Готварската книга на „Искам да кажа...“

  • 302 873
  • 1 151
  •   2
Отговори
# 225
  • Мнения: 10 874
Забравени сладки, препоръчани от mariat

Продукти:
2 белтъка
80 до 100 г захар
150 г сурови   едро смлени ядки ( орехи, лешници или бадеми - точно тук са с лешници)
150 г ситно нарязан шоколад, или шоколадови капки/чипс  (предпочитам черен, но може всякакъв да е)
1 пак. ароматизирана захар***, или есенция по вкус (предпочитам ромова  или бадемова )

Приготвяне:
* Фурната се включва на 180* С.
* Ядките се запичат на сух тиган, или във фурна за  кратко (не до препичане,  а колкото да си отворят аромата). Не винаги запичам в момента - обикновено изпека една тава с ядки и когато ми трябват - ползвам от тях Simple Smile
* Белтъците се разбиват с щипка сол до пяна.
* Прибавя се захарта и отново разбива до твърди върхове.
* Прибавят се ядките и нарязания шоколад и внимателно се разбъркват в сместа.
* Сладките се оформят по най-лесния начин - с лъжичка се взема от сместа и се поставя в тава, застлана с хартия за печене. Поставят се съвсем близко една до друга, защото не се раздуват; не се разтичат. Размера на сладките е според лъжицата, с която се правят - аз ползвам чаена - по една пълна лъжица.

* Тавата със сладките се поставя във фурната (която трябва да е достигнала вече 180*), тя се изключва ....... и ги забравяте вътре. Поне за 4 часа. По тази причина ги правя нощем Simple Smile иначе от проверка количеството готови застрашително намалява.

постът тук

# 226
  • Мнения: 10 874
Пълнена печена тиква на Down Under

Купувам малка и отрязвам "капака", изчиствам я и я пълня със сушени плодове  ядки. Слагам и ром или марсала. Затварям и пека поне 4 часа. Става супер.

постът тук

# 227
  • Мнения: 10 874
Тиквени палачинки с карамелен сос и крокан на daviz

Необходими продукти:

За палачинките:
200 грама тиквено пюре
2 яйца
3-4 с. л. ванилова захар
1 чаша гъсто кисело мляко
1 чаша пресято брашно
2-3 с. л. грис
кора от лимон
1/2 ч. л. канела
1 ч. л. бакпулвер

За карамеления сос:
2/3 чаша захар
2/3 чаша гъста сметана (30-35% масленост)
1/2 чаша прясно мляко

За ореховия крокан:
1/2 чаша орехови ядки
1 ч. л. масло
3 с. л. захар

Начин на приготвяне:
Разбийте яйцата и захарта с помощта на тел за разбиване на яйца. Добавете тиквеното пюре и лимонената кора. Смесете всичко. След това прибавете млякото с загасения  бакпулвер и разбъркайте добре. Брашното добавяйте постепенно, оформяйки гладко тесто.
Сложете гриса , разбъркайте всичко и оставете за 5-10 минути, за да набъбне грисът.
Нагорещете тигана, подмажете го с масло и изпечете палачинките (2 минути от всяка страна са достатъчни) до златисто.
 
Направете карамеления сос: Изсипете захарта в дълбок съд с дебело дъно, поставете на котлона и бъркайки непрекъснато, оставете захарта да се карамелизира. Когато карамелът стане достатъчно течен (без бучки захар), намалете котлона и добавете горещата сметана (трябва да заври и веднага прибавете). Сместа ще започне да се надига и да ще се образуват мехурчета. Разбъркайте с тел за разбиване на яйца и оставете на огъня още минутка. Излейте готовият сос в съд, нека изстине. Ако ви си стори прекалено гъст, добавете 1/2 чаша мляко и разбъркайте, за да се получи желаната консистенция.
 
Ореховия крокан направете като сложите захарта и маслото в съд с дебело дъно, бъркайте. Когато се получи течен карамел, веднага добавете орехите (на четвъртинки). Нека се карамелизират, докато бъркате, без да спирате в продължение на 2 минути. След това изсипете сместа в тава, застлана с фолио или в голяма чиния. Изчакайте да изстине напълно и натрошете.
Подредете палачинките една върху друга, полейте с карамеления сироп и поръсете с ореховия крокан.



постът тук

Последна редакция: сб, 08 окт 2016, 23:59 от Лале в дъжда

# 228
  • Мнения: 10 874
Опалянки на Алечка

За 12 кексчета използвах 4 яйца и 100 гр. крем сирене (по принцип с Филаделфия, аз правих с обикновено).
Отделяте белтъците от жълтъците, разбивате първите, докато станат на сняг, така че да не се изсипят от купата ако я обърнете. Към жълтъците добавяте сиренето и бъркате, докато сместа стане хомогенна. След това бавно прибавяте жълтъците към белтъците, добавяте щипка сол (в друга рецепта е с  малко сода, аз не съм слагала), разбърквате,така че да се запази въздуха и разпределяте по формичките. Аз ги пекох във формички за мъфини. Печете на 180-200 градуса за около 15 мин.

постът тук

# 229
  • Мнения: 10 874
Крем карамел по рецепта на баща ми

Рецепта за 9 купички:
1 литър прясно мляко
6 яйца
12 супени лъжици захар + захар за карамелизиране
2 ванилии

Разбиват се яйцата и захарта (баща ми ме е учил, че не бива да се разбиват много, съответно и аз така правя - бъркам ги на ръка не повече от 2-3 минути), след това се прибавят млякото и ванилиите. Захарта се карамелизира в купичките, след което карамелът се разпределя равномерно по стените и дъното на всяка купичка. Изчаква се малко да изстине и се сипва яйчено-млечната смес. Купичките се слагат в тава със студена вода и се пекат около час на 180 градуса.

постът тук

Последна редакция: пт, 12 яну 2018, 02:21 от Лале в дъжда

# 230
  • Мнения: 10 874
Крем карамел на Лято

6 яйца;
1л прясно мляко;
2 изравнени ч. ч. захар (аз слагам по-малко за сметка на повече карамел);
за карамела: 1/4 ч. ч. захар (и ванилия или др есенция, аз не слагам) и поне чаша захар слагам.

Разбиваш яйцата и захарта, добавяш хладкото мляко, правиш карамела (аз го обичам на стъпка от прегоряване, тогава и сокът после е по-тъмен), разпределяш го в купичките и ги нереждаш в тава със студена вода (по рецепта е с вряла, но водата завира и кремът става на шупли, а на мен не ми е приятен). Водата да е до ръбчето, ако е по-малко - кремът в частта от купичките, който е бил над водата, ще стане на шупли. Печеш 30-40 минути до коричка.
Много важно уточнение е да се наблюдава водата. Ако започне да ври, значи кремът неминуемо ще стане на шупли. Затова аз изгребвам част от водата и наливам такава от хладилника, или слагам ледчета.
След като кремчетата хванат коричка, веднага се вадят от тавата с вода и се оставят да изстинат.
Вкъщи правим доза с 3,5л мляко.

постът тук

# 231
  • Мнения: 10 874
Тънкости при приготвянето на крем карамел

mariat (пост):
Ако се бие много с миксера после отгоре се получава един пласт с въздух, който кара крема после да спихне.
Има един трик- може да се сложи 1-2 с.л.  брашно в сместта. Така ще се наготви по- бързо. Иначе и аз по време на печенето махам вряла вода и допълвам със студена и лед.
***

blackcat6 (пост):
Крем карамела го пека в стъклена форма, наливам топла вода в тавата от ТЕЦ-а и включвам на 130-150 градуса. Никога не ми завира. Отнема около 2 часа, пека го последен, след някое ядене или хляб и го оставям във фурната на изключено, консумираме го на другия ден. Стегнал се е и е гладък както си трябва. Заври ли - отиде. Другите неща ги правя както тук писахте, то общо взето при мен продуктите са според формата, захарта според вкуса и рецепта ми е трудно да дам, но горе-долу 6 яйца и 800 мл мляко тъкмо ми се събира в една квадратна йена. Ниската температура на печене е ключа към перфектния крем карамел. Тази година го установих и цяло лято правих, след това от хладилника охладен екстра ни идваше за десерт.

# 232
  • Мнения: 10 874
Рецепти с кестени, препоръчани от blackcat6

Варени кестени:
С остър нож цепваме върха на кестените. Когато извършвате това действие е по-добре да поставите плодът върху хавлия или друг плат,за да не се хлъзне и да се порежете. В тенджера ги варим покрити с 2-3 пръста вода за около 5-10 минути, след като заври. Противно на очакванията, повечето варене не прави кестените по-меки и вкусни, напротив, преваряването води до разронване на кестена.

Препоръчвам ви да ги обелите с нож докато са още топли. Внимавайте! Не малко пръсти са "паднали" в боя с беленето на кестени.

Сладки кестени
Ако искате след като ги обелите, можете да си направите сладки кестени.
За целта загряваме малко захар с масло, докато придобие златен цвят. Прибавяме кестените с част от водичката, с която са врели, оставяме така около 20 минути.


Но най-вкусни според мен са печените кестени
1.Важно правило за печените кестени е да бъдат продупчени. Поставете ядката върху кърпа и срежете процеп под формата на кръст - липсата на дупка ще доведе до хвърчащи кестени, почукващи върху стъклото на фурната ви. (Ножът за хляб върши перфектна работа - с него е нужно съвсем лек натиск, зъбците правят мини дупчици/
2. Нареждаме кестените в тавичка с цепнатината нагоре.
3. Печем във фурна, на 190 градуса за 15-20 минути.
4. Белим ги възможно най-горещи. Освен твърдата кора, махаме и тънката кожичка на кестена. Посоляваме.

Е, ако си имаш вила или къща с двор и възможност да запалиш дървени въглища, ти препоръчвам да си измислиш някаква тенекия с дупки, която да поставиш върху въглищата. Няма какво да се лъжем, опушеният вкус е неповторим.

При всички положения, хапвайте кестените топли!

постът тук

# 233
  • Мнения: 10 874
Тънкости при приготвянето на кестени

blackcat6:
Цепва се на кръстче, че гърми и цялата фурна се цапа и се пече около 20 минути на 190-200 градуса, то мирише на готово.

daviz:
Да кажа и аз моята хитринка,така пък съвсем не гърмят.Слагам една тенджера да заври вода.През това време ги цепвам на кръст,слагам в врящата вода 3-4 мин.Прехвърлям в тавата и пека.

mariat:
А може и в плик за печене на пиле. Предварително повряли малко и цепнати.
Иначе ги предпочитам печени на ламарина.
Скоро гледах няколко трика- цепват се, слагат се в купа, в друга купа слагаш вода. Двете купи заедно в микровълновата на макс. Не запомних времето.
Другото беше цепнати и сложени върху едра сол и похлупени.
***
може да ги опечеш в тенекия с дупки и върху огън. Мляс, мляс. После ги слагаш в съд, който да можеш да друсаш. Задушаваш за кратко в плик. Това, което няма да изядете и стане твърдо запазете(може и във фризер за по- дълго)и напълни някое пиле преди да го мушнеш във фурната. А ако не ти се занимава- може да ги пуснеш в тавата.

rire:
Кестените ги предпочитам варени, но ако държиш на печени - задължително цепнати отдолу, просто метнати в тава.

Ekatеrina:
аз ги обичам варени кестените, по-сочни са.Надупквам ги и ги варя в подсолена вода. За печене, също се дупчат и пекат в тава.

Barefoot Kontesa:
Кестени правих наскоро. Печени, леко срязани и в тавата. Много ги обичаме.

Последна редакция: вт, 16 окт 2018, 02:37 от Лале в дъжда

# 234
  • Мнения: 10 874
Майонезен сос с копър на alina_si

Сипвам в дълбок съд(този от пасатора) 100мл прясно мляко и 200 мл олио, малко сол, малко черен пипер и малко оцет, две капки, слагам пасатора на дъното и го пускам без да го дърпам нагоре, за 10 секунди имам хубава, гъста, домашна млечна майонеза. След това я изсипвам в купа и добавям три лъжици гъсто кисело мляко, малко чесново брашно и копър, обикновено имам сух или замразен и бъркам хубаво с телената бъркалка. Този сос ползвам най-често за хрупкавите картофи на фурна с брашно, които стават като пържени.

постът тук

Последна редакция: сб, 25 мар 2017, 15:45 от Лале в дъжда

# 235
  • Мнения: 10 874
Раирани кифлички с кашкавал, препоръчани от YanaDG

източник : Milonga @carina-forum.com

200 мл прясно мляко
2 с л захар
1 с л суха мая ***
или 18 г прясна мая
1 ч л сол
20 г краве масло
или 20 мл олио
300-320 г брашно

150 г нарязан кашкавал тип Гауда

1 яйце
1 с л прясно мляко
1 ч л олио

** В оригиналната рецепта маята е 1 с л , но 1 1/4  ч л суха мая са напълно достатъчни за 300 г


. Маята се разтваря в 100 мл топло мляко заедно с 1 с л захар и 1 с л брашно.
. Разбърква се добре и се оставя на топло за 10 минути.
. Брашното се пресява заедно със солта, добавя се захарта, млякото и шупналата мая.
. Омесва се тесто, като накрая се прибавя и маслото (олио).
. Меси още 10-15 минути до еластично, гладко и нелепнещо тесто.
. Тестото се оформя на топка и се поставя в намаслена купа.
. Покрива се и се оставя на топло да втаса за 40 минути.
. Бухналото тесто се разделя на 16 топки (1 топка = 37 г).
. Всяка топка се разточва на овална питка.
. В основата се слага по малко кашкавал, а от другата страна се правят 3 разреза.
. Навиват се кифлички.
. Нареждат се на разстояние в намазана с масло тава със "шева" отдолу.
. Покриват се и се оставят да втасат за 15 минути.
. Намазват се с разбитото яйце с мляко и олио.
. Пекат се в предварително загрята фурна на 220 С за 10-12 минути до златист цвят.
. Охлаждат се върху метална скара.

постът тук

# 236
  • Мнения: 10 874
Идеи за млечно-майонезени сосове и дресинги

ЕлиТ (пост):
Млечно-майонезен сос - точно 50:50 майонеза и кис. мляко + счукан/накълцан чесън на вкус. Може и малко черен пипер, но у нас обикновемно е чист.
***

blackcat6 (пост):
Аз правя същата млечна майонеза, даже онзи ден, докато пасирах и изтеглях сложих едничка скилидка чесън, та и тя се пасира - ми екстра се получи. Оцета обаче го замених със същото количество лимонов сок, че ние оцета не го долюбваме.
***

Осмичка (пост):
И аз я правя по същия начин- мляко, олио, лимон и малко чесън и сол, става страхотна.
***

evil (пост):
Дресинг с кисело мляко, горчица, зехтин, малко лимон и ч. пипер предлагам, може и сусамов тахан да се добави, ако го понасяте де.
***

mariat (пост):
Слагаш горчица, магданоз, копър, оцет, малко лим.сок, сол, черен пипер, слънчогледови семки, зехтин. Ся, аз добавям малко мед, сок от портокал. После пускаш пасатора. Може да го оставиш с малки парченца слънчогледови семки. Като го разбиеш ще има вид на бледозелена майонеза. Но аз го предпочитам малко по- рядък. Направиш ли го веднъж- после почваш да експериментираш!
***

daviz (пост):
Аз правя следния сос : 1 кофичка по гъсто кисело мляко, 3-4 лъжици зехтин,1 лъжица супена горчица,1 смачкана скилитка чесън,и копър или магданоз,може и малко черен и бял пипер.Разбивам го и заливам айзберг например с него.

# 237
  • Мнения: 10 874
Хрупкави картофи на фурна с брашно - alina_si

Картофите ги нарязвам на полумесеци, слагам ги върху хартия за печене в голямата тава от фурната, слагам лъжичка вегета, лъжичка червен пипер, сол, две супени лъжици брашно и малко олио, много малко, всичко това обърквам с ръце и разстилам на един ред върху хартията, пека в много загрята фурна на 250 градуса с вентилатор, като се запекат хубаво ги вадя. Сипвам ги в купа и натрошавам сирене още докато са горещи и ги обърквам, сиренето полепва по тях. Правила съм ги и с пармезан и с кашкавал, но със сирене са най-добри. С млечно-майонезеният сос са жестоки.

постът тук

# 238
  • Мнения: 10 874
Есенна торта с тиква и ябълки, без печене, препоръчана от evil

Продукти за торта с диаметър 20 см.:

1 пакет бисквити с масло Роден край
прясно мляко за напояване

2 големи парчета белена, настъргана тиква
2 белени, настъргани ябълки, сорт Златна превъзходна
50 г масло
1/2 ч.ч. кафява захар Демерара
кората от един портокал
1/2 ч.л. канела
1/4 ч.л. джинджифил на прах
1/2 ч.л. индийско орехче
1 ч.л. Ром
шепа накълцани орехи
шепа червени боровинки

продукти за крема:

400 г заквасена сметана
175 г крема сирене Филаделфия Light
2 с.л. пудра захар
2 ванилии
1/4 ч.л. кора от портокал

продукти за поръсване:

5-6 бр. бисквити
1/2 ч.л. натурално какао
1/2 ч.л. канела

Сложете настърганите тиква и ябълки в тенджера с маслото. Добавете половин чаена чаша кафява захар и 1 ч.ч. вода и ги кипнете на котлона. Оставете ги да поврат, докато водата се изпари напълно. Отстранете от котлона. Сложете портокаловата кора, подправките, накълцаните орехи, боровинките и рома. Разбъркайте добре и охладете сместа напълно.
В купа смесете заквасената сметана, крема сиренето и пудрата захар и добавете ванилиите и портокаловата кора.

Сглобяване на тортата:
Сложете ринга върху поднос. Намажете малка част от крема на дъното. Подредете, напоени в мляко, бисквити.
Отгоре разпредете 1/2 от плънката от тиква и ябълка.
Намажете с втори пласт крем.
Отново сложете ред напоени бисквити, разпределете втората част от плънката и завършете с крем. Охладете тортата за минимум един час. Прокарайте нож по ръба и отстранете ринга. Поръсете със смлени бисквити с какао и канела. Охладете добре и поднесете.

# 239
  • Мнения: 10 874
Капама на Down Under

Купувам телешко, пилешко (филе), свинско (по мазно, гърди напр.), заешко, пуешко и кисело зеле. Запържвам месото и редя в гювеч зеле, месо (смесено от всичките видове), подправки - малко черен  червен пипер и чубрица. После го оставям във фурната за поне 8 часа.

постът тук

Общи условия

Активация на акаунт