Операция на щитовидната жлеза -14

  • 73 972
  • 788
  •   1
Отговори
# 525
  • Мнения: 894
Принципно такава ли е практиката?Имах пуснато хормони-наред са уж.След ехографско изследване-имам съмнителен възел,който може да се окаже злокачествен.Сега следва сцинтиграфия. Кога се прави биопсия?Принципно следва ли се някакъв протокол (кое след кое следва)или е по преценка на лекаря?
Ами честно казано това което съм чувала и чела е биопсия да се прави при съмнения, след изследвания и туморни маркери и ехограф, а не сцинтиграфия. Разпитай лекаря си, като се видите, ако прецениш и в България си направи консултация! Не съм запозната с диагносничните сцинтиграфски изследвания, при папиларен карцином напр.се прави с йод 131, но след като вече е махната жлезата.

За косата - падаше ми наистина ужасно много 2-3 месеца след операцията. После спря, сега е ок, усещам я доста по-тънка от преди, а имах гъста коса, но и виждам нови попълнения Simple Smile

# 526
  • Мнения: 23
Здравейте момичета! Искам да ви попитам след операцията ,която беше преди 2 месеца ,подуваха ли ви се езика и ръцете? Пия ел тироксин в доза 125 и 150. Диагнозата ми е папиларен карцином . През март ме викат в онкодиспансера в гр. Варна и не знам какво ме очаква?

# 527
  • Мнения: 894
Здравейте момичета! Искам да ви попитам след операцията ,която беше преди 2 месеца ,подуваха ли ви се езика и ръцете? Пия ел тироксин в доза 125 и 150. Диагнозата ми е папиларен карцином . През март ме викат в онкодиспансера в гр. Варна и не знам какво ме очаква?
Не съм имала такива оплаквания, на подобна доза еутирокс съм. Не са ли ти предписали лечение с йод, сигурно е бил микрокарцином?

# 528
  • Бургас
  • Мнения: 12 815
Не съм имала подобни оплаквания.Паратхормонът как е?Йонизиран калций?Витамин Д?

# 529
  • Мнения: 234
Здравейте, момичета и момчета!

Проф. Румен Пандев ще гостува на 30. Януари.2018 от
11:00ч при Д-р Щонова в  "ДУХЪТ НА ЗДРАВЕТО"  по bTV.
Реших, че ще е полезно, ако някой желае да го гледа Stuck Out Tongue Winking Eye

# 530
  • Мнения: 23
Здравейте момичета! Искам да ви попитам след операцията ,която беше преди 2 месеца ,подуваха ли ви се езика и ръцете? Пия ел тироксин в доза 125 и 150. Диагнозата ми е папиларен карцином . През март ме викат в онкодиспансера в гр. Варна и не знам какво ме очаква?
Не съм имала такива оплаквания, на подобна доза еутирокс съм. Не са ли ти предписали лечение с йод, сигурно е бил микрокарцином?

Не ми назначиха терапия. Бучката беше 1.5 см.

# 531
  • Мнения: 23
Не съм имала подобни оплаквания.Паратхормонът как е?Йонизиран калций?Витамин   D

Пия  вит.D по 25 капки седмично,а за  другото не знам. На 12.02 съм при  лекарката и ще  я попитам.

# 532
  • Мнения: 11 779
Знаете д-р Райков, че в Североизточна БГ прави биопсии, та да споделя само относно случая със сцинтиграфията, понеже съм негова пациентка и имах/имам възли в щитовидната жлеза (вдясно конгломерат 33 мм, вляво 22 мм възел хипоехогенен или смесен нещо си беше), та д-р Райков два пъти ме праща на сцинтиграфия и не ми е правил биопсия.
Не знам дали защото възлите са много... всъщност, не знам защо така процедира при мен, но му се доверих тогава. През 2 години период са ми сцинтиграфиите. Вероятно търсейки причина за свръхактивната жлеза във възлите.

А проф. Пандев след преглед смяташе, че не се касае точно за възли, а за типична увредена структура при Базеда със засилен кръвоток в жлезата.
Не се замислям кой е прав. Ходила съм при 4-ма доктори и 2-ма от тях, проф Пандев и проф. Христозов смятат, че не е възли, а поствъзлеста структура, докато пък д-р Райков ми ги снима всеки път и друга докторка след снимка потвърждава наличие на кистозна структура. Да се чуди човек.
При всички случаи подлежа на операция, която не съм правила. За проф. Пандев с моя случай сцинтиграфия преди ОП е излишна, а предпочита да ги прави след ОП, за да се види ако нещо е останало и има активност. Преди ОП май само се потвърждава, че е налично (нещо си) и за да не се претоварва организма с радиоактивното вещество, затова сцинтиграфията я прави след операция.
Мисълта ми е, че пак си е диагностична. Просто, за да не се налага 2 пъти да се прави, правят я след ОП, а преди това биопсия. Но предполагам, ако няма съмнения за карцином някакъв, а се търси причина за свръхактивност на щитовидната жлеза, то може и сцинтиграфско изследване само.
Просто предполагам.

# 533
  • тук и там
  • Мнения: 11 741
На мен ми пуска пълни кръвни изследвания личния,и като ходих при него (преди да излязат резултатите от ехография),ми каза че тироидните хормони са ми наред.Имах ниско желязо в интерес на истината,изписа ми желязо и това е.Сега след ехографията обаче ще ме праща на сцинтиграфия.Чета че обокновено се прави след операция и ми е чудно защо иска да  я направя сега.Ако има съмнения за злокачествен процес-не би ли трябвало да ме прати на биопсия и да ми пусне други някакви изследвания?И едва след това -според резултата -операция и т.н.Възела е голям-18/19/36 мм.За Базед-хормините нали са наред,пълна съм,нямам  абсолютно никакви симптоми за повишена функция.На мен за това ми е чуденката-още повече че това е общо-практикуващ лекар.Тук не мога да отида на ендокринолог без "направление" от ЛЛ,както и във БГ.Интересното е също,че тук ехограф се прави от специалист по това.Тоест,специалиста се занимава  само и единствено със ехография на жлези и вътрешни органи.Фактически -така и не съм ходила на ендокринолог.Та имам известни съмнения ,за това и все питам в темата последните дни,за което се извинявам-досадна станах вече...
Да ми дава час  най-накрая,че това неведение е най-кофти...
Merelenda, може и при мен да е така-имам  голям възел,но и увредена структура във левия лоб(където е и възела)и да се чудят какво е...

Последна редакция: вт, 30 яну 2018, 11:03 от Kaisia

# 534
  • Мнения: 11 779
Пропуснала съм, че си в чужбина. Май нямаш избор като гледам.
Тук ендокринните заболявания се следят от специалист в областта, а не от ЛЛ. Ендокринолог дава насока ако е нужна биопсия или сцинтиграфия и обикновено ако самите ендокринолози не са специализирани и в тънкоиглената биопсия, то пращат при такива, които са, или в болница (по клинична пътека), къде отново преди да се направи въпросното изследване се правят пак изследвания, ехография и т.н., т.е. минава се още веднъж през изследвания, преди да се направи.
Преди сцинтиграфия, пак пациентите ги приема специалист, който преглежда документите от доктора, който ги изпраща и имат право (доколкото съм чела) да откажат/отхвърлят да бъде направено изследването, ако преценят, че не е нужно.

Последна редакция: вт, 30 яну 2018, 10:44 от Merelenda

# 535
  • тук и там
  • Мнения: 11 741
Най-вероятно ще ме прати на сцинтиграфия,и едва след това със  резултатите от нея,кръвните,ехографията -при ендокринолог.Мога да откажа и тук такова изследване,разбира се(но аз,не специалистите)-но ще го почакам да ми даде час и смислено обяснение,защото сега само по телефона си контактуваме-за около 5 минути.Много бавно се случват нещата обаче,а на човек му минават какви ли не мисли през това време.
Между другото,се разтърсих и намерих и резултатите от Бг.Прави ми впечатление размера на възела.Преди е бил 17,3/17,4/31 мм(в БГ).Сега като размер е 18/19/36мм.Не знам обаче доколко са точни измерванията.. newsm78

Последна редакция: вт, 30 яну 2018, 11:00 от Kaisia

# 536
  • Мнения: 11 779
Здравейте, момичета и момчета!

Проф. Румен Пандев ще гостува на 30. Януари.2018 от
11:00ч при Д-р Щонова в  "ДУХЪТ НА ЗДРАВЕТО"  по bTV.
Реших, че ще е полезно, ако някой желае да го гледа Stuck Out Tongue Winking Eye
Предаването го дават в неделя, доколкото знам.

# 537
  • Мнения: 353
Благодаря,дано и моята спре.Преди години ми премахнаха и матката и яйчниците и косата ми се разреди до 1/3 от това,което беше преди.Над челото ми прозиза скалпът.Сега ако продължи този косопад, направо имам чувството,че ще оплешивея.
И аз се сресвам с една голяма,рядка четка, направо ме е страх като влизам да я мия, защото пада цяла шепа мокра коса.Ужас просто.
Проблемът не е дали само пада, а дали и расте. При мен е наличен засилен косопад есенно време ,но расте нова коса. Пия Калматрикс 2-3 месеца през есента, купувам си и конски шампоан и го смесвам с този който ползвам.

# 538
  • Мнения: 11 779
Тривитаминолът помня го обсъждаха като непрепоръчителен при хора с автоимунно заболяване.
Не четох за причините. Споменавам го, заради Мария, ако не е опитвала с него, да има предвид.
Иначе и аз имах много засилен косопад като ме диагностицираха. Коса не ми беше останала, а перушина. После минах в хипофункция за кратък период и косата ми беше мазна, все едно олио ще покапе за ден след измиване. После с нормализиране на хормоните се оправиха нещата. Пада и сега доста, но и расте и мисля че е съвсем нормално. Най-засилен косопад имам есен и пролет и установих, че ако поддържам коса с дължина до раменете и редовно я подстригвам, пада значително по-малко и е гъста. А ако я "изтърва" да порасне повече и не я подстрижа навреме, то става по-суха в краищата, пада доста и изтънява косъма.

# 539
  • Мнения: 353
Здравейте, момичета и момчета!

Проф. Румен Пандев ще гостува на 30. Януари.2018 от
11:00ч при Д-р Щонова в  "ДУХЪТ НА ЗДРАВЕТО"  по bTV.
Реших, че ще е полезно, ако някой желае да го гледа Stuck Out Tongue Winking Eye
Предаването го дават в неделя, доколкото знам.
В момента го гледам.

Общи условия

Активация на акаунт