Детето ми не говори на 2 години

  • 61 241
  • 125
  •   1
Отговори
  • Мнения: 19
Здравейте! Искам да споделя проблема си. Момиченцето ми е на 2г и не говори почти казва само (мама тати баба бебе чао не ) много се притеснявам от този факт. Говори на неразбираем език. Понякога когато тя пожелае ми показва колко е голяма как слуша къде и е носа. Разбира какво и говоря като и кажа ела идва като и кажа НЕ реагира играем общителна е с децата не страни и не се плаши от хората. Понякога се опитва да пее с мен мила моя мамо, някои думи ги произнася пеем и други песнички. Вчера ходихме на детски невролог. Аз съм от Добрич. През няколко месеца в града идва Д-р Денева от София. На прегледа Никол (детето ми) не беше спокойна не показа като я питаха къде е носа ушите, но на прегледа с чукчето всичко нормално и погледа е съсредоточен не блуждае фокусира се върху предмети. Докторката не мисля че ни отдели достатъчно време но на амбулаторния лист пише (Растройство на експресивната реч) и ни изписа сироп НООТОПИЛ каза че го няма в старната да го търся в Турция и да си помисля дали да го давам защото щяла да стане много нервна от него щял да и помогне да почне да говори аз не вярвам че има сироп за проговаряне. Ако някоя от вас се е сблъсквала това или знае нещо по темата моля споделете дайте ми някой съвет защото съм много притеснена и незнам какво ще стане моля се да почне да говори(Има слухов контакт) . Благодаря предварително Sad smile3518

# 1
# 2
  • Мнения: 11 885
Успокой се и не бързай с ноотропила. Заведи детето на консулт с логопед и психолог и започнете работа с тях. Запиши я и на градина  Peace

И погледни темата от предния коментар.

# 3
  • Мнения: 2 498
Най.вероятно се притесняваш напразно. За твое успокоение може да я заведеш на логопед.Но спокойно можеш да изчакаш до 2,5 - 3г. Трябва да си сигурна,обаче че няма проблеми със слуха.
В интернет има много игри за развитие на речта,които може да играете.добре е също да се развива и фината моторика на детето.
Аз лично не бих давала лекарства. На тази възраст все още е трудно да се открие разстройство на речта.

# 4
  • Мнения: 19
Забравих да добавя че лекарката каза че не е аутизъм но все пак Sad

# 5
  • Мнения: X
В никакъв случай Ноотропил просто така, НО и в никакъв случай чакане да стане на три, ако няма никакъв напредък.

На 2 г. все още нямаш сериозни основания да се притесняваш, т.е. има време да проговори и да настигне връстниците си, но задължително проверете за проблеми със слуха и направете консултация с логопед. Това, че те разбира и е контактна, е много добре.

# 6
  • Мнения: 19
Родих нормално всичко беше наред не е боледувала освен обичайните настинки на 6 мес каза първата си думичка гукаше смееше казва чао дава целувка но когато тя реши и съм много объркана прочетох много статии мнения и всичко което успях да намеря по темата. Проходи си нормално на 10мес престъпа на 1г почна самостоятелно да върви нямаше проблем с прохождането. Заиграва се заглежда се не ми казва какво иска (дай вода )идва и ми посчва или ако иска да отидем някъде идва и ме дърпа за ръката не  казва ела

# 7
  • Мнения: 46 591
Потърси задължително второ мнение преди да даваш лекарства.
Моето на 2 г. също не говореше, но според педиатърката щом във всички други отношения се развиваше нормално, все още е рано за притеснения.
Проговори малко след 2 г. и за 2 седмици казваше повече от 40 думи.
На твое място бих изчакала малко. После второ мнение, ако няма развитие. Ти не спирай да говориш, назовавай всеки предмет, детето трупа в главата си и ще започне изведнъж.

# 8
  • Мнения: 66
Не се притеснявай!  Щом разбира и чува, значи няма проблем. Моя баща е проговорил на 3, а после беше политик  Simple Smile. На брат ми големия син също след 3 започна да говори - снаха ми се шашкаше и за това след 2,5 години започнаха да ходят на логопед (не знам дали това помогна или просто порасна). Между другото е изключително умно дете и сега не спира да говори.
Ако ще си по-спокойна отиди на логопед - не на невролог.

# 9
  • Мнения: 19
Август започваме ясла надявам се до тогава да има напредък и там да се учи и от другите деца сърцето ми е свито от страх  Cry

# 10
  • Мнения: 19
В никакъв случай Ноотропил просто така, НО и в никакъв случай чакане да стане на три, ако няма никакъв напредък.

На 2 г. все още нямаш сериозни основания да се притесняваш, т.е. има време да проговори и да настигне връстниците си, но задължително проверете за проблеми със слуха и направете консултация с логопед. Това, че те разбира и е контактна, е много добре.
Не съм купувала сиропа няма да го направя като прочетох листовката му се стресирах още повече и ако в действителност и няма нищо то този сироп няма смисъл да го давам има толкова странични ефекти от него незнам

# 11
  • Мнения: 5 259
не ми казва какво иска (дай вода )идва и ми посчва или ако иска да отидем някъде идва и ме дърпа за ръката не  казва ела
Провокирай я да го прави. Говоренето и то разбираемо, е много трудно и ако тя успява да постигне каквото иска и без да се мъчи да казва нещо, защо да си дава зор?
Като ти посочи водата я питай какво точно иска, прави се, че не я разбираш или поне поискай да повтори думата, преди да ѝ дадеш желаното.
Методът го препоръчвам от опит с деца, учителка съм. Просто детето трябва да е поставено в ситуация да е провокирано да прави опити. Ако всичко се случва и без да се мъчи, то няма мотивация да се напряга.

# 12
  • Мнения: 4 709
Повечето деца проговарят след 2г, аз лично не виждам никакъв проблем според това, което си описала. Моето е на 1г и 10м, правилно изговаря около 10думи, останалите просто си избира по една сричка от дума, но даже и през ум не ми е минавало да я водя по доктори за това. Голямата до 2г не казваше нито една дума. След като тръгна на ясла за 2 месеца проговори изведнъж всичко, без бебешки думи, правилно и нямаше млъкване.

# 13
  • Мнения: 52
И моето детенце на 2 г. почти не говореше. Сега 6 месеца по-късно разказва кратки истории. Племенницата ми почти на 3 г. не говори ясно с думи, едва някои фразички от бебе.тв
Според мен може да чакаш още, а след това и още мнения. Давай време за отговор, когато зададеш въпрос. Ако видиш интерес към нещо повтаряй думичката. И наистина и моето повече пее, отколкото говори Simple Smile май е по-лесно.

# 14
  • Мнения: 19
И моето детенце на 2 г. почти не говореше. Сега 6 месеца по-късно разказва кратки истории. Племенницата ми почти на 3 г. не говори ясно с думи, едва някои фразички от бебе.тв
Според мен може да чакаш още, а след това и още мнения. Давай време за отговор, когато зададеш въпрос. Ако видиш интерес към нещо повтаряй думичката. И наистина и моето повече пее, отколкото говори Simple Smile май е по-лесно.
Доста хора казват като вас че децата им изведнъж започват да говорят надявам се да е така но не мога да си обесня как става така изведнъж.И аз и пускам понякога бебе тв и забелязах че изговаря фразички от филмчетата но те са на английски пее някои думи от песнички на английски като фингър фемили (песничкта за пръстите) казва see you и някои други и затова спях да и ги пуска разговаряме не съм я оставила безз внимание

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт