Майчинството счетоводно - 26

  • 35 204
  • 741
  •   1
Отговори
  • Майничка
  • Мнения: 12 646
Моля, прочетете внимателно този първи пост! Отговорът на Вашият въпрос може би е някъде тук! Благодаря!

Темите до сега: Тема 1; Тема 2; Тема 3; Тема 4; Тема 5; Тема 6; Тема 7; Тема 8; Тема 9; Тема 10; Тема 11; Тема 12; Тема 13; Тема 14; Тема 15; Тема 16; Тема 17; Тема 18; Тема 19; Тема 20; Тема 21; Тема 22; Тема 23; Тема 24 Тема 25

 bouquet ЗА ВСИЧКИ КОНСУЛТАНТИ:    bouquet
Ала-Бала; Lady Brinne; ДейзиГ; Elfita; sis7; gargamela; Стики; jakinik


Телефони на НОИ София за проверка на обезщетенията
926 10 10

Калкулатор за изчисляване на брутни и нетни заплати - на КиК
Адреси на ТП на НОИ където можете да получите информация за болнични и др. обезщетения - в сайта на НОИ - Контакти

Във форума
- тема за детските
- Тема за програмата „В подкрепа на майчинството”

Справки може да си правите в сайта на НОИ по ПИК - персонален идентификационен код. Ако нямате ПИК, в НОИ по адресната ви регистрация ще може да получите - лично.

Много полезен код!  Peace

С него на сайта на НОИ ще виждате какъв е осигурителният ви доход, какви обезщетения и кога сте получили, както и дали са ви предадени болничните и др. документи.

Напр:
-   справка за това на какви суми са ви осигурявали –
е-услуги - Справка за социалното осигуряване
https://socialsecurity.nssi.bg/
Там ще видите осигурителния си доход. За месеците, когато сте били в болнични, ще са повече суми - съберете ги.   Wink

-   справка за изплатените болнични -
е-услуги - Справки по ЕГН и Булстат - "Справка за изплатени парични обезщетения и помощи от ДОО чрез НОИ по ЕГН "
https://benefits.nssi.bg/EGN/

-   справка за статуса на болничния (кога е предаден, изплатен ли е, всички данни по него – попълнени от доктора и счетоводството)
е-услуги - Справки по ЕГН и Булстат - най отдолу на страницата е "Справка за представени в НОИ документи за обезщетения и помощи от ДОО, статус на обработка и изплащане"
https://benefits.nssi.bg/detailedegn/ReportBolnForEGN1.asp

Как се изчисляват болнични?

Кога бъдещата майка има право на обезщетения?

Какво включва майчинството?

Застъпване на майчинства

КАК СЕ ОПРЕДЕЛЯ ПАРИЧНОТО ОБЕЗЩЕТЕНИЕ, ИЗПЛАЩАНО ОТ ДЪРЖАВНОТО ОБЩЕСТВЕНО ОСИГУРЯВАНЕ ПРИ ВРЕМЕННА НЕРАБОТОСПОСОБНОСТ ПОРАДИ ОБЩО ЗАБОЛЯВАНЕ ИЛИ БРЕМЕННОСТ И РАЖДАНЕ
- автор Иван Карабашев, предложено от ДейзиГ http://www.vedomost.info

Необходими документи за обезщетенията - http://www.noi.bg/ - от менюто в ляво избирате УКАЗАНИЯ

Териториални поделения на НОИ, филиали, и архивни стопанства в страната

# 1
  • Майничка
  • Мнения: 12 646
Тъй като Мама Цоцоланка отсъства по уважителни причини Laughing, пускам новата тема.

# 2
  • Мнения: 367
Надявам се, да не съм досадна, ще се преместя с въпроса ми в новата темичка:
Моя много добра приятелка планира бременност, но няма представа какво трябва да направи, за да получава майчинство. Тя работи като детегледачка и се самоосигурява само здравно. Доколкото прочетох и разбрах, трябва да попълни спешно някаква декларация до 31 януари, трябва да внася и осигуровка за майчинство. Ще ви бъда много признателна, ако ни дадете яснота за нейния случай. Вторият ми въпрос е: тя би искала да се самоосигурява примерно на 600 лв, това възможно ли е в нейния случай и по каква формула се изчислява размера на осигуровката?

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Amy81 ,сама няма как да си внася социалните осигуровки.Може само здравните.Трябва да работи по по трудов договор или самоосигуряваща - собственик или съдружник във фирма,или свободна професия,или земеделски производител,за да има право на майчинство.Тогава може да се осигурява на 600 лв и ако е на трудов договор всеки месец ще плаща 226 лв на месец //вноски работник+работодател/.Месечното обезщетение ще е около 480 лв.Също трябва да има 12 м стаж през целия си живот
До март месец се внася една декларация от хораат,които сами си внасят здравните осигуровки

# 4
  • София-Младост
  • Мнения: 23 384
Надявам се, да не съм досадна, ще се преместя с въпроса ми в новата темичка:
Моя много добра приятелка планира бременност, но няма представа какво трябва да направи, за да получава майчинство. Тя работи като детегледачка и се самоосигурява само здравно. Доколкото прочетох и разбрах, трябва да попълни спешно някаква декларация до 31 януари, трябва да внася и осигуровка за майчинство. Ще ви бъда много признателна, ако ни дадете яснота за нейния случай. Вторият ми въпрос е: тя би искала да се самоосигурява примерно на 600 лв, това възможно ли е в нейния случай и по каква формула се изчислява размера на осигуровката?

На този етап у нас няма възможност да се внасят самостоятелн осигурителни вноски, с цел последващо обезщетение или трупане на стаж за пенсия. Приятелката ти трябва да започне работа на ТД или да се регистрира като самоосигуравща се, т.е. да има ф-ма и т.н.
Тя в момента работи в някое семейство предполагам като детегледачка?! Ако е така реално тя се води безработна и внасянето на здравни вноски си е за неина сметка. За целта до 01.03. трябва да попаде въпросната  декларация в НАП.

# 5
  • Русе
  • Мнения: 154
Здравейте!
И аз ще си изместя поста от старата темичка,защото там не получих отговор.

Една майка ми каза нещо,което много ме  изненада.Бих искала да ви попитам дали е вярно   

Жената има  детенце на 1г. и 10м. .Нейна приятелка ,работеща в  социални грижи,и е казала,че има право да получава 240лв през третата година на малкия.Жената е безработна и е получавала  пари само през първата година  на детето.Това и се полагало по някакъв чл.9.Има ли нещо такова  или тя не ми е обяснила правилно 

# 6
  • Мнения: 116
Извинявам се, но копирам отново моя въпрос, дано този път някой да ми отговори. Предстой ми да подавам "МОЛБА - ДЕКЛАРАЦИЯ за изплащане на парично обезщетение ....(Приложения 3 )", дата на прекратяване изплащане на майчинството ми за дете  до 1г.(410 дни), определена от НОИ е 16.2.2010 г..Въпросът ми е, от коя дата трябва да пусна новата молба от 16 или 17.02.? Предварително, благодаря за отговорите.

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
bisislava ,от 17 февруари

SUNI_22 ,не знам за такова неща-майката да получава 240 лв от 2 до 3 г на детето.Може да се наеме детегледачка,коята ще получава 240 лв

# 8
  • София-Младост
  • Мнения: 23 384
Здравейте!
И аз ще си изместя поста от старата темичка,защото там не получих отговор.

Една майка ми каза нещо,което много ме  изненада.Бих искала да ви попитам дали е вярно   

Жената има  детенце на 1г. и 10м. .Нейна приятелка ,работеща в  социални грижи,и е казала,че има право да получава 240лв през третата година на малкия.Жената е безработна и е получавала  пари само през първата година  на детето.Това и се полагало по някакъв чл.9.Има ли нещо такова  или тя не ми е обяснила правилно 
Не сме врачки нали?!  Wink Нека неината приятелка и дообясни поне този чл.9 от къде е.

# 9
  • Мнения: 199
Здравейте,

Изтичат ми 135-те дни за бременност и раждане  и трябва да подам документи към работодателя за ползване на остатъка до 410 дни. Въпросът ми е освен молба за ползване на отпуск, приложение 2 и копие на акта за раждане трябва ли да попълвам и приложение 7 - ДЕКЛАРАЦИЯ
за ползване на отпуск по чл.163? Мерси предварително Simple Smile

# 10
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте,

Изтичат ми 135-те дни за бременност и раждане  и трябва да подам документи към работодателя за ползване на остатъка до 410 дни. Въпросът ми е освен молба за ползване на отпуск, приложение 2 и копие на акта за раждане трябва ли да попълвам и приложение 7 - ДЕКЛАРАЦИЯ
за ползване на отпуск по чл.163? Мерси предварително Simple Smile

попълваш молба за отпуск,приложение 2+копие от акта за раждане-друго няма

# 11
  • Мнения: 367
Elfita и Ала-Бала наистина сте много полезни на всички майки във форума и в България! Много здраве желаем на вас и семействата ви! Hug

# 12
  • Мнения: 199
Elfita благодарности   bouquet

# 13
  • Мнения: 803
Здравейте!

В момента ползвам 45-дневния болничен за бременност. Въпросът е там, че той изтича на 15.01, а по всичко личи, че няма да съм родила дотогава. Трябва ли да ми бъде издаден друг болничен (например за преносване или нещо такова) преди този, който ще ми издадат от родилното? И за какъв срок ще бъде този болничен за преносване?

Предварително благодаря!  Simple Smile

# 14
  • София-Младост
  • Мнения: 23 384
Здравейте!

В момента ползвам 45-дневния болничен за бременност. Въпросът е там, че той изтича на 15.01, а по всичко личи, че няма да съм родила дотогава. Трябва ли да ми бъде издаден друг болничен (например за преносване или нещо такова) преди този, който ще ми издадат от родилното? И за какъв срок ще бъде този болничен за преносване?

Предварително благодаря!  Simple Smile
Ще ти издадат болничен за дните на преносване, но чак когато родиш. Издава се от лекаря наблюдавал бремеността, този който ти е издал и 45-дневния болничен.
Леко раждане ти желая!  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт