахранен Wink

# 66
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Може би много си го държала на котлона- 35 минути са си доста. За да не ми загарят продуктите, отдолу слагам мазнина, после редя 2-3 цели моркова /може на едри парчета/ или лук на едро, за да има малко "въздух" между продуктите. Дано ти помогне.

Ох...  Tired
Снощи готвих пил. пържолки с картофки. Понеже след отварянето, имаше доста сос, реших на обикновен капак да доваря, докато поне полко намаля водата. И ПАК ми загоря  Close

И да сверим часовниците. Котлоните ми са 7-степенни, бързонагряващи и ако е на 3, не е ефективно готвенето там. На 4-ри ми загаря  ooooh! Побърках се...  Crazy

# 67
  • Мнения: 5 001
Да не е нарушено дъното?  newsm78  Аз имах една таква тендЖура,дето я засилих на боклука най-накрая.Купих си нова и ми мирна главата.Дъното на тенджерите под налягане са двойни(поне на съвременния модел).Виж дали има някакво оцветяване на дъното(вътре в тенджерата)...

# 68
  • Мнения: 6 461
Ох...  Tired
Снощи готвих пил. пържолки с картофки. Понеже след отварянето, имаше доста сос, реших на обикновен капак да доваря, докато поне полко намаля водата. И ПАК ми загоря  Close

И да сверим часовниците. Котлоните ми са 7-степенни, бързонагряващи и ако е на 3, не е ефективно готвенето там. На 4-ри ми загаря  ooooh! Побърках се...  Crazy
Шани,що не пробва пилешките пържолки с картофи в гювеч...стават превъзходни Grinning

# 69
  • 5 етаж в ляво
  • Мнения: 1 407
Шани,и аз си прецаках така една тенджера,но обикновена ,и сега правя там само супи....някак си след като загорих зеле,дъното и стана на петна и колкото и да търках,нямаше управия,и след това всичко ми загаряше и решението само супа,но твоята е под налягане  Thinkingи си  мисля,че за да си я ползваш,решението е да си слагаш на дъното скаричка да предотвратява загара.Аз например превантивно слагам такава,когато готвя сърми,че ме е страх да не загорят.Майка ми ,ми я даде останала от нейната тенджера,но тя не я ползва.....от ония най първите тенджерки...продаваха се със скари.Ако няма кой да ти даде все нещо подобно ще се измисли де.Това се сещам сега като вариянт,но най добре си е да не и е ставало нищо,но ...случва се
и друго,моята загоряла тенджера ,и тя беше със двойно дъно,като под налягането.....и няма управа...дали дъната нещо newsm78
о

# 70
  • Мнения: 192
СТРАХОТНА ТЕМА.ДЕ ДА БЯХ Я ВИДЯЛА ПРЕДИ МЕСЕЦ.
И аз си купих такава тенджера и първо ще правя сърми.Някъде из форумите бях чела да ги държа 20мин.А аз от мен да мине 25мин.-отварям,а те полусурови.Сложих пак на котлона но не сложих нито вода,нито мазнина друга.Тенджерата замириса на изгоряло.Махам от котлона мия,пак слагам вода(150мл.) и решетката и пак на  котлона.Този път забравих да намаля като фъшна и пак загоря.Сега дъното е по тъмно и на петна,че и сърмите си останаха полусурови.Дали я повредих?И имам клапан за високо и ниско налягане,а не знам като готвя как да е.Като фъшна го направих на ниско и може и това да ми е била едната грешка.В инструкциите нищо не пише по този въпрос.Моля знаещите и можещите да помогнат,за да се престраша пак да готвя в нея. Confused

# 71
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
видимо нищо му няма на дъното. Перфектно е, няма петна, няма нищо.
Дори като я накисна за няколко часа, всичко пада без никакви усилия...
Загадка  Thinking

Дими, знам че в гювеча е супер. Но вечер нямам това време. Връщаме се към 18-19 ч. Трябва да се приготви нещо бързичко.

# 72
  • Мнения: 5 001
Шани,така както ти давах акъл.... и на мен ми залепна един винен кебап вчера.... hahaha  hahaha  hahaha .Така,че си обясних  следното.Ако махнеш капака за да извира водата(щото е много примерно) след като е увряло - загаря...Другия път ще си я махна от котлона след като съм я отворила.....

# 73
  • Мнения: 6 461
Шани,така както ти давах акъл.... и на мен ми залепна един винен кебап вчера.... hahaha  hahaha  hahaha .Така,че си обясних  следното.Ако махнеш капака за да извира водата(щото е много примерно) след като е увряло - загаря...Другия път ще си я махна от котлона след като съм я отворила.....
И аз така предполагам ,че загаря след отваряне и оставяне ястието  да ври допълнително на котлона. Thinking

# 74
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Шани,така както ти давах акъл.... и на мен ми залепна един винен кебап вчера.... hahaha  hahaha  hahaha .Така,че си обясних  следното.Ако махнеш капака за да извира водата(щото е много примерно) след като е увряло - загаря...Другия път ще си я махна от котлона след като съм я отворила.....
И аз така предполагам ,че загаря след отваряне и оставяне ястието  да ври допълнително на котлона. Thinking

аз тъй сторих само веднъж. Иначе не го практикувам. Но ми е загаряло всякак.

Общи условия

Активация на акаунт