Ежедневната рутина

  • 16 995
  • 142
  •   1
Отговори
  • Мнения: 129
Как ви е организирано ежедневието през работната седмица? Имам нужда да чуя и други мнения от хора, в положение, подобно на нашето.

И аз и мъжът ми работим 5 дена в седмицата, имаме две малки деца, които по стечение на обстоятелствата ходят в различни детски градини. Това ни губи страшно много време докато ги закараме сутрин, да ги вземем вечер. Ставаме в 5, излизаме в 7 без 20. Аз свършвам работа в 4, а се прибирам вкъщи в 6. Тепърва почваме да готвим, да вечеряме, да измием стотиците кутии, да сложим храна, за следващия ден за четиримата. След това, ако остане малко време, прекарваме го с децата, къпем ги, слагаме ги да спят, и то станало 8:30 или 9.
Освен че нямаме никакво свободно време за нас, в 8:30 вече сме толкова изморени, аз се чувствам като изстискан лимон. Аз лично спя по около 5 часа, през деня съм като парцал на работа. Нямаме роднини тук, няма кой да помага, няма на кого да ги оставим и никога не сме го правили. Не знам докога ще издържим така...

Искам да чуя и други мнения как процедирате вие – колко често готвите, носите ли си обяд или купувате навън всеки ден, кога намирате време за вас?

Моля модераторите да оставят темата ми в чужбинския форум. Искам да чуя мнения на хора, живеещи в чужбина, защото има огромни различия в ежедневието и начинът на живот между България и Северна Америка.

# 1
  • Мнения: X
Ако децата ви са в една градина, ще облекчите ежедневието си. Няма ли начин да съкратите пътуването от/до работа, или поне единия родител да намали работните часове? Кога виждате децата си? Кога общувате с тях?

Ние като семейство избрахме единият от нас да си остане в къщи, докато децата поотраснат и това беше правилното решение. 3 деца с малка разлика, често пътуващ и много натоварен баща, никакви помагачи на хоризонта, логично си останах в къщи. Държахме децата ни да се чувстват сигурни и спокойни, че винаги могат да разчитат на поне един наличен родител, да не висят по бавачки и занимални, да знаем какво се случва с тях и за тях повече, отколко знаят възпитателките в градината. Да бъдат възпитавани от отговорен и мотивиран индивид (майка им), не от отегчена лелка в градината или бавачка. Смятам, че дадохме и даваме най-доброто на децата си, според възможностите и обстоятелствата.

# 2
  • Мнения: 1 488
Запишете си децата в една градина. Потърсете работа близо до дома, или обратното, преместете се вие близо до работата.

Аз лично, работя когато детето е на училище и свършвам рано,  за да я забирам. Това ми беше условието като започнах работа.

# 3
  • Мнения: 129
Да, товае планът, децата да ходят в една детска градина. Чакаме за място, не става бързо и лесно.
И аз си мисля, че свършвам рано (4 ч. ми се струва все едно си тръгвам на обед). Пътят е само 35 минути с commuter train, проблемът в момента е, че втората градина е далеч, хващам автобус, става дълга и широка.
Това за работата и аз си го мисля, но съм на тази работа много години вече и съм свикнала.

# 4
  • Мнения: 129
Ако децата ви са в една градина, ще облекчите ежедневието си. Няма ли начин да съкратите пътуването от/до работа, или поне единия родител да намали работните часове? Кога виждате децата си? Кога общувате с тях?

Ние като семейство избрахме единият от нас да си остане в къщи, докато децата поотраснат и това беше правилното решение. 3 деца с малка разлика, често пътуващ и много натоварен баща, никакви помагачи на хоризонта, логично си останах в къщи. Държахме децата ни да се чувстват сигурни и спокойни, че винаги могат да разчитат на поне един наличен родител, да не висят по бавачки и занимални, да знаем какво се случва с тях и за тях повече, отколко знаят възпитателките в градината. Да бъдат възпитавани от отговорен и мотивиран индивид (майка им), не от отегчена лелка в градината или бавачка. Смятам, че дадохме и даваме най-доброто на децата си, според възможностите и обстоятелствата.



Да, не изключвам възможността примерно аз да работя 4 дена вместо 5, но ми е неудобно да питам шефовете, защото вече имаме една такава колежка, работи 3 дена, и нейните задължения падат върху нас, като я няма.

# 5
  • Мнения: X
Не знам, но за мен имате странно подредени приоритети. Ако децата са най-важното в живота ви, е добре сериозно да помислите как да реорганизирате времето. Ако не са- карайте си както си знаете.
Не може оправданията да са " ми е неудобно да питам шефовете" и "но съм на тази работа много години вече и съм свикнала". Също ми направи впечатление как изкарвате вечерите си :
Цитат
Аз свършвам работа в 4, а се прибирам вкъщи в 6. Тепърва почваме да готвим, да вечеряме, да измием стотиците кутии, да сложим храна, за следващия ден за четиримата. След това, ако остане малко време, прекарваме го с децата, къпем ги, слагаме ги да спят, и то станало 8:30 или 9.
Не е ли по-добре единия да готви, другия да е с децата. Или да готвите в количества , които да стигат за повече дни, да замразявате на порции или основното готвене да е уикенда? Какво е това миене на кутийки в присъствието на децата, слагане на храна, пък ако остане време го прекарвате с децата? Крадете от времето си с тях, което и без това е минимално,  за да миете и подреждате? Тия дейности ги правете след като децата легнат. Пък и 10 минути максимум отнема измиване на кутийки и приготвяне на 4 обяда за следващия ден. Прави го единия, другия играе/чете/гушка се с децата. Ползвайте слоукукър, зареждате сутрин, като се приберете яденето е готово. Подредете си важностите и приоритетите. Ако се придвижвате с кола, няма ли да намалите времето за прибиране в къщи?

# 6
  • Мнения: 1 488
Не ми харесва тона на сбъдваща, но е права по принцип, подредете си приоритетите и си намерете начини да си го направите по приятно за всички щом се тормозите от сегашния режим. Също и  оправданията ми се струват несериозни. В коя д-ва си та няма места в градината?

# 7
  • Мнения: 10 993
Аз живея в бг, но също не готвя и чистя само един ден от седмицата. През другото време само разритвам играчки и дрехи. Много ми е трудно с домакинстването и въобще гледам да не обръщам внимание.  Въобще хаос е у нас и не искам никой да ми влиза в къщата. като пораснат децата и ще оправя. След поне 10 години.

# 8
  • Canada
  • Мнения: 3 358
Аз готвя в неделя и четвъртък за няколко дни напред. Слагам в кутии и сутрин се пресипва в кутия за обяд. Салатата я слагам в торбички за фризер на порции и също в хладилника. отделям по половин час на ден за чистене и в събота пера и пускаме прахосмукачка. Купи си кола, така ще съкратиш доста времето за пътуване.

# 9
  • Мнения: 5 134
 Здравей, плажче. Добре разбирам вашата дилема защото и у нас положението беше подобно, макар и само с едно дете. Мисля, че знаеш, че без промени нищо няма да се подобри от само себе си, хубаво е, че ще може да да скоро в една градина, това доста ще помогне.
При нас най-много помогна това, че успях да намеря изцяло дистанционна работа по професията си. В Северна Америка това всъщност е напълно възможно, разбира се зависи и от професията. Отне ми около 5 месеца усилено търсене, но успях.
Детето ходи на детска градина на 10 мин от нас и по този начин аз успявам през деня да работя, тъй като имам много телеконференции и разговори по телефона. Кара я съпругът ми, той я приготвя почти изцяло сам сутрин, а аз успявам макар и малко да свърша нещо домакинско между 7 и 8:30, време, което преди ми отиваше в път до офиса. Между 8:30 и 16:30 работя плътно, но съм спокойна, че съм наблизо ако недай Боже се обадят от
nursery school (досега не се е случвало). След 16:30 я взимам и до 17 сме в нас, отново коренна разлика с преди.
За мен професионалното развитие е важно и макар че работата е добра, направих известни малки компромиси с нея, за да мога да си олесня живота откъм стрес. Не съжалявам!

Последна редакция: нд, 29 окт 2017, 02:26 от elenna

# 10
  • Мнения: X
Това ежедневие го имахме за 18 месеца и смених работата си няколко пъти за да оправя нещата.
Сега работя от вкъщи и поемам всички ваканции и неприсъствени дни в училище. Преди зареждах слоу кукъра сутринта в 7 и в 5.30 имахме топла вечеря когато се приберем. Приготвях вечерта обядите и кутиите нищ, дрехите и прочие докато тя пише домашни или ни чете на глас. След това баня, разговор, приказка и сън за нея, а след това душ, тв и сън и за нас.

От малка я научихме да се къпе, облича и оправя сама и след 6-7 гдишнината й оправяхме други неща докато тя се оправяше за сън и четеше сама преди лягане.
Просто организация, промени в желаната посока и оптимизация.  защото иначе е много трудно.

# 11
  • Мнения: 129
Благодаря на elenna и Barefoot Kontesa за мненията. Горещо се надявам скоро да се промени ситуацията при нас и скоро да се освободи място в близката ни градина. Това ще улесни нещата до голяма степен.

Причината да няма място в предпочитаната от нас градина е, че се случи инцидент с човекът, който щеше да гледа бебето. Наложи се операция и уговорката ни отпадна. Буквално от днес за утре трябваше да намерим градина. Децата са малки, без наша помощ не могат да вършат нещата сами. С големия работим в тази насока, но ще минат поне няколко години докато се случи. Явно моментът с готвенето ще трябва да се оптимизира.

Работата и къщата не мога да сменям. Засега положението е такова, че не мога да работя от вкъщи.

Сбъдваща мечти – радвам се, че сте избрали правилното решение за вашето семейство. Хубаво е когато хората знаят какво искат и не съжаляват в решенията си. Аз също нямам колебания дали да съм домакиня – това не е опция за мен. Винаги съм работила, с изключение на двете майчинства. И да вметна, че аз не търся съвет какво да правя, много добре знам какви са ми вариантите. И не ми допадат осъждащите ти изказвания. Нямам за цел и нямам намерение да осъждам теб и решението ти да се грижиш за децата си, така че моля те не осъждай мен, избора ми и приоритетите ми. В различни ситуации сме, мнението ти не е по темата и не ми е полезно.

Последна редакция: вт, 31 окт 2017, 01:33 от Плажче

# 12
  • Мнения: 5 134
Оф, тя тази тема и конфликта около нея е вечен, но и аз се надявам да не избухне тук с пълна сила, защото лично на мен темата за ежедневието ми е интересна. Факт е обаче, че то е натоварено по този ужасен начин само при двама работещи родители. Да поясня, работещи извън гледането на деца преди някой да е скочил.

Гледала съм дъщеря ми 22 месеца у дома, далеч не мога да кажа, че в момента е хвърлена на незаинтересовани лелки, но разбирам, че ако човек няма достъп и средства за истински качествено ранно детско образование, гледането у дома до максимална възраст е за предпочитане. Или пък ако икономически не можех лесно да го оправдая. Но дори с 3 деца училището на дъщеря ми би ни струвало кажи речи половината ми заплата и пак бих го избрала този вариант. Друг може да сметне това за егоизъм и кариеризъм и т.н. Много е личен този избор.

Да се върна малко по основната тема. По колко перални и сушилни пускате на ден?

Последна редакция: вт, 31 окт 2017, 01:25 от elenna

# 13
  • Мнения: 129
Не виждам причина да избухва конфликт. Идеята на темата ми е да си сверя часовника и да обменим полезни практики относно организацията на деня с други момичета, където и двамата родители работят, а децата ходят на градина.
Както казах, не търся съвет какво да правя. Но ми стана неприятно от изказванията на жена в различна ситуация от моята.

Аз пукам 3-4 перални през уикенда, през седмицата само един път, предимно на децата дрешките.

Надявам се да се включат още момичета, темата е прегледана почти 600 пъти.

Последна редакция: вт, 31 окт 2017, 01:34 от Плажче

# 14
  • Canada
  • Мнения: 3 358
Аз пък не виждам причина да си губя времето в тази тема повече. Успех с обмяната на 'полезни практики' Simple Smile

# 15
  • Мнения: 129
Аз готвя в неделя и четвъртък за няколко дни напред. Слагам в кутии и сутрин се пресипва в кутия за обяд. Салатата я слагам в торбички за фризер на порции и също в хладилника. отделям по половин час на ден за чистене и в събота пера и пускаме прахосмукачка. Купи си кола, така ще съкратиш доста времето за пътуване.
Благодаря за включването! Бих искала да те питам някои неща, но ще се въздържа, за да не ти губя времето Simple Smile

# 16
  • Canada
  • Мнения: 3 358
Питай, но не гарантирам, че ще се въздържа от даване на съвети Wink

# 17
  • Мнения: 129
Питай, но не гарантирам, че ще се въздържа от даване на съвети Wink
Зависи за какво ще ми даваш съвети Wink

# 18
  • Мнения: X
Не се искат мнения и съвети? Тоест темата е с цел дружно да поохкаме за подкрепа? Щом това помага на авторката - дерзайте!

Не ми пречи директността ми да се приема тънкообидно, въпрос на четене с разбиране . Щеше да е хубаво авторката да се опита да извлече полезност дори от отговорите, които не са по вкуса и, но нейсе. Поне да се замисли над ключовата дума " приоритети ".

Оттеглям се от темата. Охкането в хор не го умея.

# 19
  • Мнения: 5 134
Аз не съм авторката, но какво точно значи "приоритети"? Питам сериозно защото искам да помисля по тях.

# 20
  • Мнения: 10 993
Пускам пералня всеки ден, сушилня нямам, простирам на тавана, живея в къща. Битовизма и гледането на деца над 3-години вкъщи от майка домакиня не ми е приоритет. Егоист и кариерист съм,.

# 21
  • Seattle-USA
  • Мнения: 192
Не знам точно как може да се облекчи ситуацията. След като свършите с детските градини ще започнат децата училище и извънкласни мероприятия и тогава и в 7 няма да можете да се прибирате. И събота и неделя пак ще има остатъчни мероприятия от извънкласните мероприятия... Просто ще бъде малко по лесно че децата ще са по големи и не трябва да си непрекъснато над тях. Казвам малко:) Часовника ти е точен, рутината е пълна-не всички могат да работят с плаващо време или от в къщи. Трудно е. Затова се опитайте да имате мини ваканцийки събота и неделя , да имате по-дълги истински ваканции...Това че не сте изчистили или сготвили по план, много важно биха казала. Вие сами трябва да си го нагласите да ви е по леко и приятно, но по различно кой знае как няма да стане- някои пак трябва да сложи ядене в чинията, да изчисти, да работи, да се грижи за децата. Просто се постарай да видиш хубавите моменти в тази рутина! Просто на някои им писва и се оплакват, други на които им е също толкова трудно си мълчат все едно е едно нищо Laughing
Истината е че лесно няма, винаги ще има нещо. Бъди щастлива, оптимист, радвай се че имаш здраво и хубаво и сплотено семейство bouquet

# 22
  • Мнения: 5 134
Много ми хареса мнението на МериАн. Много исках моето дете и изстрадах доста да я имам. Давам всичко да ни се усмихне пак съдбата, пък колко по-трудно ще стане не ме плаши.

# 23
  • Мнения: 129
МериАн - благодаря за позитивното мнение! Така е, не е лесно, аз се опитвам да се фокусирам на позитивното, но понякога не се получава. Не съм от оплакващите се принципно, ама всеки си има кофти периоди.

# 24
  • Мнения: 129
Много ми хареса мнението на МериАн. Много исках моето дете и изстрадах доста да я имам. Давам всичко да ни се усмихне пак съдбата, пък колко по-трудно ще стане не ме плаши.
Дано се случи скоро Simple Smile

# 25
  • Canada
  • Мнения: 3 358
Не знам точно как може да се облекчи ситуацията. След като свършите с детските градини ще започнат децата училище и извънкласни мероприятия и тогава и в 7 няма да можете да се прибирате. И събота и неделя пак ще има остатъчни мероприятия от извънкласните мероприятия... Просто ще бъде малко по лесно че децата ще са по големи и не трябва да си непрекъснато над тях. Казвам малко:) Часовника ти е точен, рутината е пълна-не всички могат да работят с плаващо време или от в къщи. Трудно е. Затова се опитайте да имате мини ваканцийки събота и неделя , да имате по-дълги истински ваканции...Това че не сте изчистили или сготвили по план, много важно биха казала. Вие сами трябва да си го нагласите да ви е по леко и приятно, но по различно кой знае как няма да стане- някои пак трябва да сложи ядене в чинията, да изчисти, да работи, да се грижи за децата. Просто се постарай да видиш хубавите моменти в тази рутина! Просто на някои им писва и се оплакват, други на които им е също толкова трудно си мълчат все едно е едно нищо Laughing
Истината е че лесно няма, винаги ще има нещо. Бъди щастлива, оптимист, радвай се че имаш здраво и хубаво и сплотено семейство bouquet

Точно така е. Всички търсим светлина в тунела и се надяваме да не е от идващ влак. Simple Smile Аз съм от тия дето си мълчат и търсят начин работа за един час да я свършат за 10 минути.

# 26
  • Мнения: 1 467
Мъжът ти помага ли? Хареса ми идеята за слоукукъра, щом имаш толкова много за миене обмисли варианта за миялна би ти спестила време. Готвенето за няколко дни напред също е вариант за пестене на време.

# 27
  • Мнения: 5 259
При нас също отиват много кутии за храна, затова сме си купили голяма бройка еднакви. Мият се в миялна като се съберат достатъчно.
То е същото като да имаш много дрехи - не переш едни и същи всяка вечер за утре.
Готвим на слоу кукър, който побира много, поради което след сготвяне всичко се разделя в торбички на порции и се замразява. Правят се няколко различни яденета, за да се редуват в различните дни.
Салати да режа предварително не ми е хрумвало, но някой го спомена по-горе и ми се струва много добра идея.

Децата ви изглежда са по-малки, така че няма смисъл да споделям опит по тази точка. Най-вероятно скоро ще започнат да си играят помежду си и ще имате повече свободно време.

Искам само да добавя, че ежедневието ви наистина ме шокира и съм благодарна, че не ми се налага да живея по този начин, защото нямаше да се справя. Най-малкото щях да поръчвам готова храна. При този недостиг на свободно време и сън, готвенето е първото, което щеше да отпадне. После чистенето - щях да наема някого за поне веднъж седмично. А предвид колко малко време прекарвате у дома на ден, едва ли децата успяват много да разхвърлят.

По-горе се питаше за приоритети. За мен наспиването е много сериозен приоритет, за да съм адекватна, работоспособна и да виждам смисъл от живота. Много компромиси бих направила, за да е уреден този въпрос. На второ място свободно време. Нужно ми е пак по същите три причини. Ако не разпусна, ставам неадекватна, а и смисъла от живота го намирам предимно в личния живот и свободното време, така че ако липсва, все едно съм някакъв робот без личност, който повтаря машинално едни и същи действия и преработва някакви вещества.

# 28
  • Мнения: 5 259
Също така ако трябва да изляза в 6:40, ще стана в 6:20, а не в 5. Всичко бих приготвила от вечерта - кой какви дрехи ще облича, какво ще си носи по чантите, храната разпределена в кутии и в хладилника. Само ставаме, обличаме се и излизаме. Не виждам смисъл да се лишавам от почти час и половина сън сутрин заради мотаене преди излизане.
Толкова ранно закусване не е никак здравословно. За организма е все едно да ядеш нощем.

# 29
  • Дания
  • Мнения: 313
Здравейте. Не съм 100% в темата, защото деца все още нямаме. Бременна съм в края на 9ти месец и живот и здраве, скоро ще се появи още един човек, когото да обгрижвам. Така или иначе преди работехме и двамата на пълни обороти. Сега работи само мм.
Живеем в Копенхаген и доскоро кола нямахме. Тръгвах за работа в 5:20ч с колело до гарата, от там влак, после автобус, метро и дрън дрън. Пътуването ми до работа отнемаше час и половина. Чисто губене на време. 🤐 бях си систематизирала нещата така. Уикенда се готвят по 2-3-4 яденета. Гледах храната да стигне поне до сряда. Последните ден или два от седмицата се вечеряше яйца или паста. Винаги имам в камерата домашно болонезе в малки буркани и голям пакет пармезан, който също държа там. Когато няма какво да се яде, се яде паста. Храна за работа на себе си слагах в кутия от вечерята, на мм сандвичи, които приготвях след вечеря. Пералня се пускаше в събота. По няколко перални на два сушилника. Отделен е въпроса, че висяха по сушилниците до сряда, защото не оставаше ред да се сгънат и дрехите. Чистене само в събота. Нас по цял ден ни нямаше у дома, така че никой не цапаше. Сега откакто съм вкъщи е ужас. Чудя се как е възможно всеки ден да чистя и вечно да има прах и мъхчета. Както и да е.
Чинии никога не миех в деня, в който са изцапани. След вечеря, тръшках всичко в мивката и на следващият ден, докато притоплям следващата вечеря, измивам съдовете от предния ден. За мен също сънят е от основно значение. Или поне беше, предполагам с бебето нещата ще се променят. Лягах си към 21:30-22ч и ставах в 4:50. Бързо кафе, душ, грим и скачах на колелото. Много ми хареса мнението на МариАнн и съм напълно съгласна.👍🏻

# 30
  • Мнения: 19 310
Съгласна съм със съветите на Юна. Не виждам защо трябва да ставате в 5 сутринта.
Свършване на работа в 4ч ми се струва достатъчно рано, за да има време за почивка и игра с децата.
Намалете чистенето и готвенето.
Честно казано, дори и купуване на готова храна няколко пъти седмично е по-добре, отколкото тотално да се изтощавате и изнервяте всички.
Сушилнята и миялната също спестяват много време.

# 31
  • Canada
  • Мнения: 3 358
Аз също ставам рано, към 5:15. Върша квото върша, душ обличане, грим и т.н. Абсурд е да стана 20 минути преди да изляза за работа. Това че закуската сутрин рано била вредна за първи път го чувам, но може да се използва като извинение при фастинг.

# 32
  • Мнения: 19 310
Ставаш рано, защото може да и го позволиш. След като дамата спи по 5часа и казва, че й е крайно недостатъчно, разумното е да остави за сутринт само най-належащото и да поспи повече. Душ може да се вземе и вечер, кутиите с храната също да се приготвят вечерта и сутринта да остане само обличане и измиване. Чудя се детските градини не предлагат ли храна там, няма ли места за хранене близо до работа? По-голям разход е, но ако могат да си го позволят, е много облекчаващо.

# 33
  • Мнения: 5 259
Абе то ако човек търси с какво да си запълни времето, може и един фитнес workout да направи като стане, после душ, някой филм може да изгледа, гоблен да ушие, може и в 2:15 да стане, за да свърши всичко планирано за една спокойна сутрин, но нужно ли е?

Преди второто ми дете да се роди, спях много дълбоко и за толкова ранно ставане сутрин ми трябваше доста време за разсънване и алармата да звъни поне няколко пъти. Сега само като чуя звука, дори да съм в най-дълбокия си сън, мога да скоча, да се обуя и да изляза.
Е, в топлите сезони е по-лесно. В Канада през зимата за да излезеш навън, имаш поне 10 минути навличане на няколко слоя дрехи Grinning
Но все пак нямам нищо в програмата сутрин преди излизане, освен обличане. Когато съм се гримирала, съм го правела след пристигане на работа.

Храненето в 6 сутринта е вредно, да. В 4 през нощта също. И в 22:00 също не е никак полезно. Въобще между 20:00 и 8 сутринта не е добре да се яде, освен за новородените бебета, които имат нощно хранене.

# 34
  • Мнения: 2 503
Ох, и на мен понякога не ми стига времето. Сега съм с малката вкъщи, още съм в майчинство, тя е на 1г и 6м. Мисля да я пусна на ясла чак като навърши 2г и 6м. Още година съм у дома, но мъжът ми има хубава работа с прекрасна заплата и мога да си позволя да не се връщам на работа скоро.
Иначе големият е на 12г и от първи клас ходи в частни занимални, та няма проблеми с неприсъствени дни в училище, занималнята работи нон стоп. Готвя след като заспи малката, чистя през деня с нея на части.
На моменти и аз съм като парцал, но стискам зъби и продължавам. Пътуваме често по почивки, но и те са едни почивки... май само за децата.
Към авторката - и това ще мине, просто си трябва време, после ще ходим по изгодни почивки тип Златна възраст.

Последна редакция: сб, 04 ное 2017, 21:47 от mardji1

# 35
  • Canada
  • Мнения: 3 358
Абе то всичко може. Ако погледнеш реално може и гурелясала и неизкъпана да ходиш на работа щом не ти пречи. Различни хора - различни стандарти. Храненето може да е вредно само ако нагъваш чипс рано сутрин или в 10 вечерта, другото са глупости.

# 36
  • Мнения: 5 259
Никога не съм се къпела сутрин преди работа. Винаги се къпя само вечер.
В тази връзка, вие децата си къпете ли ги всяка сутрин преди училище или ги пускате некъпани и гурелясали? То за едно миене на очите сигурно трябват 30 минути... (ирония, че нещо осакатиха емотиконите с новата версия на форума и всичко трябва да се обяснява текстово).

Храненето през нощта е вредно, дори ябълка да ядеш.

# 37
  • Мнения: 129
Имаме миялна машина, пускам я 2-3 пъти в седмицата. Може да звучи странно, но обичам да мия чинии, да чистя и да подреждам, разтоварва ме. Затова редовно си мия чиниите на мивката.

Ама кой е казал, че закусваме вкъщи? Няма време! Всичката храна е по кутиите от вечерта и в хладилника, закусваме на работа и съответно в детската градина.

Мъжът ми помага и то много. Разделяме си задълженията. Той реже плодовете на децата и иска да го прави сутрин. Но като всеки мъж действа бавно милият, не обича да бърза, затова става по-рано от мен. Също така чете новини, аз си мисля че се мота, казвам му от време на време, но той така се чувства добре.

Аз нищо е оставям за сутринта, всичко, което приготвям, е готово от вечерта. Единственото, което правя сутрин е да се къпя, грим, обличам се и обличам едното дете. Но за по-малко от час не мога, а действам супер бързо. И да спомена, че в нашия офис имаме formal dress code - с две думи всеки ден съм нагласена като за Новогодишно или Коледно парти Sad.

Не мога да се къпя вечер, отвикнала съм, от много години само сутрин. Това ме събужда и ми идват силите.

Юна - 20 минути сутрин, за да се оправят двама възрастни и две деца?!? Ти сигурно се шегуваш. 😳

И да, на моменти се чувствам като робот, затова ми е тежко, дано скоро ни се промени положението...

Последна редакция: нд, 05 ное 2017, 04:11 от Плажче

# 38
  • Мнения: 129
Свършване на работа в 4ч ми се струва достатъчно рано, за да има време за почивка и игра с децата.
Така е, но се прибираме в 6 вечерта, а това е късно според мен...
Имаме и сушилня и миялна.
Някой питаше дали не се предлага храна в детските градини - не, не се предлага. Заради алергии децата ядат само това, което са си донесли. Това е повсеместна практика.
Същото е и на работното място - имам колежка, която идва всяка сутрин с две огромни чанти с храна и снакс за нея, дрехи за работа за преобличане, защото тя идва с колело, луда работа ми се струва на мен.
Проблемът е, че те така са израстнали и това е нормалното за местните, а ние никога не сме носили храна на училище или на работа в България, и мисля че това е една друга причина да ми идва малко множко тази "бетонна рутина" както я наричам.

# 39
  • Мнения: 129
Ох, и на мен понякога не ми стига времето. Сега съм с малката вкъщи, още съм в майчинство, тя е на 1г и 6м. Мисля да я пусна на ясла чак като навърши 2г и 6м. Още година съм у дома, но мъжът ми има хубава работа с прекрасна заплата и мога да си позволя да не се връщам на работа скоро.
Иначе големият е на 12г и от първи клас ходи в частни занимални, та няма проблеми с неприсъствени дни в училище, занималнята работи нон стоп. Готвя след като заспи малката, чистя през деня с нея на части.
На моменти и аз съм като парцал, но стискам зъби и продължавам. Пътуваме често по почивки, но и те са едни почивки... май само за децата.
Към авторката - и това ще мине, просто си трябва време, после ще ходим по изгодни почивки тип Златна възраст.
Дано! Чакам ги с нетърпение тези почивки! 😊

# 40
  • Мнения: 5 259
Юна - 20 минути сутрин, за да се оправят двама възрастни и две деца?!? Ти сигурно се шегуваш. 😳
Не, толкова ни отнемаше, когато голямата дъщеря ходеше на детска градина. Но предполагам, че с две деца е по-сложно.
А и никога не се е налагало да съм облечена официално.

Когато тръгна на училище, бяхме оптимизирали прецеса още повече. 8 минути от събуждането до излизането. Но само за нея, тя ходеше с училищен автобус, който я чакаше пред входа ни.

# 41
  • Мнения: 19 310
Цитат
Имаме миялна машина, пускам я 2-3 пъти в седмицата. Може да звучи странно, но обичам да мия чинии, да чистя и да подреждам, разтоварва ме. Затова редовно си мия чиниите на мивката.
Може би това е ключът към палатката Grinning

# 42
  • Мнения: 5 259
Не е само това. Едни два часа се губят от свършване на работа до прибиране. Едва ли и двамата родители прекрават два часа в колата. Единият може да се прибира директно вкъщи и да започва с готвенето, а другият през това време да събира децата и когато тримата се приберат вкъщи, поне с готвенето да е приключено и да имат едни три часа за семейни занимания.

# 43
  • Мнения: 129
Не е само това. Едни два часа се губят от свършване на работа до прибиране. Едва ли и двамата родители прекрават два часа в колата. Единият може да се прибира директно вкъщи и да започва с готвенето, а другият през това време да събира децата и когато тримата се приберат вкъщи, поне с готвенето да е приключено и да имат едни три часа за семейни занимания.
И двамата пътуваме с commuter train. Аз хващам по-ранен, за да прибера бебето. След това мъжът ми минава и ни взема от ДГ и отиваме да вземаме другото дете от другата ДГ.
Повярвайте ми, ако имаше по-добър вариант, нямаше да си губим времето...

# 44
  • Мнения: 1 701
Да те успокоя с децата, става все по-лесно с напредване на годините.
Особено облекчение ще получиш след като се преместят в една градина.
Аз имам изготвено меню за всеки ден от седмицата, какво ще се хапва вечер, залепено на хладилника. Така става много бързо и не го мисля.
А и не е задължително да готвиш всеки ден.
Спагети, с един хубав готов доматен сос био или ориз със сос онкъл бенс със зеленуци. Имам специална оризо-кукър, слагаш ориза вътре с две чаши вода и след 15 мин. е готов като в китайски ресторант.
Поръчвам понякога пица или нещо друго с доставка направо вкъщи.
Не си давам зор с чистене, колкото, толкова.
Събери смелост и попитай за 4-ри дни, много ще ти помогне. Ще имаш един ден за себе си, ще си починеш, ще си свършиш домакинската работа на спокойствие.

Примерът, който даваш на децата си, с това че работиш е безценен!!!

Когато взимате отпуска гледайте да ходите някъде за минимум 2 седмици на парче, така почивката те изкарва от рутината и те зарежда.

# 45
  • Мнения: 9 052
Плажче много ви е труден планът. Не намирам решение да ви стане по-лесно. Дано при такава 100% заетост не ви се случи и нещо извънредно, защото ако не сте изпушили още тогава просто ще стане.
Според мен , след като колежката има намален раб. ден и ти намали твоя. Никаква милост и жалост и цената да я плащате вашето семейство.
При двама на по 3 дена работодателя ще наеме , може временно още един човек. А ако този човек остане то ще се разпределя работата . Т.е повече хора не е зле.

Детската градина трябва да е една за двете деца.

Вие може малко да разместите времето. Т.е не правете всичко заедно. Единия може да отива да води децата, но да отива по-късно на работа, а другия отива по/рано на работа и прибира децата... 

# 46
  • Мнения: 129
Плажче много ви е труден планът. Не намирам решение да ви стане по-лесно. Дано при такава 100% заетост не ви се случи и нещо извънредно, защото ако не сте изпушили още тогава просто ще стане.
Според мен , след като колежката има намален раб. ден и ти намали твоя. Никаква милост и жалост и цената да я плащате вашето семейство.
При двама на по 3 дена работодателя ще наеме , може временно още един човек. А ако този човек остане то ще се разпределя работата . Т.е повече хора не е зле.

Детската градина трябва да е една за двете деца.

Вие може малко да разместите времето. Т.е не правете всичко заедно. Единия може да отива да води децата, но да отива по-късно на работа, а другия отива по/рано на работа и прибира децата... 

Ние точно заради извънредна ситуация сме в това положение...

Права си относно работата, аз трябва да гледам себе си, ще мисля варианти.

Ние това правим в момента - единия тръгва по-рано и свършва по-рано, другият по-късно.

Вчера направихме като Polar bear - сготвихме две яденета, всичко е в кутии за понеделник и вторник, довечера ще има готово ядене като се приберем, мисля че ще приключим набързо със задълженията Simple Smile

# 47
  • Мнения: 9 052
забеляъала съм, че в извънредна ситуация може да се олекотят нещата с повече пари. Например водене и взимане на деца да се даде на някой срещу заплащане. Нещо такова.

# 48
  • Мнения: 1 467
забеляъала съм, че в извънредна ситуация може да се олекотят нещата с повече пари. Например водене и взимане на деца да се даде на някой срещу заплащане. Нещо такова.
да или жена която да чисти

# 49
  • MUC
  • Мнения: 297
Ние сме с едно дете, което ходи на детска градина. Преди година сменихме жилището, но дъщеря ни остана в старата ясла и доскоро имахме доста пътуване от и до там. Трудно е, спор няма. Ако успеете да съберете децата в една градина, значително ще се облекчите наистина. Ако имате и кола, вероятно ще ви е по-удобно също, при нас с градски транспорт също се губи немалко време.

Нашето ежедневие е горе-долу такова: сутрин ставаме към 6 - 6 и нещо, докато мъжът ми закусва, аз се къпя и обличам, той прави кафето... Пием си кафето, той отива да се къпе, аз събуждам малката към 7 и малко. Понеже се налага тя да взима медикаменти сутрин и вечер, задъжително трябва да хапне нещо преди това – т.е. закусва вкъщи. Обикновено докъм 8 сме готови (да, и на нас ни трябват 2 ч, иначе настава голям стрес) и тръгваме заедно с колата. Оставяме малката на градина, оттам мъжът ми продължава с градски транспорт, аз с колата към работа. Към 9 и двамата сме в офиса. Аз тръгвам към 3 и нещо от работа, за да прибера детето до 4, 10 мин по-късно сме вкъщи (ако не се налага да ходим на лекар, да пазаруваме нещо дребно и подобни). Преди със старата ясла ни отнемаше около половин час с колата, в редките случаи, когато съм я прибирала с градски транспорт – и по час.
Един път в седмицата я водя на ерготерапия след градина, т.е. прибираме се към 6 без малко. Гледам за този ден да имам ядене от преди това, за да не се налага да готвя.
Принципно готвя 2-3 яденета през уикенда, за да има поне до вторник вечер. Ядене на работа и в градината, слава Богу, не ни се налага да носим. През уикенда, преди седмичното пазаруване, планирам менюто за седмицата, като гледам по-трудоемките манджи да ги сготвя събота и неделя, за седмицата си оставям по-бързи. Не готвя всеки ден, една манджа ни стига обикновено за две вечери. Пералня се пуска основно през уикенда, чистенето също е тогава.
Аз работя на 30%, но мъжът ми е на пълен работен ден и се прибира не по-рано от 7 вечерта (снощи например си дойде в 9 без нещо). Невинаги вечеряме заедно по тази причина, дребното ляга да спи между 8 и 9, зависи дали е спала в градината. Рядко правим нещата заедно. Пример: през уикенда чистих и готвих сама, понеже той беше зает с наложителна работа из градината. Пазарува обикновено сам, докато аз гледам малката вкъщи и върша домакинската работа. Или аз готвя/разтребвам след вечеря, докато той се занимава с нея.
Вечер, като легне малката, понякога успяваме и да поработим, аз записах и магистратура, та и за учене трябва да намирам време. Сънят и при нас не е много, но гледаме да балансираме и от време на време да си отспиваме донякъде.
Извинявам се за фермана!

# 50
  • Мнения: 187
Не мога да се сдържа. Прочетох, че авторката не иска съвети тип промяна в ситуацията...обаче при такова ежедневие бих се върнала в БГ.
Иначе опции:
- Поръчвате готова храна
- Наемате бавачка за по-малкото дете или някой да ги води и взема от детската градина
- Наемате някой да чисти и да помага в домакинството




# 51
  • Мнения: 9 052
...
Иначе опции:
- Поръчвате готова храна
.........
и аз за това се замислих. Вместо кутии и кутийки за които се пише не може ли в градината да получават храна ?

# 52
  • Мнения: 263
Оле боже господи AstonishedAstonishedAstonished
Ще ме прощавате обаче искате съвет как да оптимизирате времето си, за да свършите повече неща вкъщи или как да сплотите малко семейството си??
Нека мъжът ви ви помага малко повече с домакинската работа, единият кара едното дете, другия другото, съответно единия взима едното, другият другото. Ако има извънредни ситуации ще наваксате. Готви се 2 пъти в седмицата в големи количества, за да има за обяд и закуска, въпреки че на децата в детските градини им се дава ядене и на обяд и на закуска, че и следобедна закуска.. Ако толкова не ви остане време take away. Хората са го измислили..китайско, индийско и си готова - не е скъпо, а е в големи количества. Прибирате се, докато единият прави домакински работи, само неотложни, другият се занимава с децата или ги оставяте те да си играят заедно, ако имате нещо спешно и трябва да сте 2мата с мъжа ти.
Подреди си наистина  - кое ти е по-важно - да ти е чиста къщата, да готвиш и да робуваш всеки ден на кухнята си или да прекараш малко quality time със семейството.

ПС: спокойно, никой не ти се кара. просто от време на време на човек му е нужен шамар през лицето да се освести Simple Smile

# 53
  • Мнения: 129
...
Иначе опции:
- Поръчвате готова храна
.........
и аз за това се замислих. Вместо кутии и кутийки за които се пише не може ли в градината да получават храна ?
Както писах вече, в градината не осигуряват храна.

# 54
  • Мнения: 129
Spring rain - добре ми звучи да почваш в 9 и да работиш на 30% Simple Smile. Тук забелязвам, че за работа в офис, началото на работното време е много изтеглено - масово почват в 7, в 8:30 започват последните.
С едно дете определено е по-лесно, спор няма. Нямам спомен да ни беше тежко, като бяхме с едно дете.

Засега седмицата върви добре, в понеделник свършихме рано с вечерята, храната за другия ден готова, чак ми беше неестествено да няма какво да правим Simple Smile.

# 55
  • Мнения: 9 547
аз пък я разбирам авторката, макар да си живея в бг Wink имаме две деца + кучета, гледаме ги абсолютно сами. единият е в градина /на 20 мин от нас/, другият е ученик. разликата е, че аз работя до доста по-късно, а когато голямото е на спорт /поне 3 пътии в седмицата/ се прибираме в 8.30, че и по-късно. готви се все ден + закуска за ученика. логистиката е убийствена, но задачите си се трупат, така че избягването им за мен не е решение. та така....кукърът наистина е голяма работа между другото Wink

# 56
  • Мнения: 5 134
Разликата сега с двете деца главно от различните детски градини ли е или от друго?

# 57
  • Мнения: 129
но задачите си се трупат, така че избягването им за мен не е решение.

Много точно казано за задълженията Simple Smile.

Elenna - вместо 1, вече са две, тоест работата по 2. Преди докато единия се занимаваше с детето, другия действаше с домашните задължения. Сега на всеки се пада по едно дете и се забавяме.
Да, в нашия случай двете ДГ губят време. Мечтая си за момента в който ще са в една!   

# 58
  • MUC
  • Мнения: 297
Spring rain - добре ми звучи да почваш в 9 и да работиш на 30% Simple Smile. Тук забелязвам, че за работа в офис, началото на работното време е много изтеглено - масово почват в 7, в 8:30 започват последните.
С едно дете определено е по-лесно, спор няма. Нямам спомен да ни беше тежко, като бяхме с едно дете.

Засега седмицата върви добре, в понеделник свършихме рано с вечерята, храната за другия ден готова, чак ми беше неестествено да няма какво да правим Simple Smile.

Ами малко съм те объркала, искала съм да напиша, че работя на 30 ч, което всъщност е 75% Satisfied
Всъщност само заплащането е на 75%, а работата е тази, която имах преди майчинството, т.е. реално 100%-ва позиция. Това е причината да доработвам вечер от вкъщи, да пускам филмче на детето, когато всъщност искам да излезем на площадката, понеже имам телефонни конференции след нормалното ми работно време и други подобни красоти.
С удоволствие бих ходила по-рано на работа, но трябва да си променим сутрешната рутина, а това до момента не ни се получава.

# 59
  • Мнения: 2 114
...
Пък и 10 минути максимум отнема измиване на кутийки и приготвяне на 4 обяда за следващия ден.
.................


Това по коя координатна система отнема 10 мин., newsm78 newsm78 newsm78 #Crazy #Crazy #Crazy че звучи неясно за мен ?

Не е заяждане, питам, защото съм на същата въртележка, но при мен отнема доста време: измиване на кутиите, приготвяне на прясна храна, зареждането и по кутиите евентуално вече изстинала.





# 60
  • Мнения: 5 134
Ами малко съм те объркала, искала съм да напиша, че работя на 30 ч, което всъщност е 75% Satisfied
Всъщност само заплащането е на 75%, а работата е реално 100%-ва позиция.
Такова хоро и аз играх 9 месеца на предна работа и никога повече. Все пак съм благодарна, защото това колко ми крадеше без пари от уж личното време ми даде катализаторът за промяна. Разбирам те напълно, но който не е го е преживял трудно би ти повярвал.

# 61
  • Мнения: 9 052
Deborana 10 min за двете деца и при мен. Но ползвам два сета кутии заради сушенето. трябва добре даса сухи иначе храната се мокри. Едните в миалната за утре,  другите сухи и чисти днес. И после е лесно. Слагаш пред себе си хляб на филийки или питки, сирене за мазане евтл.  сух салам и мажеш, слагаш по кутиите. Следват измита червена чушка нарязваш на лентички и тя в кутиите. Следват по едно или две малки кисели млека сладки, лъжички по кутиите . Ако има място по една малка мандаринка. Затваряш кутиите и сядаш да си пиеш кафето.

# 62
  • Мнения: 5 134
Deborana 10 min за двете деца и при мен. Но ползвам два сета кутии заради сушенето. трябва добре даса сухи иначе храната се мокри. Едните в миалната за утре,  другите сухи и чисти днес. И после е лесно. Слагаш пред себе си хляб на филийки или питки, сирене за мазане евтл.  сух салам и мажеш, слагаш по кутиите. Следват измита червена чушка нарязваш на лентички и тя в кутиите. Следват по едно или две малки кисели млека сладки, лъжички по кутиите . Ако има място по една малка мандаринка. Затваряш кутиите и сядаш да си пиеш кафето.
Преди час правих това 1 към 1, без салама, и в допълнение, че в един малък термос сложих затоплена (вряла) леща яхния, издържа топла до обяд. И една цяла ябълка и вече си изпих кафето.

# 63
  • Мнения: 2 114
Deborana 10 min за двете деца и при мен. Но ползвам два сета кутии заради сушенето. трябва добре даса сухи иначе храната се мокри. Едните в миалната за утре,  другите сухи и чисти днес. И после е лесно. Слагаш пред себе си хляб на филийки или питки, сирене за мазане евтл.  сух салам и мажеш, слагаш по кутиите. Следват измита червена чушка нарязваш на лентички и тя в кутиите. Следват по едно или две малки кисели млека сладки, лъжички по кутиите . Ако има място по една малка мандаринка. Затваряш кутиите и сядаш да си пиеш кафето.
Преди час правих това 1 към 1, без салама, и в допълнение, че в един малък термос сложих затоплена (вряла) леща яхния, издържа топла до обяд. И една цяла ябълка и вече си изпих кафето.

Приготвяне на храна, беше написано.
Това няма връзка със сух хляб, салам и сирене.

 

# 64
  • Мнения: 9 052
За колко време? Аз ако няма време взимам готови неща. Ако са готови следя внимателно качеството но мляко с ориз, грис , мляко с овесени ядки може да се вземе готово от магазина. Геврече, кроасан или подобни също може да се въеме . Това ако няма време наистина се бърза много и се спестяват кутии и мазане за сметка на пове4е похарчени пари.

# 65
  • Мнения: 9 052
...

Приготвяне на храна, беше написано.
Това няма връзка със сух хляб, салам и сирене.


Аз като им гледам положението то храненето им е последната грижа. Сух хляб ??? Глупости.
Ако аз съм с такъв график топлата храна ще бъде вечер и сутринта топло мляко с овесени ядки или други подобни закуски. Стига . Обяд и следобедна закуска както съм написала. Повече не бих отделила. То не можеш да си погледнеш децата пък топъл обяд задължително.
уикенда ще си готвят по-подробно.

# 66
  • Мнения: 5 134
Ние не ползваме почти нищо готово. Но и не готвим някакви кулинарни върхове, а най-обикновени ежедневни неща, от предната вечер обикновено. Мъжът ми доста готви, редуваме се. Да живее ИнстантПот, така направих вчера лещата със спанак за 8 минути подготовка.

# 67
  • Мнения: 9 052
ок. щом не губи време в момент в който времето е кът. няма проблеми.

# 68
  • Мнения: 5 134
А, то на мен времето винаги ми е кът, но ... Simple Smile ИнстантПот се зарежда бързо след като детето заспи и преди да си легнем преместваме сготвеното в хладилника. Станала съм майстор на аламинутите.
Но това не е откриване на топлата вода. Майка ми навремето готвеше много през почивните дни и слагаше в буркани с капачка докато е горещо да направят вакуум, а през седмицата главно притопляхме.

# 69
  • Мнения: 19 310
То много неща може, стига човек да иска.
И аз не ползвам полуфабрикати, но като бързам, варя замразен млад грах, добавям чесън и масло и готово. Спагети всякакви със сирене и масло. Замразени зеленчуци с масло. Крем супите са бързи, защото не искат рязане. Омлет, яйца на очи също. За обяд хляб (с нещо-хумус, мазила разни, сирене) и много зеленчуци го намирам за напълно ок, когато човек няма време. Да се поръчва готова храна също може. Не е казано, че трябва да е фаст фуд.
Едното дете нали е бебе, та не знам колко от изброените храни яде. Аз под бебе разбирам под 1г.

# 70
  • Мнения: 9 052
сега остава те да с ипреценят за какво имат време и възможности. Но не съм сигурна , че с 20 тина мин. оптимизация ще се реши проблема им. Аз бих казала намалено раб. време.

# 71
  • Мнения: 5 134
За себе си само мога да говоря, но понякога когато човек е под силен стрес и много ограничителни задължения, дребните неща се натрупват и започват да тежат ужасно много. Докато не се разкара главната причина няма как да се оправят напълно, но може да си смени човек мисленето и целите. Поне при мен помага, а пък най-вече когато знам, че нещо е временно ... един мой ментор казваше, че всичко се понася най-лесно като си припомняш, че нищо не е завинаги.

# 72
  • Мнения: 9 052
е, децата като са малки трябва и да им се радваме, не само да ги преживяваме. дано им се наредят нещата.

# 73
  • Мнения: 129
Ще трябва да проуча за slow cookers. За колко време се готви една леща вътре примерно?
Ние също не ползваме полуфабрикати, сандвичи рядко ядем. Отвикнала съм от храна, приготвена по заведения и ресторанти. Поръчахме във вторник, че имахме повод, ами след като ядох, цяла вечер се чувствах зле. Както написа някой по-нагоре -  филия с хумус, лютеница или някакъв дип, който аз съм правила, и салата - това често ми се случва да вечерям, ако нямам време. По-добре това, отколкото буламачи поръчани от вън.

Виждам, че всеки си прави изводи според своите убеждения и разбирания. Трудно е да се поставиш в ежедневието на някой друг Simple Smile

# 74
  • Мнения: 129
сега остава те да с ипреценят за какво имат време и възможности. Но не съм сигурна , че с 20 тина мин. оптимизация ще се реши проблема им. Аз бих казала намалено раб. време.

Взаимствах разни идейки от тук - има малко напредък, но иначе си права. Сега обмислям разни варианти за промяна с работата.

# 75
  • Мнения: 129
И последно да добавя, че не сме зарязали децата, заради задълженията. Те са постоянно с нас, като сме вкъщи. Имаме остров с високи столове и докато ние действаме в кухнята те са седнали там и вечерят. Говорим си и след като приключим с вечерята сядаме на килима и прекарваме всички време заедно без телефони и телевизори и т.н.
Като ви четох осъзнах, кои неща мога да оставя за след като си легнат децата.
И двамата с мъжът ми сме перфекционисти, и изпадаме в крайности от време на време, та понякога имам нужда да чуя и други мнения.

Благодаря на всички, които споделиха своята рутина, без да се заяждат Simple Smile

# 76
  • Мнения: 5 134
Имам и slow cooker, и ИнстантПот. Първото е нещо като електрически гювеч: слагаш продуктите в керамичен съд, слагаш капак, и отдолу го греят бавни реотани за 4-6-8 часа. Удобно ми беше преди, можеш от предната вечер да наредиш продуктите, слагаш в хладилника, сутрин го включваш и излизаш.
ИнстантПот е електрическа тенджера под налягане. Лещата става за 35 минути; боб пак за толкова, пиле с грах за 20-25. Но няма бъркане и наглеждане на котлон.
Има теми и за двата уреда както тук, така и по всички форуми за майки в Сев. Америка.

# 77
  • Мнения: X
Много неща бих оптимизирала, като започна с работата и градината.
Другото са домашни хитринки, които всеки споделя според своя аршин, но важните неща изяждащи времето са двете първи. Колкото и да се намали времето за домакинство то не е проблемното в тази ситуация. Дано намерят силите да променят важното или поне да плащат на хора за другото, защото бърнаута в такъв режим е реална опасност.

# 78
  • Мнения: 5 134
е, децата като са малки трябва и да им се радваме, не само да ги преживяваме.
Въобще нямах това пред вид.

# 79
  • Мнения: 9 547
И последно да добавя, че не сме зарязали децата, заради задълженията. Те са постоянно с нас, като сме вкъщи. Имаме остров с високи столове и докато ние действаме в кухнята те са седнали там и вечерят. Говорим си и след като приключим с вечерята сядаме на килима и прекарваме всички време заедно без телефони и телевизори и т.н.
Като ви четох осъзнах, кои неща мога да оставя за след като си легнат децата.
И двамата с мъжът ми сме перфекционисти, и изпадаме в крайности от време на време, та понякога имам нужда да чуя и други мнения.

Благодаря на всички, които споделиха своята рутина, без да се заяждат Simple Smile

е то това и на нас ни е проблемът, но се опитваме да станем по-немарливи, хахаха Wink
споко, ясно е, че правите това, което можете. не обръщай внимание на смехотворните теории, че с добра организация/желание/промени и т.н. може да си перфектен във всички области. ми не, не може.
също и упреците за зарязване на децата. както казах, задачите си се трупат. ако някой може да живее като скот или прасе или да се трови с полуфабрикати - добре. това, че последното не те кефи и отделяш време, за да му се съпротивлваш не значи, че си зарязала децата. всяко нещо си иска времето, усилието и т.н. или че ще отделиш малко време за себе си /знам, че най-вероятно не го правиш или рядко го правиш, щото просто не остава време/.
между другото това с оставянето на работа за след лягането на навалицата също е нож с две остриета. редовно го правя. в един момент се усетих, че започвам да лягам в някакви нечовешки часове /щото то увлича - все уж имаш време и хайде да свършиш и това, и онова, и третото.../ и да ми се отразява много кофти. опитвам се да го ограничавам. и хасан е хората, ебаси Wink макар и основно на теория.
та споко....

# 80
  • Мнения: 5 134
Моят перфекционизъм умря, затрупа го една лавина от пране Simple Smile
А сега малко по-сериозно, и аз съм същата и това много пречи. С времето се уча да не се притеснявам от дребните неща, а те повечето са такива.

# 81
  • Мнения: 9 904
С добра организация наистина можеш да постигнеш много. Нагледала съм се на зле организирани хора и съм убедена в това. Понякога се налага да наемеш гледачка, или чистачка, или да купите втора кола, или да смените училището/жилището - вариантите са много. Понякога дори не е въпрос на повече средства. Детската градина е песен! Нека стигнем до деца в гимназията...

# 82
  • Seattle-USA
  • Мнения: 192
Моят перфекционизъм умря, затрупа го една лавина от пране Simple Smile
А сега малко по-сериозно, и аз съм същата и това много пречи. С времето се уча да не се притеснявам от дребните неща, а те повечето са такива.
Това е просто безценно!!!!!!!!! Joy

# 83
  • Мнения: 305
Плажче,   повечето сме така.   Ние сме  в Европа, с  две деца на 6 и 13, и не е по-различно.  Като почнат да се обслужват сами е на пръв поглед по-лесно, но тогава идват неразбрани уроци,  спортове, езици, училищни проекти в групи по 3-4 и вие ставате part time таксиджии.  Дали са ти добри съвети по-горе, малко и от мене.

Ключа от палатката е планиране - краткосрочно и  дългосрочно, винаги с план Б .

Не знам как е при вас, но тук ученицте свършват в 3 и 15 и ако не могат да се приберат сами или с някой, остават до 5:30-6 са на garderie (after school care). Изберете учлище, в което поредлагат качествена after school care, с много занимания (спортове и изкуства) на място.   Хем децата се забавляват, хем ти не се разкарваш.    В нашето има и платена занималня, в която учител наглежда и помага на група от около максимум 10-12 деца да си прегледат уроците и да си напишат домашните.   
Ако вече не си започнала, почни да проучваш училищата наоколо и провери дали няма waiting list  за желаното от теб, защото ще дойде като утре.  При нас чакането беше 1 година, но има и такива, в които се чака по 2-3.

Моите домашни хитринки (моля шесторъките перфектни домакини да не се потрисат )

- автоматична прахосмукачка. Последния, който излиза сутрин я пуска, тя си бръмка докато ви няма и елиминира  всекидневното чистене.

- избирам дрехи, които не се мачкат и гледам да ги извадя от сушилнята като стане готово -  елиминира се 60% от гладенето.  Ако случайно гладиш чаршафи - просто спираш 

- за готвенето със slowcooker и подобните  са ти  казали. 

- интериори със 1234 дребни детайли и отворени етажерки генрерират обилно бърсане на прах -елиминираш при възможност. Когато обновяваш къщата,  винаги гледай при избора и  леснината за ежедневна поддръжка.

Наградата за най-перфектна майка,  къщовница, домакиня и т.н. я  дадоха на няколко дами от форума, така че спокойно се отписвай от това състезание.

# 84
  • Мнения: 129
Благодаря за мнението F major.
Да, за план Б си права, аз винаги планирам за напред, но като нямах план Б, се оказах в това положение.

Аз не гладя - абсолютно нищо! Това ми е едно от най-безмислените задължения Simple Smile.  И аз като теб купувам non-iron дрехи, суша и прибирам веднага.

Нямаме wait-list в училищата, ако е в нашия catchment приемат детето. Учениците са в училище от 8:45 до 2:45, за нас before and after school care ще са задължителни и го имам предвид за като дойде времето Simple Smile

# 85
  • На село (близо до Лондон)
  • Мнения: 1 402
Плажче много трудно ежедневие! Дано скоро да се преместят децата в една градина, а и един от вас да намали раб време. Наистина децата като порастват нощно време се спи, но се увеличава ходенето/возенето им по клубове/спорт.

С три деца сме на 7, 10 и 13г; в две различни училища са. Нашето ежедневие е натоварено и аз също все се мъча да го оптимизирам Simple Smile.
Мъжът ми почва работа по-рано и свършва към 4ч. Сутрин той подготвя закуската и тръгва на работа. Аз ставам, децата се оправят, закусват, големия тръгва сам за училище към 7.20. Двамата по-малки си правят муз. Практика на чело и цигулка. После ги водя до училище. Аз работя два дни в офиса, другите в къщи. Пускам един слоу кукър, пералня ако трябва.
Към 3/4 ги прибирам от училище. Почиват си малко в къщи докато аз довърша работата. След това отиват на тренировки с мъжа ми или мен, които обикновено свършват към 6-7 часа. Вечеря и по леглата. Събота и неделя е по-лежерно.
Дано успеете да намалите тичането и повече сън да ти се събира.

# 86
  • Мнения: 1 375
Плажче,непременно си редуцирай работните часове за седмицата-едно 22 ч и половина( 3 дена или пък 2дена и половина) са един оптимален вариант за жена с две малки деца,едното почти бебе доколкото разбрах.Не ги мисли как ще се оправят без теб-просто ще си наемат човек за останалите часове.Това си е работа на шефа ти.Така хем няма да си напускаш работата,хем ще имаш и повече време за децата и дома.Огледай се около теб-сигурна съм,че и местните след раждане дори само на първо дете си намалят часовете от фул на парт тайм.При нас е масово така.Вероятно в компанията в която работиш си имат наредби как да се облекчи майката до навършване на децата на еди колко си години и да има баланс между работа и дома.При нас има такива,докато детето стане на определена възраст. Mоже да е на плаващо раб.време;комбинирано-от дома и от раб.място и др.ако характера на работата го позволява......Това да спиш 5 часа в денонощие само,да пътуваш 2ч.сутрин и 2ч след работа,общо 4 часа на ден в пътуване и да се прибираш в 6. и тепърва ,да обърнеш внимание на децата си е загубена работа.Колко пълноценно може да общуваш с децата ако не си се наспала,ако си изморена и изнервена.Нито на работата ще си отпочинала и спокойна,нито след това в къщи.Как и в кой промеждутък-когато са оставени да стоят край вас и вие сте с гръб към тях миейки "стотиците кутии",или подреждайки,забърсвайки или готвейки нещо??Колко още време може да издържиш така?...Не знам какъв фокусник трябва да си, за да огрееш навсякъде.Пък като знам какви отпуски за майчинство (нищо) и годишни отпуски имат в Америка си е жалко за децата.
Преди мен са ти дали доста идеи как да си оптимизираш домакинстването,обаче ако не си намалиш часовете поне сега ,когато нуждата ти е крещяща не те виждам  да издържиш дълго на тоя напън...бърнаута ти е сигурен.А пък тиквен медал няма кой да ти даде.Simple Smile
Ако сама не си го направиш да ти е по-лесно,да се облекчиш ,просто няма кой...

Последна редакция: вт, 21 ное 2017, 18:45 от Zhani

# 87
  • Мнения: 129
Zhani, много си права за всичко, загубена кауза е и аз се чудя докога ще издържа. Точно днес си мислех как заради това вечно бързане само се сопкам на децата.

Имам колежки които са на 4 или 3 дневна седмица, но по скоро са изключение. Голяма компания сме, уж се предлагат всякакви flexible опции на теория, но в крайна сметка опира до това дали прекият шеф ще се съгласи, и как това ще се отрази на отдела.

# 88
  • Мнения: 5 134
Имам колежки които са на 4 или 3 дневна седмица, но по скоро са изключение. Голяма компания сме, уж се предлагат всякакви flexible опции на теория, но в крайна сметка опира до това дали прекият шеф ще се съгласи, и как това ще се отрази на отдела.

Какви са настройките на прекия ти шеф?
Какво те спира да почнеш търсене извън компанията малко и полека? С постоянство все нещо ще излезе през времето.

# 89
  • На остров
  • Мнения: 13 498
Ние сме с подобно ежедневие в момента но след април ще се промени.
Ако не мога да работя на 50 макс 75 процента ще си стоя вкъщи.
В момента ставаме в 5.30 излизаме в 6.30 оставяме малчо на градина я 7.10 оттам продължаваме и аз взимам гт а мм колата. Той работи флекс и взима детето между 16 до 17 аз свършвам в 4.15 ако имам късмет се прибираме 6.15 ако ме 6.45. Понякога като днес мм ме изчаква и се прибираме заедно. Всякакви пранета и чистене през уикенда. Ние вечерята след като пристига детето.

# 90
  • Мнения: 129
Имам колежки които са на 4 или 3 дневна седмица, но по скоро са изключение. Голяма компания сме, уж се предлагат всякакви flexible опции на теория, но в крайна сметка опира до това дали прекият шеф ще се съгласи, и как това ще се отрази на отдела.

Какви са настройките на прекия ти шеф?
Какво те спира да почнеш търсене извън компанията малко и полека? С постоянство все нещо ще излезе през времето.

Последна редакция: ср, 22 ное 2017, 04:11 от Плажче

# 91
  • Мнения: 5 134
Съжалявам. На старата ми работа бях в подобен режим като твоя. Тогава доста търсих съвети и предложих, но в писмен вид, 2 дни от дома; бях разработила цял план. Шефката ми го мисли 3 месеца, през които аз успях да намеря работа 100% дистанционно, че и на по-висока позиция. Не се отчайвай! В САЩ ли си?

# 92
  • На остров
  • Мнения: 13 498
Много неприятно, но поне си опитала. Какво работиш ако не е тайна ?
В Швеция имаш право да поискаш намалено работно време до 75 % до навършването на 8 г на децата,  но трябва шефовете да са съгласни, получавш и по малко пари разбира се.

# 93
  • Мнения: 129
Simple Smile

Последна редакция: ср, 22 ное 2017, 04:10 от Плажче

# 94
  • Мнения: 5 134
В тази сфера, особено ако имаш малко гъвкавост откъм изисквания, можеш лесно да намериш много по-добри условия от всекидневно мъкнене до офис и обратно. Не се отчайвай, има такива дни, но сега поне си опитала и знаеш мнението на шефката ти, което отваря хоризонт за изследване на всички останали варианти.

# 95
  • Мнения: 9 052
...Днес говорих с нея, бях питала дали мога да работя 2 дни от вкъщи, отказа ми. 4 дневна работна седмица също не може. Очаквах го, но все пак се надявах, и ми е кофти сега Sad

Има ли представители на синдикати във фирмата. Защо един да може , а друг не? Попитай.  Ако няма други примери то ок да ти откаже , но ако има на какво основание?

# 96
  • Мнения: 5 134
Синдикати във финансовата индустрия едва ли имат, а един може защото се е договорил така. Има какво да предложи ценно и фирмата му играе по свирката.

# 97
  • Мнения: 129
...Днес говорих с нея, бях питала дали мога да работя 2 дни от вкъщи, отказа ми. 4 дневна работна седмица също не може. Очаквах го, но все пак се надявах, и ми е кофти сега Sad

Има ли представители на синдикати във фирмата. Защо един да може , а друг не? Попитай.  Ако няма други примери то ок да ти откаже , но ако има на какво основание?
Ако под синдикати имаш предвид unions, не, нямаме.
Казаха ми, че колежката, която работеше 3 дена в седмицата си, трябвало да води детето си на лекар през седмицата. Затова й е било разрешено, няма какво повече да предложи от нас другите, просто има причина, на която не може да откажат.

А между другото шефката ми каза, че когато не съм заета, мога да си вземам почивен ден... от отпуската ми 🤣🤣🤣, да се смея ли, да плача ли, не знам Simple Smile

# 98
  • Мнения: 5 134
За съжаление, ти си в типична фирма във финансовата сфера. Това за отпуската дори не е най-големият бисер. Познавам доста хора в този сектор, включително съпруга ми. И съм чувала какво ли не откъм издънки на неолибералните нови господари.
Обаче ако има нещо хубаво и което предполагам най-вече те държи там, това е доста високата заплата. Използвай я, за да си улесниш ежедневието: помощница, чистачка, готова храна от ресторант, частна детска кухня. Може да е по 10 долара на дете за порция (абсурд), но в крайна сметка от фирмата няма да ти дадат време да миеш кутийки, така че или сменяш фирмата или плащаш за да не миеш. Въобще защо ходят децата на две различни градини: намери им гледачка, която ще мие и чинии, и ще пуска пране и т.н. леки домакински задължения.
Но според мен тепърва ще става трудно да си на такъв режим и трябва да направиш промяна.

# 99
  • Мнения: 129


Благодаря на всички, които се включиха Simple Smile.
Ние сме с подобно ежедневие в момента но след април ще се промени.
Ако не мога да работя на 50 макс 75 процента ще си стоя вкъщи.

До април са само 4 месеца, не останало Simple Smile.

Последна редакция: ср, 22 ное 2017, 04:10 от Плажче

# 100
  • Мнения: 5 134
Извини ме, плажче, но ще бъда директна. Как може заплатата във финансова фирма да не стига да се плати на една гледачка? Дори и секретарка там би получавала поне колкото една гледачка, с все данъците и осигуровките и.

На твое място бих започнала да си взимам по един ден отпуска на седмица, да давам децата на градина и да подавам по 20 кандидатури за работа на места с по-гъвкав режим и по-висока заплата. В работата не бих си давала зор за нищо, камо ли да поемам работа на колежки със специални привилегии, които за теб ги няма (колкото и да ми е мъчно за жената с болното дете, това е проблем на фирмата, а не твой личен). Ако не си готова да го направиш, тогава значи само си мрънкаш и не ти е чак толкова зле, колкото го описа. Може би защото съдя само по себе си, но да крещя от нерви по децата и да спя по 5 часа на вечер за заплата по-малка от на гледачка: не бих си го причинила. Взимай се в ръце и действай, звучиш като умна жена.

Последна редакция: ср, 22 ное 2017, 02:48 от elenna

# 101
  • Мнения: 129
Извини ме, плажче, но ще бъда директна. Как може заплатата във финансова фирма да не стига да се плати на една гледачка? Дори и секретарка там би получавала поне колкото една гледачка, с все данъците и осигуровките и.

На твое място бих започнала да си взимам по един ден отпуска на седмица, да давам децата на градина и да подавам по 20 кандидатури за работа на места с по-гъвкав режим и по-висока заплата. В работата не бих си давала зор за нищо, камо ли да поемам работа на колежки със специални привилегии, които за теб ги няма (колкото и да ми е мъчно за жената с болното дете, това е проблем на фирмата, а не твой личен). Ако не си готова да го направиш, тогава значи само си мрънкаш и не ти е чак толкова зле, колкото го описа. Може би защото съдя само по себе си, но да крещя от нерви по децата и да спя по 5 часа на вечер за заплата по-малка от на гледачка: не бих си го причинила. Взимай се в ръце и действай, звучиш като умна жена.

Не съм казала, че заплатата ми е по-малка от на детегледачка, но не си мисли, че заплатите във финансовата сфера са чак толкова високи. Детегледачките на час са от 14 до 20 долара, което не ни е финансово изгодно, все пак имаме и други разходи.
Те хората са го казали, на чужд гръб и сто тояги са малко...

# 102
  • Мнения: 5 134
Ами не знам, този "чужд гръб" беше моя преди има-няма 6 месеца, така че не е като да давам някакви празни съвети изсмукани от нищото. При това, ние сме само с 1 дете и пак изнемогвах, а емоционално не бях удовлетворена. Най-малкото, начина по който се е отнесла днес шефката ти, и гениалното и предложение, е обиден. Достатъчно съм разумна и отговорна, за да го приема с усмивка и да не си подам оставката на момента, но пък би ме 1) обидило зверски, 2) мотивирало. Така мисля аз.
Заплатата на гледачките и тук са такива. За какво ти е да имаш икономическа печалба, но да загубиш здравето си?

# 103
  • Мнения: 5 259
Хм, като гледам сме в приблизително една и съща часова зона и щом не е Щатите, не остават много варианти.
Тук наистина всичко е ужасно много скъпо, а грижата за децата излиза златна.
Ние сме избрали компромиса много по-висок наем, но близо до работата на максимум 15-12 минути и до училището на 3-5 минути. Когато вземахме това решение бяхме единодушни, че времето е най-ценно и губене по трасето напред и назад е недопустимо.
Но ако сте собственици на жилището си предполагам е доста по-сложно.
Около нас хората с две и повече деца имат детегледачка, вместо градина, защото дори при 20 долара на час, на детегледачката ще платиш колкото или по-малко от двете такси за градината, но ще си спестиш разкарването и ще има кой да ти свърши базова домакинска работа.

# 104
  • Мнения: 5 134
В Канада обаче май имате евтини държавни градини? Предполагам, за тях се чака и са по-евтини.
Аз съм много аналитичен човек. За мен най-много време отиваше ш пътуване и водене на детето на градина на място, което ми костваше допълнителни 15 минути отбивка. Оттам нататък, вариантите ни бяха смяна на жилището или смяна на работата; градината беше маргинално пилеене на време. Съответно, всичко останало беше само някакви дребни подобрения без особен ефект или резултат.

# 105
  • Мнения: 5 259
Ама много са евтини, само 2000 долара на месец. За едното дете. За другото още толкова - на ти 4 хил. за детска градина. Под 5-годишна възраст най-евтиното, което може да се намери, е 1500. Нищо работа... Пък колко се чака за места е отделен въпрос. Общо-взето една година по-рано трябва да се запишеш в списъка на чакащите.
В Монреал имат държавна субсидия и там цените са други, могат с джобни пари да си плащат яслата. Но в Торонто ако имаш примерно три деца, трябва да си наистина сериозен бизнесмен, за да ги дадеш и трите на ясла/градина. Повечето майки, които познавам, имат по 2-3 деца и си ги гледат сами с гъвкаво работно време, редувайки се с таткото и понякога детегледачка за малка част от деня. Повечето са с някакъв собствен бизнес и работят от вкъщи по Интернет или по телефона.
Цените в магазините също са много по-високи от американските (по субективното ми усещане са х2), намаленията са сравнително непознати на канадеца. Поне по моите критерии, понеже познавам английските следколедни намаления и американския черен петък. Тук такива неща просто няма.
Миналото лято отидохме до Лондон и на влизане в супермаркета напълних количката само с неща от рода на "Я, това колко е евтино тук, защо да не си взема няколко!" Grinning

Извинявам се за офтопика, просто исках да кажа, че ако случайно става дума за Онтарио, я разбирам напълно жената.

# 106
  • Мнения: 5 134
А ние тук живеем с мита, че в Канада е социализъм за майки и деца Wink

# 107
  • Мнения: 1 961
Какви са тия цени. шок..аз мислех, че нашите градини са скъпи. А Канада винага ме е привличала, но тук в Европата си е удобство.
Искам да попитам авторката от чисто любопитство как така трябва да ходи облечена като на Коледно парти на работа, а не глади. И бебето как стои на острова в кухнята на високите столове и се храни докато вие правите яденето?

# 108
  • Мнения: 9 052
...
Обаче ако има нещо хубаво и което предполагам най-вече те държи там, това е доста високата заплата. Използвай я, за да си улесниш ежедневието: помощница, чистачка, готова храна от ресторант, частна детска кухня. Може да е по 10 долара на дете за порция (абсурд), но в крайна сметка от фирмата няма да ти дадат време да миеш кутийки, така че или сменяш фирмата или плащаш за да не миеш. Въобще защо ходят децата на две различни градини: намери им гледачка, която ще мие и чинии, и ще пуска пране и т.н. леки домакински задължения.
Но според мен тепърва ще става трудно да си на такъв режим и трябва да направиш промяна.

Това беше логично предложено. Да си уреди време , като заплаща.
Във фирмата може да няма синдикати, но се съмнявам ако е голяма ... Професията обаче има. Също ако имате правна застраховка за работни отношения, то можеш да потърсиш консултация. Те ще ти обяснят.
Друго, което съм чувала от познати в Канада е, че за по евтино студенти помагат. Само където при двама работещи квалифициран труд не знам защо да не могат да си позволят квалифицирана помощ.

Ако имате също така там българско Комюнити, културен център ... запитай там ако сложат бележка може някой да отгвори

# 109
  • На остров
  • Мнения: 13 498
Плажче доста добри решения са ти дали помислете кое е най добро за вас.
Аз мисля, че дори и най високата заплата не си струва всичкият стрес, бъркане, липса на време за вас за децата и всичко. Не разбрах точно какво работиш но явно е нещо във финансовата сфера добре платено. Трудно ще е д се откажеш вероятно, особено ако си харесваш работата, но може би някакъв компромис ще трябва да направите.
Иначе децата ще ти отраснат без да сте ги видели, вие ще изнемогнете от тичане насам натам и накрая ще се изгуби смисъла.
На мен в Сащ всичко ми се струва евтино сравнение с тук.
За Монреал знам че има субсидии и тогава цените са като нашите на градините.

# 110
  • На село (близо до Лондон)
  • Мнения: 1 402
Ясли/детски градини само в България са измислили комунизма като цени. В Англия за едно дете да посещава целодневно си е £1200 на месец, ако имаш 3 деца през 2-3г, си е цифра от £3600 на месец. Скъпо удоволствие дори да си на £100-120 000 годишна заплата.
Синдикати защитаващи работниците, няма за всяка професия, както и за мен няма.
Плажче, не на всякъде може намалено/плаващо/работещо от вкъщи време. Гледай да преместиш децата в една градина.

# 111
  • Мнения: 19 310
Само където при двама работещи квалифициран труд не знам защо да не могат да си позволят квалифицирана помощ.
И аз това се зачудих още в началото на темата. Още повече, че авторката каза, че работи от дълги години в тази фирма, тоест не са новоемигранти.
Може пък да изплащат жилище или нещо друго и затова да идва натоварващо детегледачка.
Аз бих обмислила оставане вкъщи на нейно място, особено имайки предвид, че малкото дете е още бебе.

А в България постоянно се оплакване, че това и онова било зле. Държавните градини са без пари, осигуряват храна, има избор от детски кухни, био, небио, каквото искаш, частни градини, кооперативи, дълго майчинство и пр.

# 112
  • Canada
  • Мнения: 3 358
Не знам за коя Канада говориш, Юна, но в нашата Канада постоянно има намаления. Черният петък е сега на 24ти ноември. На 27ми е сайбър мъндей. през декември е боксинг дей и т.н. Детските градини са в зависимост от дохода, но за повече от 1000 долара не съм чувала.

# 113
  • Мнения: X
Zа две деца в градина в нашата провинция също е скъпо, но е по-евтино от детегледачка. Определено бих си търсила нова работа с възможност за работа от вкъщи или ау-пеър живееща у дома. Hug

Последна редакция: чт, 23 ное 2017, 15:05 от Анонимен

# 114
  • Мнения: 5 259
Детските градини са в зависимост от дохода, но за повече от 1000 долара не съм чувала.

Ами сигурно просто не си в Торонто. Канада е голяма, реалности - най различни.
За градина, по-евтина от 1600 не съм чувала, най-близката до нас е 2200. Но както казах, в Квебек е все едно друга държава, там градините са по 185, защото държавата поема голям процент.

За цените впечатленията ми са субективни. Не съм правила реално сравнение със записки.

# 115
  • Мнения: 5 134
Лицензирана гледачка с опит и образование е около 50 хиляди на година където съм аз. За заплата във финансовата сфера, на която да ходиш облечен с костюм всеки ден под 100К не съм чувала. Дори и секретарката ще изкарва поне 50.

# 116
  • На село (близо до Лондон)
  • Мнения: 1 402
Наистина не знам защо почнахме да смятаме заплатата на Плажче и как може да плаща за гледачка по 50 000 на година. Тя явно предпочита децата да са на градина. Може да изкарва по 100 000 може и по 200 000 да изкарва.
Въпроса е как да си организира ежедневието да успява да се наспива Simple Smile.
Аз споделих как сме се организирали с три деца. Не е лесно, плащали сме за градина, от вкъщи работа, плаващо/гъвкаво работно време. Децата на едно място, близко до вкъщи; работа поне на единия в къщи или близко до вкъщи. За друго не се сещам.

# 117
  • Мнения: X
Лицензирана гледачка с опит и образование е около 50 хиляди на година където съм аз. За заплата във финансовата сфера, на която да ходиш облечен с костюм всеки ден под 100К не съм чувала. Дори и секретарката ще изкарва поне 50.

Именно.
И на 100К данъците ще са поне 40-50% и след заплатата на детегледачката надали ще има много за ипотека, храна, консумативи и прочие..
И пак след работа остава и чистенето, защото гувернантките не пипват нищо освен храната на детето, която понякога и не приготвят, а само сервират на детето..

# 118
  • Мнения: 2 472
Юна, до район си е, защото покрай нас вървят 1000- 1200$. Трябва да се уточни, че тези цифри се заплащат за д. градина под четиригодишна възраст. Когато детето е вече на 4, се започва безплатна д. градина, която е държавна. Преди беше само за 3 часа, от няколко години вече е целодневна.

Към авторката на темата- вариантите са два: или работиш и се натоварваш както досега и се чудиш откъде да я подхванеш или си оставаш вкъщи с децата,  успяваш с всичко, но се вмествате в заплатата на мъжа ти. Човек сам си решава как да си улесни живота. Успех каквото и да решиш! Hug

# 119
  • Мнения: 5 259
Мислех, че безплатното училище започва от 5г. Но дъщеря ми е още на 2 и не съм се информирала за толкова напред в бъдещето.
Въпросът с финансите се зачекна не толкова защото някой иска да се бърка в личния живот на авторката, а защото е видимо, че работата е прекалено много и трябва някаква част да се прехвърли на друг или да отпадне. И вече се мислят варианти как да стане това.

# 120
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 934
Ясли/детски градини само в България са измислили комунизма като цени.

Има и други места, където цените са доста приемливи. Не е само България.

Това само за статистиката, де, не че има отношение по темата.

# 121
  • Мнения: 3 332
Лицензирана гледачка с опит и образование е около 50 хиляди на година където съм аз. За заплата във финансовата сфера, на която да ходиш облечен с костюм всеки ден под 100К не съм чувала. Дори и секретарката ще изкарва поне 50.

Именно.
И на 100К данъците ще са поне 40-50% и след заплатата на детегледачката надали ще има много за ипотека, храна, консумативи и прочие..
И пак след работа остава и чистенето, защото гувернантките не пипват нищо освен храната на детето, която понякога и не приготвят, а само сервират на детето..

Къде данъците са 50%? Shocked

# 122
  • Мнения: 1 701
Лицензирана гледачка с опит и образование е около 50 хиляди на година където съм аз. За заплата във финансовата сфера, на която да ходиш облечен с костюм всеки ден под 100К не съм чувала. Дори и секретарката ще изкарва поне 50.

Именно.
И на 100К данъците ще са поне 40-50% и след заплатата на детегледачката надали ще има много за ипотека, храна, консумативи и прочие..
И пак след работа остава и чистенето, защото гувернантките не пипват нищо освен храната на детето, която понякога и не приготвят, а само сервират на детето..

Къде данъците са 50%? Shocked

И в Германия данъкът е такъв. Около 45-50 процента. А има и ситуации, в които може дори и да е 60 процента.
Има дори и данък на солидарността, който се тегли от залатите на работещите в Западна Германия, за да може да се спонсорира Източна Германия.
А да не казвам, че църквата ти тегли около 100 евро месечно и тя от заплатата ако си в някоя германска църква. А ако си продадеш апартамента, или получиш Коледна премия от работодателя- църквата иска по 30 процента от печалбата и пише заплаителни писма, все едно е мафията.  Peace

# 123
  • Мнения: 1 961
църковния данък спокойно може да се премахне, а този за солидарността пък не е кой знае колко

# 124
  • Мнения: 1 701
църковния данък спокойно може да се премахне, а този за солидарността пък не е кой знае колко
Може да се премахне, ако излезеш официално от църквата. И после децата като тръгнат на училище, като започне часът по религия, като започнат приготовленията за второто кръщение, което е на около 14 годишна възраст и е голям празник за децата, ходят година преди това всяка седмица на неделно училище, и ти не си към църквата ще те гледат накриво и учителят по религия, и попът и т.н.
А ако някой те помоли да станеш кръстник на дете, нямаш право.

# 125
  • Мнения: 1 961
Аз нямам предвид германците, макар че повечето които познавам са се отписали. Ние (българите) не сме католици, че да го плащаме този давък и никой не ни гледа накриво.

# 126
  • Мнения: 9 052
Разбира се , че не ни гледа накриво. ДАже ако не искаш детето да ходи на религия го записваш на заместителен предмет като приложно изкуство. НЯма проблеми.

# 127
  • Мнения: 19 310
Аз направо се потрисам от часове по религия в училище. Бих си отписала детето от тях не само заради данъка.

# 128
  • Мнения: X
Часовете по религия в 1 до 4 клас са много приятни, интересни и ненатоварващи за децата.  От 5 клас нагоре вече идва тежката артилерия, затова ние избрахме като алтернатива Етика  и определено не сгрешихме.

Коментарите за църковния данък и кривите погледи смятам за неверни и параноично комични.

# 129
  • Мнения: 9 052
Пролетен дъждец ами отпиши го.

# 130
  • На остров
  • Мнения: 13 498
Аз пък не виждам нищо лошо в църковният данък. В Швеция също има, и също данъците може да стигнат 55 60 процента за много високи доходи.  Средно са по 35 -40 за нормални доходи.

# 131
  • Мнения: 9 052
Две в едно Wink не се занимавам с църкви и не им плащам. Ако ми е интересно да посетя някоя като музей и има вход го плащам.

# 132
  • Мнения: 5 134
В Канада почти съм убедена, че масов църковен данък няма. Далеч не е това проблемът на плажче.

# 133
  • Мнения: 5 259
Известно време се чудех коя тема чета Grinning Как точно се стигна до църковния данък?
В Швеция също има, и също данъците може да стигнат 55 60 процента за много високи доходи. 
Това навремето много ме изненада за Швеция. Човек по никакъв начин... или хайде, поне по финансов, не е стимулиран да се развива и да иска да бъде нещо повече.
Един старши специалист, който е учил в университет поне 5 години и после е работил за добиване на старшинство още поне 10, получава няма и два пъти повече от продавачка в квартален магазин. В България подобна разлика би била по-скоро х10, а не х2. Да не говорим и за различното отношение на работното място и условията на труд.
А когато се издигаш и данъците ти гълтат увеличението на заплатата, нещата съвсем се размиват.

И аз съм офтопик, извинявам се.

# 134
  • На остров
  • Мнения: 13 498
Юна напълно си права, построен е тук социализма в западен вариант.
Има големи шефове, които взимат наистина много но те са малцинство.
Баронеса аз също не съм вярващи, но пък виждам колко ползи има от този данък и затова нямам против.

Плажче стигнахме ли до решение как бихте оптимизирали ежедневието?

# 135
  • Мнения: 5 134
Едва ли, тя според мен ни се обиди, че не разбираме колко наистина и е тежко. А аз поне много добре я разбирам, но решението не е лесно и не се крие в ежедневната рутина.

# 136
  • На остров
  • Мнения: 13 498
Елена така, съгласна съм с теб за решението. Не виждам обаче защо да ни се обижда Плажче, водим нормална дискусия и е в реда на нещата всеки да вижда проблема под различен ъгъл.

# 137
  • Мнения: 5 259
Едва ли, тя според мен ни се обиди, че не разбираме колко наистина и е тежко.
О, Боже, как да не сме разбрали! Аз поне няколко дни се потрисах от това ежедневие, което е описала и 20 пъти си плюх в пазвата, че не ми се налага да имам същото. И на мъжа ми разказвах за тази тема толкова пъти, че сигурно му писна.
В други моменти се самосъжалявах колко съм бавна и неорганизирана, но после се замислях, че ако всеки ден се налага да живея така, все едно ще хващам самолет, просто не бих издържала на стреса. Явно просто ми е слаб ангелът.
Но истината е, че необходимостта да бързам и да спазвам часове много ме стресира. Динамичният живот не е за всеки.

Всъщност исках да кажа, че съм страшно респектирана от авторката и определено съм впечатлена колко ѝ е трудно.
Няма грам ирония в коментара ми.

# 138
  • Мнения: 9 547
Известно време се чудех коя тема чета Grinning Как точно се стигна до църковния данък?
В Швеция също има, и също данъците може да стигнат 55 60 процента за много високи доходи. 
Това навремето много ме изненада за Швеция. Човек по никакъв начин... или хайде, поне по финансов, не е стимулиран да се развива и да иска да бъде нещо повече.
Един старши специалист, който е учил в университет поне 5 години и после е работил за добиване на старшинство още поне 10, получава няма и два пъти повече от продавачка в квартален магазин. В България подобна разлика би била по-скоро х10, а не х2. Да не говорим и за различното отношение на работното място и условията на труд.
А когато се издигаш и данъците ти гълтат увеличението на заплатата, нещата съвсем се размиват.

И аз съм офтопик, извинявам се.


Нищо подобно не е в България Wink това е и голям проблем - квалифицираният труд не е адекватно заплатен, дори и ако го смятаме само сравнително. не може един монтьор/плочкаджия да изкарва повече от един лекар/юрист/учител или в най-добрия случай колкото него...
сори и аз за офф-а.

# 139
  • Мнения: 5 259
Има и х10, просто не е във всяка квалифицирана сфера, но лекар и юрист в някои случаи могат да го докарат до х10. Учител за съжаление - не.

# 140
  • Мнения: X
Има и х10, просто не е във всяка квалифицирана сфера, но лекар и юрист в някои случаи могат да го докарат до х10. Учител за съжаление - не.
Мога да поспоря Simple Smile

Определено много професии нямат капацитета за голямо заплащане, но ако поне единият изкарва достатъчно, то другия няма нужда да е на пангара и той, защото децата имат нужди, които са несвързани с парите.

# 141
  • Мнения: 5 259
Говорех за в България. Учител, който е супер зает с частни уроци за кандидат-студенти и е известно и много търсено име, особено ако е по някоя дисциплина като музикален инструмент, може и да докара до 10 пъти заплатата на продавачка, но като цяло е изключение.

За другото съм съгласна. Семейството е от двама родители и всеки трябва да прави на максимума си това, в което е по-добър. Не само децата, възрастните също имат нужди, несвързани с парите и като цяло семейството има нужда от дейности извън работенето. Родителите не трябва да са огледални един на друг, а да се допълват.

# 142
  • Мнения: 1 375
Очевидно работа във финансовата сфера не означава автоматично високо заплащане,както някои си го представят.Все пак има значение от самата компания каква е, що е,на каква позиция си,с какъв стаж и т.н.
Плажче,нямаше смисъл да си триеш поста ...няма нищо срамно в това,което беше написала.
Като страничен наблюдател разбирам,че нямаш кой знае какъв бенефит да седиш на това работно място.Нито заради възнаграждението си струва хамалогията,нито разтоянието е приемливо,нито имат благосклонно отношение към майки с малки деца...нито профсъюзи за защита.Не ми изглеждат много читави.Това ,че си свикнала там е нищо.
В такъв случай ти препоръчвам да си търсиш работа по-близко до дома ти,да е такава в която има утвърдени family friendly policies за служителите,да има free child care ваучери(при нас дават такива,до 16 часа седмично за дете),флексибъл работно време/баланс между офис и дома.....
Оглеждай се за компании и организации с изградени вече такива практики....Само като пример мога да ти дам- работа във финансов отдел към местната община,училище и ли друго държавно учреждение,както и в големи компании с изградени практики.
Аз преди време работех тук в общината и мога да ти кажа,че жените работещи във финансовия отдел работеха по тая схема,а по време на ваканциите на децата си работеха от вкъщи.Сега във века на технологиите физическото присъствие всеки ден от-до в някакъв офис е ненужно.Характера на работата го позволява....Предполагам,че и при вас има такива възможности,проучи къде и как и не се оставяй повече на тоя изцеждащ режим.

Общи условия

Активация на акаунт