Хиперактивност с дефицит на концентрация

  • 200 824
  • 1 095
  •   1
Отговори
# 180
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Ами както писах вече, единствената промяна която забелязваме, че детето е по-спокойно,но и това ми върши работа, защото иначе нервите ми едва издържат. Изключително съм ти благодарна Heart Eyes

# 181
  • Мнения: 11 315
Много се радва, най_важното е детето да е спокойно и оттам ти самата.
3нам го от собствен опит. Дано и 3а в бъдеще да е така.

# 182
Гледам, че доста дискусии се водят по отношение на лекарствата за ттази болест (някои от които са забранени в България) В случай, че не сте на ясно няма принципна разлика между действието на лекарстава за лечение на ADD и амфетамините. Някои от тях са амфетамини (Adderal - amphetamine.hcl; Desoxyn - methamphetamine.hcl). Toва са доста популярни наркотици (стимуланти) с висок коефициент на пристрастимост. Те със сигурност ще повлияят на по-нататъчното развитие на вашите деца. Според мен като възрастни ще бъдат доста наплашени или агресивни, тъй като дори и без да го осъзнават, детството им ще е минало "на щрек". Ако някои от вас страдат от нечисто любопитство, нека изядат две три от тези хапченца от тези на децата си, за да знаят поне с какво ги друсат. Но да внимават, че може и да им хареса да са така. А при честа употреба и големи дози се наблюдават симптоми, подобни на параноидна шизофрения, т.е. мислиш си, че всички кроят планове срещу теб.

А по отношение на самата болест, това не може да се каже, че е болест, а по-скоро остарял вариант на ген.  В човешкия генофонд се срещат два основни генотипа (като не се броят расовите признаци): гените на ловеца и гените на фермера. Тенденцията е налагане на втория генотип над първия.  Страдащите от ADD притежават нервната система на ловеца, който се налага да съобразява и забелязва много неща във всеки един момент, но не и да вниква на дълбоко в тях. Фермерът, който модифицира света около себе си, се налага да се концентрира по-навътре в един или друг проблем и да прави по-комплексни решения. Други болести на цивилизацията като затлъстяването също се обясняват чрез тези два типа гени.

# 183
  • Мнения: 3 537
Гледам, че доста дискусии се водят по отношение на лекарствата за ттази болест (някои от които са забранени в България) В случай, че не сте на ясно няма принципна разлика между действието на лекарстава за лечение на ADD и амфетамините. Някои от тях са амфетамини (Adderal - amphetamine.hcl; Desoxyn - methamphetamine.hcl). Toва са доста популярни наркотици (стимуланти) с висок коефициент на пристрастимост. Те със сигурност ще повлияят на по-нататъчното развитие на вашите деца. Според мен като възрастни ще бъдат доста наплашени или агресивни, тъй като дори и без да го осъзнават, детството им ще е минало "на щрек". Ако някои от вас страдат от нечисто любопитство, нека изядат две три от тези хапченца от тези на децата си, за да знаят поне с какво ги друсат. Но да внимават, че може и да им хареса да са така. А при честа употреба и големи дози се наблюдават симптоми, подобни на параноидна шизофрения, т.е. мислиш си, че всички кроят планове срещу теб.

А по отношение на самата болест, това не може да се каже, че е болест, а по-скоро остарял вариант на ген.  В човешкия генофонд се срещат два основни генотипа (като не се броят расовите признаци): гените на ловеца и гените на фермера. Тенденцията е налагане на втория генотип над първия.  Страдащите от ADD притежават нервната система на ловеца, който се налага да съобразява и забелязва много неща във всеки един момент, но не и да вниква на дълбоко в тях. Фермерът, който модифицира света около себе си, се налага да се концентрира по-навътре в един или друг проблем и да прави по-комплексни решения. Други болести на цивилизацията като затлъстяването също се обясняват чрез тези два типа гени.
Много интересно!До сега не бях го чувала това за гените на ловеца и фермера. newsm78

# 184
  • Мнения: 46
Майчета, ако искате погледнете тук http://adhd-kids.narod.ru/. Има много интересни неща, които ще ви помогнат при отглеждането и възпитанието на децата. дано да сте добре с руския...
Успех!

# 185
Здравейте!

Знаете ли дали в България има център за деца-аутисти? Интересуват се мои близки, които живеят в чужбина и искат да се върнат в България за известно време, но без да прекъсват лечението на детето си ! Там тези деца се лекуват в специалицирани центрове и това се организира от тяхното МЗ! Незнам как е тук!
Бих могла да Ви помогна като проверя как се действа в случаи като Вашия в някои западни страни! Какво точно Ви интересува? Изглеждате ми объркана и сякаш се лутате! Каква е диагнозата  детето Ви?
За сега мога само да Ви кажа, че за да се определи лечението на детето за което споменах - изискваха се някои изследвания вкл. ЕЕГ!
От тогава на всеки 1-2 месеца / ако не се лъжа/ се прави ЕЕГ, като на родителите са обяснили, че е добър и безвреден метод за откриване на много неврологични заболявания - може да насочи за проблемните зони, ако има такива, а също го използват за контрол на лечението! Лекарите са им казали, че така  спестяват време ! Те правиха и друг вид подобно изследване, но ако Ви интересува - ще питам! Според западните стандарти излиза, че специалиста, които Ви е препоръчал това изследване е реагирал доста адекватно ! Защо не направите изследването, още повече щом е безвредно? Може би това ще Ви помогне в някаква степен !
Не разбрах обаче как физиотерапевтът Ви може да изисква от едно мако дете "желязна дициплина и пълно подчинение",
а за "синините и разкървавената уста"  нямам думи!
Що за терапия е това - да се реагира с агресия срещу дете ??? Не мога да си представя емоционалното състояние на детето Ви след  такова отношение!
Това "просто разглезена" ми звучи като оправдание!
За сега ще спра до тук!
Надявам се, скоро да намерите решение за пробема си! Пишете ми, ако мога да помогна с нещо!
Успех!

mari_anka , известен ми е този център, но моите впечатления от там не са особено добри. Както знаеш издържа ги немска фондация, и те си гонят своите интереси. Проблема при моето дете е малко по-различен и аутистичното поведение - доста по-изразено, ако съдя по описанието ти. Но пък номера с ЕЕГ си е запазена марка там,голямо настояване беше, не ми стана ясно какво би променило терапията при едно такова изследване. newsm78 Относно заспиването - същата история. Съветвам ви да опитате при д-р Иванов, по думите на д-р Пискова той е доста по смел в това отношение. На нас лично ЕЕГ ни беше нужно за комисията ТЕЛК, но още не сме го направили.
В центъра с моята дъщеря друг специалист, освен физиотерапевт не искаше да работи, под различни оправдания. Според физиотерапевтката дъщеря ми беше просто разглезена, може би там генерализираното разтойство го лекуват с желязна дициплина и пълно подчинение, защото на агресията й се реагираше по същия начин, тука бях писала преди време за синините и разкървавената уста.(детето си я разкървавило само, което го вярвам, но не е било спряно да не го направи) Логопедката въртя, сука и в крайна сметка поиска да провеждаме терапия на частно, в което нямам нищо против, стига да поработи и в този център малко, да види за какво изобщо става въпрос.
 Та моя съвет е да си ходите в центъра, но да не разчитате особено на него, потърсете логопед, който да работи с детето на частно, за име не мога да ви насоча, защото ние опитахме и с още една, която след третото занимание си намери причина да не работи с нея, явно й се видя трудно.

# 186
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Nia, първо видях личното си съобщение от теб и ти отговорих там.

# 187
Благодаря за информациата, която ми прати!

Аз споменах на моите близки за твоя случай! Казаха, че 2 месеца са правили различни изследвания, а специалистите са наблюдавали детето, докато поставят точна диагноза! Едва след това са назначили терапия, а после са определили какво ще включва работата за говор, слух, и т.н. Имало много  видове на аутизъм и съответно - различни подходи при всеки от тях!  При тях ЕЕГ- то се разчита от този, който го прави, така че другия, който го е искал - получава готов резултат! Ако и в България е така, значи опасенията ти  до колко съответния специалист може да се ориентира в диаграмата са неоснователни! Важното е този , който го прави да е наясно! В техния случай е имало понижена вълна Р300, което било знак за нарушение при преработката на информацията и слухови възприятия, ако точно се изразявам! Казали са им, че всяко второ дете с аутизъм има аномалии в ЕЕГ-то!
 При него са открили и повишено ниво на серотонина /нещо свързано с умств. развитие/ с което обясняват някои неща от поведението и съответно могат по-точно да реагират. Правили са също и някакво друго ЕЕГ /по-съвременно/ което много точно открива засегнатите зони в мозъка и изобщо как работят мозъчните области.
Аз ги помолих да попитат техните специалисти за нещо, което те интересува, но за това трябва да ми дадеш някаква информация и какви въпроси имаш.
Ще се опитат да ти намерят и някаква информация за USA и Канада.

mari_anka , известен ми е този център, но моите впечатления от там не са особено добри. Както знаеш издържа ги немска фондация, и те си гонят своите интереси. Проблема при моето дете е малко по-различен и аутистичното поведение - доста по-изразено, ако съдя по описанието ти. Но пък номера с ЕЕГ си е запазена марка там,голямо настояване беше, не ми стана ясно какво би променило терапията при едно такова изследване. newsm78 Относно заспиването - същата история. Съветвам ви да опитате при д-р Иванов, по думите на д-р Пискова той е доста по смел в това отношение. На нас лично ЕЕГ ни беше нужно за комисията ТЕЛК, но още не сме го направили.
В центъра с моята дъщеря друг специалист, освен физиотерапевт не искаше да работи, под различни оправдания. Според физиотерапевтката дъщеря ми беше просто разглезена, може би там генерализираното разтойство го лекуват с желязна дициплина и пълно подчинение, защото на агресията й се реагираше по същия начин, тука бях писала преди време за синините и разкървавената уста.(детето си я разкървавило само, което го вярвам, но не е било спряно да не го направи) Логопедката въртя, сука и в крайна сметка поиска да провеждаме терапия на частно, в което нямам нищо против, стига да поработи и в този център малко, да види за какво изобщо става въпрос.
 Та моя съвет е да си ходите в центъра, но да не разчитате особено на него, потърсете логопед, който да работи с детето на частно, за име не мога да ви насоча, защото ние опитахме и с още една, която след третото занимание си намери причина да не работи с нея, явно й се видя трудно.

# 188
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Nia, в България, или поне в Пловдив нещата не са като в чужбина. Да не говорим, че всеки лекар е със собствено мнение, възможно е да се различава коренно от това на колегата му.
Писах в тази тема преди година. Струвам ти се объркана, защото наистина бях. Някои изчерпваха поведенческите проблеми на детето с диагнозата му( ДЦП ), други проявяваха съмнение за нещо от аутистичния спектър. След година аз вече знам, че мястото ми не е в тази тема, макар че детето наистина има признаци за хиперактивност и липса на концентрация. Зная също , че проблема с поведението не се ограничава единствено в рамките на диагнозата, макар че и от там идват някои неща.
 В България ЕЕГ не се прави, за да се открият аномалии в поведението, дори лекарят който го прави ме попита след като детето няма припадъци защо ми е това ЕЕГ? А що се отнася до конкретната логопедка, по странична информация знам, че избягва тежките случаи и дълбоко се съмнявам, че трите неясни изречения, отнасящи се до разчитането, на нея лично ще й говорят нещо.
Доколкото ми е известно в Америка с такива деца се занимават оккюпейшън терапевти (дано съм го изтписала правилно), тук такива няма, но в София могат да се намерят специалисти, които работят по подобен начин. Далеч по полезна с информация ще ти бъде Maia Stoitseva , тя е канила такива специалисти в Ресурсния център, това е профилът й http://www.bg-mamma.com/index.php?action=profile;u=3760

# 189
ljuboznatelna ,

Тези хора са говорили с лекаря си и предавам по памет:
На първо място са учудени, че невролога не е искал ЕЕГ, защото при съмнение за ДЦП това е задължително, понеже при тези деца често се появяват гърчове. А и при малки деца можело  да има епилепсия, но скрита /само по някои мимики и ...не разбрах точно/ да се види т.е. може и да не се забележи. Освен това с ЕЕГ-то може да се избегне усложняване и е нужно преди да се вземе решение за лекарстата, защото има такива, които провокират епилепсията! Неправилната терапия или липсата изобщо на терапия може да е причина за някои прояви в поведението, а това се отразява както на развитието, така и на работата с детето!
Логопедът им е казал, че първо се търси диагнозата , защото при всяка диагноза работата се различава, тъй като е възможно да са засегнати различни центрове в мозика, което изисква специфична терапия, а и така той може да ориентира родителите какво могат да очакват! Казал е да не вярваш на специалисти, който работят с всички  диагнози, а междувременно и с аутизъм, защото имало специално обучение за  работа  с аутисти, а нещата са толкова специфични, че трябва само с това да се занимава специалиста/ и лекари и логопеди и психолози/! Освен това е било нужно и специално оборудване !  Затова и са посъветвали и тези родители да търсят център в България / оказа се, че няма/!
 Колко време работихте с логопед? Как е детето сега?


 психостимулантите
Те са учудени, че едва след
Nia, в България, или поне в Пловдив нещата не са като в чужбина. Да не говорим, че всеки лекар е със собствено мнение, възможно е да се различава коренно от това на колегата му.
Писах в тази тема преди година. Струвам ти се объркана, защото наистина бях. Някои изчерпваха поведенческите проблеми на детето с диагнозата му( ДЦП ), други проявяваха съмнение за нещо от аутистичния спектър. След година аз вече знам, че мястото ми не е в тази тема, макар че детето наистина има признаци за хиперактивност и липса на концентрация. Зная също , че проблема с поведението не се ограничава единствено в рамките на диагнозата, макар че и от там идват някои неща.
 В България ЕЕГ не се прави, за да се открият аномалии в поведението, дори лекарят който го прави ме попита след като детето няма припадъци защо ми е това ЕЕГ? А що се отнася до конкретната логопедка, по странична информация знам, че избягва тежките случаи и дълбоко се съмнявам, че трите неясни изречения, отнасящи се до разчитането, на нея лично ще й говорят нещо.
Доколкото ми е известно в Америка с такива деца се занимават оккюпейшън терапевти (дано съм го изтписала правилно), тук такива няма, но в София могат да се намерят специалисти, които работят по подобен начин. Далеч по полезна с информация ще ти бъде Maia Stoitseva , тя е канила такива специалисти в Ресурсния център, това е профилът й http://www.bg-mamma.com/index.php?action=profile;u=3760

# 190
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Отскоро идва логопед в къщи, но е прекалено рано да забележа резултат.

# 191
Здравейте! Случайно попаднах на тази тема и след доста колебание дали да поствам най-сетне се реших да напиша нещо. Преди да кажа за какво съм дошла искам само да кажа , че нямам за цел да омаловажам ничии проблеми , нито да се опитвам да налагам личното си мнение на някого . Аз лично не смятам , че т.н. "Хиперактивност с дефицит на концентрацията" е болест , но това си е само мое мнение базирано единствено на личен опит , нямам намерение да убеждавам никого , че е именно така. Освен това самата аз не съм родител (на 19 съм все пак) и нямам намерение да "поучавам" когото и да било как да си гледа децата , имайки предвид , че моята майка е преживяла меко казано истински кошмар докато е отглеждала мен: не можела да ме остави без надзор за 5 минути без да счупя нещо , да се покатеря на библиотеката и да бомбардирам всички в стаята с книги (или да ги накъсам и да се опитвам да ги изям  Shocked ) , не съм можела да седя на едно място за 5 минути , често съм се измъквала от количката по време на разходки за да хукна един господ знае къде , до 5 годишна възраст й се е налагало да ме храни с биберон , защото иначе , както тя твърди нямало за хапна нищичко , при което съм имала навика да я хапя за носа ( а по някой път и други хора  Shocked ) , а коронният ми номер бил когато ми се откаже нещо да заставам по средата на улицата и да почна да си блъскам главата в земята и да пищя все едно ме колят докато най-накрая горката женица съвсем не вземе да се изчерви и не ми изпълни прищявката. Веднъж съм си наумила , че непременно трябва да яздя някаква немска овчарка , водена от двама военни  и в последствие се оказало доста трудно да ме свалят от гърба на кучето. Естествено аз не си спомням нищо от това , но доста се изчервявам като майка ми вземе да разправя за патилата си пред познати или роднини. Единственото , което помня е , че в детската градина често я викаха понеже имах навика да ставам от леглото по никое време ( изобщо не заспивах ) и да "потупвам" другите деца ( като най-често налитах на момчетата ). Това е било някъде към края на 80-те и майка ми не се е консултирала с доктор , но аз пък често се чудя какво ли щеше да стане ако се бях родила по-късно в САЩ  например и ми  бяха предписали нещо от типа на Ritalin. Дали сега нямаше да съм пристрастена към него ? Наркоманка ? Щях ли да съм жива изобщо? Естествено , това не е единствената причина да не се доверявам на тая диагноза , имам си и други , но те не са пряко свързани с темата  и няма да ви губя времето да ги коментирам и без това тоя пост стана прекалено дълъг.  Понастоящем нямам никакви проблеми с концентрацията , нито пък имам проблем да седя на едно място , даже в гимназията бях една от най-кротките ученички. А онова , което исках да ви покажа е една on-line брошурка ,за съжаление на английски , която има за цел да информира родителителите за множеството странични ефекти на лекарства като  Ritalin .  И пак ще кажа , не се опитвам да налагам мнението си на никого .
Ето го линка :  http://www.uhuh.com/education/ritpsych.htm
Надявам се да не съм досадила на никого.

# 192
  • Мнения: 2 531
Adi_ наистине има разлика между хиперактиност с дефицит на вним. и буйно , палаво дете!  Дано никога не ти се налага да разбереш какви са! 

# 193
  • гр. софия
  • Мнения: 190
Здравеите. Случайно попаднах на темата. Ще ви опиша моето дете и неговото поведение. Ще започна съвсем отначало-беше много спокойно бебе. В детската градина разбрах че по-бавно усвоява материала от другите-трудно се научи да пише цифрите/пише с лявата ръка/. Иначе е много умна. Когато тръгна на училище не подозирах че може да имаме какъвто и да е проблем. След два месеца/тя ходеше на занималня/от учителката и разбрах че има проблем, контролно по математика и всички задачи бяха грешни. Наех учителка след училище да я занимава-учене, уроци и тн. Тя се поуправи, но беше на периоди. В училище беше идвал логопед и искаше да я заведа на преглед при него, но аз не я заведох-тя казва ш завалено /НЯМАМ НАМЕРЕНИЕ ДА Я ПРАВЯ ГОВОРИТЕЛКА/ и не я заведох. Сменихме няколко учителки- те не издържаха. Тя е палава, трудно се концентрира, разсеяна е. Някога в у-ще е добре, всичко си знае, друг път все едно нищо не е учила. Няма желание за учене. Безотговорна е. Не се заиграва за дълго, пречи на децата да си играят, все гледа нещо да развали. Водих я на психолог-май не попаднахме на подходящия. Той каза че не е хиперактивна, но и нищо не предприе. Аз се отказах, защото нямаше резултати , а плащах по 20 лв. на сеанс. Сега като се замисля май трябваше да отида на логопед-не знам каква е връзката, но като ви четох сигурно има нещо. Моля ви да ми помогнете с мнение или да ми посочите специалист.

# 194
  • Мнения: 212
Сменихме няколко учителки- те не издържаха. Тя е палава, трудно се концентрира, разсеяна е. Някога в у-ще е добре, всичко си знае, друг път все едно нищо не е учила. Няма желание за учене. Безотговорна е. Не се заиграва за дълго, пречи на децата да си играят, все гледа нещо да развали.
 Сега като се замисля май трябваше да отида на логопед-не знам каква е връзката, но като ви четох сигурно има нещо. Моля ви да ми помогнете с мнение или да ми посочите специалист.
Здравей mts69!
Това което описваш прилича на типични признаци на дете, което трудно учи. Това не са безобидни неща. понякога се проявяват със или без хиперактивност. Най-вече вниманието като базисен процес на ученето има особености. Тези деца са точно както ти описваш непоследователни в ученето, защото то трябва да се случва по-малко по-различен начин. Не както за всички останали деца в класа. У нас  за съжаление все още учителите не са добре подготвени какво да правят в клас и това допълнително задълбочава неуспехите на детето.
 Важно за теб е да потърсиш добра подкрепа от специалист логопед, който работи с този  род проблеми и да се започне терапия подходяща за детето.
 На лични мога да ти изпратя информация къде да направите консултация в София  и материали за родители как да разпознаят за какво става въпрос. В момента се печати тази брошура.

Общи условия

Активация на акаунт