Дентални силанти

  • 18 308
  • 27
  •   1
Отговори
# 15
  • 1st floor
  • Мнения: 9 111
а пък аз сега разбрах , че се извършват две такива манипулации за запазване на зъбките - едната, която има моето дете е запълването на дълбоките бразди на зъбчето с пломба/или поне на мен ми прилича на такава/ - зъба мисля, че не се дълбае с машинката , а пломбата стои като кръст по дупките и просто ги запълва , за да не влиза храна, която не може да се почисти с четката...Другата е някакво намазване на самото зъбче отвън с нещо , за да се запази...може би това е с годност 1-2 години, защото при моето дете "пломбичките" си стоят вече четвърта година newsm78....вече се обърках и не знам, кое точно се нарича силант, но по спомени , мисля , че така нарече зъболекарката, това което направи на детето ми...

# 16
  • Мнения: 50
Xa СУПЕР! Тъкмо препоръчах силанизиране на една форумка и открих темата Simple Smile
Вяра, права си като задаваш този въпрос. Всъщност могат да се силанизират и 4ти и 5ти зъб, но ако има смисъл, т.е. изразени фисури и релеф, който да задържа плака, която да не може да бъде отстранена. Това се вижда по-рядко и се показват(4,5,7 зъб) във възраст, в която детето има развита мануалност и се очаква да е мотивирано и с относително добра хигиена, минерализацията също е по-добра. 6тите изникват прекалено рано, към 6годинки, те имат много изразени фисури и ямки и са със сложен релеф и не само че детето не може да измъкне плаката във фисурата, често тя има такава форма, че и стоматолог не може да я почисти, което е рядко срещано при премоларите Simple Smile 7мите зъби също трябва да се силанизират задължително.

Силанизирането се извършва най-добре веднага след показването на зъба, още преди да е влязъл във функция и да опира със срещулежащия. Минерализацията във самата фисура, когато е поникнал зъба е относително ниска и това увеличава риска от развитието на кариес малко след пробива. До 2-4 години се извършва минерализацията на зъба, но по последни проучвания това окончателно се осъществява до 10години след пробива и затова няма лошо да се силанизира и след 2 години след пробива, пък и няма лошо да няма къде да се задържа храна и образува плака Wink Подновява се силанта, тъй като се изтрива или пада, зависи от материала и поставянето му. Не може да отречете, че е трудно на 6годишно детенце да правите нещо в дъното на устата му и всичко да бъде сухо, да не затваря и т.н. Wink
Силантите могат да са  от материал като фотополимерната пломба примерно , могат да са от глас йономерни цименти, да се светят или да не се...има много видове, въпрос на избор на стоматолога, важното е да се запълни и ограничи достъпа на храна и микроорганизми Wink Някой съдържат и отделят флуор в малки количества, като така осъществяват минерализацията на фисурата. Безвредни са материалите...колкото всяка фотополимерна пломба, например. Излизат напоследък статии, че и фотополимерите не са безвредни, но досега нищо официално и научно доказано няма, просто чуждестранни статии. А това, с което са мазали след поставянето на силанта е именно флуорен лак, тъй като за поставянето на силанта се ецва и така се реминерализират области, които не са обхванати от силанта, а са киселинно обработени. Процедурата е АБСОЛЮТНО безвредна и АБСОЛЮТНО препоръчителна. Наистина е много жалко да се лекуват ендодонтски моларни зъби на деца, да не говоря за малкото случаи, при които трябваше да вадя постоянни зъби на 11-12годишни деца, но при тях е факт, че проблема беше, че не знаеха какво е четка за зъби, друга тема... Процедурата е и абсолютно безболезнена, аз с нея мотивирам децата, че не е страшно при зъболекар и когато се започне с това....натам всичко е по-лесно. А и не е скъпа...по-евтина от една пломба. И когато отидете при стоматолога..попитайте го и за ЕКЗОГЕННАТА флуорна профилактика, това са гелчета, лакове, пяни, разтвори ... е срещу тях поне няма противници, здравомислещи де Laughing

# 17
  • Мнения: 3 146
BoDo, много благодаря за чудесния пост!   bouquet

# 18
  • 1st floor
  • Мнения: 9 111
А дълбае ли се зъбчето с машинката или направо се слага "пломбичката"?

# 19
  • Бургас
  • Мнения: 10 821
Не./казвам го обаче без да съм 100% сигурна/Само се почиства и покрива със силанта.

# 20
  • Мнения: 50
Почиства се мека четка и специална пастичка от самата плака и пеликулата, както след почистване на зъбен камък. Не се дулбае, направо се поставя отгоре, затова е абсолютно безболезнена и безвредна манипулация Wink

# 21
  • Мнения: 65
Здравейте,искам да попитам къде точно водите децата си да се поставят силанти? Адрес на зъболекаря, който извършва тази процедура, може и на лични ?Питах зъболекарят, при който водя дъщеря ми, каза че не поставя. Питах още един, каза ,че нямал необходимите инструменти.
Благодаря,предварително !

# 22
  • Мнения: 50
 Shocked Shocked Shocked
Отидете при някой млад колега. Профилактиката ни е на отвратително ниско ниво!

# 23
  • Мнения: 174
Наистина, мoже би е по-добре да отидете при някой по-млад колега. За силанизирането на зъбите не е необходима никаква специализирана апаратура или инструментариум - просто трябва да се закупят някои материали с цена под 100 лв. на опаковка. Кажете от кой град сте и ще ви препоръчам веднага колега - поради естеството на работата ми имам познати зъболекари почти навсякъде.

Поздрави: д-р Венцеслав Ралев
 

Последна редакция: пн, 12 юли 2010, 22:40 от Дивиана

# 24
  • Бургас
  • Мнения: 5 641
Аз и детето ще слагаме след няколко месеца. И двамата имаме големи релефи по кътниците. само чакаме да се покаже хубаво короната на 6-тите зъби и отиваме. Аз ще слагам на мъдреците, че са ми единствените без кариес.

# 25
  • Мнения: 50
Не чакайте. Според съвременните разбирания, щом се вижда добре релефа на зъбите, това е достатъчно, за да бъде поставен силант. Има доста причини за това. Факт е, че трябва да очаквате и да загубите силанта и да се направи реапликация.
Поздравявам ви за отношението и грижата за зъбите на детето ви!

# 26
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Д-р Ралев, бихте ли дали информация за цената на силанизирането?

# 27
  • Бургас
  • Мнения: 5 641
За релефа на 6-тите зъби на детето просто предполагам. За сега всичките са му с дълбок релеф, аз и баща му също сме така. Та предположих че и при него ще е. Но сме се разбрали види ли се зъбчето да го заведа. Но и стоматолога си го следи на всеки 3 месеца.
Нас ни слагат срещу 20лв. на зъб.

Общи условия

Активация на акаунт