Майчинството счетоводно - 41

  • 33 136
  • 736
  •   1
Отговори
# 630
  • Мнения: 10
В болнични съм от02.06-08.07, но като проверих в сайта на НОИ имам внесени осигуровки за м. юни за 22 работни дни и ТРЗ не е предоставила болничния ми. Искам да попитам, ако сега се предостави болничния, ще ми се изплати ли при условие, че са ми платени осигуровки за пълен месец?

# 631
  • софия
  • Мнения: 5
Здравейте момичета,за първи път пиша тук,от скоро съм майка на тризнаци и искам да Ви помоля ако може да ми кажете как стоят нещата с помощите,майчинството(аз във момента не работя и имам минимален трудов стаж Embarassed).Искам да знам какво ми се полага като еднократни помощи,и какво майчинство и детски ще получавам,предварително Ви благодаря.Лек ден на всички.

# 632
  • Мнения: 2 200
В болнични съм от02.06-08.07, но като проверих в сайта на НОИ имам внесени осигуровки за м. юни за 22 работни дни и ТРЗ не е предоставила болничния ми. Искам да попитам, ако сега се предостави болничния, ще ми се изплати ли при условие, че са ми платени осигуровки за пълен месец?
Не, няма да се изплати. Така както е подадена информация излиза, че сте била на работа а не в болнични. Трябва да се коригира информацията в декларация обр. 1 за мес. Юни, да се подадеде тогава болничния в НОИ и чак след това да чакате пари.

# 633
  • Мнения: 1 092
Благодаря. Стана ми ясно.

# 634
  • Мнения: 3
Здравейте момичета!
Може ли да ми препоръча някой добър адвокат по трудово-правни въпроси.
Предварително, с благодарност!!!

# 635
  • Мнения: 7
kroko
Няма нужда от битки в съда - ако таткото изпълнява условията за изплащане на обезщетението (да е осигурен за ОЗМ и да има 12 месеца стаж с осигуряване за ОЗМ), то тогава ще получава обезщетение, независимо дали майката има право на такова или не. За казуса е важно тя да има право на отпуск за бременност и раждане (т.е. да е осигурена ...) и съответно съгласието й да го прехвърли на бащата.

Дали майката е осигурена или не няма значение за другия отпуск на таткото - 15 дни от изписването на детето.
Благодаря на Стики за информацията, но пак не ми става ясно - хем "за казуса е важно тя да има право на отпуск за бременност и раждане (т.е. да е осигурена)", хем "таткото ще получава обезщетение, независимо дали майката има право на такова или не". Не разбирам кое от двете е вярно  #Crazy Значи, таткото изпълнява всички условия (има стаж, осигурен е), а аз (майката) нямам необходимия стаж и съответно нямам право на обезщетение за майчинство. Може ли таткото все пак да се възползва от правото си на бащинство по член 163, алинея 8 - след навършване на шест месеца?

П.С. Тук не говорим за другия отпуск на таткото - 15 дни от изписването на детето.
Чакай, че на мен не ми стана ясно...ти нямаш право на отпуск за бременост и раждане или на обезщетение за бременост и раждане. Двете са две различни неща! А четейки те оставам с впечатление, че имаш право на отпуск, а нямаш на обезщетение?!

Нямам право на нито едно от двете, тъй като съм безработна и нямам достатъчно трудов стаж.

# 636
  • Мнения: 3 835
Нямам право на нито едно от двете, тъй като съм безработна и нямам достатъчно трудов стаж.

С това трябваше да започнеш!  Shocked
Така си задаваше въпросите сякаш просто не ти достига стаж.

Няма кой да ти даде отпуска (нямаш работодател), значи няма и какво да прехвърлиш на таткото!

Може да прочетеш първото мнение - с големи червени букви
Кога бъдещата майка има право на обезщетения?

Последна редакция: ср, 06 юли 2011, 21:10 от Стики

# 637
  • Мнения: 9 050





Здравейте, след като ми свърши майчинството ме съкратиха заради намаляване обема на работа. Регистрирах се на борсата и ми казаха да ида след месец и там и в НОИ , като преди това ида до работодателя да си взема обезщетението. Проблема е, че работодателя не е в състояние в момента да ми изплати обезщетение и отпуските, които ми дължи, а доколкото разбах тррябва да занеса в НОИ документ, че съм получила обезщетение. Аз такъв няма да имам. Та правилно ли съм разбрала, за този документ, ще ми трябва ли в НОИ?

Какви са тези документи - явно си попаднала на служител по заместване.  #Crazy
Много им се иска от НОИ след месец да започнат да плащат, а всъщност са длъжни от датата на прекратяването.

[/quote]

Така е. от 2009-та година НОИ искат служебна бележка от работодателя за изплатени обезщетения при прекратяването на правоотношението. Трябва да има и дата на изплащането на обезщетенията. Тези обезщетения нямат отношение към обезщетението за безработица, но тази служебна бележка доказва, че между работодателя и служителя няма повече претенции за уреждане по съдебен път.
Каква е логиката? веднага обяснявам. Често се случва уволнен служител да заведе дело, а в същото врем да се регистрира като безработен. ПОлучава си обезщетението, а след 4-5 месеца съда отменя уволнението. Няма обаче норма, която го задължава да върне обезщетението за безработица. А и веднъж получил го - ходи го търси да го върне. И така човека си взима и заплатата с лихви и обезщетението.
Та от както махнаха тавана на обезщетението. въведоха това изискване. Изобщо не е била по заместване служителката. Напротив, много си е била в час!

# 638
  • Мнения: 3 835

Така е. от 2009-та година НОИ искат служебна бележка от работодателя за изплатени обезщетения при прекратяването на правоотношението. Трябва да има и дата на изплащането на обезщетенията. Тези обезщетения нямат отношение към обезщетението за безработица, но тази служебна бележка доказва, че между работодателя и служителя няма повече претенции за уреждане по съдебен път.
Каква е логиката? веднага обяснявам. Често се случва уволнен служител да заведе дело, а в същото врем да се регистрира като безработен. ПОлучава си обезщетението, а след 4-5 месеца съда отменя уволнението. Няма обаче норма, която го задължава да върне обезщетението за безработица. А и веднъж получил го - ходи го търси да го върне. И така човека си взима и заплатата с лихви и обезщетението.
Та от както махнаха тавана на обезщетението. въведоха това изискване. Изобщо не е била по заместване служителката. Напротив, много си е била в час!

 Thinking Миналата година съкратихме доста хора и не ми се е случвало да издавам подобни бележки.
Имаше обаждания от различни НОИ (имаме обекти в цялата страна) с цел да ни принудят да изплатим обезщетението - шантажираха и хората. Но си им дадоха дължимото. Накрая само подписваха  декларация, че не са получили обезщетение по чл.222 ал.1 от КТ от работодателя.

Пък не виждам подобна бележка какво доказва, както казваш - още повече това, че няма да е заведено дело за незаконно уволнение.

Нормативно също не съм срещала такива изисквания - дори промениха КСО с цел съкратените да си получат парите веднага след прекратяването, а не след месец.
А не вярвам някой да не си върне обезщетението - регламентирано е в Чл. 54е. Трябва да е голям оптимист, за да вярва че никога няма да бъде безработен.

Последна редакция: ср, 06 юли 2011, 21:42 от Стики

# 639
  • Мнения: 9 050
До колкото знам закона защитава майките отвсякъде,но има винаги има разни вратички с които шефовете да ни прецакат(поне така си мисля).Искам да попитам в момента ме осигуряват на 4 часа на около 190-200 лева вече съм натрупала 4 години някъде стаж.Разбрах че по-малко от минималната работна заплата няма да получавам като майчинство независимо че  съм се осигурявала на толкова малко пари.Какви са ми правата пред работодателите в момента понеже още не съм им казала и искам преди това да си проуча добре нещата.Ако вземам болнични до края на бременността по-малко ли ще получавам от 240 лева като майчинство или това няма да ми окаже влияние?Другия ми въпрос е че доколкото знам здравните осигуровки са длъжни да ми ги внасят докато съм по майчинство,какво се случва с тях и майчинството ако през този период си закрият фирмата???Понеже моите шефове не са разбрани хора и моя колежка миналата година беше бременна и след като им каза те я поставиха тя да си плаща осигуровките тези две години?!

На въпроса за вратичките, ако това е въпрос - само така си мислиш. Майките имат права. Сега, ако те мързи да си търсиш и защитаваш правата - това е друг въпрос.
Няма как да получаваш по-малко от 240 лв. майчинство.
Нищо не става ако закрият фирмата. Ще си получаваш 240 лв. до края на 410-тия ден. (Въпреки че не смятам, че някой ще си закрие фирмата, защото една от служителките му е в майчинство).
Много ми е интересно, ако тази твоя колежка беше казал, че няма да си плаща осигуровките, какво точно щеше да и се случи? Здравното осигуряване няма нищо общо със социалното осигуряване и обезщетението за майчинство. А познаването на законовите права и задължения е лично задължение.

Thinking Миналата година съкратихме доста хора и не ми се е случвало да издавам подобни бележки.
Имаше обаждания от различни НОИ (имаме обекти в цялата страна) с цел да ни принудят да изплатим обезщетението - шантажираха и хората. Но си им дадоха дължимото. Накрая само подписваха  декларация, че не са получили обезщетение по чл.222 ал.1 от КТ от работодателя.


От 2009-та ми врщат хората за такива бележки. Вече ги издавам при самото съкращаване, за да не се разкарват. Друг е въпросът, че ние си изплащаме всичко дължимо като обезщетения.
Задължителна е тази бележка, обясних по какви съображения. Просто едно неизплатено обезщетение може да доведе до отмяна на уволението.

Последна редакция: чт, 07 юли 2011, 08:47 от Boten Mary

# 640
  • Мнения: 3 835
О, редактирах си горното мнение - явно си много бърза.  Rolling Eyes

Не виждам логика да изискват такъв документ - нали ако изплатим обезщетение, има печат в трудовата книжка!  ooooh!

Всичко това, което писа в 21:24, къде го пише?

# 641
  • София
  • Мнения: 2 132
ZinaSt, Стики , благодаря за разясненията!Ще го мисля какво да правя...  до петък няма да ми изплатят нищо... А сега се замислих... обезщетението за безработица, то се изчислява на базата на последните 15 месеца, което е де факто майчинството при мен. А отпуската и обезщетението по чл. 222 на каква база се изчисляват?

# 642
  • Мнения: 9 050
ZinaSt, Стики , благодаря за разясненията!Ще го мисля какво да правя...  до петък няма да ми изплатят нищо... А сега се замислих... обезщетението за безработица, то се изчислява на базата на последните 15 месеца, което е де факто майчинството при мен. А отпуската и обезщетението по чл. 222 на каква база се изчисляват?

Първото - на база последия месец, в който имаш отработени поне 10 дни. Второто-на база заплатата към момента на прекратяването, което, ако не си се връщала на работа е равно на първото.

# 643
  • София
  • Мнения: 2 132
Върнала съм се на работа за 8 дни след майчинството. Това означава, че се взима предвид последният месец преди да изляза по майчинство, правилно ли съм разбрала?

# 644
  • Мнения: 3 835
ZinaSt, Стики , благодаря за разясненията!Ще го мисля какво да правя...  до петък няма да ми изплатят нищо... А сега се замислих... обезщетението за безработица, то се изчислява на базата на последните 15 месеца, което е де факто майчинството при мен. А отпуската и обезщетението по чл. 222 на каква база се изчисляват?

базата за обезщетението за безработица е 18 месеца, не 15

ходи ли във фирмата вече - те на какво мнение са?


Общи условия

Активация на акаунт