Декемврийски книжен клуб - 2023

  • 1 898
  • 28
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 151
Една идея, родена из другите теми във форума - нашият книжен клуб!

Целта на клуба е не само обсъждане на месечна книга, но и разкази на всеки две седмици, за да могат да се включат и хора, за които времето за четене е силно ограничено.

Правила за участие в клуба и разяснения как ще процедираме:
Скрит текст:
- В рамките на един месец се обсъжда една книга.
- В рамките на един месец ще се обсъждат два разказа по възможност. Някой разказ може да отнеме и повече време, графикът ще е плаващ в зависимост от настоението на членовете и наличните предложения за следващ.
- Нека не обръщаме внимание на ден-два-три забавяне или избързване в подаването на информация - хора сме!
- Изборът на книги и разкази ще се случва чрез анкета, освен, ако няма само едно предложение.
- Избраните книга и разкази за следващия месец ще се задават няколко дни предварително, възможно най-рано, за по-безпроблемно сдобиване с четивото.
- Предложения за книги и разкази могат да се правят в самата тема (напр. вместо "запис") или на лично към мен. Ще подканвам, когато наближи средата на месеца, но можете да давате предложения през целия месец. В зависимост от броя предложения и брой гласували на място ще решаваме дали някои заглавия да останат в предложенията за следващия месец.
- Много моля за конкретни предложения за разказ. Нещо на автор Х или от сборник У няма как да бъде подложено на гласуване.
- Хубаво е книгите да са достъпни и на места като Амазон, за членовете извън страната. Читанка също, разбира се.
- При равни гласове ще хвърлям зарче. Едната ще е текущия месец, другата - следващия.
- С предимство са книгите, които успея да намеря в електронен вариант, за да могат да се включат повече хора. Помощ от членовете на клуба винаги е добре дошла.
- Всеки четящ темата е съгласен да попадне на спойлери!
- Абсолютно всяко едно мнение е добре дошло, стига да е конструктивно. Нека си спестим просто "Пф, по-тъпа книга не съм чел". Няма лошо, разбира се, това е мнение, което всеки има за не една и две книги, но нека бъде подкрепено с обяснение кое точно ѝ е тъпото на книгата.
- Има ли нужда да споменавам, че сме тук за забавление и добрият тон е на почит? Не всеки обича люто, не всеки обича сладко, не всеки ще хареса всички книги или изобщо която и да е от предложените.
Месец Декември
Книга: "Тътени" на Цончо Родев
График: Всеки чете и коментира, както му е комфортно ->https://chitanka.info/book/4133-tyteni

Разказ 1: "Зимна разкодка" на Иван Вазов
График: 1-15.12 https://chitanka.info/text/3816-zimna-razhodka
Разказ 2: "Хиляда долара" на О'Хенри
График: 15-31.12 https://chitanka.info/text/13789-hiljada-dolara

Предишни обсъждани книжи и разкази с линкове към темите:
- 2022
Скрит текст:
Септември 2022 - "Хартиеният дворец" на Миранда Каули Хелър, "Двубой с Касандра" - Светослав Славчев
Октомври 2022 - "Момичето с гръмовния глас" на Аби Даре, "Не съм от тях" на Чудомир, "Кръв от къртица" на Здравка Евтимова
Ноември 2022 - "Убийствен ум" на Майк Оумър, "До вратата" на Георги Господинов, "Даровете на влъхвите" на О'Хенри
Декември 2022 -  "Уроци по химия" на Бони Гармъс, ", "Коледен дар" на Вазов
- 2023
Скрит текст:
Януари 2023 - "Приказка" на Стивън Кинг, "Песента на колелетата" на Йовков, "Последния ден на 20 век" на Вазов
Февруари 2023 - "Списъкът" на Луси Фоли, "Децата на царевицата" на Стивън Кинг, "Съдба" на Йосиф Перец
Март 2023 - "Момичетата от мочурището" на Кели Мъстиан, "Гост от палеолита" и"ОБВС" на Йосиф Перец
Април 2023 - "Вода за цветята" на Валери Перн, "Бърнис се подстригва" на Франсис Скот Фицджералд
Май 2023 - "Последната любов на баба Дуня" на Алина Бронски, "Бягството на номер 811" на Жан Тардьо, Пътепис на Филип Захариев
Юни 2023 - "Камък, ножица, хартия" на Алекс Фини, "Клисарят" на Моъм
Юли 2023 - "Симон" на Нарине Абгарян, "Лили" на Здравка Евтимова, "Чакалът" на Камелия Панайотова
Август 2023 - "Мамник" на Васил Попов, "Практическа ЕСХТ" на Невена Стоянова, "Събирача на очи" на Теа Монева
Септември 2023 - "Един аристократ в Москва" на Еймър Тауълс
Октомври 2023 - "Празникът на Вси Светии"/"Призраци във Венеция" на Агата Кристи, "Убийстватта на улица "Морг" на Едгар Алан По, "Откраднатият бял слон" на Марк Твен
Ноември 2023 - "Камериерката" на Нита Проуз, "Гръмна Гръм" на Рей Бредбъри, "Дервишово семе" на Николай Хайтов
Ако някой желае може да сподели мнение и коментар по предходните произведения дори след като месеца е свършил, само, моля, отбележете изрично произведението.

# 1
  • София
  • Мнения: 5 567
Благодаря много за новата тема, Inferiya! Flowers Hibiscus
Аз нещо не успях да се организирам и да прочета ноемврийската книга, други неща ми бяха на дневен ред, но за "Тътени" се подреждам с по-голяма мотивация:-) Дано успея да я вместя и да си коментираме:-)

# 2
  • Мнения: 189
Благодаря за новата тема, Inferiya!
Ще го видим този Цончо Родев какво ще предложи.
Весел декември ви пожелавам, четящи хора Nature Snowflake Nature Snowman

# 3
  • Мнения: 518
Inferiya, красива и сгряваща душата корица !
Приятно декемврийско четене на всички замесени !

# 4
  • Мнения: 111
Прочетох "1000 долара" на О'Хенри... Много красив и положителен финал. В интерес на истината, дори и в живота така се получава, че хора, които считаме за безотговорни и нехайни в моменти, в които най-малко очакваме, се оказват опора и ни подават ръка. Макар в случая за лирическия герой мотив да са и чувствата. Впрочем, направо продължих с останалите разкази от сборника. Не по-малко интересни са.
Прочетох и "Зимна разходка" на Иван Вазов. Великолепен разказ за София и атмосферата тогава. Кара те да видиш, усетиш, помиришеш чрез думите му. Предполагам и към днешна дата важи краяг му. Иска ми се да прочета подобно описание на Родопите без значение разказ или книга. Имате ли предложения?

Последна редакция: пт, 01 дек 2023, 23:53 от DeniDream

# 5
  • Мнения: 716
Привет, привет 😊 Аз се включвам с две неща. Първото е, че в момента в Озон електронният вариант на “Изрисувано с къна” е 12 лв, споделям това инфо, защото книгата се обсъжда и предлага няколко пъти. Второто - разписвам се и аз с коментар за книгата от ноември чак сега, защото последните седмици са динамични и не успях да я прочета по-бързо. Присъединявам се към мнението на повечето от вас, че трябваше по някакъв начин да се разкрие състоянието на Моли, цялото това поведение и наивност щяха да имат някакво обяснение. Странно беше, че не можеше да разбере, когато очевидно я правеха на маймуна, а успяваше да съобрази кога какво да каже на властите, тук най-вече визирам прикриването на истинския убиец. Не се изненадах особено, че е втората г-жа Блек, но бях заложила на дъщерята. И мен ме изморяваха повторенията на някои обяснения и описания, Моли ме дразнеше на моменти, но като цяло от средата нататък ми стана по-интересна и бързо я дочетох. Искаше ми се да се уточни връзката на Престън и Моли. Със сигурност не е най-добрата книга, която съм чела, но далеч не е толкова лоша. За мен е 3*.

# 6
  • Мнения: 540
Привет банда,
Отдавна не съм писала. Камериерката я прочетох, но не ми допадна, а и мнението ми се припокрива с вашите.
Напредвам иначе с книгата на месеца. 1/3 замина някъде и ми харесва дотук. Дръпнах и другите 2 и може би ще продължа с тях.
Разказът на О'Хенри съм го чела и много ми харесва. Изобщо целият сборник е много добър и го имам на хартия. На мнение съм, че много често мислим неща за някого, които може да не са верни и трябва да избягваме да правим генерални заключения за това кой е добър и кой лош.
Остана да прочета и втория разказ и сигурно по-натам ще пиша още.
Хубав и топъл ден ви желая!

# 7
  • Мнения: 5 151
Личи си, че всички са заети с коледни приготовления и партита, не се е случвало скоро такова затишие Grinning

Все пак да подсетя за идеи за следващия месец Simple Smile

# 8
  • Мнения: 776
Харесаха ми и на мен двата разказа. Особено ми беше приятно да се разходя с Вазов и да видя София и Витоша през неговите очи. Изваял е образите и са истинска зимна наслада!

"Тътени" и останалите от трилогията четох преди години и много ми допаднаха. Цончо Родев е майстор на историческия роман. Но сега не ми се връща към тях и чета други книги. Ще следя само дискусията.

# 9
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 688
Аз този път ще пропусна, нямам време за толкова голям обем книга Sad Но с удоволствие ще следя какви са вашите мнения!

# 10
  • Мнения: 1 940
Аз ще изчакам защото през януари ще взема ,,Тътени'' на хартия и тогава ще и се отдам .

Мога да препоръчам няколко заглавия , тъй като си ги взех на хартия и ми предстои догодина да ги причета и те са : ,, Угрюм река'', ,, Отнесени от вихъра ''  и продължението ,, Скарлет ''  , ,, Вечната Амбър'' и продължението ,,Арлет''.

Има ги и електронно в читанка освен ,, Арлет '' . Също класически заглавия , които според мен трябва да се прочетат макар и малко обемни . Забравих да допълне, че всяко заглавие е с по 2 книги .

Последна редакция: пт, 15 дек 2023, 12:31 от alisa212

# 11
  • Мнения: 776
Аз предлагам  "Трябва да те предам" на Рута Сепетис за следващия месец.

# 12
  • Мнения: 518
Претретих, ако мога  така да се изразя / една трета / "Тътени". Тежка книга - ясно идещо от времето за , което разказва.
Има нещо друго обаче, което много ме завладя - въпреки разликата в етноси , писателя много фино разчита еднаквото послание на корана и християнските добродетели. Свишето на различен език и в различно лице е еднакво !
Продължавам в захлас.
Нямам конкретно предложение за януари, с удоволствие бих прочела предложените от alisa212.

# 13
  • Мнения: 716
Аз за съжаление този месец нямам никакви шансове с тези обемни книги.
Предложението на Рута Сепетис е страхотно, чела съм книгата преди няколко месеца и ще се включа с удоволствие в дискусията, ако се изберя тя.

# 14
  • София
  • Мнения: 5 567
Най-после започнах "Тътени". С оглед на предстоящите празници, надявам се да имам време да я прочета през декември. Малко ме затрудняват турцизмите, чието значение не знам, но като изключим това, се чете леко, динамична е, благодаря, че е нашата книга на месеца!

Общи условия

Активация на акаунт