Машина за хляб - 10 част

  • 74 872
  • 827
  •   1
Отговори
# 285
  • София
  • Мнения: 7 874
Да попитам специалистите тук: казаха ми много добра рецепта за хляб за машината, много съм доволна как ми става, но рецептата е с жива мая, а ми се иска, когато нямам жива да използвам суха мая.  Значи на 500гр бяло брашно, слагам 1/3 кубче жива мая. Колко суха мая трябва да слагам според вас?

В една руска книжка с рецепти за машина за хляб дават следното съотношение:

Суха мая  (в чаени лъжички)     1        1.5          2         2.5            3           3.5             4             4.5              5
Суха мая в грамаж                      2         4            5          6              7            8              10            11              12
Жива мая (в грама)                    12       20          25        30            35          40             50            55              40

Сега аз лично съм констатирал че турската суха мая е май малко по-силна от френската ама това може да си е моя заблуда. Освен това едно пакетче суха турска мая от 11 грама е точно 4.5 чаени лъжички.

Освен това какво означава 1/3 от кубче. Например моите последни кубчета жива мая е 42 грама.

Последна редакция: ср, 04 юни 2008, 14:57 от дядо хаджия

# 286
  • Мнения: 12
Точно за такова кубче жива мая става въпрос - от 42 гр, турската, yuva

# 287
  • Мнения: 107
Добро утро и успешен ден на всички,
Забелязах, че под контейнера на машината - там където е механизма на бъркалките, се събират много ситни метални стърготини, приличат на черен прах. Някой забелязвал ли е нещо такова? Това нормално ли е? Мисля си да не би при моята машина да има някакво много силно триене newsm78

# 288
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Добро утро и успешен ден на всички,
Забелязах, че под контейнера на машината - там където е механизма на бъркалките, се събират много ситни метални стърготини, приличат на черен прах. Някой забелязвал ли е нещо такова? Това нормално ли е? Мисля си да не би при моята машина да има някакво много силно триене newsm78

Да не би да е прегоряло брашно newsm78?

# 289
  • София
  • Мнения: 7 874
Добро утро и успешен ден на всички,
Забелязах, че под контейнера на машината - там където е механизма на бъркалките, се събират много ситни метални стърготини, приличат на черен прах. Някой забелязвал ли е нещо такова? Това нормално ли е? Мисля си да не би при моята машина да има някакво много силно триене newsm78
Аз съм с Мулинекс. И при мен се появиха ама после изчезнаха. Някъде в предишните части на тази тема бяха коментирали този въпрос и май се прие за нормално.

# 290
  • Мнения: 11 747
Да, това черното под бъркалките, някой тук го спомена за първи път преди доста време и аз много се изпочудих... После забелязах и при мен, но много отдавна не съм виждала този черен прашец.  Thinking
Аз съм с Аляска, тя е нискобюджетна покупка, но явно и при по-скъпите се случва. Поне не се притеснявай, че си само ти!  Laughing

# 291
  • В града на тепетата
  • Мнения: 245
Момичета имам спешен въпрос - та значи преди малко докато пресявах едно козуначено брашно на Панино забелязах, че по дъното на ситото остават едни малки ситни бели  топченца, опитах ги и имат един такъв кисел вкус, какво ли е това?  Някакъв подобрител ли, консервант ли, направо не зная какво да правя  newsm78

# 292
  • Мнения: 11 747
Аз не знам какво е, но то е ясно, че ще има такива неща вътре. Според мен ползвай си го както досега.

# 293
Здравйте на всички от форума ! Ако мога да класифицирам сухите маи за хляб то: 3 място - доктора; на 2 - френската и на 1 място- турската суха. Тя наистина излезе най- силна. Снощи реших да използвам нея, за типов хляб, на бърза програма - 2 ч. и 20 м. Ами да - даже превтаса - на 1 ч.л. и 1/2 .
Събрах ги в къщи и трите сухи и съм изпробвала.

# 294
  • Бургас
  • Мнения: 1 879
Д а си кажа и аз снощния опит - пробвах програмата за експресен хляб - 1.20 мин., но не съм очарована от резултата. Вие ползвате ли я и за какво?

# 295
  • Бургас
  • Мнения: 1 879
Д а си кажа и аз снощния опит - пробвах програмата за експресен хляб - 1.20 мин., но не съм очарована от резултата. Вие ползвате ли я и за какво?

# 296
  • Бургас
  • Мнения: 1 879
Д а си кажа и аз снощния опит - пробвах програмата за експресен хляб - 1.20 мин., но не съм очарована от резултата. Вие ползвате ли я и за какво?

# 297
  • Мнения: 6 029
Д а си кажа и аз снощния опит - пробвах програмата за експресен хляб - 1.20 мин., но не съм очарована от резултата. Вие ползвате ли я и за какво?

Тази програма не е ли за содени хлябове?

# 298
  • В града на тепетата
  • Мнения: 245
Pina, и аз така реших. Пък и нали вече го опитах, та ако до довечера не ми се появят някакви странични ефекти значи е о.к. Laughing
Абе, аз преди си купувах едно коз. брашно на една нашенска асеновградска фирма и много си го харесвах, обаче сега понеже бях в Метро и грабнах Паниното за по-лесно. Confused

# 299
  • София
  • Мнения: 7 874
Pina, и аз така реших. Пък и нали вече го опитах, та ако до довечера не ми се появят някакви странични ефекти значи е о.к. Laughing
Абе, аз преди си купувах едно коз. брашно на една нашенска асеновградска фирма и много си го харесвах, обаче сега понеже бях в Метро и грабнах Паниното за по-лесно. Confused

Тука в София продават едно брашно в сини пакети на Софмел пише,че е някакво екстра брашно, от което съм доволен. Използвал съм го и за козунаци и за хлябове.

... Снощи реших да използвам нея, за типов хляб, на бърза програма - 2 ч. и 20 м. Ами да - даже превтаса - на 1 ч.л. и 1/2 .
...
На какво количество брашно и течности е тази мая. И после не съм сигурен за типово брашно дали трябва да очаквате същите резултати както и при бялото брашно. А да ... тая програма за 2 часа е 20 минути какви последователности има от сорта на брой премесвания, почивки и втасвате като време.

Общи условия

Активация на акаунт