Отговори
  • Мнения: 5
Здравейте,
Сина му е роден края на декември. Знаете ли дали може ли да тръгне на училище със следващия набор ? Имате ли идеи как става това - молба до определена институция ?

Благодаря предварително,
 

# 1
  • Мнения: 5 160
чл. 7 (2) (Изм. - ДВ, бр. 36 от 1998 г.) Училищното обучение започва на 7 години, навършени в годината на постъпване в първи клас. В първи клас могат да постъпят и деца, навършили 6 години, ако физическото и умственото им развитие, по преценка на родителите или настойниците им, позволяват това.

Доколкото знам отлагане може да има ако има съществени причини.

виж тук - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=563549.0

# 2
  • Мнения: 425
Преди да вземеш окончателно решение, помисли, че на 19.5 години детето ти още ще ходи на училище или тъкмо ще е завършило. Отлагането може да има положителна страна сега, но след време все някой ще го попита - "Ама, ти да не си повтарял някой клас". Обмисли и това  Simple Smile

# 3
  • дълбоката провинция
  • Мнения: 578
по желание на родителите не може да се случи, отлагането става със становище на компетентните органи (лекари, психолози, логопеди и пр.), че детето няма да се справи в І клас

# 4
  • Мнения: 2 898
Не може. Само медицински причини могат да го наложат. Но не се притеснявай. Имам няколко деца в класа, родени през декември. Никаква разлика или проблем.

# 5
  • I want it all and I want it now.
  • Мнения: 4 694
На една позната дъщерята и тръгна със следващия набор на у-ще . Това стана ,като я записаха в детската градина с по-малката група.  Иначе детето ,може да бъде записано в училище при ненавършени 7г . Единственото условие е  да им занесеш удостоверение за завършена преучилищна. 

# 6
  • Мнения: 2 898
Детето тръгва с набора си, без значение дали е навършило 7г.

# 7
  • софия
  • Мнения: 2 543
по желание на родителите не може да се случи, отлагането става със становище на компетентните органи (лекари, психолози, логопеди и пр.), че детето няма да се справи в І клас
+1
Моята декемврийка се води " голяма" в класа , при условие,  че има 2-3 януарчета от следващия набор.

# 8
  • Мнения: 411
Това дали може или не не знам ,но не виждам причина да го правите.Моя син също е роден декември и се справи напълно успешно.Детето ще се чувства подценено, че е тръгнало по късно-всички деца ще са един набор само вашия по- голям.Има много деца родени декември не е само вашето -така че спокойно.
Другия ми син е роден януари 2005 и аз много се чудих дали пък да не го пратя година по рано тъй като ще бъде на 7 г и 8м.В крайна сметка го оставих с набора ,но е много висок и не знам как ще се чувства сред останалите-хем по-висок че и полвин година по -голям,че ще завърши на близо 20 год.Не знам дали не сгреших. newsm78

Последна редакция: чт, 07 апр 2011, 20:04 от asya asya

# 9
  • Бургас
  • Мнения: 372
Значи не може? Моята дъщеря е в 1-ви клас,но навърши седем през месец май.Синът ми е роден декември месец,но ще го пуснем на училище с набора си,първо не сме обмисляли друг вариант,второ явно не може да е иначе.На моя близка детето е колкото сина ми,но е с 10 дни по-малък,т.е. роден е края на декември,тя обаче иска да го пусне следващата година на училище,годината ,в която навършва 8 години,но ще започне на 7 и 9 месеца..От темата разбирам,че това не е възможно и детето трябва да започне на 6 год и 9 месеца,в годината,в коята навършва 7 или греша newsm78?

# 10
  • Мнения: 2 898
чл. 7 (2) (Изм. - ДВ, бр. 36 от 1998 г.) Училищното обучение започва на 7 години, навършени в годината на постъпване в първи клас. В първи клас могат да постъпят и деца, навършили 6 години, ако физическото и умственото им развитие, по преценка на родителите или настойниците им, позволяват това.

Това е по закон.

# 11
  • Варна
  • Мнения: 2 768
От темата разбирам,че това не е възможно и детето трябва да започне на 6 год и 9 месеца,в годината,в коята навършва 7 или греша newsm78?
Точно така.Трябва да започне на 6,9г.
Трябва да има медицински причини за да започне по-късно.

# 12
  • Мнения: 7 821
Малкия ни син е роден декември. Тръгна с набора си и тази година е първолак. Не сме и замисляли да го отлагаме, а и според психолога в градината детето си беше готово.
Сега се справя прекрасно.
В класа си има и деца родени следващата година, така че не е и най-малкия.

# 13
  • Мнения: 54 447
по желание на родителите не може да се случи, отлагането става със становище на компетентните органи (лекари, психолози, логопеди и пр.), че детето няма да се справи в І клас

Освен по тези причини , моя съседка отложи детето си поради ниско тегло .
Може би пак е оформено по медицински причини .

Но ако детето е добре какъв е смисълът ?
Аз също съм родена през декември , не ми е пречило .

# 14
  • Мнения: 281
Никога не бих си и помислила за отлагане, трябва причината да е много, ама много основателна. Това си е цяла 1 година от живота на детето, че то на 20г. ако завърши училище (8г.+12г.) и после 4-5г. в университет, на 25г. ли ще почне да живее?
Никога. Дори по-скоро си мисля да пусна детето на 6г. като порасне.

Общи условия

Активация на акаунт