Отговори
# 255
Здравйте д-р Чавдаров имам въпрос - кой от специалистите в ДЦП - центъра сега извършва изследването ТФЕ?
Здравейте, честит празник на всички, бъдете здрави, а дечицата още повече. Включвам се чак сега, защото трети ден имам проблем с компютъра. Позволявам си да отговоря на въпроса, тъй като всъщност е към мен. ТФЕ в Центъра се извършва от д-р Гергинова от Шейново, в четвъртък, след предварително записване. Проблемът е, че от СЗОК не ни се отпускат достатъчно талони 3А за високоспециализирани дейности, каквато е ТФЕ. Необходимо е да се донесе такъв талон отвън. За повече информация през целия работен ден на 920-04-45. Бъдете здрави.

# 256
Към въпроса на Елена.

Правилно сте разбрала - приемахме и деца, които не са с диагноза ДЦП, но са в сферата на детските невро-мускулни и невро-развойни заболявания и родителите им можеха да заплащат техния престой. Местата обаче за съжаление са ограничени. Базата ни става все по-тесна, защото има много желаещи да ползват различните услуги и специалисти които предлагаме.

Поради факта от навлизането на нови икономически модели в сферата на здравеопазването вероятно ще открием и часово обслужване (обгрижване в група или с индивидуален пост), което ще внася някаква свежа финансова струя за оцеляване на Болницата.
В момента в процес на завършване е спортна зала към отделение късна рехабилитация, където ще могат да се практикуват адаптирани спортни занимания, вероятно и часово.

Относно детенцето Ви.  При нас няма детска градита !!!!!

След като същото навърши 1г.6м. и ако е с диагноза ДЦП, имате право да изискате от лекуващия Ви лекар да го насочи към Н-к неврологично отделение за приемане в отделението, където престоя му се заплаща от СЗОК и се обслужва съгласно правилата на отделението и болницата.
Ако диагнозата е различна от ДЦП и е в списъка на клиничните пътеки, за които сме сключили договор с НЗОК, ще го обслужваме съгласно алгоритъма на съответната клинична пътека.
Ако е с диагноза извън тези от клиничните пътеки които обслужваме, следва да заплащате престоя и терапията съгласно ценоразписа на Болницата, ако желаете

Защо храните резерви към детегледачките?

# 257
  • Мнения: 997
 Благодаря ви, Д-р Чавдаров за информацията. Черпя сведения от разговори с майки, които оставят децата си при вас.  Явно съм се подвела по отношение на детската градина.
 По отношение на детегледачките. Нямам лични впечетления-не мога да си позволя подобни услуги. Доверявам се на мнението на майки в квартала, които са оставяли детето си на детегледачка. Разбира се има и доволни. Освен това смятам, че едно дете, независимо с проблеми или не, трябва да расте в социална среда-сред свои връстници.

# 258
Eлена,
попитах за детегледачките, мислейки че има проблеми с тези от Болницата иначе нямам впечатления за други фирми или физически лица. Моите детегледачки работят само за една минимална заплата и още 10-15% премии..... евентуално.

Интеграцията на децата с проблеми между здравите си връстници е много важен проблем.
Когато открихме центъра за ДЦП (сега вече Спец.болница за ДЦП) преди 15 години и нямахме много пациенти решихме да направим две "интеграционни групи" по примера на Киндер Центрум Мюнхен, където бях на една продължителна специализация и тогава тази интеграция там ми направми голямо впечатление. Та,  в тези две групи групи имаше и здрави деца, или на персонала или братчета и сестричета на болните деца. Психолозите ги наблюдаваха и бяха регистрирани много позитивни резултати както за здравите така и за болните.

За съжаление в момента в Болницата няма място къде да хвърлиш стотинка, камо ли да интегрираме децата, което определено би им било от полза.  Може би един ден когато и у нас ще важат европейски закони бихме се върнали на това което правихме преди 10-на години.

А иначе е вярно, че на неврологично отделение му викат - детската градина, а на отделение късна рехабилитация - училището, защото функциите са подобни, но само...... подобни.

# 259
  • Мнения: 997
Благодаря за отговора, д-р Чавдаров! До този момент не съм имала проблеми с никого от персонала на болницата. Храня надежди да продължа да работя - това е важно както за мен, така и за семейния бюджет. Не мога да разчитам на баби или други роднини, затова търся алтернативни решения. Не бих поверила детенце на човек, ако не съм сигурна че е добре запознат с неговото заболяване и има опит в тази сфера. А такива детегледачки са рядкост. Затова се интересувам от предлаганата от болницата схема. Струва ми се, че е добро решение за по няколко часа на ден. Явно трябва да проуча въэможностите на място.

# 260
Здравейте Всички,

Сайтът на Болницата е частично обновен, като в рубриката "церебрална парализа" ще информираме за нови насоки в диагностиката, класификацията и терапията на ДЦП.

Можете да проверите за първата новост - http://www.cpcentresof-bg.com/bg/CerebralPalsy/

# 261
Здравейте д-р Чавдаров,

Днес не успях да ви открия. Искам да потвърдя, че ще дойдем в сряда, в уговорения час 13.00ч., аз съм майката на детето със синдрома на Уилямс. Надявам се да прочетете това. Утре отново ще ви търся.
 Сърдечни поздрави от нас.

# 262
Здравей  Полинка, чакам ви.

д-р Чавдаров

# 263
Една информация за "Дроб4о", като предполагам че модераторът ще му я предаде.

Добре е детето да бъде следено от неонатолог с неврологична насоченост, детски невролог или невролог с педиатрична насоченост.

Децата с церебрална парализа са с честота от 2,5 на хиляда при обща популация.
При деца от т.н. рискова група (недоносени, родени в срок но с ниско тегло, претърпели околородова асфиксия, респираторен дистрес, мозъчен кръвоизлив или оток, гърчове в периода на новороденото и др.) честота на ДЦП се покачва на 5-10 процента или с около 20 до 40 пъти.

Ето защо е уместно таки деца да се следят от изброените специалисти, които биха могли да организират таканаречената послеродова профилактика на ДЦП, която включва насочена рехабилитация при установяване на отклонения в рефлексологията, спонтанната и провокираната моторика.

При желание може да потърсите д-р Радославова - невролог, на тел. 209284 или 232872 с вътр.30 или на  9200445 с талон от НЗОК.

Успех

д-р Ив. Чавдаров

# 264
  • Мнения: 409
д-р Чавдаров, благодаря ви за постинга в "Акушерската пареза"!

Чувала съм много за вашите усилия и успехи в тази насока, много майки са ни препоръчвали вашата клиника, за съжаление обаче ние живеем във Варна (поне за сега!) и няма начин да пътуваме до София!

Все пак бих искала да ви помоля, когато имате време да ни напишете няколко думи, за това с как биха могли родителите да помагат за възстановяването на децата си! Зная, че при акушерската пареза е много важно всекидневните упражнения и стимулиране на движенията на засегнатата ръчичка! Това би било от голяма полза за родителите!

Благодаря ви отново за включването по темата и ви пожелавам успех и занапред в работата ви!

Поздрави от Варна!   bouquet


# 265
Кратка инфо за комплексна рехаб. на "акушерска пареза"

Това са принципни насоки.
Не лекувайте  сами детето си.
Всеки лекар има едни или други виждания.

Уместно е Вашият ОПЛ да Ви насочи към:
1. детски невролог / педиатър с неврологична насоченост и 2. лекар физикална и рехаб. медицина.


Следната рехабилитация е уместна:

От 0 до 6 мес.
1. кинезитерапия - рефлексно предизвикани движения  4х дневно
2. магнитно поле  -  локално за увредения плексус   курсове по 15-20 проц.
3. галванизация - надлъжна   курсове по 15-20 проц.
4. хипербарна оксигенация

От 6 до 12 мес.
5. нивалин, дибазол
6. кинезитерапия - рефлексно предизвикани движения
7. електрофореза - надлъжна   курсове по 15-20 проц.
8. електростимулации - експоненциални импулси
9. хипербарна оксигенация

Колкото детето става по-голямо толкова по трудно се настройва алгоритъма на поведение, зависещ от тежестта на увредета и нейното ниво.  Ето защо спирам до тук.

Можете да влезнете в сайта на НЗОК, където да намерите Клинична пътека 251 , касаеща рехабилитацията на  родова травма на периферна нервна система или т.н. акушерска пареза. Там е изработен един насочващ алгоритъм на рехабилитационно поведение.

Спец.Болница за ДЦП в София има сключен договор по Клинична пътека 251 и ако желаете може да Ви обслужим по нея, като ще заплащате само Вашия престой по 5 лв. на ден.
НЗОК заплаща 10 дни рехабилитация на детето. Вие може да вземете 10 последни на месеца и 10 първи дни от следващия месец, което ще Ви осигури 20 последователни дни рехабилитация, по време на която ще ви обучим за домашна кинезитерапия, а за електротерапията ще получите конкретни параметри за Вашето дете, които да се прилагат в локалната поликлиника амбулаторно.

Ако не Ви е възможно да пътувате проверете във Варненската РЗОК, коя болница и сключила договор по КП 251 и изискайте ОПЛ да Ви насочи към нея.

Ако желаете да постъпите в нашата болница, на тел. 209284 или 232872 в.26 потърсете д-р Миланова или на вътр. 37 - д-р Тодорова, които да Ви информират и организират престоя.

Не се притеснявайте да питате.

Успех

д-р Ив. Чавдаров

Ако нямате възможност да дойдете в София

# 266
Здравейте Всички.

Спец. Болница за ДЦП "Св.София" сключи договор със Столична Община за извършване на мед.услуги извън заплащаните от НЗОК, което значително разширява дейността й и възможностите за провеждане на комплексна и многоцелева рехабилитация на деца с ЦП и други заболявания на развитието.

Благодаря специално на Сдружение "Света София и Вяра , Надежда и Любов" за оказаната подкрепа и съдействие, както и на ръководството на Дирекция Здравеопазване към СО за проявеното разбиране.

д-р Ив. Чавдаров

# 267
  • Мнения: 1 588
...което значително разширява дейността й и възможностите за провеждане на комплексна и многоцелева рехабилитация на деца с ЦП и други заболявания на развитието.
Благодарим за информацията!
Това разширение включва ли и деца със синдром на Даун?

И още един въпрос - какво означава един такъв договор - че Столична община осигурява заплащане на въпросните медицински услуги ли?

Последна редакция: пн, 20 мар 2006, 10:26 от Мария

# 268
  • София
  • Мнения: 1 333
Здравейте д-р Чавдаров!

Това разширяване на дейността включва ли отново възможността за работа в екип - невролог, физиотерапевт, логопед, психолог ?

Имам предвид - идва пациент при вас с направление 3, 3а или 7 и вие го насочвате към нужните за него специалисти (например - физиотерапевт, логопед, психолог ). Като той получава за 5 дни или за 10 дни процедури при тези специалисти?


Пояснете моля ви за какво точно става дума със сключването на договора със Столична община.

Благодаря ви предварително за отговора!

# 269
На въпросите на Мария и Нанди.

1. Ще можем за лекуваме и деца със синдром на Даун, което не се заплаща от НЗОК тази година.
2. Договорът със СО осигурява средства за дейности, които НЗОК незаплаща - процедури с немедицински специалисти (психолог, логопед и спец.педагог) в СИМП и БП; инжектиране на Ботулинов токсин в стационара; престой и рехабилитация в стационара на деца с диагнози извън клиничните пътеки; хипербарна оксигенация и други.
3. Екипът, който Нанди изброява, работи и сега, като съответните му членове имат непрекъсната връзка.
Предишните години имаше екип всеки четвъртък, на който се разглеждаха поетапно всички деца от болницата и в който участват всички специалисти, включително, управителя и родителите на детето, където се изработва тактика и стратегия на поведение в следващия период за рехабилитация. Такъв екип в момента не се провежда поради липса на ресурси. Този екип сме заложили в договора със СО, но отпуснатите средства са ограничени все пак.

Преди мед.съвет да реши за какво основно ще се ползват средствата, ще направим една анкета между родителите посещаващи стационара и мед.център, от какво са доволни, от какво не, какво недостига и какви допълнителни нужди имат децата им.  Това ще ни даде насоки, как да разпределим финансовите средства, които са лимитирани.

д-р Ив. Чавдаров



Общи условия

Активация на акаунт