Коледа и Нова година - сладки изкушения !

  • 312 635
  • 2 129
  •   2
Отговори
# 840
  • Прекрасна ВАРНА
  • Мнения: 356
момичета моите ванилени кравайчета станаха чудесни.нищо не остана за снимка,понеже мъжът ми ги излапа.смятам тази седмица пак да направя и ще кача снимки.намерих формички за меденките и утре ще ги замеся.имам въпрос-сладките могат ли да се съхраняват във PVC кутия newsm78.

# 841
  • София
  • Мнения: 6 268
Ох, голям зор видях да ви изчета.

Снощи замесих тестото за рохличките и днес следва да ги пека. Естествено имам тъп въпрос - ще ли е проблем, да съхранявам готовите кравайчета (дано да станат) в метална кутия (евентуално покрита отвътре с пекарска или кухненска хартия), или задължително да търся картонена?

Миналата година ги съхранявах в метална кутия, като отвътре я заслах с пекарска хартия, така че да покрие накраяи смаите сладки отгоре. Съхранявах всички сладки на терасата. Бях ги направила около 2 седмици преди Коледа, бяха страхотни. Тази година пак так аще ги съхранявам.

# 842
  • Мнения: 2 123
момичета, преккрасни са произведенията ви!
Моят АКК го забравих и 5 дни не го бях поливала  Embarassed надявам се, че няма да му е проблем да възстанови. Вие с какво количество горе-долу го поливате и разпределяте ли го равномерно по цялата повърхност или просто си изспвате - една лъжичка тук, една там?! Rolling Eyes Simple Smile
Друг въпрос: сега замесих рохличките и се чудя - може ли още тази вечер да ги изпека? Планирам някъде към 22-23 ч  - ще са минали 8-9 часа?

Сега ще разбия белтъците и  ако малката ми дъщеричка разреши - ще украся меденките, които чакат от 1 седмица почти  Simple Smile

# 843
  • Мнения: 1 170
Много се радвам, че улучвам момента на рохлите: и аз съм днес на тази вълна.
Искам само да споделя, че портокаловите корички от рецептата на 1-ва страница станаха страхотно страхотни Grinning . Не горчат въобще, нищо, че ги бланширах без да изчаквам студените води да завират Peace . Естествено, не мина без аварии: изпуснах сиропа на около 60-тата минута и захарта ми загоря. Та крайчетата на няколко корички заминаха. Но навреме го хванах, иначе не ми се мисли, щях да се изям от яд. В крайна сметка портокалите ми станаха не съвсем прозрачни, но вкусни, а лимоните- напълно прозрачни, но с жилава кора (не съм улучила, за съжаление, свестни лимони Tired ). И така, радвам се , че ги направих Grinning (Jujkabouquet )
Днес ще замеся тестото за рохлите, както и ще накисна сушените плодове за Щолена (така реших, да ми е по- сочно  Flutter ).
Форми за меденки- коледна тема намерих в ЕвроЛанд (магазин за левче Peace ).
Благодаря на всички за помощта  bouquet

# 844
  • ВАРНА морето сините вълни
  • Мнения: 448
един въпрос за АКК-преди да полея за първи път с 5с.л.ром кекса ми се струваше много добре сега един ден след поливането кекса ми стои един тежък мокър и леко лепнещ това нормално ли е  а кога се спира поливането-колко дни преди коледа и на финала когато е готов за консумация как трябва да е отвътре -мокър влажен или сух ако може някой да разясни ще съм благодарна newsm78

# 845
  • Мнения: 1 265
Здравейте и от мен. Не мога да ви се нарадвам, толкова млади жени И...... такива къщовници. ЗА ВСИЧКИ, КОИТО СЕ ПРИТЕСНЯВАТ ЗА СУРОВИТЕ ЯЙЦА - ОТГОВАРЯМ СЪВСЕМ ОТГОВОРНО - В ЕДИН ЛИТЪР ВОДА СЕ СЛАГА НА ВЪРХА НА НОЖА КАЛИЕВ ПЕРМАНГАНАТ /да стане тъмно розов разтвора/. НАТАЛИНА, точно моя близка словачка /от бившата Чехословакия/ правеше Шомлой-галушки и то точно за Нова година. Та ако нямаш нищо напротив...!!?? Благодаря ти предварително.

# 846
  • София
  • Мнения: 2 658
аз се сетих, че имам въпрос към тези, които са правили щолен, стафидите, нали са напоени в ром, после овалвате ли ги в пудра захар или галета, за да не става по-глетаво тестото около тях? В смисъл като при козунаците ли се процедира или не е обходимо?

# 847
  • София
  • Мнения: 2 671
Аз се включвам по въпроса за глазурата на меденките. Попаднах на тази рецепта, в която не се слагат белтъци, а белтъци на прах, които могат да се заменят със смлени на прах целувки! Смятам да я пробвам, но надали ще успея тази седмица  Sad Ако някой ме изпревари - моля да се отчете. Ето я рецептата:


    * ½ с. л. белтъци на прах (могат да се заменят със смлени на прах целувки!)
    * ¼ ч.ч. топла вода
    * щипка тартар (заменяме с капка лимон)
    * 2 ч.ч. пудра захар

С мискер смесваме белтъците/целувките, водата и тартара/лимона. Добавяме захарта и разбиваме със средна скорост докато се смесят. Увеличваме скоростта и разбиваме, докато получим гъста и лъскава субстанция, около 5 мин.

Рецептата е оттук: http://www.dominomag.com/howtos/recipes/party/whitexmas?currentPage=6
На тази кула от целувки от миналата година съм й хвърлила око smile3508 , дано успея тази!

# 848
  • Мнения: 3 770
Момичета , днес реших да открия "сезона" на коледните сладки !  Wink Започнах с линцеровите , ето част от тях и отивам да пека още , че ме чакат !   Grinning

# 849
  • София
  • Мнения: 6 268
Така, джинджифиловите сладки на Зори са готиви, ето доказателството: http://media.snimka.bg/1452/009159196.jpg
 Малко по-късно ще довърша и портокаловите корички. Диди, покажи твоите, моля те.


Тази седмица ще замеся тестото за меденките и събота или неделя ще ги пека и тях.

# 850
  • Прекрасна ВАРНА
  • Мнения: 356
ДИДИ разкошни са Peace и аз искам такива формичкиииииии

# 851
  • Мнения: 2 708
Сем, не съм Наталина, ама в другата тема видях, че някой пита за шарана на Влади от Време за готвене и отидох да си проверя имам ли я тази рецепта и видях, че имам неговата за Шомлой Галушки , така че ако искаш - виж я

"ШОМЛОЙ ГАЛУШКИ на Влади от Време за готвене

Продукти:
3 блата за торта
праскови от компот
100 гр орехи

за крем ванилия:
750 мл прясна мляко
7 с. л. захар
3 ванилии
3 жълтъка
30-40 гр нишесте

за сиропа:
200 мл сок от компот праскови
сока на 1/2 лимон
1-2 капачки ром
50 гр стафиди
3 с. л. захар

сервирайте с:
топинг шоколад
топинг бял шоколад
топинг ягода
топка сладолед

украсете със
стрък мента

ПРИГОТВЯНЕ:
1. Изрежете блатовете за торта според големината на тавичката, която ще използвате.
Изцедете сока на 1/2 лимон в купичка. Прибавете 1-2 капачки ром и 50 гр стафиди и разбъркайте. Оставете стафидите да набъбнат.
2. В дълбок съд налейте 500 мл прясно мляко за крема и сложете на котлона да заври. Прибавете ванилията и 7 с. л. захар и разбъркайте.
В друг съд сипете 250 мл прясно мляко и 30-40 гр нишесте и разбийте с тел.
Отделете белтъците от жълтъците на 3 яйца. Когато млякото кипне, преместете съда от огъня. Бъркайте с тел и изсипвайте нишестето. Прибавете и жълтъците един по един, като продължавате да разбивате. Кремът почти веднага се сгъстява.
3. За сиропа сложете друг съд на котлона. Налейте сока от 1 компот от праскови (200 мл). Прибавете стафидите и сока от купичката, малко вода, 3 с. л. захар, разбъркайте и оставете да заври. Сиропът е готов, когато се сгъсти.
4. Подредете в тавичката двата блата. Поръсете ги с набъбналите вече стафиди и залейте със сиропа. Подредете прасковите и леко ги притиснете да се отворят. Третият блат нарежете първо на тесни ленти, а след това на тънки филийки. Поръсете пръчиците отгоре, без да ги подреждате. Залейте с крема и подравнете. Поръсете обилно със смлени орехи. След като се поохлади, преместете в хладилника.
5. Готовия десерт сервирайте с помощта на супена лъжица, като изрежете “листа”.  Украсете чинията и десерта с топинг шоколад, топинг бял шоколад, топинг ягода и стрък мента."

# 852
  • София
  • Мнения: 1 819
Много спешен въпрос!!!!!

Правя ванилените рохлички на Наталина. Може ли някой да ми обясни какво точно означава следното изречение: "правим от тестото цилиндър и режем еднакви по големина колелца, които правим на пръчици 6-7 см. дълги и 1 см дебели и завиваме на кравайчета" Моля ви, много съм загубена, но не мога да си го представя!!!!  Hug Hug

# 853
  • Мнения: 904
Ами, да видим дали ще мога да ти обясня както трябва. Аз слагам тестото в плик и го търкалям по плота, все едно ще правиш змия от моделин Laughing Това е цилиндър, а после след като го извадиш,отрязваш колелце и отново го правиш като червейче с търкаляне, после го завиваш като кравайче и готово. Laughing

# 854
  • София
  • Мнения: 2 658
според мен разрязваш всяко колелце на 4-5 парчета вертикално и стават пръчици, които после завиваш на кравайчета.

Общи условия

Активация на акаунт