В кухнята на ninfil

  • 185 584
  • 190
  •   1
Отговори
# 60
  • Бургас
  • Мнения: 103
Стисни - пусни



Тези толкова вкусни бухтички са спомен от моето детство. Моята баба ни правеше, след това майка, а сега аз правя на семейството си. Лесни са за изпълнение и излиза количество, достатъчно да нахрани 4-членно семейство. Най-вкусни са поръсени с пудра захар.

1 кофичка кисело мляко
3-4 яйца
1 ч. л. пълна сода бикарбонат, добавена към млякото
щипка сол
щипка захар
брашно,колкото поеме до гъста каша
( гъстотата на кашата е повече от тази на бозата. Трябва да може като се загребе с лъжицата и се пускат в горещото оло, да не се разтича много,а да пада тежко)
Сгорещява се олио в по-дълбок тиган и се пускат топчета с чаена лъжица. Добре е мазнината, в която ще се пържи да е повече, за да могат сами да се обръщат. В противен случай няма да се надуят и да имат овална форма, а ще са като питчици. Готовите бухтички се отцеждат на хартия и се поднасят обилно поръсени с пудра захар.

# 61
  • Бургас
  • Мнения: 103
Пастет от чушки и сирене



Много лесен и вкусен "пастет". Няма много продукти,не изисква специални обработки, а вкусът е божествен. Напомня ми на соц. времето, когато в училище за следобедна закуска ни мажеха филия с лютеница и сирене. С тази разлика, че това е от червен пипер, а не доматена салца.

Необходими продукти:

    5 кг червен пипер
    500 гр. краве сирене
    300 мл олио
    сол на вкус



Начин на приготвяне:
Пипера се пече и обелва. Смила се с машинка за месо.
Олиото се загрява и в него се пуска една хапка хляб да се изпържи. Извадете хапката и добавете малко по малко горещото и препържено олио към пипера. Разбъркайте добре след всяко добавяне, докато се поеме добре цялото количество мазнина. Сиренето може да настържете, но аз го натрошавам с ръка. Обърквам добре, малко сол на вкус.
И това е!
Напълнете в малки бурканчета и стерилизирайте 20 минути.

# 62
  • Бургас
  • Мнения: 103
Подправка за супа



Любимата ми подправка. Няма зима, която да посрещнем без нея. Много е лесна, бързо се прави, единствено е необходимо да се нарежат зеленчуците. Обикновено го правя пред телевизора, малко като занимавка. И така не усещам кога съм я приготвила. Достатъчни са 1-2 лъжици от нея добавени към супата, за да заухае на пресни зеленчуци. Хубавото й е, че издържа много дълго време, а не се стерилизира изобщо. Миналата година се оказа, че са ми останали бурканчета от преди 2 години и за мое учудване не бяха променили нито цвета си, нито вкусовите си качества.

Необходими са ви:
1 кг зелен пипер
1 кг домати
1 кг моркови
3 връзки магданоз
2 глави кервиз заедно с листата
1 кг ситна сол


Зеленчуците се почистват, измиват и нарязват на ситни кубчета. Големината е според личните предпочитания. Смесват се заедно със солта и е оставя да престои 3-4 часа. След това се пълнят бурканчетата, затварят се с капачките и не се стерилизират.
Самата подправка става много солена и затова издържа дълго време. Не се слагат повече от 2 (в някои случаи съм слагала и 3) супени лъжици, тъй като вероятността да пресолите супата или яденето е огромна.
От тази доза излизат около 11 конфитюрени бурканчета.

# 63
  • Бургас
  • Мнения: 103
Люти чушки в сироп



Продукти:
2 кг люти чушки
2 бутилки оцет по 700мл
1 бутилка от оцет с вода
2 1/3 чаена чаша захар
1 1/3 чаена чаша сол
3 глави чесън

листа от вишна


Начин на приготвяне:
Първо си приготвяме сиропа от горните продукти, за да изстине малко, докато пълним бурканите с чушки.
Чушките се измиват, режат им се дръжките до половината, надупчват се с вилица. Нареждат се в буркани, като между тях се слагат няколко скилидки обелен чесън. Количеството на чесъна е според вкусът ви. Бурканите се заливат със сиропа, който е топъл, колкото може да трае пръста на ръката в него. Отгоре се слага по едно вишнево листо,хем да притисне чушлетата, хем придава много аромат на чушлетата.
Бурканчетата не се стерилизират.

# 64
  • Бургас
  • Мнения: 103
Бели сладки



Едно "бяло" снежно сладко изкушение. Пак от много години изпитано, вкусно и топящо се в устата.

Необходими продукти:
   
1 яйце
    1 чаена чаша + още малко(1/4 от чашата) мека свинска мас
    1 к.ч. пудра захар
    1 ванилия
    около 500 гр.брашно

Яйцето се разбива добре. Прибавя се размекната мас към него и се бърка с ръка. Добавете пудрата захар и разбъркайте до пухкава смес. Ароматизирайте с ванилията. Пресейте брашното и замесете средно меко тесто, което да е гладко и да се моделира лесно. Оформят се топчета с големината на орех и се пекат до порозовяване. Още горещи се наръсват обилно с пудра захар.

# 65
  • Бургас
  • Мнения: 103
Пурички с локум



От всички видове маслени сладки, пуричките с локум са ми любими. Срещнах ги на много места из блоговете като локумки. Името, разбира се, не е от значение. Важното е да е вкусно!
Както вече се досещате, продължавам с предложенията за Коледа. Тя почти настъпва, а голяма част от вас са приключили с правенето на сладки.

Необходими са :

    500 гр. мас
    1 яйце
    1/2 кофичка кисело мляко
    1 чаена чаша захар
    1 ванилия
    1 ч.л. сода бикарбонат
    около 1 кг брашно за средно твърдо тесто


Маста много леко се разтапя да се получи бяла кремообразна маса. Тази тънкост я научих едва тази година. Досега винаги съм я стопявала напълно и пак са ставали чудни. Но щом "старите и мъдри" хора казват, трябва да се слуша. Сложете содата в киселото мляко, разбийте яйцето със захарта и добавете млякото. Разбъркайте добре, прибавете маста, ванилията. Отново разбъркайте и измесете на средно меко тесто. Знам, че не обичате рецепти от рода" брашно на око", "брашно около кг", но тази е точно такава. Самото тесто си личи колко ще поеме. Меся докато го изгладя добре и да може да се разточи спокойно.
Разточете на лист кора с дебелина 0,5 см и отрежете правоъгълници. В широката част сложете парченца локум от край до край и навийте на рулце (пуричка). Може да сложите мармалад, конфитюр, да добавите орехови ядки.
Подредете ги в тава, не е нужно да е намазана и ги печете на 200 градуса до много бледо розово. Горещи се посипват с пудра захар. Съхранявайте ги покрити с фолио или съд с капак.
Колкото повече стоят, толкова повече омекват. Издържат дълго време.

# 66
  • Бургас
  • Мнения: 103
Шоколадови бисквити трюфел



Открих топлата вода тази година с тези шоколадови сладки Simple Smile
Хората от 2 години ги приготвят и хвалят, а аз все ги подминавах. До скоро! Но ще поправя грешката си и живот и здраве всяка година ще присъстват на коледната ни трапеза. Божествени са, страшно меки, топящи се в устата и с много шоколадов вкус. Такива , каквито единия член на семейството си ги поръча.
Нямат нужда от специално представяне. Прекалено са известни, с много страхотни отзиви.
От една доза излизат около 40 бисквитки ( моите бяха 36).


Необходими продукти:

    200 г начупен шоколад
    90 г краве масло
    110 г захар
    щипка сол
    3 яйца
    1 ч. л. ванилова есенция
    210 г брашно
    25 г какао на прах (горчиво)
    1/2 ч. л. бакпулвер
    3/4 ч. ч. (188 г) пудра захар

Начин на приготвяне:

Разтопява се на водна баня шоколада и маслото. Маха се от огъня, леко се охлажда и се добавя захарта. Аз използвах пудра захар за по-лесно стопяване. Едно по едно се добавят яйцата като се бие с миксер. Като се поеме едното яйце, тогава се одбавя следващото. Сложете и ванилията. Брашното се пресява, какаото, бакпулвера и солта и се прибавят към шоколадовата смес. Омесвате добре и оставете за 1 час покрито с фолио в хладилника да се стегне. (Аз ги правих по-късните часове и се наложи да ги оставя до сутринта). На сутринта сместа беше се стегнала и лесно се работеше с нея.
Включете фурната на 160 градуса ( на мен ми се разляха прекалено много на 160 и следващите пекох на 200 градуса).
В чиния сложете пудрата захар. Тавата застелете с пекарска хартия или намазнете.
С помощта на чаена лъжичка се отчупва от сместа, оформят се с ръце топчета. Оваляйте ги обилно в пудрата захар и подредете на около 4 см. едно от друго в тавата. Пекат се 10-15 минути до разпукването им. От вътре остават меки,а отгоре леко подсъхнали. Горещите сладки се оставят 2 мин в тавата леко да се охладят и чак тогава се нареждат в поднос.
Може да ги съхраните в затворени кутии.

Източник

# 67
  • Бургас
  • Мнения: 103
Линцерови сладки



За направата на линцеровите сладки са ви необходими:

    500 гр. брашно
    250 гр. масло (Наталина използва 100 гр. маргарин + 150 гр. масло- така ги направих и аз)
    200 гр. пудра захар
    4 жълтъка или 2 яйца (само с жълтъците са по-меки)
    кора на 1 лимон



за слепване- по-кисел мармалад (моя е домашен от сини сливи)
пудра захар за поръсванеПресейте брашното и захарта. Направете кладенче в тях и добавете жълтъците. Мекото масло се нарязва на филийки и се добавя около яйцата. Настържете лимоновата кора и я прибавете. Омесете гладко тесто, покрийте с фолио и оставете поне2 часа да отлежи в хладилника (най-добре за 1 нощ). Съветът на Наталина е, ако ви се стори, че тестото е по-сухо и ронливо, да добавите още един жълтък.
Охладеното тесто се разточва на кора с дебелина 0,5 см и се изрязват различни формички. Най-подходящи са формички на цветя,кръгчета,звездички- такива на който е възможно изрязването на кръгче в средата. За целта използвах капачка на флумастер.
Пекат се на 170 градуса до порозовяване, но аз лично ги пекох на по-силна фурна, защото първите ми се разляха много. Стават бързо и не трябва да се препичат.
Добре е да ги слепите седмица преди празниците и да ги съхраните в плътно затворена кутия . По желание ги наръсете с пудра захар.

Източник - Наталина

# 68
  • Бургас
  • Мнения: 103
Ореховки



Днешното ми предложение са ореховки. Малко по-различни от традиционните с белтък и да си призная озориха ме. За първи път правя нещо, което нито съм виждала, нито опитвала, дори без някакво специално описание на подготовката. Незная дали така изглеждат оригиналните ореховки, но в крайна сметка това са моите Simple Smile Много меки, с наситен аромат на орехи и канела.

За 1 доза са необходими:
1 яйце
2-3 с.л. мед
1 1/2 чаена чаша брашно
1/3 ч.ч. захар
1 ч.л. хл.сода (замених с бакпулвер)
1- 1 1/2 ч.ч. едро смлени или начупени орехи
1 пак. канела


Първо да ви предупредя, че сместа,която ще се получи е много лепкава, твърда, дори съмнителна. Не вярвах,че от това нещо може да излязат ореховки и то ядливи:)

Та, всичко(без орехите) се разбърква. Яйцето, меда и захарта може да разбъркате в началото с тел, силиконова лопатка или каквото предпочитате. Но добавите ли брашното, запретнете ръкави и мачкайте колкото можете, докато се поеме брашното с бакпулвера. Не се плашете, че няма къде да се поеме брашното. От топлината на ръцете меда се отпуска и постепенно измесва. Странно, но пък вкусно Simple Smile Добавете орехите, доомесете. Сместа има доста нехомогенен и некрасив вид. Жената от която взех рецептата ме предупреди многократно за това.
С помощта на лъжица се слагат купчинки върху хартия за печене. Стават рошавки, както се вижда и на снимката.Пекат се на загрята фурна на 180 градуса около 15 минути до леко покафеняване.Първият ми опит беше със странен резултат. Не успях да разбера от какво се получиха тънки и разляти. Следващите пъти си бяха по-бухнали и с вид на курабийки. Половинката ми хареса най-много несполучливите, но не успях да повторя "провала".
Ние правим по 2-3 дози,от които излизат около 2 тави на фурната с ореховки или около 30-35 броя.
Да ви е сладко!

# 69
  • Бургас
  • Мнения: 103
Великденски курабийки



Една стара рецепта, изрязана от някой вестник и забравена с години.

    4 яйца
    150 гр. масло
    2 к.ч. олио
    2 ч.ч. захар
    1 коф. кисело мляко
    1 бакпулвер
    1/2 ч.л. хлебна сода
    1 кг брашно
    1 ванилия


Пресяваме брашното и в средата му правим кладенче. Прибавяме яйцата, захарта, олиото, маслото и ванилията. В киселото мляко разтваряме бакпулвера и содата. Омесваме меко тесто. Разточваме го на кора с дебелина 1 пръст. Изрязваме с формички курабии и ги нареждаме в намазнена тава. Отгоре ги намазваме с жълтък и поръсваме с кристална захар. Печем в силна фурна-220 градуса, до зачервяване.

# 70
  • Бургас
  • Мнения: 103
Домашни курабийки



Това е стара рецепта от моята майка. Доста сполучливи обикновени курабии.

Продукти:
5 яйца
2 ч.ч. захар
1 ч.ч. стопена мас
1 ч.ч. кисело мляко
2 пак.ам.сода
1 к.л. хлебна сода
кората на 1 лимон или 1-2 ванилии
брашно за меко тесто (нямам навика никога да меря количеството му)

Амонячната сода и хлебната сода предварително се погасят в киселото мляко. С останалите продукти се замесва меко тесто. Престоява 1 час. Точи се кора дебела 0.5 см. Режат се с чаша или фигурки . Нареждат се в намазнени тави. Преди печене се мажат с разбит жълтък и се посипват с кристална захар. Пекът се на 200 градуса до бледорозово. Още топли се слагат в съд с капак да се задушат.

# 71
  • Бургас
  • Мнения: 103
Приплетени курабийки



За кратко време се превърнаха в любими на цялото ми семейство. Няма нужда да ги хваля повече. Опитайте и ще останете очаровани както от красотата им, така и от вкуса им!

Необходими продукти:
4 яйца
2 ч.ч. захар
1 ч.ч. (200 гр.) кисело мляко
1 ч.ч. (145 гр.) олио
2 пак. амонячна сода – аз сложих 1 пак. от 10 гр, В оригиналната рецепта, авторката е сложила 1 пакетче от 28 грама.
1 равна ч.л. сода бикарбонат
брашно за меко тесто – около 1 кг
ванилия или настъргана лимонова кора
2-3 с.л. какао
(не намаляйте какаото, за да не се получат светли кафевите топчета)


Яйцата се разбиват със захарта. Добавя се мазнината. Амонячната сода и содата бикарбонат се разтварят в малко оцет.(Първия път, когато ги приготвях не посмях да сложа много оцет. Подходих много страхливо с опасенията да не се усеща оцета в курабийките. Оказа се, че няма проблем). Добавят се към яйчената смес. Прибавят се киселото мляко и ванилията. Прибавя се малко от брашното, колкото да се получи кексово тесто . Разделете тестото на 2 равни части. Към едната част се прибавя какаото. Двете теста се замесват по отделно с нужното количество брашно до меко тесто.

Правят се малки топчета ( от по 10 гр всяко или приблизително с големината на малък орех).
Всяко топче се прави на фитилче с дланите (не много дълго - 10-тина см.). Двете шнурчета се усукват. Преплитат се така, че все едно ги вързваме. Краищата се подпъхват отдолу
Наредете готовите курабийки в намазнена тава или постлана с хартия за печене. Печете на 200 градуса до леко порозовяване. Съхраняват се в добре затворен съд или покрити с найлонов плик.Издържат много дълго време и добре завити се запазват мекички.
Дозата е голяма, излизат около 90 броя.

Източник- My Cooking Book Blog

# 72
  • Бургас
  • Мнения: 103
Кавърма от свинско в гювече



Извинявам се за неясната снимка, но явно светкавицата не може да освети достатъчно в гювечето. Надявам се,че успявате да добиете представа за това вкусно гювече. Отново ще благодаря на bordovsky, който за пореден път е предоставил голяма вкусотия.

Аз увеличих малко някои продукти, за да дозапълня гювечетата.

Използвах:

    400 грама свинско месо от бут
    3-4 глави лук
    150 грама пресни гъби
    3-4 с.л. олио
    2 яйца
    200 мл бяло вино
    1,5 с.л. брашно
    1 ч.л. пикантина- зеленчукова
    1 ч.л. червен пипер
    1/2 ч.л. черен пипер


Месото се нарязва на хапки. Овкусява се с пикантината или друга универсална зеленчукова подправка. Загрейте олиото в тенджерка, изпържете месото от всички страни до леко зачервяване. Готовото месо извадете и на негово място задушете лукът, нарязан на полумесеци. След 2-3 минути добавете към лука нарязаните на филийки гъби и задушете заедно до омекване на зеленчуците. Към края прибавете брашното и запържете още 1-2 минути. Подправете и с червения пипер и черния пипер.
Разпределете на дъното лука с гъбите. Разделете месото в двете гювечета по равно. Налейте по 100 мл бяло вино в гювече. Затворете гювечетата с капачетата и ги сложете да се пекат около 20-30 минути в силно загрята фурна. След това сложете по едно яйце и допечете още 10-тина минути под капак до готовност на яйцето. Сервирайте топло с подходяща салата.

Гарантирам,че ще си оближите пръстите.

# 73
  • Бургас
  • Мнения: 103
Панирани пилешки бон филенца



Най-обикновени панирани филенца, които много обичам. Панирани са с галета и сусам.

Използвах:
600-700 гр. пилешки филенца
2 яйца
100-150 гр. брашно
100-150 гр. галета
1 пакетче сусам
сол на вкус


Може леко да овкусите филенцата. Разбийте яйцата. Смесете галетата със сусама. Потопете всяко филе първо в брашното, после яцето и накрая в галетата. Панирайте в силно нагорещено олио на не много силен огън, защото стават много бързо и прегарят. Ако желаете отцедете върху кухненска хартия.

# 74
  • Бургас
  • Мнения: 103
Пиле жулиен



Любимото пиле на моя съпруг.
За първи път такова пиле опитахме в едно заведение. Беше много вкусно. Само заради него ходихме още няколко пъти. След време смениха готвача, развалиха хубавото ястие и се наложи аз да импровизирам у дома. Импровизацията не само излезе успешна, ами и ни стана любим специалитет.


Продукти:

    400 грама пилешко филе
    200 грама пресни гъби
    2-3 кисели краставички
    100 мл бяло вино (може и без него)
    2-3 с.л. мазнина
    1-2 малки кофички заквасена сметана
    3-4 или повече топени сиренца (от триъгълните в кутийките, но става и без тях вкусно)
    млян черен пипер на вкус
    100 грама кашкавал за поръсване



Пилето и зеленчуците се режат на жулиени (тънки и дълги ивички, гъбите на филийки).
В тиган с капак първо загряваме малко мазнина, за да не залепва пилето. Моя тиган не е тефлонов и се налага малко повечко да сложа. Задушете пилето до побеляване под капак. След това добавете гъбите и краставичките, пак затворете капака и оставете да се задушат до омекване на гъбите. Махнете капака, налейте виното, прибавете топеното сирене, разбъркайте добре. Изсипете в тигана и заквасената сметана. Ако желаете да е с повече сос, две кофички ще са ви необходими. За по-суго ястие- 1 е достатъчна. Подправете с черния пипер и с често бъркане да не загори, оставете ястието да се посгъсти.
Сервирайте топло с настърган кашкавал и чаша студено бяло вино.

Общи условия

Активация на акаунт