Отговори
# 600
  • Мнения: 1 883
Мисля, че правилно сме разбрали и сме казали за сос (линкът е точно към рецепта със сос).

Мисля, че вариантът с доматен сос е някакъв побългарен, не че е лошо, и с бешамел да се залеят, пак ще е вкусно, но кюфтетата по цариградски се поднасят полети с мазнината, в която са пържени върху картофеното пюре. Може би някое от момичетата от темата за турска кухня ще се включи за по-голяма достоверност.
Питах в турската темичка, че ми стана интересно. Peace
Значи мама ги е побългарила от мнооого отдавна.  Mr. Green  Аз от малка така си ги знам, но ми стана много интересно каква е  истинската рецепта.

# 601
  • Мнения: 2 285
Мисля, че правилно сме разбрали и сме казали за сос (линкът е точно към рецепта със сос).

Мисля, че вариантът с доматен сос е някакъв побългарен, не че е лошо, и с бешамел да се залеят, пак ще е вкусно, но кюфтетата по цариградски се поднасят полети с мазнината, в която са пържени върху картофеното пюре. Може би някое от момичетата от темата за турска кухня ще се включи за по-голяма достоверност.
Питах в турската темичка, че ми стана интересно. Peace

Значи мама ги е побългарила от мнооого отдавна.  Mr. Green  Аз от малка така си ги знам, но ми стана много интересно каква е  истинската рецепта.

Oх, голям спор с тези кюфтета, та и аз да си кажа.  Mr. Green Правя ги от има-няма двайсетина години - рецептата ми е от една стара книжка за Детска кухня - издадена 1961 г.  Mr. Green и са с доматен сос.
А в самите кюфтенца трябва да има и ориз, за да са по цариградски.
Иначе, без ориза, се водят "по чирпански".  Peace

Пеп-4о, мерси за идеите за замразените ми яйца.  smile3525

# 602
  • София
  • Мнения: 7 936
Мисля, че правилно сме разбрали и сме казали за сос (линкът е точно към рецепта със сос).

Мисля, че вариантът с доматен сос е някакъв побългарен, не че е лошо, и с бешамел да се залеят, пак ще е вкусно, но кюфтетата по цариградски се поднасят полети с мазнината, в която са пържени върху картофеното пюре. Може би някое от момичетата от темата за турска кухня ще се включи за по-голяма достоверност.
Питах в турската темичка, че ми стана интересно. Peace

Значи мама ги е побългарила от мнооого отдавна.  Mr. Green  Аз от малка така си ги знам, но ми стана много интересно каква е  истинската рецепта.

Oх, голям спор с тези кюфтета, та и аз да си кажа.  Mr. Green Правя ги от има-няма двайсетина години - рецептата ми е от една стара книжка за Детска кухня - издадена 1961 г.  Mr. Green и са с доматен сос.
А в самите кюфтенца трябва да има и ориз, за да са по цариградски.
Иначе, без ориза, се водят "по чирпански".  Peace

Пеп-4о, мерси за идеите за замразените ми яйца.  smile3525

Може ли да ми дадете кюфтета насам па после си ги наричайте както си искате. Аз претенции към наименованието им нямам.  newsm62 smile3508 smile3521

# 603
  • Мнения: 9 123
Това за цариградските кюфтета ли? Ще го пробвам,благодаря!
Аз за кюфтетата по цариградски знам, че се прави сос с мазнината, в която са пържени. Никога не съм яла с доматен сос  newsm78

защото не се правят с доматен сос.  Нареждат се в/у картофеното пюре и заливат с мазнината от пърженето,  в най-добрия случай с малко бульон или вино, да се редуцира на сос, сгъстено с лъжица брашно..
а това, че някой някъде ги е сервирал  или ял с доматен сос не ги прави кюфтета по цариградски. 
Въпросът беше освен картофеното пюре какъв сос да се направи. Слага се картофеното пюре, отгоре кюфтетата, а около тях се сипва соса.
Мисля, че правилно сме разбрали и сме казали за сос (линкът е точно към рецепта със сос).

Мисля, че и аз правилно съм разбрала и съм писала, че не се правят с доматен сос. 
Друг е въпроса кой с какъв сос ги прави, но това не ги прави цариградски.
Ако изобщо са от там, както името на руската салата. ЛАбрекс, ще чакам да кажеш  Peace

Това, че в един блог  някой ги е направил с доматен сос, не означава, че това е рецептата.
Ето купища сайтове и блогове, където не са с доматен сос   https://www.google.com/search?q=%D0%BA%D1%8E%D1%84%D1%82%D0%B5%D … ;client=firefox-a включително и тук и на голяма част от пишещи тук

# 604
  • софия
  • Мнения: 25 646
Слънчев_лъч, постът ти потвърждава, че всичко е въпрос на вкус и нищо не е така, както си мислим. Това, което се опитвам да обясня е, че за мен класическата рецепта за Цариградските кюфтенца е:
Цитат
КЮФТЕТА ПО ЦАРИГРАДСКИ

 за 5 порций
500 гр. кайма по избор (може да е смес, само свинско, само тел., пилешка, рибена)
100 гр. лук
около 120 гр. хляб
магданоз
1 яйце
брашно или галета
сол
черен пипер


сос: мазнината от пържените кюфтета
400 мл. бульон може в завряла вода да се разтвори 1 кубче бульон по избор
50 мл. червено вино
2 с.л. брашно
черен пипер

картофено пюре

приготвяне кюфтета:
към каймата се прибавят дребно нарязания лук, предварително накиснатия хляб в студена вода, яйцето, нарязания магданоз, черния пипер и солта.
Сместа се омесва добре като периодично ръката се мокри обилно с вода. Оформят се малки кюфтета - топчета.
Овалват се в брашно или галета и се пържат.
В средата се сипва картофено пюре, а от двете страни се подреждат кюфтетата, а отстрани соса. Украсява се с пресен магданоз.   

приготвяне сос:
Към мазнината не трябва да е повече от 70 мл., се прибавя брашно като леко се запържва. Разрежда се с виното и веднага след това с изстудения бульон. Прибавя се черен пипер. Вари се до готовност около 20 мин на тих огън. Ако се сгъсти много се прибавя гореща вода. Когато е готов се прецежда. 

Това по рецепта и от една антична книжка "Рецепти за деца от 3 до 6 години" на "Наука и техника", "Българска традиционна кухня", издание 80те год. и поръчвани в различни заведения.
Но всеки има различен вкус и фантазия. Може и да е вкусно с доматен сос. Не знам, но със сигурност, за мен, кюфтенцата по цариградски не са свързани с него  PeaceНяма доматен сос. Няма ориз. (Кюфтетата по чирпански са с ориз.)
За хубаво или лошо, за някои рецепти съм традиционалист.

Последна редакция: чт, 19 апр 2012, 21:48 от zvanche

# 605
  • Мнения: 22 867
Ако изобщо са от там, както името на руската салата. ЛАбрекс, ще чакам да кажеш  Peace

И това ми мина през ума, затова реших, че момичетата от турската кухня ще ни светнат.  Laughing

# 606
  • Мнения: 9 123
Звънче, кюфтета по чирпански са с хляб, не с ориз.   Peace  Макар и на мен да ми харесват готвени кюфтета с ориз в каймата.
хванах първата попаднала ми книга, от преди 80-те е, но няма корици

# 607
  • софия
  • Мнения: 25 646
пеп-4o, напълно права си за Чирпанските кюфтета Hug (аз винаги слагам и ориз. Хляб на никакви кюфтета не слагам, но не правя и пържени. Да е жива и здрава мама да направи на детето.)

Ето ги и цариградските в любимата ми книжка ("Кухня за деца от 3 до 6 години", НТ, 1983 г.):


Голяма дискусия заформихме Simple Smile

# 608
  • Мнения: 9 123
направо  Laughing но чакаме отговор от Лабрекс.  Между другото си мисля, че точно в цариградските кюфтета не трябва да има свинско месо/кайма.  Но наистина не съм виждала доматен сос по столовете, в които съм ходила, а и мама работеше и в един, в който готвеха по  рецептурника  на  ЗОХ (те всички готвеха по него), а той е класика.
Звънче,  не слагам хляб на пържените кюфтета, откакто преди години пробвах с галета - много повече ни харесват. Или дори с  малко настърган картоф вътре. Хляба - само ако е стрит сухар.

# 609
  • София
  • Мнения: 7 936
направо  Laughing но чакаме отговор от Лабрекс.  Между другото си мисля, че точно в цариградските кюфтета не трябва да има свинско месо/кайма.  Но наистина не съм виждала доматен сос по столовете, в които съм ходила, а и мама работеше и в един, в който готвеха по  рецептурника  на  ЗОХ (те всички готвеха по него), а той е класика.
Звънче,  не слагам хляб на пържените кюфтета, откакто преди години пробвах с галета - много повече ни харесват. Или дори с  малко настърган картоф вътре. Хляба - само ако е стрит сухар.


Аз съм само на картоф.

# 610
  • Мнения: 22 867
направо  Laughing но чакаме отговор от Лабрекс. 

Май ще почакате! Grinning Докато някой ми изясни, реших да потърся при руснаците и виж на какво налетях:



Ама не са цариградски, ами Кottbullar - шведские тефтельки
Ето ги и в шведска чинийка: Grinning

# 611
  • София
  • Мнения: 7 936
Айде сега и червения хайвер от последната снимка намесете и въпроса с тия кюфтета ще се изясни изцяло.  newsm62

Казах ви аз да ми дадете да ги изям, ама вие неееее ще водим тука дискусия и толкова.

# 612
  • Мнения: 22 867
Айде сега и червения хайвер от последната снимка ........

То туй червени боровинки на последната снимка. Ако беше червен хайвер, щях да опразня лъжичката преди да сложа снимката! Heart Eyes Grinning

# 613
  • Мнения: 9 123
а аз от линк на линк, та на снимките, където ясно се вижда , че е  сладко  newsm45 отивам да спя, след такова сладко се отказвам от всякакви кюфтета да мисля  baby_neutral

# 614
  • Бургас
  • Мнения: 381
последните 2 пъти като правих тестяно нещо /торта и тутманик/ използвах масло вместо олио. обаче тестото след изпичане не стана бухнало и пръхкаво, а едно такова степано клисаво . чудя се дали е от това, че ползвах само масло или нещо съм объркала пропорциите на продуктите  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт