МОН - промените продължават

  • 129 864
  • 1 526
  •   1
Отговори
# 390
  • Всеки ден трябва да се инжектираме с малко фантазия, за да не умрем от реалност: Рей Бредбъри
  • Мнения: 4 327
Такъв ни е манталитета  .... И да се премахне 12 клас, тогава учениците ще приемат по същия начин и 11 клас. И отново ще са "блеели" предните две години и ще се сетят за частни уроци и курсове в последния клас - повечето.

# 391
  • Мнения: 11 574
Тези, които си "блеят" го правят от преди последната година.
Според мен е излишно пълнолетни хора да ходят на училище, вместо през това време да повишават квалификацията си или да трупат практика, кой каквото си е избрал.

# 392
  • Мнения: 3 867
Хм, ми то едното ми дете ще излезе на 19 години от гимназия. Навършени и преполовени даже. На тази възраст аз имах вече трудов стаж. Simple Smile, други мои съученички се изпожениха и родиха (на по 20 години). Времената се менят.
Но на 19 да си още в гимназия и на мен ми се струва прекалено.

# 393
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
По новата схема последните два класа са за профилиране или професионална подготовка.

# 394
  • Всеки ден трябва да се инжектираме с малко фантазия, за да не умрем от реалност: Рей Бредбъри
  • Мнения: 4 327
Хора, имали ли сте деца в 12 клас? Аз, за последните 16 години съм "извела" по около  100 - тина на година. От всеки випуск по около 15-20 са напълно наясно какво искат от живота си и имат цели. Другите  ... дори все още не познават себе си.  Причините са всякакви. Не казвам, че трябва да завършва средното образование след  19 годишна възраст, далеч това не е  добре. Но наистина е необходимо да се променят програмите, така че да дават възможност на всички след 15-16 годишна възраст да опознаят себе си, възможностите си, интересите си, нуждите си  ... А това го няма  ... Объркани са децата. Знаете ли колко много от тях отпадат  и след първи курс на обучение в университета  и сменят специалности, защото разбират за себе си, че им е интересно нещо друго  и искат да постигнат нещо различно?

# 395
  • Мнения: 3 867
Знаем, и ние сме минали по този път все пак.
То е същото и в 7 клас-малцина, единици са знаещите език ли искат да учат още един, математика ли, физика ли или да рисуват. Обаче понеже все някъде трябва, и се следва модата и истерията да се класираш за най-доброто ( в случая най-исканото), без оглед пасва ли ти, не ти ли, твое желание ли е, или на родителя.
От ходене на уроци и липса на време да помислиш кой си и на къде си тръгнал, не рядко попадаш в немската гимназия, защото "това е единственото качествено място", завършваш и после дори не практикуваш езика. Личен семеен челен опит.
Стари схеми, нови схеми, нещата не са се променили особено.

# 396
  • Мнения: 47 898
Да, следва се мода, главно с цел да не се забиеш в калпаво училище.
На мен също ми е много болно, че средното ниво е много ниско. Ако искаш що годе приемливо образование, стискаш зъби и се бориш за "елитно" училище. Дори и там се примиряваш с много простотии, просто те са по-малко в сравнение с останалите "обикновени" училища. Бих искала да мога да избера спокойно кварталното училище, след като нямам амбиция за международни медали или специални езици. Уви.

# 397
  • София
  • Мнения: 62 595
Не знам как човек си я мисли, че в 12 клас се шматкат и нищо не правят. Отличниците са много натоварени, защото тогава имат да доизкарват диплома, сертификати, кандидат-студентски изпити и подготовка за матурите. Хич не им е лесно на младежите, ако наистина гледат сериозно на нещата. Шматкат се тези, които и без това се шматкат.
Дори някой да отпадне в първи курс в университета, има голяма вероятност да се върне, докато този, който не е бил може хич и да не влезе. А и отпадналите не е задължително да са калпазани, а по-скоро все още не знаят точно какво искат. Затова в чужбинските много често първите две години са с някакви общи предмети, може да се сменя специалност и т.н.. Тук за здрасти те хвърлят в дълбокото по специалността и особено за сериозните специалности, може да се окаже фатално.
този филм със спокойното избиране на квартално училище никога повече няма да се случи, защото сме в пазарна икономика от либерален тип.

# 398
  • Мнения: 47 898
Може и да се случи, с новите закони Simple Smile
Лошото е, че подобен огромен проблем се решава по административен път- с промяна на критерии за прием в закона, вместо да се направи така, че ВСЯКО училище да е приемливо, а "елитните" да привличат с нещо повече от "добро училище" и минаване на НВО с над 3ка.

# 399
  • Русе
  • Мнения: 11 913
  И за мен е нелепо завършване на средно образование на 19 години. Имам приятелки - преподаватели в гизназии и те мислят, че на 19 са вече "превтасали" за училищната скамейка. Обикновено ориентацията ако не е достигната в 10-11 клас, най-вероятно няма да е ясна и в 12. 

# 400
  • Мнения: 3 867
Да, следва се мода, главно с цел да не се забиеш в калпаво училище.
На мен също ми е много болно, че средното ниво е много ниско. Ако искаш що годе приемливо образование, стискаш зъби и се бориш за "елитно" училище. Дори и там се примиряваш с много простотии, просто те са по-малко в сравнение с останалите "обикновени" училища. Бих искала да мога да избера спокойно кварталното училище, след като нямам амбиция за международни медали или специални езици. Уви.

Това е съвсем достъпно в момента. Изключвайки крайните квартали с лоша репутация. Например, в южните квартали има поне няколко вътрешно-квартални училища, спокойни, с прием на деца с нисък бал, където се изкарват съвсем спокойни 5 години, ако ти се учи, никой не ти пречи да учиш.

# 401
  • Мнения: 47 898
5 години- от 1 до 5 клас ли, или? А и не всеки живее в южните и източните квартали на столицата, отделно че не всеки живее в столицата...и т.н. Пак говориш за някакво отсяване на училища, не става да се запишеш във що годе всяко, а в НЯКОЛКО в определени квартали...
То и аз съм набутала моите деца в приемливи училища, мога да изброя и доста приемливи училища...те са приемливи де, щото са в елита, а и сравнително малко познати са си махнали децата от тях....ох...

# 402
  • Мнения: 1 403
Може  ли пример за такива училища. Питам съвсем сериозно.
19 годишни дангалаци да ходят на училище е пълна глупост, но както всичко досега и това не беше премахнато в новия закон. Сега ще рапортуваме колко много са завършили средно образование, нищо че с 300 зора сме ги добутали до 10 клас със знания за третокласници.
Да се чуди човек как преди във всички училища се е учило еднакво, по едни учебници и без значение дали си в София или в Трътково. И тогава е имало деца, които не желат да учат, но са отивали в професионални училища и са овладявяли някаква професия, а не се е бълвало масово неграмотници без никакви умения. Умните и амбициозни деца и сега си гонят и постигат своите цели. Лошото е, че остава една огромна неграмотна маса без шансове за реализация и добра работа.
П.П Според мен авторите на новия закон един ден трябва да бъдат съдени, защото пораженията, които нанасят на идните поколения са прлестъпление.

# 403
  • Мнения: 3 867
5 години- от 1 до 5 клас ли, или?

То и аз съм набутала моите деца в приемливи училища, мога да изброя и доста приемливи училища...те са приемливи де, щото са в елита, а и сравнително малко познати са си махнали децата от тях....ох...

Не, от 7 до 12 клас. От 1 до 5 вече е трябвало да видиш, чуеш и прецениш достатъчно.
Аз моите не съм ги набутала никъде, сами изкарват завидни резултати, но учудващо за всички, не избират "елита".

# 404
  • Мнения: 147
Аз не мисля, че 12 клас е чак толкова излишен. Всичко си зависи от конкретния ученик, ако му се блее, то той ще блее през всичките гимназиални години.

Общи условия

Активация на акаунт