Козуначна тема 2008

  • 89 246
  • 714
  •   1
Отговори
# 330
  • София
  • Мнения: 1 312
Е , момичета големи майсторки сте-
много хубави изглежат козунаците,аз ги обичам по препечени ,страшни са на картинките  bouquet

И аз си мисля,че различните тави/различен материал/,различно се пече. Едната ми тава е алпака и от долу козунака,беше добре изпечен,а другата тава е от печката,не знам какъв материал е ,но козунака беше поизгорял.
Аз раздадох козунака и нямам,май пак ще печа.....

# 331
  • Мнения: 780
Запалихте ме и мен и ето резултата:







По-голямата част от месенето беше в миксера  Mr. Green После доомесих, втасва на 50с в затворена фурна с вентилатор 1 час. След втасването тестото беше просто страхотно за работа!! Жилаво, разтегливо, без да лепне изобщо - за по-добро не бих и могла да мечтая! Конците се виждаха още докато го плетях.  В тестото сложих и настъргана кора от 1 лимета - ароматът е невероятен! Пекох на 150с с вентиалтор 45 минути. Следващият път мисля да увелича малко градусите. По-късно като го разрежем, ще сложа и снимка.

# 332
  • София
  • Мнения: 3 816
mili46, страхотни козунаци  Crazy, момичета като ви гледам вкусотиите и ми потичат лигичките. Аз реших директно за Великден да направя козунаци, без репетиции, че най- много аз хапвам козунак в нашата къща, а не е много препоръчително. Laughing

# 333
  • тук
  • Мнения: 510
Ето и моите мини козуначета. http://www.snimka.bg/album.php?album_id=229952
ОПасявам се, че са малко сурови вътре, но след малко ще закусим и ще се разбере Simple Smile

благодаря на всички за помощта.   bouquet

# 334
  • Мнения: 2 614
правда_z и аз не бива да хапвам слади4ко ама хей на опитах  Simple Smile
Аз все още не съм, то и не остана много.  Но опиталите казаха, че е супер, и си взеха за работа днес!  Mr. Green
Скоро пак ще пробвам. Въпросът е, че пекарната ми не пожела да замеси това количество брашно и го месих на ръка, и понеже имам ставни проблеми, днес ръцете ми са като взети назаем. Но това няма да ме спре Wink
Страхотни прелести сте направили момичета!  chef
Мили46, по коя ре;цепта сътвори тези прелести?

# 335
  • Мнения: 780
Повече от доволна съм!



Следващият път с повечко стафиди или с плънка! Вече не ме е страх!  Mr. Green

Sesiliq, козунаците са с:

6 яйца (един отделен жълтък за намазване)
300 гр захар
200 гр масло (половината краве масло, половината олио)
250 мл мляко
3 пакетчета (по 7гр) суха мая
3 ванилии
щипка сол
кората на една лимета + кората на 1 лимон
шепа стафиди накиснати в някакъв шведски ликiор с много есенции
1 кг брашно

Разбих захарта с яйцата с миксер, добавих ванилиите, топлото мляко, шупналата мая (мляко, брашно, сол, 1 лъжичка захар), разтопеното масло. После започнах да добавям брашното. Когато стана много гъсто изсипах в купа и доомесих като си потапях ръцете в затопленото олио. Към края добавих и стафидите. Оооооо, забравих да спомена най-важната част - тестото в 3 торбички и в сушилнята за дрехи на 50с се въртя около 5 минути; това ми замести биенето в плота  Mr. Green После втасва във фурната на 50с. Премесване, плетене, пак втасване и печене.

7 гр суха мая = 15 гр жива мая, следователно ако използвате жива мая, тя трябва да е около 40-45 гр

Последна редакция: нд, 13 апр 2008, 05:34 от mili46

# 336
  • Мнения: 1 116
Ето и моите козунаци от днес:



# 337
  • Мнения: 96
ей момичета сташни вкусотийки сте направили. Като гледам и колко са красиви ме хваща страх че няма да се справя. Стискайте палци. Аз следобяд ще се захвана.

# 338
  • Ах, морето
  • Мнения: 374
Момичета, помощ! Снощи с голям мерак и нетърпение реших да си замеся тестото, обаче стана късно и оставих плетенето и печенето за днес. По принцип никога не съм оставяла омесеното тесто да втасва в хладилника и нямам представа трябва ли сега да го чакам да бухне, или просто да се отпусне леко (че много се втвърди в хладилника) и да почвам да го плета. Толкова месене и биене му хвърлих - сигурно 1 час, че ще е грехота да го прецакам накрая. Помагайте, моля!   bouquet

P.S. Забравих да ви поздравя за прекрасно изглеждащите козунаци.  Grinning Изглеждат просто страхотно!

# 339
  • Мнения: 780
Никога не съм оставяла козуначено тесто в хладилника да втасва и за съжаление не мога да помогна с опит. Щом казваш, че се е втвърдило, според мен не е втасало. Аз бих го оставила да се отпусне/стопли и после бих го премесила и оставила да втаса. После плетеш, пак втасва и печеш.

# 340
  • Vaudreuil Canada
  • Мнения: 2 609
Ето и моя козунак за проба на рецептата дадена от nadi_n по-назад в темата - половин доза. Правен е само с машината за хляб - два пълни цикъла месене и втасване в машината после пуснах още един цикъл ама след омесването извадих сплетох и оставих да втасва на капака на включената фурна. Супер е рецептата - вкусно и на конци Simple Smile

Не знам доколко ще се видят конците но поне опитах да ги снимам

Последна редакция: сб, 22 мар 2008, 22:11 от shemet_neveroiaten

# 341
  • Ах, морето
  • Мнения: 374
Никога не съм оставяла козуначено тесто в хладилника да втасва и за съжаление не мога да помогна с опит. Щом казваш, че се е втвърдило, според мен не е втасало. Аз бих го оставила да се отпусне/стопли и после бих го премесила и оставила да втаса. После плетеш, пак втасва и печеш.

Мерси за бързия отговор, Мили. То според мен се втвърди от многото масло в него. Иначе се е пораздуло, но не колкото щеше да бухне, ако втасваше на топло. Ще му дам още няколко минути да се отпусне и го "мятам", че нямам търпение вече, а и доста задачки имам за днес...

# 342
  • Пловдив
  • Мнения: 481
Браво на вас!Страхотни козунаци.само точа лиги и се облизвам.Аз нямам машина за месене и ще трябва на ръка.но дано да успея.

# 343
  • Мнения: 96
Имам още няколко въпроса преди да запретна ръкави с козунаците.
Как точно го оставяте да втасва във фурната? Прочетох че включвате фурната на 50 градуса. Отворена ли държите вратата? Пускате ли вентилатора? Покривате ли го с нещо? Не хваща ли коричка, докато втасва?
Ще съм благодарна, ако споделите как точно става номера с втасването, че не мога да затопля много стаята.

# 344
  • Мнения: 11 747
лелеее, тука Великден е дошъл... Crazy Ох, не мога сега и аз да правя козунаци, мързи ме... По-натам! Laughing

mili46, голяма красота

tannita, и твоите, но не мога да видя снимките големи, иска ми парола

Общи условия

Активация на акаунт