Колко е семейния ви бюджет?

  • 16 898
  • 368
  •   1
Отговори
# 345
  • Пловдив
  • Мнения: 2 495
Значи...типична българска работа. Това е форум, анонимен е, никой не пише насила, нито е длъжен да отговаря в темата. Ако си мислите, че като си споделите месечния доход, ще ви завидят и ще ви го вземат, тогава защо просто не подминете темата??
Ти сподели ли твоя ?

Аз нямам проблем да го споделя. 2000 лв общо за тричленно семейство. По този начин чрез форума никой няма да ми ги вземе Simple Smile

# 346
  • Мнения: 1 041
Извинявам се за въпроса, може би е неуместен. Как се наяждате без хляб? Питам, защото ние просто неможем. Трябва да ядем по 2кг месо на хранене, за да е без хляб.

# 347
  • Мнения: X
Ние ядем малко хляб и то рядко. Винаги черен.

Не мога да си представя да ям хляб с картофи или хляб с ориз. Все едно да ям пица с хляб.

Няма нужда от толкова въглехидрати. Ако менюто е месо с ориз, има достатъчно въглехидрати в ориза. Наяждаме се перфектно, дори моя лаком мъж успява. И не сме фини, нито дребни, даже сме си чревоугодници.

# 348
  • Мнения: X
Обичам хляб само на препечени филийки или сандвичи, но от дете ненавиждам да ям хляб с готвено. Като ме увещаваха "Хайде, Уишмастърче, изяж си пържолката и филийката, за да пораснеш", аз все се пазарях и питах не може ли да порасна, като изям две пържолки без хляб.

# 349
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 400
И аз не ям хляб, синът ми вероятно е единственият човек който познавам да не обича сандвичи например. Мъжът ми яде хляб, но със супа или яхния със сос. Обаче зимата редовно правя погача или хляб и тогава си хапваме за вечеря разни разядки, сиренце и здраво топло хлебче.

# 350
  • Мнения: 1 309
Нашия доход е 3400 . От които директно заминават 1100 към банката за апартамента и студентския заем. Двама сме. Доста пари отделяме и за пътувания. Моторджии сме. Лятото задължително сме на път поне месец. А поне еднин уикенд в месеца , прекарваме извън София.
За съжаление харчим твърде хаотично: Особено частта с пазаруването на храна. Мислим от хранене до хранене какво ще приготвим.
Сега , като ви чета, се вдъхнових и ние да създаваме меню за седмицата. Или поне ден за ден.
И пазара ни е хаотичен. Но мисля, че вече работя по този въпрос:
Отскоро се стараем да планираме: купуваме кашкавал от килограм, режа и замразявам.
Обожавам хляб. Взимаме един немски , нарязан или хлебчетата  на Живена, които , ако са на промоция, взимам повече и амразявам също.
Мъжът ми често подквасва мляко. Не знам дали пестим пари така , но поне е истинско.

Вчера ходихме до Сърбия, в Димитровград.  По различен повод , но си и напазарувахме:  олио , (около 3,30 му е цената, както и риба тон ( на компас тук е 3,70, а там я взех за около 1,9лв.). Купихме и прахове и разни други препарати. Сега се надявам да стане по- често ходенето до там.
И това го имам за голям напредък в планирането. Grinning
Ще ми се да сме по- пресметливи , особено на мен ми е много трудно.

Последна редакция: пн, 26 сеп 2022, 23:57 от Serendipity*

# 351
  • Мнения: 573
Най- умното ми решение е, преди 5г да напуснем града и апартамента и да се преместим в къща с двор. И до днес много мои приятели не могат да повярват промяната ми. Не съм мислила, че ще се занимавам с градини, кокошки, буркани.

Аз те подкрепям, но се чудя как ходите на почивка. Хайде зеленчукът преди да му е сезон може да мине с някакво автоматизирано напояване, но животните завързват някой да се грижи за тях. Или съседи помагат?

# 352
  • Мнения: 3 481
Браво, Доня Дафина. Със сигурност имате възможност да се храните доста по-добре от нас, които сме в града. Обожавам коприва и нямам търпение да дойде пролет, за да хапна.

Замразила съм си нарязани джоджен и магданоз. На всяка зелена подправка се радвам като дете на сладкарница.

Но пък не съм от хората, мечтаещи за живот на село. За уикенд - да, за постоянно - не. Изперколясвам без градската среда и удобства. И без приятелите си.

Аз подарих на съпруга си аероградина за Коледа преди няколко години. Там отглеждам точно подправки през зимата. През лятото в саксии на двора (иначе зайчетата ги ядат). Винаги имам свежи.

https://www.canadiantire.ca/en/pdp/aerogarden-stainless-steel-ha … rc=aw.ds#store=18

# 353
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 400
Най- умното ми решение е, преди 5г да напуснем града и апартамента и да се преместим в къща с двор. И до днес много мои приятели не могат да повярват промяната ми. Не съм мислила, че ще се занимавам с градини, кокошки, буркани.

Аз те подкрепям, но се чудя как ходите на почивка. Хайде зеленчукът преди да му е сезон може да мине с някакво автоматизирано напояване, но животните завързват някой да се грижи за тях. Или съседи помагат?
Първо, живея на място което е толкова прекрасно, се че не ми се ходи другаде, дори за почивка. Ходим на едно- дву дневни екскурзии, съседите помагат с животните. Това лято почти 3м мъжът ми и детето бяха в САЩ, като се върнаха, ние с детето заминахме за Варна. Ние сме обиколили много, мъжът ми света в по продължение на 20 години, вече оценявам уюта на собственото си легло.

# 354
  • Мнения: 2 971
Доня, всичко, което разказваш, е страхотно, и знам за колко много ежедневен труд става въпрос, но работиш ли (в смисъл наемна работа)? Защото не виждам как да стане това при активно работещ човек (имам предвид служител на 8-часов трудов договор). Ние харчим много. Имам 2 малки деца, не мога да не подменям гардероба 2 пъти годишно основно за тях, защото растат. Храната я пазарувам аз, под 100 лв. в магазина или в аптека не оставям, и това е на всеки 3-5 дни. Децата ми са с 3 години разлика, всичко бебешко намирам за страшно поскъпнало, особено храна, памперси, че и дрешките дори. Знам, че харча много за храна, но съм капризна на вкус и определени марки/продукти. Израснала съм на печени филии, кренвирши, бульони от пакетче и домашна зимнина, знам 2 и 200, докато мога, предпочитам за семейството да се поддържат 200 или поне 150. Не пуша, от доста време не пия, но харча много пари за книги, музика и пътувания, съчетани с концерти, когато мога. Спестяваме между 30 и 45% от доходите си, винаги първо се плащат сметките, ипотеката, заделят се пари и се харчи останалото. Имах късмет след 3 години частна ясла/градина да приемат голямото дете в държавна и това ми освободи още една немалка сума, която заделям. Наясно съм, че доходите ни са доста над средното за страната и не всички хора живеят така, но първо смятам, че сферата ни в момента е балон, който се надува и все в един момент ще гръмне, за което се опитвам да се подготвя, второ искам след няколко години като поотраснат децата и напреднем с изплащането на ипотеката да спра да се продавам за пари и да се върна да работя по специалността си, което означава доходите ми да паднат 2-3 пъти.

# 355
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 400
Не, поне това съм благодарна на съпруга ми, че успява да ни издържа и да не работя. От май до октомври градината и зимнините са работа на пълен работен ден. Не че нямам познати които освен всичко и работят.
Иначе с малки деца е трудно. Лошо ми стана като видях колко е адаптираното мляко и помня колко бързо го изпиваше сина ми на две години.
Тази година спестихме от към дрехи за детето, всичко от миналата година му става, явно не пораснал много, а аз съм ги купила с перспектива. Обаче за учебниците му заминаха едни суми...

# 356
  • Мнения: 2 971
Доня, аз затова питам, защото много добре знам колко работа е това, пълен работен ден и отгоре, в сезон е много интензивно, особено като се почне и зимнината, отделно поддръжката на къщата, готвене и стандартните битовизми, аз лично с моите 10-12-часови работни дни и малките деца въпреки късмета почти да не боледуват, изобщо не си го представям. Да планирам менюта, да оптимизирам разходи за пазар - да, но да си произвеждам всичко или по-голямата част - абсурд, в смисъл, неприложимо е към момента.

# 357
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 400
И, напълно съм наясно. Пък и не всеки живее в къща с голям двор, дори да е в къща в града, може да има място колкото за няколко китки. Само че аз имам 2 декара, място за овошки, зеленчуци, цветя, огромна плевня с готов кокошарник... Щеше да е грехота само да кося трева, а да не бодна някой зеленчук.

# 358
  • София
  • Мнения: 35 297
Грях - не грях, само трева се кастри, време няма, пък и да има - оползотворява се по по-належащи нужди, като собствения ми кеф.

# 359
  • Мнения: 18 713
Както се разбра - градина и животни искат всекидневен ангажимент, 365 дни в годината. Физически труд не когато ти е кеф, а когато трябва, невъзможност за семейна почивка и т.н., които, ако се остойностят и се тегли чертата, цената може да се окаже немалка.

Общи условия

Активация на акаунт