Въпроси и отговори за хиперинсулинемията! - 16

  • 46 528
  • 444
  •   1
Отговори
# 390
  • Мнения: 28
Високият инсулин или кр.захар увреждат яйцеклетките. Овулация съм.имала, но я.резервне е добър. Аз съм с наднормено тегло, все на диета и както се казва "гладна и дебела" Joy
Случайно си открих сама инсулинова резистентност, дотолкова сама, че попитах ендокринолог какво да изследвам и хоп леко висок инсулин.
След диета+хапче за инсулина забременях и родих след 10г. борба и много опити инвитро.
Имах и др.проблем, но мисля, че и контрола.на инсулина помогна.

Здравей, какво хапче си пила? Вчера ми откриха високa инсулинова резистентност и ми предписаха метформин. Моля някой да изброи забранените и препоръчителните храни.

Напълно се изключва захар, плодове и мед! Не се препоръчва бяло брашно, ориз, картоф, газирани тапитки и алкохол. Наблягаш на зеленчуци и чисто месо без мазнини, риба и малко количество сурови ядки. Това е най- общо казано. Аз съм с инсулин 29 на 120мин.,което мисля, че не е толкова високо, но тежа 44кг 🤦‍♀️. Ендокринолога ми каза да забравя за (захар, плодове и мед), пия Пизона Комби веднъж дневно вече 4ти месец. След още два мисля да повторя изследването.
Успех 🙃

# 391
  • Мнения: 1 659
Сиофор ми изписаха, подобно на твоето хапче. От него ми се гадеше и не ми се ядеше.
Ами започнах да ям както никога преди и отслабнах.
Сутрин филия черен хляб+яйце+домат.
Може да сменяш със сирена, кашкавал, шунка, филе, кисело мляко, чушка, краставица, зеле, айсберг, морков и т.н. Може и овесени ядки, но 3-4 супени лъжици с мляко.
Преди ядях плодове на закуска, което се оказва не е добре. Или бисквити също е много кофти.
След около 3ч. може малко ядки или плод+кис.мляко.
Плодовете череши, малини, боровинки, къпини, ягоди, портокали, мандарини, киви изключваш пъпеш и банан или поне рядко. На обяд месо/риба+салата или готвено ястие+салата, но без хляб, вечерята също. Намаляваш добавени мазнини, което аз не спазвах.Следобяд закуска. Може да ядеш и паста със кайма и домати или със сирене и броколи или с риба и броколи, но внимаваш с количествата. Аз мерех с глюкомер захарта и така се ориентирах, ако тя скочи и инсулинът скача. Забравяш всякакви солети, гризинки, снаксове, чипсове и т.н. в опакавка боклуци. Grinning

Последна редакция: ср, 26 май 2021, 12:01 от -INA-73

# 392
  • Мнения: 4 061
Записвам се пак в темата след няколко години пауза.
2012 ме диагностицираха с хиперинсулинемия, като поводът беше хипогликемични кризи след консумация на сладко. От 2014 се храня по Зоната, къде стриктно, къде не толкова. Когато започнах, свалих 8 килограма, нещо невъзможно за мен преди това и задържах така две-три години. Тогава спрях и метформина и оттогава не съм пила. После имах различни моменти, ту с леко качване, ту връщане обратно, инсулинът беше в норма, ходих при различни ендокринолози, един казва - има, друг - няма ИР и хиперинсулинемия. Натоварване с глюкоза не правя от няколко години, защото на 120 минута кръвната захар пада под 2 и припадам. Преди 4 години изкарах и подостър тиреоидит и оттогава имам епизоди на повишено ТСХ, засега не пия хормон, успявам да овладея с режим и хомеопатия.
От НГ насам обаче, и най-вече - от март насам качих 6 килограма, които не мога по никакъв начин да смъкна, въпреки че съм стриктно на режим, правя тренировки с умерени тежести и гледам да ходя пеш поне час на ден.
Нещата някак си съвпаднаха с ваксинацията ми - след консултация с алерголог, тъй като съм атопик, преди ваксинация, по време на периода между двете игли и десет дни след втората (събраха се общо 2 месеца) направих антихистаминов чадър. Не знам дали всичко това има връзка с ваксината (подготовката за нея или самата ваксина), но днес в лабораторията лаборанатнката ме пита защо правя толкова често изследване на инсулин, обясних й, че преди две седмици е излязъл висок и тя ме пита дали съм се ваксинирала скоро. Сподели, че след ваксина съпругът й е качил захарта до 20, но после постепенно са се нормализирали нещата.
Чували ли сте за подобна връзка?
Иначе, на 14май инсулинът беше 14,36, глюкоза 5,29, а днес съответно 13,14/5,09, НОМА индекс 2,96.
В четвъртък съм на ендокринолог.

# 393
  • Плевен
  • Мнения: 352
Здравейте
Радвам се, че намерих темите ви
От в година съм с ИР и съм на Оземпик, веднъж седмично. Преди 3 дни изследвах инсулина и при норма 25 в лабораторията, моят е 27. Според ендокринолога е започнал да спада и е добре. Леко ми увеличи Оземпика и туй то
Има обаче о друг проблем. Имам аденом на надбъ речната жлеза и завишен алдостерон /при норма 199, моят е 226/. Ендоктинолога твърди, че няма лекарства за намаляване на алдостерона.
Някой сблъскват ли се е с това чудо алдостерона?
Благодаря предварително!

# 394
  • Мнения: 5 844
Нищо не разбрах... Как така "инсулинът е започнал да спада"?! Та, колко е бил преди? Стойност от 27 на гладно е ужасно висока, даже не съм сигурна, че е възможна...

# 395
  • Плевен
  • Мнения: 352
Метаболитния инсулин при горна граница на лабораторията 25, сега е 27. Беше 33.

# 396
  • Мнения: 761
Мартеа на мен ми откриха ИР след прекарване на Ковид (както и други свързващи неща, които предполагам идват от ИР), нямам идея дали има връзка ковид и ИР, захар, диабет и т.н., но при мен е факт, че проблемите започнаха след Ковид.

# 397
  • Мнения: 343
Нищо не разбрах... Как така "инсулинът е започнал да спада"?! Та, колко е бил преди? Стойност от 27 на гладно е ужасно висока, даже не съм сигурна, че е възможна...
Възможна е за жалост и още как, имала съм резултат преди години от 25 при неконтролирана ИР без метформин. В момента пия инозитол по 4г. на ден, но след контрола смятам да започна пак метформина.

# 398
  • Мнения: 3 196
И аз бях с 25 на гладно като ми откриха ИР. Сега не знам дали не бях пила бира до 12 вечерта Simple Smile
Но след като го хванахме и минах на диета + метформин след 6 месеца беше 12 на гладно, след година 7.

Та 25 може да е нормата, ама пак се счита за високо оптималното е до 10.
Оземпик обаче не е за ИР, а изглежда е за диабет, може би ви е различен случая и 27 за вас наистина е добра новина.

# 399
  • Мнения: 16
Привет! За Варна знаете ли добър ендокринолог? Благодаря предварително 🙂

# 400
  • Мнения: 1
Здравейте и аз искам да се включа днес ми излезнаха изследвания за инсулин 14.990 , глюкоза 5.09, гликиран хемоглобин 5,85 и за хома индекс е 3.39 какво значи имам ли диабет или инсулинова резистентност ? Моля за мнения.

# 401
  • София
  • Мнения: 736
Новак, с ИР и по пътя на диабет2 вървите. Би трябвъло да изследвате кр. захар и инсулин след обременяване. Само сутрешните стойности на гладно не са достатъчни  за поктавяне на диагноза. При ДВУКРАТНИ стойности КР.ЗАХАР над нормата сутрин ИЛИ след обременяване, тогава може да се сложи диагноза диабет2. Минете на нисковъглехидратна диета и след време направете пълното изследване, за да знаете цялата истина за състоянието си.

# 402
  • Мнения: 28
Изследването трябва да се прави с натоварване с глюкоза. При мен сутрешния инсулин на гладно е 1.77, но след обременяването на 60мин е към 30,а на 120мин към 28. Кръвната захар ми е в норма и на 60 и на 120мин. За съжаление човек си прави профилактични прегледи и си мисли, че всичко е наред, а всъщност някъде нещо си дълбае......

# 403
  • Мнения: 485
Момичета, много съм притеснена. Възможно ли е след бременност да се отключи ИР. По време на бремеността  , ми е правено изследване и всичко е ок. Шест месеца след раждането, симптомите са изпотяване, повишен апетит,  сутрешно задържане на вода, не сваляне на кг., дори и покачване . Не кърмя, пия еутирокс 75, тсх последно 2.02.  и се храня разделено още преди бремеността.

# 404
  • Мнения: 129
Момичета, много съм притеснена. Възможно ли е след бременност да се отключи ИР. По време на бремеността  , ми е правено изследване и всичко е ок. Шест месеца след раждането, симптомите са изпотяване, повишен апетит,  сутрешно задържане на вода, не сваляне на кг., дори и покачване . Не кърмя, пия еутирокс 75, тсх последно 2.02.  и се храня разделено още преди бремеността.

Правила ли си оггтт по време на бременност, ако не може да направиш и тогава ще стане ясно. И аз съм с ИР след раждане,но аз за 5 месеца свалих 26кг.сега пия метфогама по схема.

Общи условия

Активация на акаунт