Сбъркал ли е царят като осъдил Вапцаров на смърт?

  • 18 111
  • 363
  •   1
Отговори
# 300
  • Мнения: 1 399


Продължавам да не разбирам - коя е тази по-обективна представа за Левски, която би попречила на един динко/футболен фен/друг, да си го татуира на гърдите и да бие жена си с името му на уста? Със същия успех може да си татуира и кръст - християнството ли ще му е виновно?

Сега, не искам пак да изпадам в чуждопоклонство, обаче този път ще дам пример с герой от социалистическа страна - Алексей Мересиев. Може да е абсолютно безсрамно пропагандно идеализиран, може да е бил педофил, знам ли. Обаче идеализираният образ, "иконата" е на човек, който се учи да лети с ампутирани крака - и всъщност това го определя като човек можещ. Кое не ти харесва в този герой? Няма ли нужда от такива? Не мотивира ли?

Давам Динко за пример, че сегашната представа за Левски не ни осигурява някакъв морален Олимп, затова не е нужно да се вкопчваме в нея. Не мога да гарантирам, че обективността би помогнала, но мога да предполагам, че ще е така. Не за динко конкретно, там мача е свирен, а за създаване на едно по-честно, по принцип, общество. По същия начин бих мислила и за кръста, разбира се, те и сега често вървят заедно.

По скоро въпросът е защо ако допуснем, че Мересиев е какъвто е, това да го прави по-малко мотивиращ пример за летец?

# 301
  • Мнения: 12 318
Не смятам, че всеки остарял мит трябва непременно да се заменя с нов. Смятам, че с времето тия неща трябва да се редуцират до минимум. То така се и случва, впрочем, и няма лошо.

Аз пък мисля, че в известен смисъл живеем в разгара на митовете. Просто може би е донякъде здравословно да се обединим около някакви на по-големи групи и да ги използваме по-градивно. Но смятам, че без тях не можем да минем.

По скоро въпросът е защо ако допуснем, че Мересиев е какъвто е, това да го прави по-малко мотивиращ пример за летец?

И аз не знам как точно да го обясня. Малко е като звездните клюки. За мен Мересиев е мотивиращ пример на летец и не ми е важно да знам дали като малък е пребивал редовно сестра си, не това дефинира подвига му, не това го прави герой - не просто летец, а човек преодолял препятствия. По същия начин, ако харесвам Антъни Хопкинс като актьор изобщо не ме интересува  с кого спи, защото не това го прави актьор.

Последна редакция: ср, 26 юли 2017, 16:40 от Vapor

# 302
  • Мнения: X
Приказките са необходими до определена възраст. Част от израстването са. Всяко време си върви със своите приказки. Сузанита на 14 години, която се кълчи на най-новия хит и има 300 000 гледания в ютуб, също е приказка.

https://www.youtube.com/watch?v=u7W-03x7tLw

# 303
  • Мнения: 1 399
Скрит текст:
Приказките са необходими до определена възраст. Част от израстването са. Всяко време си върви със своите приказки. Сузанита на 14 години, която се кълчи на най-новия хит и има 300 000 гледания в ютуб, също е приказка.

https://www.youtube.com/watch?v=u7W-03x7tLw

Залагам едно куцо магаре, че някъде по тялото на питекантропа с качулката който клечи в началото на клипа има поне един национален герой нарисуван... Не че доказва нещо, стана ми смешно просто.

# 304
  • Мнения: X
Скрит текст:
Приказките са необходими до определена възраст. Част от израстването са. Всяко време си върви със своите приказки. Сузанита на 14 години, която се кълчи на най-новия хит и има 300 000 гледания в ютуб, също е приказка.

https://www.youtube.com/watch?v=u7W-03x7tLw

Залагам едно куцо магаре, че някъде по тялото на питекантропа с качулката който клечи в началото на клипа има поне един национален герой нарисуван... Не че доказва нещо, стана ми смешно просто.
Девалвация, какво да правиш.

# 305
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Именно за девалвацията на митовете говоря от две страници насам.

Девалвацията на парите не се лекува с печатане на още пари, или с направа на по-хубави и шарени банкноти. Така е и с митовете. Просто трябва да се излезе от тая спирала.

# 306
  • Мнения: 1 399


По скоро въпросът е защо ако допуснем, че Мересиев е какъвто е, това да го прави по-малко мотивиращ пример за летец?

И аз не знам как точно да го обясня. Малко е като звездните клюки. За мен Мересиев е мотивиращ пример на летец и не ми е важно да знам дали като малък е пребивал редовно сестра си, не това дефинира подвига му, не това го прави герой - не просто летец, а човек преодолял препятствия. По същия начин, ако харесвам Антъни Хопкинс като актьор изобщо не ме интересува  с кого спи, защото не това го прави актьор.

Идеята на обективността е във време, в което информацията за всичко е лесно достъпна и навсякъде, да не си заравяме главата в пясъка, да се учим да преценяваме и оценяваме. То е точно така - за да ти харесва творчеството, не е нужно да изпитваш каквото и да е към човека зад него. Ти ще избереш да не се интересуваш, някой ще избере да се поинтересува - времето ще покаже кой е преценил по-правилно, ако изобщо се наложи. Толкова по-лесно се взимат решения по-принцип, когато имаш колкото се може повече информация.

Аз пък мисля, че сме едно от последните поколения, които трескаво се нуждаят от митове. Предполагам и затова толкова бясно се лутаме в крайности. Прави ми впечатление, и дано да е така, че децата от ерата "след интернет" гледат много по-философски, че и с насмешка, на нашите догми.

Последна редакция: ср, 26 юли 2017, 16:58 от GatoNegro

# 307
  • Мнения: 12 318
Идеята на обективността е във време, в което информацията за всичко е лесно достъпна и навсякъде, да не си заравяме главата в пясъка, да се учим да преценяваме и оценяваме.

Аз не мисля, че това, което изгражда някаква национална гордост, задължително има корени в обективността, това изобщо не важи само за нас, а по принцип. Но ако лекът за девалвация е по-нататъшна девалвация, пък да видим къде ще му излезе краят - това също е теза, и е много вероятно да сме свидетели на това как се развива именно тя.

# 308
  • Мнения: X
Аз пък мисля, че сме едно от последните поколения, които трескаво се нуждаят от митове. Предполагам и затова толкова бясно се лутаме в крайности. Прави ми впечатление, и дано да е така, че децата от ерата "след интернет" гледат много по-философски, че и с насмешка, на нашите догми.

Те си имат други митове и догми...

# 309
  • Мнения: 1 399
Идеята на обективността е във време, в което информацията за всичко е лесно достъпна и навсякъде, да не си заравяме главата в пясъка, да се учим да преценяваме и оценяваме.

Аз не мисля, че това, което изгражда някаква национална гордост, задължително има корени в обективността, това изобщо не важи само за нас, а по принцип. Но ако лекът за девалвация е по-нататъшна девалвация, пък да видим къде ще му излезе краят - това също е теза, и е много вероятно да сме свидетели на това как се развива именно тя.

Досега може би си била права. Но как бихме продължили занапред? Ето, беше даден пример с Батак. Да кажем, че ние не проведем никакви проучвания и останем с идеите от фолклора. Как ще спрем другите да го направят? Как ще обясним на децата си след 20 години, че сме ги учили на едно, пък японците, с най-новата модерна технология за генетични изследвания на корите на дърветата, са установили друго? Защо да скачаме зорлем в тази пропаст? Какъв е проблемът още сега да кажем - така и така е било, толкова хора, така загинали? Нима не е достатъчен повод за гордост, че сме се съхранили като нация за толкова години под чужд контрол, та трябва умишлено да забулваме историята в мистерии?

# 310
  • Мнения: 888
От фейсбук:
Daniela Gortcheva
July 24 at 8:10am · Sozopol ·

Брей, комунистическите терористи се вихрили здраво снощи под моя пост за терориста Вапцаров. Simple Smile Пък аз хал хабер си нямах, понеже вечерях с приятели и чудничко си прекарахме. А те тук с червена пяна на уста....
Делото на Вапцаров го има в Интернет и вместо да ми отваряте сега излишна работа да ви разчиствам простащините, четете, малоумници. Непознаването на ФАКТИТЕ не ги отменя. Вапцаров е терорист. Може да прочетете пълните му, собственоръчно написани признания - кога, къде, с кого се е срещал, как е участвал в минно-подривната дейност, платена му с куфари пари от тоталитарната канибалска държава СССР на масовия убиец Сталин.
______________________
Тази "госпожа" ми става кумир.  Joy Joy
Великолепна култура, изказ, висок интелект, епитети....  странно как още не са предложили да влезе в учебниците, на мястото на Вазов и Ботев, които са неудобни на някои..
А колко обективизъм лъха от постовете и....
С нейните "световно" известни, преведени на 70 езика пасквили ще лягам и ставам вече.  hahaha hahaha hahaha
Само да не ме подгонят и мен комунистите, че тогава страшно, ще трябва психиатър да ме отърва от  Сталин, но по-добър от нейния.  Joy
Странно как е забравила и Путин да спомене, можеше да и дадат някой долар повече за поста.
Колко тоталитарно, всеки мислещ различно е комунист и терорист  hahaha

# 311
  • Мнения: 12 318

Досега може би си била права. Но как бихме продължили занапред? Ето, беше даден пример с Батак. Да кажем, че ние не проведем никакви проучвания и останем с идеите от фолклора. Как ще спрем другите да го направят? Как ще обясним на децата си след 20 години, че сме ги учили на едно, пък японците, с най-новата модерна технология за генетични изследвания на корите на дърветата, са установили друго? Защо да скачаме зорлем в тази пропаст? Какъв е проблемът още сега да кажем - така и така е било, толкова хора, така загинали? Нима не е достатъчен повод за гордост, че сме се съхранили като нация за толкова години под чужд контрол, та трябва умишлено да забулваме историята в мистерии?

Мисля, че това е съвсем разумен подход, стига да се разберем всичко да го направят, иначе леко не ни е равен стартът.  Виж, например, Франция -  има страшно много неща, с които да се гордее, какъв е проблемът да каже "Правили сме и кофти работи", това е част от историята. Обаче Макрон го изядоха с парцалите, като спомена за "престъпление срещу човечеството", а Фийон даже го окачестви като неприязън към собствената история. И не ми се вярва точно това изказване да му донесе победата. Иначе, сама разбираш, че той просто констатира всеизвестен факт, който даже не е особено спорен.

В този смисъл,  не съм фен на това българските деца зорлем да са първите, които ще се отърват от митологизацията на миналото си. Дай да видим първо как/дали ще стане при другите, за да не се окаже, че тичаме по различни писти.

# 312
  • София
  • Мнения: 7 808
А защо изборът трябва да бъде непременно между крайностите - или безмозъчно обожествяване на идоли, или пълен нихилизъм и отрицание на всичко и всички, просто защото герои и героизъм въобще не може да има. Все пак би трябвало да има разумно и балансирано "средно положение".

# 313
  • София
  • Мнения: 62 595
Опитите за дискредитиране и обругаване на националните ни герои, и въобще известни личности, отдавна
 са факт. Но вече сравняването им с джихадисти е достигане на съвсем нови висоти, или по-скоро низини на съзнанието.
Интересно ми е така ли смело омаловажавате личности като Жана д'Арк пред французи?

Койтоси има в изобилие национални герои заради дългата история - омаловажава и оплюва. Който няма - създава си. Пример са македонците, също и американците. Те от един камък ще направят историческа забележителност, а герои си вземат от чужди истории (македонците)

# 314
  • Мнения: 1 399
Да, и в това, което казваш има резон. Макар че истината и обективността са много силна основа, не мисля че биха поставили някой в неравностойно положение.

Анди, нали знаеш, че дори самите македонци се подиграват с това, което официалната им власт направи с историята им? Това там е някаква невероятна щуротия, която май по-скоро има общо с дефицитите на един началник и с албанския им проблем, отколкото с реалността.

Общи условия

Активация на акаунт