Готварската книга на „Искам да кажа...“

  • 302 920
  • 1 151
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 10 874
Баница с плънка от сирене, кисело мляко и яйца (със заливка), препоръчана от мен


*Тавата, която съм ползвала е с диаметър 30 см.

Необходими продукти:

    1 пак. (от 500 гр.) кори за баница
    200 мл. олио, масло или смес от двете 1:1

За плънката:

    3 яйца
    300 гр. сирене
    230 гр.  кисело мляко
    ½ чаена лъжица сода бикарбонат

За заливка:

    50 мл. вода, с която се изплаква купата от плънката
    200 мл. прясно мляко
    2 яйца
    ½ чаена лъжица сол

Начин на приготвяне:

Пригответе плънката: Содата се разтваря в киселото мляко. Добавят се разбитите с вилица яйца и натрошеното сирене. Размесват се до получаване на еднородна смес.
Дъното и стените на тавата, която ще бъде ползвана се намазват с част от предвидената мазнина. Ако оформяте баницата вита: Всяко руло се оформя от 2 бр. кори. Първата кора се наръсва с мазнина. Покрива се с втората кора, която се наръсва с мазнина и 2-3 супени лъжици от плънката. Завиват се на руло от към широката част на корите. Рулото  се завива на охлюв и се слага в центъра на тавата. С останалите кори се процедира по същият начин (наръсват се с олио, с плънка и се навиват на руло), след това се завиват около първото руло поставено в центъра на тавата.
Ако ви е останала малко плънка или мазнина може да ги добавите към заливката. Купата, в която е била плънката се изплаква с около 50 мл. вода, която се смесва с останалите продукти за заливката. Всичко се разбърква добре и баницата се залива с получената смес. Тавата се разклаща, така че заливката да се разлее из цялата баница. Пече се в предварително затоплена на 175-180˚С  фурна за около 40-50 минути или докато се зачерви приятно.

постът тук

Последна редакция: пт, 12 яну 2018, 02:19 от Лале в дъжда

# 121
  • Мнения: 10 874
Френски сладкиш с круши на Янтра

Необходими Продукти
    круши - 3 - 4 бр. узрели средно големи
    брашно - 150 г.
    захар - 100 г.
    яйца - 2 бр.
    прясно мляко - 100 мл
    олио - 3 с.л.
    бакпулвер - 1/2 пак.
    сол - щипка
    за заливката
    масло - 80 г
    яйца - 1 бр.
    захар - 3 с.л

Приготвяне
Крушите се срязват на две, почистват се от семките и се нарязват на тънки филийки. Двете яйца се смесват със захарта и 1 щипка сол и се разбиват с миксер до получаване на пищна пяна. Брашното се пресява с бакпулвера и при непрекъснато бъркане се добавя към разбитите яйца. Последно се добавят млякото и олиото.

Покрийте дъното на форма за печене с хартия за печене. Стените на съда намажете обилно с олио. Изсипете половината от тестото в съда. Отгоре подредете резените круши и залейте с останалата половина тесто.

Сладкишът се пече около 30 минути в предварително загрята на 18-0 градуса фурна (или 160 с вентилатор).

Пристъпете към приготвянето на заливката. Първо разтопете маслото на тих огън, прибавете захарта и предварително разбитото яйце. Бъркайте непрекъснато до пълното разтваряне на захарта.

На 30-ата минута от печенето залейте сладкиша с получения жълт крем, леко го надупчете с вилица и го върнете обратно във фурната. Допечете сладкиша още 20 минути при същата температура.

Преди поднасяне по желание може да поръсите сладкиша с пудра захар.

постът тук

# 122
  • Мнения: 10 874
Солени мъфини на elleni

2 яйца
1ч.ч кисело мляко с 1 ч.л сода за хляб (ако предпочиташ бакпулвер, може да се замени предполагам, аз не съм пробвала)
1/2ч.ч олио
2ч.ч брашно
1ч.ч плънка - натрошено сирене, настърган кашкавал, шунка, маслини - каквото решиш.
Аз ги правя комбинирано със сирене и малко кашкавал, а отгоре към края на печенето поръсвам леко с пармезан.
Много са бързи и лесни и са супер и за закуска!  Аз дори не ги бъркам с миксера, а с бъркалка за яйца или лъжица.

постът тук

# 123
  • Мнения: 10 874
Домашна лютеница на Касита

Продукти за една доза:
Количествата са приблизителни и разлики от 200-300 грама нямат значение. Чашата с която меря е с вместимост 200 мл.

около 3 кг червени чушки (може да има и зелени измежду тях), 2 кг домати, 1 кг патладжан, 600 гр моркови, 2-3 глави кромид лук, 2/3 ч.ч. захар, 1/3 ч.ч. оцет, 1/3 ч.ч. червено вино, 3 с.л. сол, 1 1/4 ч.ч. олио, 1 глава чесън, 1 1/2 връзки магданоз, подправки по желание (черен пипер, кимион и др.), по желание можете да добавите и няколко люти чушки.

Приготвяне: Всичко се слага сурово. Обелете патладжана и го нарежете на едри кубчета. Посолете леко и оставете да се отцеди, докато приготвяте останалите продукти. Доматите нарежете на едри парчета и също леко посолете. Оставете на наклонена повърхност, за да отделят известно количество вода, която никак не е малко и ще трябва така или иначе да се изпари във фурната. Аз ползвам безколови домати, които са много по-месести, но имат и много по-дебела обвивка и по тази причина ги попарвам във вряща вода за 3-4 минути, после ги потапям в студена вода и ги беля много лесно. Чак след това ги нарязвам на 2 и ги посолявам леко да се отцедят. През това време измивам и почиствам чушките и морковите и ги нарязвам на парчета. Почиствам и нарязвам на парчета и лука. Слагаме зеленчуците в голяма и дълбока тава. Прибавяме отцедените домати и патладжани и поръсваме със солта, захарта, оцета, виното и олиото. Виното и оцета не са задължителни и можете да ги пропуснете, но аз слагам и резултата е повече от прекрасен. Те не се усещат, понеже се изпаряват, но придават неповторим вкус на лютеничката. Захарта по рецепта е 1 ч.ч, но аз слагам доста моркови и тази захар ми идва в повече. Не обичам прекалено сладникави лютеници и затова съм я намалила на 2/3 ч.ч. Объркваме цялата смес и слагаме да печем във фурната, която е нагласена на максимални градуси. Моите са 250 градуса. Слагам тавата на средна скара и я покривам с алуминиево фолио, за да не изгарят зеленчуците. Фолиото не бива да уплътнява тавата, защото целта е водата от зеленчуците да се изпарява. Просто сложете листа свободно над тавата. Печете докато сместа остане на мазнина, като разбъркате 2-3 пъти докато печете. Печенето отнема около 2-3 часа в зависимост от градусите, тавата и водното съдържание на зеленчуците. Когато сместа е останала почти само на мазнина, махнете алуминиевото фолио, прибавете обеления и нарязан на филийки чесън и печете още около 10 мин. Сега е момента и да добавите черен пипер, кимион или др. подправка по ваш вкус ако искате. Извадете тавата от фурната и започнете да пасирате зеленчуците. Ако още в началото гъстотата не ви хареса, то сложете отново тавата във фурната и печете още малко. Внимавайте при пасирането да не се изгорите! Излишно е да споменавам, че трябва да пасирате с пасатор, който е подходящ за пасиране на горещи продукти. Има такива с пластмасови части, които биха могли да се повредят. Ако все пак вашият пасатор е именно такъв, то не се отказвайте от толкова вкусната лютеница. Просто изчакайте зеленчуците в тавата да изстинат и тогава пасирайте. След като сте получили гладка смес, добавете измития и нарязан на ситно магданоз. Ако не харесвате парченцата магданоз из лютеницата, сложете го преди пасирането. При пасирането всички люспи и семки изчезват. Толкова е хубаво, защото ако не се получаваше така, определено тази рецепта нямаше да е сред любимите ми и сега нямаше да я четете. Готовата пасирана смес насипете в чисти, сухи бурканчета, затворете и стерилизирайте за около 15-20 минути. Извадете, обърнете бурканите с капачката надолу и ще имате за зимата 10 буркана страхотна лютеница, от тези в които слагат купешките лютеници (май бяха около 380 гр). Ако ползвате бурканчета от бебешки пюрета, ще имате 20 такива пълни с вкусната оранжево-червена смес.

постът тук

# 124
  • Мнения: 10 874
Пресен доматен сос на Куркума

за 500 г паста приготвям 700 гр домати (от по-плътните сортове, ако има), почиствам ги  и нарязвам как да е в купа на блендер (чопър, пасатор). Добавям чесън (скилидките на една глава, примерно), босилек, риган, зехтин, сол и черен пипер. Пускам машинките на пулсации, щото да не се получи пюре, а сосът да има леко зърнеста структура. И толкоз, без топлинна обработка добавям към пастата. Понякога в сместта пускам да се скълца някоя и друга чушка, нерядко люта.

Трик: с повече чесън става по-секси.

постът тук

# 125
  • Мнения: 10 874
Коренова супа с крутони на Куркума

Пащърнак, магданозени стръкове с корените, целина глава и дръжки, морков, лук, люто чушле, зърна черен пипер, малко смлян кимион и праз - сварявам и пасирам да крем-супа. Добавям отделно сварени кубчета картофи, капки зехтин или масло. Понякога пасирам и тях, та поднасям с домашните ми крутони.

За крутоните:
Избирам хубав сух хляб и нарязвам на кубчета 2/2/2 см. Подреждам в широка тава - нека не са повече от два слоя кубчета. Поръсвам със сол, сух босилек, сух риган, сминдух и червен пипер. Не прекалявам с подправките. Накапвам зехтин колкото да стане видим и разбърквам. Суша във фурната на около 80-100 градуса - колкото освен да ги изсуши, да ги запече лекичко също.

Отличен резултат се получава, ако вместо тава се ползва решетката на фурната, застлана с хартия за печене. В такъв случай крутоните стават много по бързо, и не се налага размесване докато се пекат.


постове: супа, крутони

# 126
  • Мнения: 10 874
Лимонов крем за торта на Госпожа Шуберт

Със цедено кисело мляко става много хубав лек крем за пролетни и летни тортички. Може и със заквасена сметана, но е малко по-тежко. Не знам как се казват тези неща при вас и има ли ги изобщо, но сигурно имате crème fraîche.
Аз разбивам цеденото мляко с пудра захар, лимон и настъргана лимонова кора (пропорциите са на око и на вкус) и се получава добре. Мажат се блатовете с него и отгоре се нареждат плодове според сезона, най-хубаво става с малини, ягоди, въобще, горски плодове. А по-често го мажа върху няколко реда бишкоти. По-лесно няма накъде.

постът тук

# 127
  • Мнения: 10 874
Торта Павлова, препоръчана от Жармен

Необходимите продукти за торта Павлова:

За блатовете:

1. 6 белтъка
2. 1 ⅓ чаена чаша захар
3. 1 чаена лъжица нишесте
4. 1 чаена лъжица оцет
5. 1 ванилия

За крема:

1. 500 мл течна сладкарска сметана
2. 5 супени лъжици захар
3. 300 грама пресни плодове

Необходимо време за приготвяне:
15 минути подготовка
90 минути печене
5 минути сглобяване

Рецептата за тората Павлова в три стъпки:

1. Първата стъпка от рецептата за торта Павлова е подготовката на блатовете. Белтъците трябва да са отделени от жълтъците и да са престояли поне няколко часа на стайна температура. Както и при приготвянето на целувки, така и при приготвянето на сместа за блат за торта Павлова, купата, в която ще разбивате съставките трябва да е идеално чиста и напълно суха. В помощта на миксер разбивате белтъците като малко по малко добавяте и  ⅔ от захарта.

Разбърквате оцета с нишестето и ванилията и при непрекъснато разбиване на тънка струйка ги добавяте към разбитите белтъци. Накрая добавяте и останалата захар и разбърквате внимателно с помощта на шпатула.

2. Идва моментът, в който трябва да оформите блата или блатовете. Класически торта Павлова се приготвя с един блат, но от сместа може да оформите и два блата, както е и тортата на снимките.

Ако искате вашата торта Павлова да е с два блата, то разделяте сместа на две равни части. В тава поставяте хартия за печене и от целувчената смес оформяте топка, а ако ще приготвяте два блата - две тави с две топки. Печете блатовете в предварително загрята на 120 градуса фурна за 90 минути.

След като блатовете са готови веднага ги отделяте от хартията за печене и ги оставяте на решетка, за да изстинат напълно.

3. Разбийте сметаната със захарта с помощта на миксер, след което намажете напълно изстиналия блат със сметаната, а отгоре добавете и плодовете.

постът тук

# 128
  • Мнения: 10 874
Пиде по препоръка на Sesylle

По-различното в тази рецепта е тестото. То е меко, крехко и въздушно, дори, ако го консумирате изпечено на другия ден. Наистина чудесно тесто!
*тестото разбира се е подходящо и за всякакъв друг вид печива.

За тестото:

2 яйца на стайна температура
около 550 - 600гр. брашно
2 пълни с връх с.л. кисело мляко
11гр. суха мая
3 с.л. зехтин
1/2  ч.ч. топла вода
1с.л. захар
1ч.л. сол

За плънката:

500гр. смляно месо(50:50 телешко и свинско)
1 глава стар лук
3 скилидки чесън
2 зелени чушки
1 червена чушка
ако обичате люто, сложете и 1 люта чушка или 1ч.л. чили
1 домат, нарязан на кубчета
2 стръка пресен лук
няколко стръка магданоз
1с.л. доматено пюре
сол, черен пипер
1 яйце, кашкавал
40гр. масло или зехтин

Замесваме меко тесто, така както е показано в рецептата и клипчето към нея и го оставяме да втаса.  През това време приготвяме плънката по следния начин:
Задушаваме в маслото нарязаните на дребно лук и чесън до омекване, прибавяме смляното месо и задушаваме под капак,  докато се втвърди и побелее. Разбъркваме и прибавяме нарязаните чушки. След като поомекнат добавяме доматеното пюре, нарязания домат и, след около пет минути, нарязания пресен лук, сол, черен пипер и магданоза. Охлаждаме леко готовата плънка.
Разделяме втасалото тестото на 10-12 еднакви топки. Разточваме всяка топка на плоска елипсовидна питка върху набрашнен плот и я пренасяме в тавичка (стандартната тавичка на печката), постлана с хартия за печене. В една тавичка се побират 3 питки.
Поставете равномерно от плънката във всяка питка и загънете краищата навътре, докато получите нещо като спретната лодка. В половината от питките може да разлеете разбитото яйце, а в другата половина да поставите кашкавал - изпробвайте различните варианти(лично на мен ми допадна повече варианта с кашкавала).
Аз оставих тавичките в слабо затоплена фурна около 40 градуса леко да втасат и не съм ги намазвала с яйце, така както е направила Аля - допада ми повече да бъдат леко набрашнени отвън.
Печем до зачервяване на 220-250 градуса. Изваждаме и покриваме с чиста кърпа или лист хартия за печене, за да поомекнат.

постът тук

# 129
  • Мнения: 10 874
Тесто за пица на Лиляна

около 1 кг брашно
1 суха мая
1 ч. л. сол
2 ч.л. захар
2-3 с.л. олио
1 с.л. оцет(аз я поливам върху содата/
1 кофичка кисело мляко с 1 ч.л. сода бикарбонат в него
1 яйце
прясно мляко около 200 мл

За машината намалявам по една трета от продуктите, че идват множко. Яйцето пак си е едно. И мая не слагам цяло пакетче, а две чаени лъжички.

Тестото го правя от доста време все едно и също и не спазвам вече пропорции и повече е на око. Винаги става крехко и нежилаво. Правя го в хлебопекарната - лужица сол, лъжица захар, една мая йоткер, малко кисело мляко(една чашка примерно, малко вода, да кажем две чашки, абе с млякото да стане около 300-350г, едно яйце, малко оцет със сода, преди слагах и прясно мляко, но вече не винаги имам, 2-3 лъжици олио и брашно колкото поеме да стане меко тесто, но и да не се омазва под бъркалките. Последното е най-тънкият момент.

Последна редакция: пт, 18 яну 2019, 23:39 от Лале в дъжда

# 130
  • Мнения: 10 874
Тесто за пица на Акаша

3 ч. ч. брашно
7 гр. суха мая
20 мл. зехтин
5 гр. сол
10 гр. захар

Всичко без брашното се разбърква с 200 мл. гореща (не вряла) вода и се покрива. Стои 5 мин. Прибавя се брашното и се омесва, докато се получи тесто. Покрива се с кърпа и се оставя на топло 1 час.
Могат да се правят и мекици, сиренки. Може да се замразява.

постът тук

# 131
  • Мнения: 10 874
Тутманик в хлебопекарна на Жармен

Аз действам импровизирано - меря с чашата на хлебопекарната .
 Днес сипах в нея кисело мляко до 150 мл , чукнах две яйца и добавих мляко до 300/ мерите си с чашата - аз на 300мл течност слагам 4чаени чаши вода /
  Сложих - 100-150мл олио / не е мазно хич и конците се получават като има мазнина в тестото /
  Разбих тези неща добре /даже после премих с гореща вода - сипах 100мл и я долях при другата смес  35  / , 1 мерителна лъжица или на ваш вкус сол /
  Този път работих със суха мая / инак не съм фен , но и тази ми хареса - Пакмая / и затова
 сложих брашното над течността  -този пък около 4-5 чаши в дупчица в брашното, малката мерителна лъжичка мая суха ,до нея в друга дупчица 1 супена лъжица захар / с мед май също ще стане - за тутманик не съм пробвала , но хляб става добре ./
   Пека на една програма за млечен хляб / другите не ми харесват толкова /
  Това е .
  Инак може  и на ръка да се замеси и с прясна мая - нея я слагам в течността - разтворена в малко хладка водичка.
Забравих сиренето - след сигнала / ама мен ме мързи да го чакам  и гледам да е замесено тестото и отгоре наръсвам - като почне следващо примесване да си го вземе / да не е много мокро сиренето /

постът тук

# 132
  • Мнения: 10 874
Козуначени кифлички, препоръчани от Sesylle

Необходими продукти:

4 яйца + 1 жълтък
360 г захар
300 мл пр ясно мляко, леко затоплено
1 с.л. есенция ванилия
настъргана кората от 1 лимон
2 ч.л. сок от лимон
1 кг до 1.2 кг  брашно, пресято
щипка сол
11 г суха мая
80 г масло, разтопено
80 мл олио

За плънката:
8 ч.л. шипков мармалад
8 ч.л. сладко от портокалови кори (или предпочитано домашно сладко)
8 локумчета
100 г орехи, леко запечени

За глазурата:
1 белтък, разбит на сняг
захарни кристали за поръсване

Начин на приготвяне:
В контейнера на хлебопекарната, на отворен капак и активирана програма "Тесто" добавяме яйцата, захарта, прясното мляко, ванилията, лимоновата кора и лимоновия сок и оставяме да се разбият добре за 3-4 минути.
Към част от пресятото брашно добавяме солта и сухата мая и започваме да добавяме постепенно към яйчената смес.
Добавяме постепенно и останалата част от брашното, докато получим стегнато гладко тесто.
Смесваме разтопеното масло и олиото и започваме на части да добавяме мазнината към тестото, като след всяко добавяме изчакваме да се поеме напълно от тестото - ако се получи много лепкаво, добавяме още малко брашно - до гладко тесто, което се отделя само от стените на контейнера.
Изключваме хлебопекарната и стартираме програма "Тесто" отново - вече при затворен капак (моята продължава 90 минути) и изчакваме края на програмата.

*** Ако тестото не е втасало достатъчно - необходимо е поне да е удвоило обема си - изваждаме контейнера, покриваме със стреч фолио или памучна кърпа и оставяме за 15-20 минути в предварително загрята до 40С и ИЗКЛЮЧЕНА фурна, или оставяме в хлебопекарната, при затворен капак, колкото е необходимо (около още 30-ина минути).

***Полученото количество тесто е достатъчно за 24 средно големи или 32 по-малки кифлички.

Изсипваме втасалото вече тесто върху намаслен работен плот и разделяме на 3 (или 4) равни части.
Оформяме с ръце (или разточваме) от всяка част кръгла кора с дебелина около 1 см и разделяме на 8 равни части (режем на кръст Simple Smile и после пак на кръст).
В основата на всеки от получените триъгълници поставяме лъжичка мармалад, сладко или локум и по няколко орехчета и завиваме към върха на стегнато рулце.
Подреждаме готовите кифлички в застлана с хартия за печене тава на разстояние една от друга, покриваме с памучна кърпа и оставяме на топло да втасват, докато удвоят обема си.
Междувременно загряваме фурната до 180С или 160С с вентилатор.
Намазваме втасалите вече кифлички с разбит белтък и поръсваме със захарни кристали.
Печем в предварително загрята до 180С или 160С с вентилатор фурна 10-15 минути, или до златисто кафяво.
Ако поднасяме топли, внимаваме с горещата плънка.
Кифличките остават меки и пухкав и през следващите дни.

постът тук

# 133
  • Мнения: 10 874
Тесто за пица „Верди”, препоръчано от tzvety26

500 гр.- брашно
20 гр.- мая - 1/2 кубче (аз сложих в брашното 7гр суха на д-р.Йоткер)
1 ч.ч.- прясно мляко (мляко сложих-250мл)
2 -яйца
8 с.л.- олио
¼ ч.л сол

Приготвяне
Замесва се тесто /маята се разтваря в хладкото млякото + много малка щипка захар, яйцата се разбиват и всичко се омесва до меко тесто/.
Откъсва се топка колкото юмрук, ръцете се намазват с олио, разтегля се до някъде, поставя се в намазнена тава и се раздърпва до краищата.
Пицата се намазва с доматен сок, после кашкавал и после всичко останало.
Пече се на 200-220 градуса за 10 - 15 мин.

Не е нужно да втасва, нито да се разточва.
Количеството става горе долу за 2 тави.

alina_si
Харесвам кашкавала да е отдолу, та да се разтопи върху тестото, отгоре редя гъбки, месце, маслинки.
Бъркам тестото в една купа. Сипвам си в купата течните съставки леко затоплени и маята, чакам леко да набъбне, добавям брашното и бъркам със силиконова шпатула. Всичко това за не повече от минута.
Ако искаш да ти е хрупкава пицата, разточваш на тънко. Аз я разточвам директно на хартия за печене.

Последна редакция: пт, 18 яну 2019, 23:47 от Лале в дъжда

# 134
  • Мнения: 10 874
Памук погача на кифлички (от Зиче), препоръчана от tzvety26

продукти
1 ч.ч. (240 мл) топло прясно мляко
1 ч.ч. (240 мл) топла вода
1 ч.ч. (240 мл) олио
5 с.л. захар /ако не искате да ви сладни сложете 2с.л. захар/
1 с.л. сол
½ пак. (20 г) прясна мая /аз сложих 1бр 7гр.-суха/
6 ч.ч. (840 г) брашно /на мен ми отиде малко повече около килограм/
1 жълтък за намазване

Начин на приготвяне:

Маята и 1 с.л. захар се разтварят във водата.
Покрива се с кърпа и се оставя настрани за 10-15 минути.
Ако е суха направо се сипва в брашното.
В купа се слагат 3 ч.ч. от предварително пресятото брашно.
В кладенче в средата се сипва сместа с маята, млякото, олиото.
Сипва се захарта и солта./захарта може да намалите на 2с.л. ако не искате да ви сладни/
 Разбърква се с лъжица.
Меси се до меко и еластично тесто като постепенно се добавя от останалото брашно.
В машината си знаете как се меси аз в машина я замесих.
ОФОРМИХ ВЕДНАГА!!!

Разделих тестото на 2 топки и разточих на тънко и в кръг.
Редят се в тава,28см. покрита с хартия за печене,както е показано в  колажа.
Втасват 40-50 минути на топло, или завито с кърпа във фурната на 50 градуса.
Хубаво изчакайте да удвои обема си и тогава печете!!!
Мажат се с жълтък+1с.л.олио.
Ръси се със семена.
Пече се при 180°C за 40-50 минути.
Хубаво препечете погачата за да не остане глетава!!!
Можете по желание да сложите каквото искате като плънка ,сладка или солена ,също и отделни кифлички да направите от тестото стават невероятни!

постът тук

Общи условия

Активация на акаунт