Математически турнири - 36

  • 124 987
  • 737
  •   1
Отговори
  • Мнения: 21 455
Математически турнири - 35

К А Л Е Н Д А Р Е Н    П Л А Н
на състезанията по математика, информатика, информационни технологии и
математическа лингвистика през учебната 2015/2016 година


Библиотека със задачи от национални и международни състезания

Математика за всеки - задачи от математически състезания

Информация за състезания и олимпиади по математика

Да учим математика

Задачи от популярни математически състезания

Българският сайт за математика

И още задачи...

Математически турнир " Черноризец Храбър"

Математически турнир " Иван Салабашев"

Математическо състезание " Хитър Петър" - Габрово

Математически турнир " Академик Кирил Попов" - Шумен

Съюз на математиците в България

МОН - олимпиади и състезания

Съвети за състезатели по математика на всякаква възраст:

-Не решавайте трудни задачи в деня преди състезанието;

- Ако задачата ви се стори позната, бъдете особено внимателни, за да не се подведете по повърхностни аналогии;

- Номерата на задачите не винаги съответстват на трудността. Решавайте първо лесните задачи;

- Ако правилата разрешават, задължително излезте в почивка (до тоалетната) поне веднъж, дори да сте готови с всичко. Когато се върнете, прочетете пак условието и решението на всяка задача;

- Стойте до края. Борете се за всяка точка. Записвайте на беловата дори и частични постижения и отговори;

- Някои задачи ще ви се удадат веднага, а може би някои не (тях ще наричаме "трудни"). Именно трудните задачи ще ви помогнат да победите тези, които се отказват, когато не намерят сигурен подход. Упорствайте и намерете решението. По това победителите се отличават от масата.

- Ако дадена задача не ви се удава, прочетете пак условието. Представяйте си нещата образно. Помислете малко дали не сте срещали някъде подобна задача. Не отделяйте повече от 40 минути на дадена задача. Опитайте друга. Хапнете шоколад. Ако дълго време нямате напредък, отидете до тоалетната. Освежете се. Много решения са измислени след разходка до тоалетната (естествено това не значи да стоите в тоалетната в очакване на решение)

Добре дошли!

# 1
  • Варна
  • Мнения: 2 576
Здравейте!
Благодаря за новата тема! bouquet

Да попитам, освен задачи от минали години за областната олимпиада, от къде давате допълнителни задачи за подготовка - за 4ти клас ме интересува?
Благодаря!

ПП. Още нещо - допуснато дете до областния кръг няма нужда да се записва в у-щето където се провежда, правилно ли съм разбрала?

# 2
  • Варна
  • Мнения: 4 295
Здравейте!
ПП. Още нещо - допуснато дете до областния кръг няма нужда да се записва в у-щето където се провежда, правилно ли съм разбрала?

Правилно си разбрала !  Peace
Относно другия въпрос ,аз лично други зад. не съм давала,но така като мисля може да предложиш ПМС да речем !  Wink

За Дидева  bouquet

# 3
  • София
  • Мнения: 4 025
Добре заварили на всички, които обичат математиката! Мерси за темичката, Дидева!  bouquet

 Solar Wind,

# 4
  • Sumen, Shumen, Bulgaria
  • Мнения: 834
РИО Бургас- Класирани за Областен кръг http://0701.nccdn.net/4_2/000/000/1c3/fcd/---------------------- … -------------.pdf

# 5
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 067
чудна новина  Hug

# 6
  • Мнения: 293
Благодарности за темата!
Задачите от минали години за областен кръг+тези,които решават в школата са достатъчни според мен.

# 7
  • София
  • Мнения: 1 228
Не мога да цитирам от предната тема, относно сагата с областния кръг на НОМ по средата на зимната ваканция, затова давам линк:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=886735.msg32302535#msg32302535

Искам да кажа 2-3 добри думи за старшите експерти по математика в София и Пловдив, на които попаднах тази година Simple Smile Миналата бях отрязана грубо, но сега с 2 телефонни разговора и един e-mail до РИО Пловдив, нещата се наредиха. Синът ми ще може да участва на НОМ областен кръг в Пловдив, въпреки че учи в София.

Скрит текст:
В допълнение, учениците от отборите в София, които ще бъдат в Ямбол от утре до неделя за Зимните Математически състезания, ще имат възможност при желание да се явят там на място на първи кръг на олимпиадата по химия (за моя син пак стоеше избор в противен случай Simple Smile)

Публикувам това за всички заинтересовани - начин явно има при добро желание и малко активност Simple Smile


Последна редакция: чт, 21 яну 2016, 10:57 от rally

# 8
  • София
  • Мнения: 396
Solar Wind, моят син решава задачи от състезанията през минали години, както и от сборника със задачи, давани предни години на кандидатите за СМГ

http://www.book.store.bg/p43211/matematika-za-talanti-chast-1-te … na-stancheva.html

# 9
  • София/Варна
  • Мнения: 2 413
Тази година със синковеца решихме да открием състезателния сезон с Московската олимпиада за малки ученици. Имали сред вас такива, които са се явявали предишни години и бихте ли споделили впечатления за него?

# 10
  • Мнения: 819
Тази година със синковеца решихме да открием състезателния сезон с Московската олимпиада за малки ученици. Имали сред вас такива, които са се явявали предишни години и бихте ли споделили впечатления за него?

Миналата година се явихме,трудна олимпиада с нестандартни задачи.Според мен е "голяма лъжица" за прохождащ математик.По-добре открийте сезона със състезание от ранга на Великденско математическо...

# 11
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Московската олимпиада е различна от нашите състезания. За мен пак е опит.

# 12
  • Sumen, Shumen, Bulgaria
  • Мнения: 834
Днес съобщиха на моят син, че няма да се пътува до Ямбол. Повечето родители се притеснили от студа, а пътуването от Шумен е много неудобно, преподавателите се притесняват за децата, т.ч ЗМС ще ги пропуснем. Предложиха ни сами да отидем, от днес за утре как се урежда това???Доста му е криво на детето, но ще ми е обица на ухото. Не на всеки математиката е приоритет... Вече отрано и сами, така е в дълбоката провинция, на едни им уреждат Олимпиади , да им е удобно, да не пропуснат изява, на която децата искат да участват, а други да се спасяват сами...

# 13
  • София
  • Мнения: 195
Тази година със синковеца решихме да открием състезателния сезон с Московската олимпиада за малки ученици. Имали сред вас такива, които са се явявали предишни години и бихте ли споделили впечатления за него?


На Московската задачите са повече логически, отколкото за пресмятане. Искат не само да се напише отговор, а и някакво обяснение как е получен.
И да се надяваме, че този път ще са превели всичко както трябва от руски, а не да липсва съществена част от някое изречение или цяло такова, защото на преводача му се е сторило ненужно.  Twisted Evil

# 14
  • София/Варна
  • Мнения: 2 413
Според мен е "голяма лъжица" за прохождащ математик.По-добре открийте сезона със състезание от ранга на Великденско математическо...
Не е съвсем прохождащ, имам предвид, че за 2016 година обмисляме да стартира с това състезание Simple Smile

На Московската задачите са повече логически, отколкото за пресмятане. Искат не само да се напише отговор, а и някакво обяснение как е получен.
О, това звучи интересно - синковецът е сякаш е по-силен в засуканите логически задачки (миналата година се представи много прилично на Кенгуруто).

Общи условия

Активация на акаунт