Въпроси и отговори относно кърменето на близнаците - 2

  • 80 540
  • 748
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 895
Старата тема стана огромна, затова отварям нова!
Тук можете да задавате въпроси за всички трудности, с които сте се сблъскали при кърменето на близнаци и тризнаци!
Надявам се интереса и тук да е така голям, както в предишната тема Peace

Може да се обърнете за помощ и към всеки един от Консултантите към националния комитет по кърмене (НКК), както и към ЛЛЛ.

Контакти с консултантите от Националния комитет по кърмене (НКК)

Контакти с ЛЛЛ

Клипчета за кърменето




0896 418 488 - на този телефон по всяко време можете да получите помощ и подкрепа за кърменето (телефонът е достъпен за цялата страна) и дори да уговорите среща наживо (за съжаление само за майките от София засега)







Сайт с много интересна информация за кърменето на близнаци и най-богатата галерия с пози за кърмене (на английски):

http://breastfeedingtwins.tripod.com/MainPages/index.html

Сайт на Карен Громада, автор на една от най-известните книги за отглеждане на близнаци и всепризат експерт по кърмене на ЛЛЛ, в който също има много полезна информация, снимки с пози за кърмене на близнаци и връзки към други сайтове с информация за близнаци, бременност и кърмене на повече от 1 дете.  (на английски)

http://www.karengromada.com/karengromada/index.htm

Всичко, което трябва за знаем за кърменето на близнаците. Преведени статии и теми от форума.

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=202352.0


Старата тема:
   
Въпроси и отговори относно кърменето на близнаците!

Последна редакция: вт, 13 апр 2010, 11:02 от Double with Cream

# 1
  • Мнения: 1 924
Аз също съм тук на линия и мога да помагам със съвети от личен опит Grinning

# 2
  • София
  • Мнения: 1 844
И аз да понадничам тук, въпреки че вече втори ден не съм ги кърмила и май бяхме до тук Rolling Eyes Естествено майка ми не пропусна да отбежи, че щом веднъж съм престанала да кърмя не трябва да започвам пак  Rolling Eyes

# 3
  • Мнения: 3 638
Танини, браво на вас! Аз дори не предполагах, че още се кърмите. Разкажи повече, как се отказаха? Да знам и аз какво да очаквам  Wink И естествено не трябва да започваш пак да не урочасват, та и двойно  Joy  Crazy

# 4
  • Някъде там...
  • Мнения: 3 995
Хайде да се запиша и аз.  Grinning
Едната девойка от няколко дни много трудно яде през деня.  Sad Нощем сънена хапва чудесно, буди се веднъж около 3,30-4,00 хапва и веднага заспива. После успявам да я нахраня пак все още сънена на събуждане след около 3-4 часа. Оттам нататък започват мъките - минават дори и 5-6 часа и тя не иска да яде. Предлагам й, отказва, а и тя самата не търси да яде. За целия ден яде 1-3 пъти и то с голямо кандърдисване. Захапва зърното, дръпва 2 пъти, пуска и се обръща на другата страна. Понякога още със слагането на гърдата започва да реве и да ме бута. Налага се да изцеждам, защото гърдите ми стават на камък. Сестра й пък яде и за двете...
Отделно много трудно заспиват и по цял ден са кисели и само мрънкат и реват.

# 5
  • Мнения: 1 924
Жабче,да не би да ти стачкува?Сигурно си чела за кърмаческата стачка...на мен с баткото не ми се е случавало и съвет от личен опит нямам,за съжаление.Виж статиите в библиотеката на кърмаческия подфорум Peace

Аз имам малко заушени каналчета на едната гърда.Не знам защо са се получили,не ми се е случвало преди.Засега още не цедя,защото двете живи помпички и без това сучат през час тези дни(явно сме  в такъв период на криза на растежа),но определено от запушената гърда тече по-бавно и май трябва да взема по-бързо мерки Thinking

И да ви питам,има ли си всяко близначе "своя" гърда или ги сменяте? Grinning

# 6
  • София
  • Мнения: 1 844
Жабче, пробвала ли си да се разхождаш докато я кърмиш?

Феникс, аз ги редувах - единият ден единият на лявата, другият на десната, на следващият ден обратно; редуването на бебетата на всяко хранене изисква много умствени усилия, определено не беше за мен Mr. Green

Фата, и аз не мога да повярвам че изкарахме толкова много време  Laughing и малко ми липсва вече  Confused Иначе те сами се отказаха, майка ми и племенникът ми бяха тук една седмица и те като се събудят сутрин веднага тръгваха да ги търсят в другата стая и мен ме забравяха  Simple Smile Те още декември се отказаха от вечерното сучене и остана само сутрешното, като изключвам периодите, когато им никнеха последните зъби и ги кърмих и през нощта известно време

# 7
  • Мнения: 3 638
Жабче, и на мен ми се струва, че може би се опитва да стачкува. Само не си спомням вие само на кърма ли сте или и дохранваш? Може и зъбки да я мъчат, имаше периоди, в които моите като почнат да сучат и после се дърпаха от гърдата пищейки...
При всички случаи не се предавай и продължавай да я слагаш на гърдата, колкото се може повече контакт кожа-кожа, повече гушкане и както вече си установила кърмене в полусънено състояние също помага. За разхождането докато се кърмите също е добра идея.
На мен Джордана ми стачкува, но на 8 месеца. Много е кофти като детенце те отблъсква  Sad Просто трябва малко повече постоянство, период е и отминава, в един хубав ден започват пак да сучат все едно нищо не е било. Докато отказваше да суче се изцеждах, за да запазя лактацията възможно най-добре. Най ми беше лесно да цедя, докато кърмех сестричката й, тогава кърмата от другата гърда изтича за нула време. Наистина е по-трудно с цеденето, но аз за утешение си бях казала, че ще я карам така само до годинката  Crazy Много успокояващо действа като човек си постави някаква дата-лимит  Wink

Феникс
, хубаво е да се сменят гърдите, първо, за да се поддържа еднакво производство и второ, за да се развива по-добре зрението на бебчетата, за предпочитане е да сменят "перспективата".  Simple Smile Може да ги сменяш всеки ден или на всяко хранене. На мен ми беше по-лесно на всяко хранене, но аз в началото си записвах винаги кога са яли, колко време, от коя гърда, напишканите и наакани памперси  Simple Smile Просто така ми беше по-лесно и не си товарех главата с излишни неща. За запушените каналчета пробвай да слагаш топъл компрес докато кърмиш (май с наквасен памперс действа много добре, аз държах бутилчица с топла вода увита във влажна кърпа.) Топъл душ преди кърмене също помага, опитай се докато си под душа да изцеждаш от гърдата, за да се отпушат каналчетата. Ако те боли може между кърменията може да слагаш студен компрес.

Танини
, интересно, и моите отказаха първо вечерното кърмене, явно започнаха да хапват повече вечер и постепенно идваха само да сукнат веднъж и си отиваха  Simple Smile Аз още ги кърмя сутрин като се събудят и след следобедния сън. Ако трябва да съм честна Мариза идва винаги със желание да суче, а Джордана може и отдавна да съм я отбила, привиквам я сума ти време, но като дойде си суче хубаво. Но ако не я извикам въобще няма да й липсва. Всъщност не знам докога ще продължаваме  newsm78  Утре сме на консултация и сигурно и там това ще ме питат - ми май докато не ми кажат: "Ами не щем вече! Стига!"  Joy


# 8
  • Мнения: 3 376
И ние сме с проблеми със сукането почти от началото - но това е почти закономерно при смесеното хранене. Онова, което най-много ми е помагало в такива случаи е гушкането и кърменето в сънено състояние. Особено важно е при нас приспиването да става в ръцете ми - тогава се случва съпротивата да се отслаби и да се навият да сучат. В началото проблеми имах с единия син, а другият си сучеше като трифазна помпа. След като приложих на първия няколко "хватки", прочетени в статии от Айла, той почна да суче с кеф. За компенсация брат му нещо реши да се прави на интересен и взе да отказва да суче  ooooh! Сега и той както Джордана на Фата суче по-скоро по мое настояване, инак хич и няма да му липсва. Виж, брат му не ще да заспива без да суче. Много е гадно, когато детенце те отблъсква, но хубавото е, че ако си по-упорит, проблемите се преодоляват.  Peace

# 9
  • Някъде там...
  • Мнения: 3 995
Момичета, благодаря за съветите. Трика с разхождането не подейства - мадамата реве като я поставя в легнало положение, дори и в ръцете ми. Баща й се шегува, че има вграден нивелир - все иска да я държат права, а ако ми спи в ръцете и се опитам да я поставя в кошарата, следва събуждане и див рев.
Айла вчера ми показа как да я кърмя поизправена. Така успях вече няколко пъти вчера следобед. Яде, а същевременно очите й шарят на 10 посоки, ще си откачи главата да оглежда наоколо. За мое учудване захапа в същото положение дори и по време на рев като беше кисела, че много й се спи - ядеше, та чак ушите й плющяха. Взе та и заспа в ръцете ми след като се наяде. За съжаление преяде и повърна всичко, но важното е, че има начин и вчера следобед яде таман 4 пъти.  Mr. Green И понеже не спа почти целия ден, отнесе плувката в 18,00 и така и не се събуди, остана си некъпана.
А приспиването в ръцете ми го отказват, чак се сърдят. Едната иска да ме ползва за биберон, легнала до мене. Ако не заспи докато ме дъвче започва да се нерви, тогава я слагам в кошарата, там попява на играчките и заспива. Другата пък иска да си лежи в кошарата и да си смуче палеца. Ако е много кисела помага да я подържа права в ръцете ми и тогава да я сложа в леглото. В началото мрънка малко, докато намери палеца.

# 10
  • Мнения: 3 376
Аа, Жаби, разбира се, че ще се бунтуват срещу приспиването в легнало положение  Laughing И мойте са така от 2-3ти месец. Приспиваме се и се гушкаме в изправено положение. Дори слинга връзвам така, че да стоят изправени, като в кенгуро. Чак когато започнат тотално да климат, тогава ми позволяват да ги гушна в свивката на лакътя и да ги кърмя или просто люшкам легнали. Браво за успеха с новите пози за кърмене  Peace

# 11
  • София
  • Мнения: 12 233
  Хей,
аз съм пропуснала тази нова темичка  Simple Smile
  Виждам, че се справяте перфектно и без мен  Simple Smile
  Гризката много се радвам, че все още се кърмите. Браво на вас  Simple Smile
  Танини, честито успешно и безпроблемно отбиване  Simple Smile
  А да издам, че мадамата на Жабче вече си хапва напълно нормално, дори си наваксва за предните дни и хапва повече и от сестра си  Simple Smile
  Фата поръчах си книжката на Громада за кърменето на близнаци и чакам с нетърпение да пристигне  Simple Smile

# 12
  • Мнения: 24
Здравейте мамчета!
Имам нужда от помощ и съвет!
Преди 10-тина дни родих близнаци и двамата по 2.300кг. Оказа се, че са развили някаква пневмония и ги сложиха в кувиози. Освен това, вечерта преди раждането паднах в банята на болницата и си счупих рамото. Вече съм оперирана в Пирогов и се възстановявам в къщи. Бебета са още в МД. Опитвам се да поддържам лактация, защото ужасно много искам да ги кърмя, но от среса ли незнам, но кърмата е много малко...успявам да изцедя и от двете гърди едновременно не повече от 10-15мл. и така на всеки два часа...
Знам, че бебетата много добре поддържат със сученето лактацията, но с това рамо едва ли ще мога да ги държа съчат.
Дайте съвет как да увелича количеството кърма, защото  newsm45

# 13
  • Някъде там...
  • Мнения: 3 995
Здравей, Миним. Нека ти честитя и тук раждането на двете слънчица. Дано скоро си ги гушкате вкъщи!  Hug Знам какво е да имаш вече дечица, а да не можеш да ги гушнеш. Моите девойки ми ги дадоха чак на 12ия ден от раждането им. Дотогава цедях и им носех кърма.
Трябва да цедиш по около 8 пъти в денонощие, цеди до последна капка. Ако с помпата ти е трудно, пробвай на ръка - ако е възможно разбира се, предвид травмата. Другият вариант е да си вземеш електрическа помпа. Гризката беше споменала, че в Джъмбо има електрическа за 50 лв, куче марка, но тя е доволна от нея.
Като цедиш не се отказвай като видиш, че кърмата спира, мини на другата гърда, почини 10тина минути и пак опитай. в началото тече много трудно, но като се задейства рефлекса на потичане става по-лесно. Чувстваш ли гърдите си напрегнати?
Не е задължително да държиш бебетата на ръце за да сучат, може да ги поставяш легнали. На мен в началото ми беше лесно да ги поставям върху възглавница до мен и така да сучат (една по една, не заедно).
За увеличаване на количеството кърма можеш да си вземеш лактогонен чай, има на Хип, има и български. Пий много течности. Аз забелязах, че като пия Калмацин (калций+магнезий+цинк) и ми се увеличава веднага кърмата.
Трябва да изцеждаш по около 1600 милилитра кърма дневно, толкова горе долу е нужно в момента за изхранване на две бебета.
От мен толкова, нека се включи някой от експертите.  Wink 

# 14
  • Мнения: 24
Благодаря ти Жабче...
всеки един съвет ми е от голяма необходимост...приемам ги с огромно удоволствие...
Цедя с електрическа помпа почти от втория ден...през 2 часа...почти не пропускам...
но кърмата си капе...а не тече... Cry
Гърдите ми въобще не са напрегнати....но като започна да цедя едната...и другата пуска..т.е. всичко би трябвало да е наред, само дето е много малко като количество...
купих си чая на Хип...пия повече от 2 литра течности на ден...
незнам какво още мога да направя....

Общи условия

Активация на акаунт